خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

طرح مشترک اساتید دانشگاه تهران و دانشگاه مون‌پلیه فرانسه برگزیده برنامه توسعه پایدار سفارت فرانسه شد

انتشار 23 مهر 1401

طرح مشترک بین‌المللی اساتید دانشکده محیط‌زیست دانشگاه تهران و دانشگاه مون‌پلیه فرانسه به عنوان طرح برگزیده برنامه توسعه پایدار سفارت فرانسه شناخته شد.

طرح مشترک اساتید دانشگاه تهران و دانشگاه مون‌پلیه فرانسه برگزیده برنامه توسعه پایدار سفارت فرانسه شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، طرح بین‌المللی روح‌اله نوری عضو هیأت علمی دانشکده محیط زیست و عضو وابسته دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران با عنوان «سیر تکاملی کیفیت آب قنات‌های ایران (میراث جهانی یونسکو)» که به صورت مشترک بین دانشگاه تهران و دانشگاه مون‌پلیه فرانسه ارائه شده است، به عنوان طرح برگزیده برنامه توسعه پایدار سفارت فرانسه انتخاب شد.

این طرح که با همکاری تیمی بین‌المللی از کشورهای ایران ( دانشگاه تهران )، فرانسه (دانشگاه مون‌پلیه) و همچنین محققینی از دانمارک (دانشگاه کپنهاگ) به انجام خواهد رسید، به بررسی اثرات فعالیت‌های انسانی و تغییرات اقلیمی بر کمیت و کیفیت آب قنات‌ها و همچنین ارائه راهکار جهت حفاظت از این سازه‌های انتقال آب که قدمتی بیش از 3000 سال دارند، می‌پردازد.

نوری درباره اهمیت و ضرورت اجرای این طرح بین‌المللی اظهار کرد: قنات‌ها یکی از نمادهای تمدن بشری برساخته ذهن و ابتکار ایرانی است.با توجه به اضافه برداشت‌ها از منابع آب زیرزمینی و همچنین ورود منابع آلاینده به سفره‌های آب زیرزمینی، این سازه‌های باستانی در معرض تخریب و زوال طی دهه‌های گذشته قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه طرح تحقیقاتی «سیر تکاملی کیفیت آب قنات‌های ایران (میراث جهانی یونسکو)» به ارزیابی وضعیت قنات‌ها در طی دو دهه اخیر به لحاظ کمیت و کیفیت آب می‌پردازد، افزود: به لحاظ کمیت علاوه بر اینکه مقدار آب قنات‌های موجود کم شده است، قنات‌های قابل توجهی نیز طی دهه‌های اخیر از بین رفته و تخریب شده‌اند. ریشه این تخریب، تغییرات کاربری‌های اراضی، افت شدید سفره‌های آب زیرزمینی و عدم وجود حکمرانی مناسب در زمینه مدیریت منابع آب است.
عضو هیأت علمی وابسته دانشکده حکمرانی دانشگاه تهران ادامه داد: به لحاظ کیفی نیز به دلیل اینکه تحقیق پیشین وجود نداشته است و اولین تحقیق در دسترس در پهنه ملی در قالب طرح تحقیقاتی «سیر تکاملی کیفیت آب قنات‌های ایران (میراث جهانی یونسکو)» در حال ساماندهی است، بنابراین نمی‌توان به صورت مقایسه‌ای اظهارنظر کرد ولی می‌توان انتظار زوال کیفیت آب قنات‌ها به دلیل افزایش ورود آلاینده‌ها به سفره‌های آب زیرزمینی طی دهه‌های اخیر را متصور بود.

نوری خاطرنشان کرد: تدوین نقشه راه آتی به منظور طراحی راهبردهای سیر تکاملی کمیت و کیفیت آب قنات‌های ایران ایجاب می‌کند که این تحقیق را انجام دهیم. در واقع با اجرای این طرح تحقیقاتی بین‌المللی به دنبال این هستیم که روند تخریبی قنات‌ها با عمل به توصیه‌هایی که در خروجی این پژوهش ارائه می‌شود، کندتر یا متوقف شود؛ همچنین برنامه حفاظت کیفی از قنات‌های ایران عملیاتی گردد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق