خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


آموزش رفع سرقت علمی

انتشار : 20 دی 1397
مطالعه : 4 دقیقه

به منظور جلوگیری از کاهش ارزش و اعتبار علمی دانشجویان و پژوهشگران که در مقالات خود ناخواسته دچار سرقت علمی شده اند ، باید آنها را رفع کنیم .

آموزش رفع سرقت علمی

به منظور جلوگیری از کاهش ارزش و اعتبار علمی دانشجویان و پژوهشگران که در مقالات خود ناخواسته دچار سرقت علمی شده اند ، باید آنها را رفع کنیم .

در تهیه و تدوین مقالات علمی ممکن است آگاهانه و یا نا آگاهانه دچار سرقت علمی شویم . که این کار امیری است غیر اخلاقی و ناپسند .

برای پرهیز از انجام چنین عمل ناپسند و غیر اخلاقی باید مطالعات و معلومات علمی خود را افزایش دهیم تا به آن میزان از علم و توانایی برسیم که در نگارش مقالات علمی خود به درستی و با روش کاملا صحیح از مطالب دیگران استفاه کنیم .

البته صحیح ترین روش این است که مطالب دیگران را بکار نگیریم . این سخن بدان معنا نیست که از مطالب دیگران استفاده نکنیم و آنها را مطالعه نکنیم بلکه باید آنها را مورد مطالعه قرار دهیم و بررسی نماییم و آنچه را که از این مطالب برداشت نموده ایم و آموخته ایم را به زبان خودمان بنویسیم .

درصورتی که به دلایلی اعم از آگاهانه و عمدی و یا ندانسته در مطالب و مقالات خود از مطالب و اطلاعات دیگران استفاده نمودید و کاملا این موارد را همان گونه که بیان شده بودند کپی کردید بی آنکه در مورد نویسنده و صاحب اثر صحبت کنید یعنی منبعی که از آن مطالب را برداشته اید را عنوان ننمایید ، در این صورت مرتکب ربودن و سرقت افکارات و ایده های نویسنده شده اید و متن و مقاله شما دارای سرقت علمی و یا ادبی است .

مسلما در صورتی که این مقاله را برای چاپ در مجله ای ارسال نمایید مورد داوری قرار نخواهد گرفت و یا رد خواهد شد . البته ممکن است که در مواردی با نویسنده آن برخرد قانونی شود .

بنابراین برای جلوگیری از همچین اتفاقاتی باید تا حد امکان از بکاربردن و سرقت مطالب دیگران پرهیز نماییم و درصورتی که نتوانستیم از وجود آن جلوگیری کنیم . باید این موارد را رفع نماییم و با استفاده از روش ها و ابزارآلات موجود سرقت های علمی بکار رفته شده را برطرف سازیم .

برای رفع سرقت علمی مقالات بهترین و موثر ترین گزینه موسسه اشراق است که می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن تمامی سرقت های علمی موجود در مقالات را تشخیص دهد ، ابزار های تشخیص سرقت علمی در موسسه اشراق همان سیستم ها و ابزارهایی است که در مجلات معتبر داخلی و خارجی برای تشخیص سرقت علمی مقالات ارسالی استفاده می شود . بنابراین تشخیص سرقت علمی با این روش بسیار مطمئن و تضمینی است .

پس از تشخیص سرقت علمی توسط کارشناسان متخصص موسسه اشراق نوبت به رفع آن می رسد که در این زمینه باز متخصصان بخش رفع سرقت علمی با موثرترین و مفید ترین روش ها از جمله پارافریز PARAPHRASE  تمام سرقت های علمی موجود در مقاله شما را رفع می نمایند .

آموزش رفع سرقت علمی

پارافریز یک نوع روش برای تغیر ساختار متن های نوشته شده است . البته با حفط مفهوم جمله . در مورد مقالاتی که دچار سرقت علمی شده اند با این روش می توان سرقت علمی آنها را رفع نمود . علاوه بر استفاد در مقالات علمی در متن ها و مقالات ترجمه شده به زبان انگلیسی نیز کاربرد دارد .

جهت یادگیری و انجام فرایند پارافرایز Paraphrasing  سه روش وجود دارد :

  1. روش اول  

کلمات مترادف و هم معنی را جایگزین لغات جدید نمایید. اکثر زبان آموزان سعی می کنند از این روش استفاده کنند، اما این روشی قدری سخت است. درست است که در زبان انگلیسی و فارسی برای یک لغت مترادف های زیادی وجود دارد. اما این مترادف ها همیشه همان معنی را نمی دهند. و با کاربرد کلمه ای هم معنی با کلمه اولیه معنی جمله عوض می شود هرچند که معنی کلمه یکی است ولی در شرایط و جملات مختلف معانی متفاوت می دهد .

  1. روش دوم 

ترتیب قرار گرفتن لغات در جمله را تغییر دهید. ترتیب و لغات کلمات موجود در جمله را تغییر دهید . تغییر ترتیب لغات در عبارت یا جمله معمولا راحت تر از پیدا کردن مترادف است و احتمال خطا در آن کمتر است. با این وجود، بعضی مواقع تعیین اینکه کدام لغات را تغییر دهیم ساده نیست. همچنین وقتی ترتیب لغات را تغییر می دهید، ممکن است لازم باشد که ساختار برخی لغات را نیز تغییر دهید. یا اینکه لازم باشد لغات دیگری را نیز اضافه کنید تا جمله از لحاظ گرامری درست باشد.

  1. روش سوم

گرامر جمله را تغییر دهید . تغییر گرامر جمله به نظر سخت می آید، اما در واقع تغییر گرامر ساده تر از تغییر لغات است. بعلاوه، اگر از طریق تغییر گرامر، جمله را تغییر دهید و اشتباه هم کنید، باز هم جمله ی شما قابل فهم است. اما اگر برای تغییر جمله، لغت را تغییر دهید و اشتباه کنید، خواننده متن شما نمی فهمد که منظور شما چیست.

 لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق