خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

تعریف مقالات علمی

انتشار 6 آذر 1397
مطالعه 6 دقیقه

بسیاری از اندیشمندان و محققان هنگامی که به نتیجه ای خاص و جدید می رسند به منظور ارائه نتایج علمی خود و نیز آگاه سازی سایر محققان حوزه علمی خود دست به نگارش مقاله علمی می زنند. سعی بر این داریم که دانشجویان و محققان عزیز را بامقالات علمی و علل نگارش آنها آشناسازیم .

تعریف مقالات علمی

بارها و بارها لغت مقاله را شنیده ایم چه در دوران تحصیل و چه در خارج از محیط تحصیل ، در کل واژه ای آشنا برای هر شخص می باشد . مقاله ها انواع مختلفی دارند که ابتدا به تعریف کلی و لغتی آن می پردازیم، سپس بحث اصلی وکلی ما در خصوص مقالات علمی خواهد بود .

تعاریف مختلف مقاله

  • تعریف مقاله در لغت نامه دهخدا:

مقاله . [ م َ ل َ ] (ع اِ) سخن . کلام . (ناظم الاطباء). مقالة. گفت . گفتار. مقال . قول . مقالت . (یادداشت به خطمرحوم دهخدا). || مبحث . (ناظم الاطباء). فصلی از کتاب یا رساله : آغاز کتاب و آن سه مقاله است . (مصنفات باباافضل ج 2 ص393). || یک مطلب نوشته در روزنامه یا مجله . نوشته ای که درباره  موضوعی خاص نویسندو غالباً در روزنامه یا مجله چاپ کنند. ج ، مقالات .

  • تعریف مقاله در فرهنگ معین :

 نوشته ای است که درباره موضوعی می نویسند.

  • تعریف مقاله در دانشنامه بریتانیا:

مقاله انشایى است که حجمى متوسّط دارد و در مورد موضوعى معیّن بحث مى کند. نویسنده باید حدود موضوع را رعایت کند و به روشنى آن را توضیح دهد.

معمولا مقاله به نوشته ای گفته می شود که یکی از اهداف نویسنده آن بررسی یکی از مسائل علمی، ادبی، اجتماعی، اخلاقی و جز آنها باشد و قصد دارد با پژوهش دقیق موضوع را اثبات یا رد کند.

مقاله چیست ؟

بطور خلاصه مقاله نوشته اى است که درباره موضوعى خاص با حجمى متناسب با نوع موضوع و خوانندگان آن  نوشته مى شود. مقاله ها معمولا در روزنامه ها  ، گاهنامه ها ، کتاب ها و نشریات  به انتشار می رسند. مقاله  متن و یا نوشته ای است که اطلاعات دانشنامه‌ای و یا سالنامه‌ای را در خود جای می دهد و به عبارتی یک نوشته آکادمیک است که نتایج یک تحقیق و پژوهش علمی و یا تخصصی و شاید هم صرفا جهت آگاهی و غیر تخصصی را برای متخصصین یک حوزه نظری خاص و یا خوانندگان عادی ارائه می دهد. هر نوع نوشته ای که حاوی اطلاعاتی برای خوانندگان باشد می تواند یک مقاله باشد حتی نوشته حاضر که به منظور ارائه اطلاعاتی درخصوص مقالات علمی برای خوانندگان خود می باشد یک نوع مقاله است .

تصویر
 
 

مقاله علمی چیست ؟

یک مقاله ی علمی گزارش نوشته شده و انتشار یافته ای است که نتایج تحقیقات و پژوهش های اصلی جدید در حوزه تخصصی خاصی را تشریح می نماید. مقاله علمی باید شرایطی هم داشته باشد بدین صورت که این مقاله می بایست به روش اصلی و حقیقی نگارش و ویرایش شده و با رعایت اصول اخلاق علمی، و در نظر گرفتن مطالعات پیشین تهیه شده باشد. مخاطب اصلی مقالات علمی ، متخصصین رشته تخصصی هستند که در زمینه کاری موضوع تحقیق کار می نمایند.

بطور خلاصه گزارش کنفرانس ها، پایان نامه ها و بسیاری از سایر گزارش هایی که منتشر می شوند، نمی توانند خصوصیات یک انتشار معتبر را داشته باشند و علاوه برآن حتی اگر یک مقاله علمی تمامی انواع آزمایشات وتست ها را گذرانده باشد، اگر درمکان نامناسب چاپ شود، معتبر نخواهد بود. به عبارت دیگر یک گزارش عالی تحقیقی، اگر درجایگاه نامناسبی انتشار یابد دیگر معتبر نیست. بسیاری از نشریات دولتی و مشاوره ای، کنفرانس ها مانند تابلوهای اعلانات سازمان ها و دیگر انتشارات روزانه، جایگاه مناسبی برای نشر مقالات علمی نمی باشد. همچنین باید توجه داشت که اگر یک مقاله ای دارای نوآوری قابل قبولی باشد، و تمامی مراحل آزمایشگاهی، نمونه گیری و .. را گذرانده باشد و نتیجه تحقیق بسیار عالی به نظر برسد، اگر بصورت کاملا علمی نگارش نشده باشد، نمی توان آنرا در ژورنال و یا انتشارات معتبری به چاپ رساند.

تصویر
 
 

به طور کلی با مقاله و مقالات علمی آشنا شدیم اما هدف و دلیل از نوشتن مقالات علمی چیست ؟

بسیاری از اندیشمندان و محققان هنگامی که به نتیجه ای خاص و جدید می رسند به منظور ارائه نتایج علمی خود و نیز آگاه سازی سایر محققان حوزه علمی خود دست به نگارش مقاله علمی می زنند. در سیستم آموزشی دانشگاههای ایران در دوره تحصیلات تکمیلی به منظور اینکه دانشجو بداند که در دوره تحصیلات تکمیلی دیگر یک دانشجو نیست که صرفا در کلاس درس حضور داشته باشد و به فراگیری درس بپردازد ، بلکه خود به مرحله ای رسیده است که باید دست به تحقیق و پژوهش بزند باید آموخته های خود را به مرحله عمل برساند . و به یک نتیجه جدید و اصلی برسد . این دانشجو در نگارش مقاله علمی خود از اطلاعات سایر محققین که قبل از او دست به تحقیقاتی مشابه زده اند استفاده می کند . واضح است که پس از اتمام مقاله علمی او ، سایر محققین نیز در تحقیقاتشان از مقاله او استفاده خواهند کرد. با این بیان می توان به دلیل الزام دانشگاهها به ارائه مقاله علمی و به چاپ رساندن آن پی ببریم البته دلایل این الزام خلاصه در آنچه که گفتیم نمی شود و دلایل دیگری از قبیل امتیازات علمی و افزایش رتبه علمی دانشگاه و اساتید و غیره نیز دارد .

نویسنده مقاله علمی با رعایت اصول و قوانین خاص نگارش مقاله علمی باید این را در نظر داشته باشد که نوشته های او باید این امکان را در خواننده ایجاد نماید که بتواند به ارزیابی مشاهدات نویسنده و تکرار آزمایش هایی که انجام داده است بپردازد و فرایندهای فکری او را ارزیابی کند .

با مقالات علمی و علل نگارش آن آشنا شدیم ولی نکته اصلی در اینجاست که اگر مقاله نوشته شده در دسترس دیگران قرار نگیرد هیچ ارزشی ندارد . مقاله علمی که به نتایج جدیدی دست یافته است باید مورد مطالعه محققان دیگر قرار گیرد و به این منظور باید در یکی از مجلات معتبر علمی به چاپ برسد.

مقالات علمی باید در کجا به چاپ برسند ؟

تصویر
 
 

مقاله ای ارزش و اعتبار علمی پیدا می کند که در یکی از پایگاه های معتبر جهان به چاپ برسند . این پایگاهها می توانند مجلات و نشریه های داخلی و یا خارجی باشند . علاوه بر نشریه و ژورنال می توانند کنفرانس و سمینار نیز باشند .

نشریه ها و کنفرانس ها اعتبار و امتیاز های متفاوتی دارند که خارج از این رتبه بندی به تقسیم بندی و معرفی آنها می پردازیم .

پایگاههای چاپ مقالات علمی :

  1. مجلات داخلی:
  1. مجلات و ژورنالهای خارجی :
  1. کنفرانس

خدمات موسسه اشراق در خصوص مقالات علمی پژوهشگران

 

تصویر
 
 

پژوهشگران و محققانی که قصد ارائه مقاله علمی دارند حالا چه برای کسب نمره ی پایان نامه و یا آمادگی مصاحبه دکتری و یا به منظور اخذ پذیرش از دانشگاههای خارج از کشور ؛ می توانند مراحل پذیرش و چاپ مقالات علمی خود را به موسسه اشراق بسپارند . مژده به آن دسته از دوستانی که نتوانستند مقالات علمی خود را نگارش نمایند ، محققان متخصص موسسه اشراق آماده استخراج مقالات علمی شما از پایان نامه تان می باشند و دیگر نیاز به نگرانی کمبود وقت برای نگارش مقاله نیست . محققان که در زمینه علمی شما دارای تخصص می باشند در مدت زمان 2 الی 3 روز می توانند مقالات علمی را از پایان نامه تان استخراج نمایند . بعد از آماده شدن مقاله کارشناسان کارهای فرمت بندی و استاندارد سازی مقاله را انجام داده و آن را به مجلات معتبر ارسال نموده و تمامی مراحل پذیرش و چاپ آن را انجام می دهند .

خدمات ما:

ترجمه فوق تخصصی در سایت شبکه مترجمین اشراق

پذیرش و چاپ مقاله در معتبریترین مجلات داخلی و خارجی

تبدیل پایان نامه به کتاب در تیراژ دلخواه شما

واریز و دریافت تمامی حوالجات دلاری و یورویی

راههای ارتباطی موسسه اشراق 

  041-33373424                                      09149724933                               isiisc2011@gmail.com  

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق