خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


اخذ مجوز چاپ کتاب

انتشار : 11 آذر 1397
مطالعه : 5 دقیقه

برای چاپ کتاب در هر زمینه و تخصصی و به هر زبانی باید اقدام به اخذ مجوز های چاپ نماییم . بدون اخذ مجوزها ، کتاب اجازه چاپ ندارد .

اخذ مجوز چاپ کتاب

برای چاپ کتاب در هر زمینه و تخصصی و به هر زبانی باید اقدام به اخذ مجوز های چاپ نماییم . بدون اخذ مجوزها ، کتاب اجازه چاپ ندارد . در صورت چاپ هم از ارزش و اعتباری برخوردار نیست و برای مولف آن هیچ اعتبار و ارزشی در هیچ جا ثبت نمی شود . برای اینکه کتابی که چاپ می شود دارای ارزش بین المللی باشد و در هر کجای دنیا قابل استعلام و پیگیری باشد و همچنین مولف و نویسنده آن نیز قابل شناسایی باشد باید مجوزهای لازم چاپ را دریافت نمیاد . می توان کتابی را غیر قانونی چاپ کرد و وارد بازار نمود ولی هیچ موسسه و کتاب فروشی قانونی کتابی را که مجوز چاپ ندارد را نمی فروشد . درنتیجه باز هم به نتیه نمیرسیم . ولی با اخذ مجوزهای لازم اسم نویسنده علاوه براینکه در کتاب خانه ملی ثبت می شود ، بلکه با شماره بین المللی که به او اختصاص داده می شود ، در تمامی کشور های قابل استعلام می باشد .اما کی باید برای اخذ مجوزها اقدام کنیم ؟ این مجوز ها کدام اند ؟ از کجا باید دریافت شوند ؟

برای اخذ مجوزهای چاپ باید پس از آماده شدن فایل نهایی کتاب اقدامات لازم را انجام دهید .

مهم ترین و اولین قدم برای چاپ کتاب که می تواند در موفقعیت شما تاثیر گذار باشد انتخاب یک موسسه معتبر برای انجام مراحل چاپ و همچنین انتخاب یک انتشارات مطمئن و با اعتبار است .

بعد از انتخاب انتشارات و انعقاد قرارداد چاپ کتاب، وارد مرحله چاپ می شوید که در این مرحله باید مجوزهای لازم را دریافت نمایید .

به طور کلی برای چاپ کتاب باید 3 نوع مجوز را دریافت نمایید . مجوز و یا شماره شابک ، مجوز فیپا و مجوز چاپ

 • شماره شابک

شماره شابک(ISBN  ) که اختصار یافته ( International standard book number ) می باشد، شامل یک شماره 13 رقمی بین المللی است که قابل ردیابی می باشد . این شماره یک کد منحصر به فرد است و وقتی که شماره ای به یک اثر اختصاص پیدا کرد، این شماره فقط برای همان اثر است. استفاده از شابك براي ناشران و كتابفروشان مفيد است، زيرا امروزه با توجه به رشد تکونولوژی و سفارش های آنلاین و اینترنتی ، وجود شابک نقش مهمی را در افزایش فروش دارد و پيش نياز استفاده از كامپيوتر براي توزيع و سفارش مكانيزه استفاده از شابك است. بدون استفاده از شابك مشخصات كتاب ها در فهرست هاي ماشيني وارد نشده و مردم از وجود آنها مطلع نخواهند شد .

عامل صادر کننده مجوز شابک خانه کتاب می باشد که با مراجعه به آن سازمان می توانید با طی مراحل اداری ، شماره شابک را دریافت نمایید .

آدرس خانه کتاب :  تهران خیابان انقلاب بین فلسطین و صبای جنوبی شماره ١١٧٨  

تلفن :  ٦٦٤١٤٩٥٠ ٠٢١ 

تصویر
 
 
 • فیپا

فیپا مجوزی است که توسط کتابخانه ملی پیش از چاپ به کتاب اختصاص داده می شود. با اخذ مجوز فیپا برای چاپ کتاب عنوان اثر با نام مولف/مولفین در کتابخانه ملی ثبت می گردد، و مجوز فیپا مانع از سرقت اثر می شود. وجود مجوز فیپا سبب می شود تا

 • یکدستی و هماهنگی در  فهرست نویسی برقرار شود .
 • در امر فهرست نویسی تسهیل ایجاد شود .
 • از انجام کار تکراری جلوگیی می شود.
 • سرعت بازیابی منابع در کتابخانه ها افزایش یابد .
 • از صحت و درستی کار اطمینان حاصل شود .
 • در بودجه صرفه جویی شود.
 • در امر اشاعه اطلاعات تسریع شود.
 • در ایجاد شبکه های اطلاعاتی تسهیل شود.
 • سرعت گردش اطلاعات افزایش یابد.

اداره كل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و كتابخانه ملی مسئول مستقیم صدور فیپا در جمهوری اسلامی ایران می باشد و هیچ نماینده ای در سطح كشور ندارد . مدت زمان صدور فیپا بسته به میزان ترافیک کاری کتابخانه ملی ایران از ۱ روز تا ۸ روز متغیر است ولی بنا بر تجربه این مدت زمان ۵ روز کاری خواهد بود. 

آدرس پستی:

ساختمان کتابخانه ملی: تهران، بزرگراه شهید حقانی ( غرب به شرق ) ، بعد از ایستگاه مترو میرداماد، خروجی کتابخانه ملی.

ساختمان آرشیو ملی: تهران،بلوار میرداماد، نرسیده به میدان مادر، انتهای خیابان شهید بهزاد حصاری (رازان جنوبی)
تلفن :  ٨٨٦٤٤٠٠٠-٠٢١

تصویر
 
 
 • مجوز قبل از چاپ ارشاد

پس از اخذ دو مجوز ذکر شده ( شابک و فیپا ) آخرین مرحله برای چاپ و نشر کتاب اخذ مجوز ارشاد برای چاپ می باشد.

برای اخذ مجوز چاپ باید مدارک زیر را به اداره وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی ارائه نمایید :

 1. پرینت نسخه  نهایی آماده چاپ کتاب به صورت صحافی شده به انضمام صفحه عنوان و شناسنامه و فیپا، مطابق با فایل  pdf ارائه شده .
 2.  لوح فشرده (CD) با فرمت PDF کتاب با حجم کمتر از ١٥ مگابایت شامل تمامی صفحات کتاب + شناسنامه و برگه فیپا در یک فایل ارائه شود.
 3. درصورت به کاربردن هرگونه لقب(دکتر ،مهندس و  ....) به عنوان پیشوند نام مولف یا مترجم، ارائه مدرک معتبر موید لقب الزامیستاین مدرک می بایست در اول فایل PDF اسکن شود .
 4. ارائه کپی کارت ملی، برای ناشر مولف الزامی است.
 5. شماره شابک و یا شابم برای کتب موسیقی
 6. ارائه کپی یا اصل فهرست نویسی پیش از انتشار(فیپا)
 7. پر کردن فرم مجوز قبل ازچاپ کتاب به صورت تایپ شده برای ناشر
 8. ارائه معرفی نامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  استان برای ناشران و مولفان شهرستانی الزامی است.
 9. برای تهیه فرم های مربوطه، به سایت: http://ketab.farhang.gov.ir  مراجعه فرمایید.
 10. پس از اخذ مجوز قبل ازچاپ، ارائه طرح جلد کتاب و تایید آن توسط این دفتر الزامیست.

مجوز چاپ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌گردد. مدت زمان صدور مجوز چاپ وابسته به موضوع کتاب می باشد. متقاضی اخذ مجوز ارشاد باید به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه نماید .

آدرس پستی :

تهران میدان بهارستان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 

تلفن : ٣٨٥١١-٠٢١

با انواع مجوزهایی که برای چاپ کتاب لازم است آشنا شدیم . ولی شاید طی این مراحل اداری برای هر شخصی میسر نباشد و یا تهیه این همه مدارکی که ذکر شد برای هر شخص امکان پذیر نباشد ، به عبارت دیگر به یک همراه و کمک نیاز دارد که بتواند مدارک مورد نیاز را جمع آوری نماید و همچنین تمامی مراحل اداری مورد نیاز را به طور حرفه ای انجام دهد . از این رو است که موسسه افق و کارشناسان آن در خدمت محققان و فرهیختگان سرزمینمان هستند تا تمامی مراحل چاپ کتاب را از زمان دریافت فایل کتاب تا چاپ و تحویل آن به متقاضی به طور حرفه ای و در زمانی کوتاه انجام دهند. کارشناسان با تجربه در امر چاپ کتاب می توانند تمامی مجوزهای چاپ کتاب را بدون هیچ دغدغه ای اخذ نمایند .

خدمات ما:

ترجمه فوق تخصصی در سایت شبکه مترجمین اشراق

پذیرش و چاپ مقاله در معتبریترین مجلات داخلی و خارجی

تبدیل پایان نامه به کتاب در تیراژ دلخواه شما

واریز و دریافت تمامی حوالجات دلاری و یورویی

 راههای ارتباطی موسسه اشراق 

 041-33373424 

09149724933

[email protected]لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق