خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما






اعلام نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC-۲۰۲۰/ حضور ۴۶ دانشگاه از ایران

انتشار : 12 بهمن 1399
مطالعه : 5 دقیقه

دکتر محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: نتایج "رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC" (ISC Islamic World University Rankings) در سال ۲۰۲۰ انتشار یافته و ۴۶ دانشگاه از ایران در میان ۲۸۲ دانشگاه از ۲۶ کشور اسلامی در لیست مربوطه حضور دارند.

اعلام نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام ISC-۲۰۲۰/ حضور ۴۶ دانشگاه از ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC )، دکتر دهقانی در این خصوص اظهار داشت: بررسی نتایج نشان می دهد دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمره ۱۰ دانشگاه برتر قرار دارد. پس از آن دانشگاه های تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، تربیت مدرس، پزشکی اصفهان، صنعتی امیرکبیر از جمله دانشگاه های برتر (رتبه زیر صد) حاضر در این رتبه بندی هستند.

به گفته وی، بیشترین تعداد حضور دانشگاه ها متعلق به کشورهای ترکیه، ایران و مالزی می باشد که به ترتیب ۸۰، ۴۶ و ۲۲ دانشگاه در این رتبه بندی دارند و دانشگاه های کشورهای آذربایجان و برونئی امسال برای اولین بار در این رتبه بندی حضور دارند.

تصویر
سرپرست ISC در ادامه گفت: رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام از سوی ISC می تواند با نشان دادن نقاط ضعف و قوت دانشگاه ها براساس هر معیار، جایگاه هر دانشگاه را در بین کشورهای اسلامی نشان دهد و اساس هدف گذاری و سیاست گذاری دانشگاه ها قرار گیرد.

در " رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC"، دانشگاه هایی مورد بررسی قرار می گیرند که حداقل ۸۰۰ مدرک در سال های ۲۰۱۸-۲۰۱۶ در پایگاه وب آو ساینس ( WoS ) به ثبت رسانیده باشند. اطلاعات این رتبه بندی از پایگاه های اطلاعاتی بین المللی USPTO ، WoS ، Incite گرد آوری شده است.

وی افزود: پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( ISC ) به منظور رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام در معیارهای خود، مهم ترین مأموریت دانشگاه ها که عبارتند از پژوهش (با وزن ۶۰ درصد)، نوآوری (با وزن ۱۵ درصد)، آموزش (با وزن ۱۰ درصد) و فعالیت های بین المللی (با وزن ۱۵ درصد) در نظر گرفته و بر این اساس دانشگاه های کشورهای اسلامی را مورد سنجش و ارزیابی قرار می دهد. تفاوتی که رتبه بندی ۲۰۲۰ با سا ل های پیش دارد، محاسبه تعداد مقالات سلب اعتبار شده ( Retractions ) دانشگاه ها با نمره منفی است که در شاخصی تحت عنوان اعتبار منفی ( Neg Rep ) آورده می شود.

در جدول زیر شاخص های مورد استفاده در "رتبه بندی جهانی ISC" نشان داده شده است.

تصویر
دکتر دهقانی ادامه داد: از میان دانشگاه های ۵۷ کشور اسلامی، در مجموع ۲۸۲ دانشگاه از ۲۶ کشور در این نظام رتبه بندی حضور دارند و ۱۰ دانشگاه برتر حاضر در این رتبه بندی از کشورهای عربستان، ترکیه، ایران، مالزی، قطر و مصر بوده که کشور عربستان با ۴ دانشگاه، ترکیه با ۲ دانشگاه، ایران، مالزی، قطر و مصر هرکدام با یک دانشگاه در میان ده دانشگاه برتر جهان اسلام قرار گرفته اند.

وی گفت: بیشترین تعداد حضور دانشگاه ها متعلق به کشورهای ترکیه، ایران و مالزی می باشد که به ترتیب ۸۰، ۴۶ و ۲۲ دانشگاه در این رتبه بندی دارند. وضعیت سایر کشورهای اسلامی به لحاظ تعداد دانشگاه های حاضر در رتبه بندی به ترتیب تعداد دانشگاه بدین صورت است: مصر (۲۰ دانشگاه)، اندونزی (۱۹ دانشگاه)، عربستان سعودی (۱۸ دانشگاه)، پاکستان (۱۷ دانشگاه)، الجزایر، تونس و مراکش (۸ دانشگاه)، نیجریه (۷ دانشگاه)، قطر و امارات (هر کدام ۴ دانشگاه)، اردن، قزاقستان و لبنان (هر کدام ۳ دانشگاه)، بنگلادش و عراق (هر کدام ۲ دانشگاه)، آذربایجان، بروئنی، کامرون، کویت، عمان، سنگال، سودان و اوگاندا (هر کدام ۱ دانشگاه).

در جدول زیر تعداد و رتبه های دانشگاه های ایران در رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام ISC-2020 و نیز در سطح کشور نشان می دهد.

تصویر

لازم به ذکر است که دانشگاه هایی که رتبه بندی آنها در بازه یکسان هستند همگی هم رتبه بوده و ترتیب اسامی ذکر شده در این گزارش مطابق با سامانه رتبه بندی ISC بر اساس حروف الفبا (به لاتین) است. دانشگاه های صنعتی شیراز و علوم پزشکی زاهدان برای اولین بار در این رتبه بندی حضور دارند.

سرپرست ISC گفت: براساس مأموریت های دانشگاه ها، تعداد ۲۴ دانشگاه جامع کشور در این رتبه بندی حضور دارند. دانشگاه های جامع حاضر در این رتبه بندی عبارت از: دانشگاه تهران، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، شهید بهشتی، شیراز، تبریز، گیلان، اصفهان، یزد، کاشان، بوعلی سینا، رازی، سمنان، شهید باهنر کرمان، شهید چمران اهواز، کردستان، مازندران، ارومیه، یاسوج، الزهرا، بین المللی امام خمینی، شاهد، شهرکرد و محقق اردبیلی است.

از دانشگاه های علوم پزشکی نیز ۱۳ دانشگاه حضور داشتند که شامل: دانشگاه علوم پزشکی تهران، پزشکی شهید بهشتی، پزشکی اصفهان، پزشکی ایران، پزشکی مشهد، پزشکی تبریز، پزشکی شیراز، پزشکی جندی شاپور اهواز، پزشکی کرمانشاه، پزشکی بقیه الله، پزشکی کرمان، پزشکی مازندران و پزشکی زاهدان قرار دارند.

از دانشگاه های صنعتی نیز ۹ دانشگاه شامل: دانشگاه های صنعتی اصفهان، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی نوشیروانی بابل، صنعتی شاهرود، صنعتی سهند و صنعتی شیراز در این نظام رتبه بندی قرار دارند.

دکتر دهقانی گفت: یکی از اولویت ها و توصیه های برنامه ۱۰ ساله کشورهای اسلامی مصوب (اجلاس آستانه- قزاقستان در سال ۲۰۱۷) حضور ۵۰ دانشگاه از کشورهای اسلامی در رتبه های زیر ۵۰۰ در نظام های رتبه بندی بین المللی است. برهمین اساس و نیز با توجه به مأموریت ISC مبنی بر پایش و رصد جایگاه دانشگاه های جهان اسلام، دانشگاه های کشور می توانند با توجه به نتایج" رتبه بندی دانشگاه های جهان اسلام" نقاط ضعف و قوت خود را براساس هر معیار مشخص و جایگاه خود را در بین کشورهای اسلامی ارتقا داده و موارد را در هدف گذاری و سیاست گذاری خود مد نظر قرار دهند.

پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر بین المللی

برای ارسال مقاله به مجلات معتبر بین المللی نیاز است که مقاله به صورت تخصصی و Native ترجمه شود . مترجمین نیتیو و متخصص موسسه اشراق مقالات فارسی نگارش شده و یا استخراج شده فرهیختگان عزیز را به صورت حرفه ای و طبق استاندارد های مجلات ISI ترجمه می کنند . همچنین بعد از ترجمه گواهی ترجمه نیز صادر می شود . بعد از ترجمه مقاله وارد پروسه فرمت بندی مقاله می شویم و مقاله طبق فرمت مجله به صورت کاملا تخصصی فرمت بندی می شود و طبق استاندارد مجله سابمیت می شود . با توجه به رایزنی هایی که در کاهش بازه داوری داشتیم موفق شده ایم تا بازه داوری مجلات معتبر بین المللی را از 6 ماه به 1 الی 2 ماه برسانیم و پذیرش را دریافت نماییم .

معرفی رایگان مجلات

برای دریافت لیست مجلات معتبر مرتبط با مقاله کافی است با یکی از شماره های زیر تماس حاصل فرمایید و یا درخواستتان را از طریق ایمیل و یا واتساپ ارسال فرمایید .

041-33373424 ** 09149724933 ** 09911851170

ISIISC2011@Gmail.com ** isi.eshragh@gmail.com

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار دانشگاهی و بورسیه دکتری به صفحات اجتماعیی موسسه اشراق مراجعه فرمایید .

تصویر

کانال تلگرام :

https://t.me/eshragh1

صفحه اینستا گرام :

https://instagram.com/eshragh_company?igshid=1wptltk7ov8kr



لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق