خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


آموزش مرحله به مرحله فرمت بندی وسابمیت مقاله در موسسه اشراق

انتشار : 2 دی 1400
مطالعه : 11 دقیقه

برای فرمت بندی و سابمیت مقاله در مجله ابتدا باید مجله مناسب با مقاله را انتخاب بفرماید . اگر مجله انتخابی شما مناسب با مقاله نباشد و یا بهتره بگیم مقاله مناسب و مرتبط با مجله نباشد ، مقاله شما به مرحله داوری نخواهد رسید و در همان بررسی اولیه توسط سردبیر ریجکت خواهد شد . پس ابتدا به نحوه ی بررسی و انتخاب مجله می پردازیم .

آموزش مرحله به مرحله فرمت بندی وسابمیت مقاله در موسسه اشراق

انتخاب مجله مناسب

برای انتخاب مجله مناسب می توانید از لیست مجلات مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری که در سایت وزارت علوم موجود است و یا لیست مجلات مورد تایید دانشگاه آزاد اسلامی استفاده نمایید . در لیست مجلات داخلی و یا فارسی مجلات به تفکیک رشته و تخصص ارائه شده است که کار شما را برای انتخاب دسته مجلات راحت می کند .

نحوه انتخاب مجله در سایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری:

وارد سایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری کشور به آدرس https://www.msrt.ir/fa شوید . همانطور که در تصویر مشاهده می فرمایید در قسمت پایین صفحه بخشی هست با عنوان نشریات معتبر و غیر معتبر روی همان بخش کیلیک کنید .

تصویر

وارد بخش پرتال نشریات علمی می شوید . در این قسمت می توانید تمامی مجلات را اعتبار سنجی کرده و مشخصات کامل انها را دریافت کنید ولی برای دریافت لیست مجلات مورد تایید در هر تخصص و رشته به قسمت پایین صفحه مراجعه فرمایید.

تصویر
در این بخش فهرست نشریات از چهار جنبه مختلف دسته بندی شده اند : بر اساس ارزشیابی ، بر اساس موضوع ، براساس صاحب امتیاز و براساس دوره انتشار . پیشنهاد ما بررسی در بخش فهرست نشریات بر اساس موضوع است که این روش راحت ترین راه انتخاب مجله علمی پژوشهی مورد تایید وزارت علوم هست . البته آن دسته از عزیزانی که بازه زمانی چاپ مقاله برای آنها در اولویت قرار دارد می توانند از بخش فهرشت نشریات بر اساس دوره انتشار مجلات مناسب با بازه زمانی مورد نظرشان را انتخاب نمایند . برای مثال به بررسی مجلات در موضوع علوم انسانی می پردازیم روی همان گزینه کیلیک می کنیم تا لیست را دریافت کنیم . صفحه پایین باز می شود . می توانید هم در آن بخش مجلات را بررسی فرمایید و یا فایل اکسل مجلات را دانلود کنید .
تصویر

بعد از انتخاب 3یا 4 مجله مرتبط با تخصص و رشته مقاله وارد سایت مجلات می شویم . به طور مثال برای رشته حقوق وارد سایت نشریه پژوهش حقوق عمومی دانشگاه علامه طباطبائی می شویم . اطلاعات اولیه در صفحه اول مجله به طور کامل مشخص است . ولی برای برررسی محورها و موضوعات مجله از قسمت را اطلاعات نشریه وارد بخش اهداف و چشم اندازها می شویم .

تصویر

در بخش اهداف و چشم اندازها که بعضا در برخی از مجلات این بخش با عنوان اهداف و زمینه و یا زمینه مشخص می شود ، محورها و موضوعاتی که مجله به بررسی آنها می پردازد مشخص می شود .

تصویر

این بخش را باید به دقت بررسی نمایید که آیا مقاله شما مرتبط با محورهای اعلامی مجله می باشد یا نه . به این ترتیب و با انجام این مراحل می توانید مناسب ترین مجله با مقاله خودتان را انتخاب نمایید .

نحوه انتخاب مجله در سایت دانشگاه آزاد اسلامی :

براي دسترسی به مجله هاي علمی دانشگاه آزاد اسلامی وارد سامانه ارزیابی نشریات دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس http://eval.journals.iau.ir شوید . در این قسمت نیز همانند سایت وزارت علوم می توانید تمامی مجلات را اعتبار سنجی نمایید ولی برا یدریافت آخرین لیست مجلات مورد تایید روی گزینه فهرست مجله های دارای امتیاز بخشنامه 70/70362 فرم شماره 1 کیلیک کنید تا فهرست نشریات مورد تایید دانشگاه آزاد اسلامی را که به تفکیک رشته ها مشخص شده است را دریافت نمایید .

تصویر

بعد از دانلود فهرست مجلات همانند بند قبلی وارد سایت مجلات مورد نظرتان شوید و از قسمت اطلاعات مجله محورها و اهداف مجله را بررسی نمایید که همسو با اهداف مقاله شما باشند و مقاله شما مرتبط با محورهای مجله باشد .

و اما در خصوص بررسی و انتخاب مجلات معتبر خارجی . همانطور که می دانید پایگاه های معتبر خارجی عبارتند از : پایگاه علمی تامسون رویترز Thomson Reuters ، پایگاه علمی اسکوپوس scopus ، پایگاه علمی PubMed و پایگاه علمی مرکز استنادی علوم جهان اسلام ISc ( Islamic World Science Citation Center ) . که برای نمونه به نحوه بررسی و انتخاب مجله isi در پایگاه تامسون رویترز و همچنین انتخاب مجله مناسب scopus در پایگاه Sjr می پردازیم .

نحوه انتخاب مجله ISI مناسب با مقاله :

وارد پایگاه اطلاعاتی وب آو ساینس Web Of Scienceکه در لفظ قدیمی به اسم ISI شناخته شده است، به آدرس https://mjl.clarivate.com/search-results می شویم . از بخش مشخص شده با توجه به نوع و رشته مورد نظرتون چنیدن مجله را انتخاب بفرمایید .

تصویر

به طور مثال مجله در تخصص علوم انسانی Social Sciences Citation Index (SSCI ) در تخصص بازرگانی با انتخاب گزینه های مربوطه تعدادی مجله نمایان می شود .

تصویر

برای نمونه وارد سایت مجله دوم می شویم .

تصویر

از قسمت Aim & scope اسکوپ و یا محورهای مجله را بررسی می کنیم .

تصویر

با توجه به تخصص های اعلام شده به راحتی می توانید بررسی کنید که مجله مرتبط با تخصص مقاله شما هست و مقاله شما شانسی در این مجله دارد یا نه .

تصویر

نحوه انتخاب مجله Scopus مناسب با مقاله :

وارد پایگاه علمی اسکوپوس Scopus به آدرس http://www.scimagojr.com/journalsearch.php می شویم . در قسمت مشخص شده تخصص و یا رشته مورد نظر خودتان را وارد کنید برای مثال مجله در تخصص معماری را بررسی می کنیم .

تصویر

همانطور که مشاهده می فرمایید 374 تا مجله با عنوان مرتبط با معماری در این پایگاه موجود است . با کمی بررسی عناوین چند مورد مجله مرتبط را انتخاب می کنیم .

تصویر

وارد سایت یکی از مجلات اسکوپوس مربوط به تخصص معماری می شوم . در خصوص مجلات اسکوپس قبل از ورود به Homepage مجله می توانید از همین پایگاه Sjr قسمت scop را بررسی کنید . ولی باز هم برای اطمینان و بررسی دقیق تر وارد سایت مجله می شویم .

تصویر

سیستم این مجله که برای مثال وارد ان شدیم به این صرت است که بخش اسکوپ ان در قسمت راهنمای نوینسدگان است . پس اگر در سایت مجله ای همان ابتدای صفحه عبارت Aim & scop را ندید حتما بخش راهنمای نویسندگان Guide for authors را بررسی فرمایید .

تصویر
تصویر

در قسمت Aim and scop محورهای مجله به طور دقیق مشخص شده است . که بررسی می کنیم که آیا مرتبط با تخصص مقاله می باشد یا نه .

تصویر

بعد از انتخاب مجله مناسب برای سابمیت مقاله نوبت به فرمت بندی تخصصی مقاله می رسد . از داخل سایت مجله مورد نظر ، از قسمت راهنمای نویسندگان فایل ورد راهنما و یا تمپلیت مقاله را دریافت نمایید .

فرمت بندی مقاله

یکی از اولین و اصلی ترین اقداماتی که قبل از سابمیت مقاله به مجله باید انجام دهید فرمت بندی تخصصی و استاندارد مقاله طبق فرمت مجله می باشد . 2 نوع فرمت بندی مقاله داریم: 1- فرمت بندی محتوایی 2- فرمت بندی ساختاری . در بخش فرمت بندی محتوایی هر مجله چهارچوب مخصوص خود را دارد و باید نویسنده بر اساس فرمت قالب آن مجله که در قسمت راهنمای نویسندگان توضیح داده می شود. مقاله خود را نگارش و یا استخراج نماید.اصولا این موارد که از سوی مجله در اختیار نویسندگان قرار می گیرد عبارت است از :

 • الزام اینکه نویسنده مسئول عضو هئیت علمی باشد یا نه
 • در خصوص مجلات خارجی بعضاً الزام به این است که نوینسدگان کارمند دولت نباشند
 • کد ارکید نویسندگان و یا نویسنده مسئول
 • کد اخلاق که در ابتدا صفحه سایت مجله چه داخلی چه خارجی مشخص می شود .
 • تعداد کلمات مقاله و یا تعداد صفحات مقاله
 • تعداد کارکترهای موجود در مقاله
 • نحوه ارائه چکیده ( ساختاریافته و یا معمولی )
 • ارائه چکیده مبوسط فارسی و یا انگلیسی
 • محل تقدیر و تشکر و غیره ...

فرمت بندی ساختاری فرمت بندی هست که توسط نویسنده مقاله و یا تیم فرمت بندی موسسه اشراق انجام می شود. که در این قسمت نیز با توجه به مجله ای که می خواهید مقاله خود را برای آن ارسال و یا سابمیت کنید تهیه می گردد که شامل فونت، سایز، حاشیه، چهارچوب، ساختارقالب و رفرنس دهی مقاله می شود.

اصولا این موارد که از سوی مجله در اختیار نویسندگان قرار می گیرد عبارت اند از :

 1. عنوان عنوان مقاله باید جامع و روشن باشد
 2. اسامی: نام و نام خانوادگی نویسندگان . بر روی نام شخصی که باید مکاتبات با وی صورت گیرد علامت « * » گذاشته شود یعنی همان ارسال کننده مقاله. همچنین در این بخش باید مدرک تحصیلی و دانشگاه محل تحصیل به همراه سمت نویسندگان نوشته شود .
 3. چکیده: در این قسمت چکیده مقاله نویشته می شود خلاصه ای از روند تحقیق و همچنین گوشه ای از نتایج حاص شده . تعداد کلمات چکیده چیزی است که در فرمت بندی مقالات باید به آن توجه کرد . زیرا هر مجله تعداد کلمات خاصی در نظر گرفتند . عموما نباید بیشتر از 300 کلمه باشد.
 4. کلمات کلیدی: بعد از چکیده باید واژگان کلیدی آورده شود نباید از 10 کلمه بیشتر باشد .
 5. مقدمه: در مقدمه بطور خلاصه به معرفی موضوع و تحقیق می پردازیم و به طور گذرا از پیشینه تحقیق و انچه که با ان روش شروع به تحقیق و گرداوری اطلاعات نمودیم صحبت می کنیم . اما توجه کنید که در مقدمه از نتایج بدست آمده صحبتی نخواهد شد .
 6. متن اصلی: متن اصلی در ادامه مقاله می آید که با توضیحاتی از پیشینه تحقیق و روش تحقیق به نتایج آخر مقاله می رسد . نحوه ساختار و اصول نگار این بخش و همچنین نوع فونت و سایز آن نیز بستگی به نوع مجله ای دارد که قصد ارسال مقاله به آن را دارید.
 7. منابع: در مقاله فقط منابعی ذکر می شود که در متن مقاله استفاده شده و دست اول باشند، هرچند در پایان نامه و رساله ممکن است از دانشجو خواسته شود که به زمینه و پیشینه موضوع پرداخته و منابع دیگری استفاده شود که بیانگر درک و فهم دانشجو از موضوع پایان نامه و رساله باشد.

مراجع بایستی کامل بوده و بر اساس ترتیبی که در متن مقاله ارجاع داده می شوند، شماره گذاری شوند. شماره منبع در متن بایستی داخل کروشه، [ ]، قرار گیرد. نام تمام نویسندگان بایستی در لیست مرجع ذکر شود. طبق فرمت مجله و آنچه که در اصول و استانداردهای مجله برای نویسندگان اعلام ده است .

سابمیت مقاله

روند سابمیت مقاله به دو صورت است که مجلات بسته به نظر خود از یک یا هر دو شکل آن استفاده می کنند و این موضوع ارتباطی به اعتبار آن ها ندارد.

 1. سیستم آنلاین:

برخی مجلات از یک سیستم مکانیزه برای دریافت مقالات استفاده می کنند. در این حالت، نخست شما در وب سایت مجله ثبت نام کرده و نام کاربری و کلمه عبور دریافت می کنید. سپس به صفحه پروفایل خود وارد می شوید و مراحل زیر را یک به یک طی می کنید:

 • عنوان مقاله و چکیده را در قسمت تعیین شده وارد نمایید.
 • نام مؤلفین را به ترتیب اسامی ثبت کنید و وابستگی (Affiliation) آن ها یعنی سازمانی که در آن مشغول به کار هستند را مشخص کنید.
 • از شما در قسمت مشخصات نویسندگان و یا مراحل بعدی کد ارکید نوینسده مسئول و یا تمامی نویسندگان را خواهند خواست .
 • نویسنده مسئول را مشخص نمایید. تمام اطلاعات به حساب کاربری نویسنده مسئول ارسال خواهد شد و ادامه مراحل تنها برای نویسنده مسئول امکان پذیر خواهد بود.
 • موافقت با قوانین مجله از جمله عدم چاپ مقاله در سایر مجلات یا کپی برداری از نتایج دیگران را تأیید کنید.
 • نامه انگیزشی یا CoverLetter را در قسمت مخصوص آن بنویسید. نامه انگیزشی مشتمل بر معرفی نویسندگان و موضوع مقاله بوده و به بیان اهمیت و منحصربه فرد بودن تحقیق انجام شده می پردازد.
 • در مرحله بعد باید فایل متنی و فایل جداول و یا تصاویر را به صورت جداگانه آپلود نمایید. نباید نام یا اطلاعات نویسندگان را در فایل های آپلود شده درج کنید.
 • دو گزینه pdf و html نمایش داده خواهند شد که با انتخاب هر کدام، فایل مقاله ارسالی به همان فرمت به شما نشان داده خواهد شد. پس از تأیید فایل مقاله، گزینه Submit فعال می شود که اگر روی آن کلیک کنید، مقاله به دفتر مجله ارسال می گردد و دیگر امکان اعمال تغییرات روی آن وجود نخواهد داشت.
 • در نهایت یک کد یا Manuscript number دریافت می کنید که برای شناسایی مقاله شما از میان صد ها مقاله ارسال شده دیگر به ژورنال است. برای هر نوع مکاتبه و انجام اصلاحات روی مقاله باید از این کد استفاده کنید.
 • هر عملیاتی که از سوی ژورنال روی مقاله شما انجام می گیرد، در پروفایل کاربری نویسنده مسئول نمایش داده خواهد شد و از این طریق می توانید روند سابمیت مقاله خود را پیگیری کنید.
 1. سیستم ایمیلی:

در این حالت شما می توانید مقاله خود را که مطابق دستورالعمل ژورنال تهیه کرده اید، طبق آن چیزی که در بخش فرمت بندی مقاله توضیح داده شد ، مقاله را دقیقا طبق فایل راهنمای نویسندگان و یا article template فرمت بندی کرده و به ایمیل مجله ارسال کنید. گاهی پس از ارسال ایمیل، برای مقاله شما یک کد یا Manuscript Number در نظر گرفته می شود که شما قادر خواهید بود با استفاده از آن با سردبیر مجله مکاتبه کنید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق