خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


کارگاه مقاله نویسی

انتشار : 29 خرداد 1400
مطالعه : 7 دقیقه

در این مقاله می خواهیم با نحوه مقاله نویسی و یا ادامه مراحل مقالات قبلی و همچنین خلاصه برداری از چندین مقاله را آموزش بدیم .

کارگاه مقاله نویسی

در مقاله نویسی به خصوص در نگارش مقالات مروری و یا نقد مقاله ، در واقع نویسندگان واکنش و یا پاسخ خود را به مقالات و تحقیقات قبلی و یا به عبارتی پیشینه تحقیق که در خصوص موضوع موردنظر قبلا انجام شده است ، را می دهند . وقتی عنوان یا موضوع و مسئله ای را برای نگارش مقاله انتخاب کردید به دنبال تحقیق و بررسی تحقیقات ، کتاب ها و مقالات که قبلا در خصوص مسئله شما انجام شده است می پردازید . مطالعه و بررسی این موارد همان بخش پیشینه تحقیق مقاله شما هست . ممکن است شما به تکمیل و ادامه موارد قبلی بپردازید و یا مطالعات قبلی را نقص کنید و یا از آنها برای انجام تحقیقات خود و دست یافتن به نتایج جدید استفاده نمایید . در هر صورت مقاله شما واکنش ، پاسخ و یا تکمیل مقالات قبلی است که مورد بررسی قرار می دهید .

نقد مقالات

برای بررسی تحقیقات قبلی و یا نگارش بخش پیشینه تحقیق چکار باید بکنیم ؟

هر متن و یا مطلب را که ممکن است شامل مقاله ، کتاب ، سمینار و ... باشد را به صورت جداگانه درک کنید و ارزیابی کنید که هرکدام چقدر به موضوع و اهداف شما نزدیک تر است . کدام با هدف شما و نتیجه مد نظر شما هم سو است و یا کدام مخالف نظریه ها و اهداف شما است . در بررسی موارد مختلف باید ارتباط و نحوه ارتباط این مقالات با یکدیگر را کشف کنید و خود این ارتباط و یا نکته مشترک جرقه و مسیر تعیین کننده شما برای ادامه نگارش مقاله و بخش مواد و روش ها می باشد .پیشینه تحقیق و یا موارد قبلی انجام شده در خصوص عنوان را به دقت مطالعه کنید ، درک کنید ، به نقد و بررسی آنها و ابراز عقیده و نظر در مورد آنها بپردازید . به این ترتیب شما می توانید وارد بخش بحث و نتیجه گیری شوید. بعد از مطالعه و درک دقیق مقالات وقت آن است که درمورد هر مقاله و چگونگی ارتباط مقالات و یا نظریه های نویسندگان با یکدیگر بپردازیم .

سوالاتی که در این مرحله باید از خود بپرسید :

مقالات (منظور پیشینه تحقیق) را به صورت جداگانه در نظر بگیرید:

 1. اصلی ترین مشکل و یا مسئله ای که نویسنده به آن پرداخته است چیست ؟
 2. ادعا ، استدلال ، نکته اصلی و نتیجه اصلی نویسنده چیست ؟
 3. نویسنده چه فرضیاتی ارائه می دهد؟
 4. نویسنده چه نتایج و پیشنهاداتی ارائه می دهد؟
 5. حتما به منابع و رفرنس هایی که نویسنده استفاده کرده است دقت کنید. این موارد نیز می توانند منابع خوبی برای نگارش مقاله شما باشند .
 6. نکات قوت و ضعف مقاله کدام اند ؟
 7. کدام یک از فرضیات و نتایج نویسنده جالب است ؟
 8. کدام یک از نتایج مقاله می تواند در نگارش و تدوین مقاله شما مورد استفاده قرار گیرد ؟
 9. حتما نتیجه گیری خود از این مقاله را بنویسید .

مقالات ، تحقیقات ، کتاب (منظور پیشینه تحقیق) را با هم و در مجموع در نظر بگیرید:

 1. ارتباط آنها با یکدیگر چگونه است؟ آیا نویسندگان موافق هستند؟ مخالف بودن؟ نتایج متفاوت است؟یک مسئله را به روشهای مختلف حل کرده است؟
 2. فرضیه ها و استدلال های مشترک کدامند ؟ اختلاف نظرها و اختلاف نتایج در چیست ؟
 3. نقات قوت و ضعف هرکدام در چیست ؟ ( راهنمایی : نقاطی که باعث قوت مقاله شده اند می توانند بیس کار شما را تشکیل دهند )
 4. آیا ادغام و یکپارچه کردن بخش بحث و نتایج مقالات می تواند شروع بخش تحقیق و موارد و روش شما را تشکیل دهد ؟

دقت فرمایید تمامی این مواردی که در این مرحله بررسی نمودید باید در اخر در قسمت منابع به طور دقیق آدرس دهی نمایید . با انجام این موارد شما پیشینه تحقیقات را تکمیل کردید حال وارد بخش مواد و روش و بحث و نتیجه گیری می شوید .

اقداماتی که باید انجام شود :

به دستورالعمل ها، نتایج که از مرحله قبل بدست اوردید توجه کنید. ممکن است پاسخ سوالات مرحله قبل به شما سرنخ هایی برای رسیدن به نتیجه مقاله را بدهد که به شما کمک می کند آنچه را که باید از متن خارج کنید ، درک کنید. اصطلاحات کلیدی ، استدلالهای اصلی و مفروضات هر متن را توضیح دهید. تمام تلاش خود را بکنید تا استدلال های هر متن را به صورت منصفانه و دقیق توصیف کنید. شواهدی را که هر متن ارائه می دهد ارزیابی کنید . بعد از اینکه در ادامه تحقیقات قبلی شما نتیجه مورد نظرتان رسیدید و پیرامون آن بحث کردید و مدارک و شواهد خود را ارائه دادید ، آمار و ارقام را به صورت جدول و یا دیاگرام ارائه دهید و در آخر به جمع بندی برسید. فراموش نکنید که بعد از اتمام مقاله باید صفر تا صد این مقاله را به صورت چکیده خلاصه نموده و در ابتدای مقاله بعد از عنوان و قبل از مقدمه قرار دهید .

بخش های اصلی یک مقاله:

 1. موضوع يا عنوان

عنوان، مفهوم اصلي مقاله را نشان می دهد و بايد به طور خلاصه، مضمون اصلي پژوهش را نشان دهد. تعداد كلمات در عنوان را حداكثر دوازده واژه در نظر بگیرید.

 1. نام مؤلف يا مؤلفان و سازمان وابسته

بعد از عنوان پژوهش، نام مؤلف يا مؤلفان ذكرمی شود و در سطر زير آن، نام دانشگاه يا مؤسسه كه هر يك از مؤلفان در آن مشغول به كارند، مي آيد.

 1. چكيده

چكيده، خلاصه جامعي از محتواي يك گزارش پژوهشي است كه همه مراحل و اجراي اصلي پژوهش را در خود دارد. هدف ها، پرسش ها، رو ش ها، يافت ه ها و نتايج پژوهش، به اختصار، در چكيده آورده مي شود. معمولاً بين صد تا 250 كلمه پيشنهاد شده است.

 1. واژگان كليدي

معمولاً در انتهاي چكيده، واژگان كليدي پژوهش را بيان می كنند تا به خواننده كمك كنند، پس از خواندن چكيده و آشنايي اجمالي با روند تحقيق، بفهمد چه مفاهيم و موضوعاتي در اين مقاله مورد توجه قرار گرفته است.

 1. مقدمه

هر مقاله علمي با يك مقدمه شروع می شود .در مقدمه مقاله مسئله تحقيق و ضرورت انجام آن و اهداف آن از نظر بنيادي و كاربردي به صورت مختصر بيان مي گردد و سپس به بررسي سوابق پژوهشي كه به طور مستقيم به موضوع تحقيق مرتبط است، پرداخته مي شود.

 1. روش

هدف اساسي از بيان روش آن است كه به گونه اي دقيق، چگونگي انجام پژوهش، گزارش گردد تا خواننده بتواند آن را تكرار نمايد و همچنين درباره اعتبار نتايج داوري كند؛ بنابراين مؤلف بايد همه مراحل اجر ا، از جمله آزمودني ها، ابزارهاي پژوهش، طرح پژوهش، روش اجرا و روش تحليل داده ها را بيان كند.

 1. نتايج

در اين بخش، توصيف كلاميِ مختصر و مفيدي از آنچه به دست آمده است، ارائه مي شود. اين توصيف كلامي با اطلاعات آماري مورد استفاده، كامل می شود و بهترين روش آن است كه داده ها از طريق شكل و نمودار يا جدول، نمايش داده شوند . ساختار بخش نتايج، معمولاً مبتني بر ترتيب منطقي پرسش ها يا فرضيه ها و نيز وابسته به تأييد شده بودن يا تأييد نشده بودن فرضيه ها است. ترتيب بيان نتايج نيز يا برحسب ترتيب تنطيم سوال ها يا فرضيه هاي آنها است يا برحسب اهميت آنها . روش متداولِ بيان نتايج، آن است كه ابتدا مهم ترين و جالب ترين يافته ها و سپس به ترتيب، يافته هاي كم اهميت تر ارائه مي شود. برسد در اين قسمت محقق بايد به نتيجه معقول، منطقي و مستدل . نداشتن تعصب و سوگيري غيرمنصفانه

 1. پیشنهادات

معمولا در برخی از مقالات نویسنده بعد از نتیجه مقاله بخش هایی را با عنوان پیشنهادات ارائه می دهد تا نویسندگان و محققان بعدی برای نگارش مقالات خود از این موارد استفاده نمایند .

 1. منابع

محقق بايد در پايان مقاله فهرستي از منابع و مراجعي كه در متن به آنها استناد كرده است، به ترتيب حروف الفباي نام خانوادگي در منابع فارسي عربي يا انگليسي در صورت استفاده بياورد. هدف از ارائه اين فهرست، نشان دادن ميزان تلاش پژوهشگر در بررسي و استفاده از منابع گوناگون، احترام به حقوق ساير نويسندگان و مؤلفان و نيز راحتي دستيابي خواننده به منابع موردنظر است؛ علاوه براينكه تمامي ماخذي كه در متن به آنها استناد شده، بايد در فهرست منابع آورده شود، پس در بخش منابع، فقط منابعي آورده می شود كه در متن به آنها استناد شده است.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

خدمات موسسه انتشاراتی اشراق