خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

آموزش جستجوی ISI بودن یک مجله 

انتشار 19 آبان 1397
مطالعه 2 دقیقه

با توجه به افزایش فعالیت مجلات جعلی و نامعتبر، شناسایی نشریات و مجلات معتبر برای چاپ نقاله بسیار ضروری می باشد.

آموزش جستجوی ISI بودن یک مجله 

از مهم ترین و سرنوشت سازترین بخش از فرایند چاپ مقاله، انتخاب مجله یا نشریه معتبر است. با توجه به افزایش رقابت میان دانشجویان برای اخذ بورسیه تحصیلی و قبولی از مصاحبه دکتری، و از طرفی افزایش سخت گیری داوران مصحابه کننده در خصوص سوابق پژوهشی دانشجویان، امروزه تقاضا برای چاپ مقاله در مجلات معتبر ISI افزایش یافته است. مجلات ISI معتبرترین مجلات در میان نشریات علمی در جهان هستند که بر اساس میزان اعتبار و داشتن ضریب تاثیر به دو گروه مجلات ایمپکت دار JCR و مجلات بدون ایمپکت isi listed تقسیم می شوند. 
از طرفی امروزه تعدادی از مجلات جعلی با سواستفاده از نام و آدرس وبسایت مجلات معتبر، با دریافت هزینه از محققان جوان و کم تجربه اقدام به اخاذی از آنها می نمایند که شناسایی این مجلات کار آسانی نمی باشد. در صورتی که بدون شناخت و اگاهی از این مجلات اقدام به چاپ مقاله در یکی از نشریات جعلی نمایید، هیچ امتیازی برای مقالات شما منظور نخواهد شد چرا که این مجلات در لیست بلاک وزارتین و دانشگاه ها قرار دارند و فاقد اعتبار و امتیاز هستند. اما خوشبختانه راه هایی برای شناخت این مجلات وجود دارد که با داستن آنها خواهید توانست به راحتی این مجلات را شناسایی کرده و در دام آنها گرفتار نشوید.

نحوه تشخیص نشریات جعلی

  1. نوع انتشار مجله:  ساده ترین روش های تشخیص وب سایت جعلی نشریات، بررسی نوع انتشار نشریه است. این نوع نشریات معمولا نسخه الکترونیکی ندارند.
  2. بررسی اسکوپ مجله: برای تشخیص و بررسی اسکوپ مجله، نام مجله را در یکی از پایگاه های نمایه سازی مانند ISI یا ISC جست و جو  کرده و اسکوپ آن را مشاهده نمایید. اگر یک مجله در تمامی رشته ها اقدام به چاپ مقاله نماید ، مطمئنا جز مجلات معتبر نخواهد بود. 
  3. بررسی آرشیو مقالات منتشر شده مجله: مطمئنا یک وب سایت جعلی در ابتدای کار  مقاله ای برای چاپ دریافت نمی کند، در نتیجه برای ساخت آرشیو اقدام به کپی مقالات منتشر شده سایت های معتبر دیگر می کند. همانطور که می دانید یک مقاله هرگز نمی تواند در دو مجله به چاپ برسد.
  4. آدرس های اینترنتی نامتعارف: از آنجایی که در بیشتر کشورها، برای ثبت دامنه بایستی مدارک شناسایی ارائه شود و ایجاد “وب سایت جعلی نشریه” موجب پیگرد قانونی است. در نتیجه این نوع وبسایت های جعلی از سرویس دهندگان وبلاگ یا زیر دامنه های وب سایت های دیگر استفاده می کنند.

نکات مهم قبل از جستجوی ISI بودن یک مجله 

  1. یکی از این ساده ترین راه های شناخت مجلات جعلی،  استفاده از موتور جستجوی گوگل است. برای استفاده از موتور جستجوی گوگل در پیدا کردن نام یک مجله در بین مجلات ISI باید نام دقیق مجله و یا ISSN آن را داشته باشید.
  2. جستجوی مقاله مورد در نظر در سایت تامسون رویترز  راه دیگر برای شناسایی مجلات isi معتبر است. موسسه ISI همان تامسون رویترز (thomson reuters) است که فقط لیست مجلات ISI را نمایه می کند. آدرس رسمی موسسه تامسون رویتز thomsonreuters.com می‌باشد. اگر نام هر مجله‌ای در سایت موسسه تامسون رویترز به هر نحوی مشاهده شود این مجله جزو مجلات ISI یا همان مجلات تامسون رویترز است.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه جستجوی مجلات معتبر isi در گوگل، می توانید ویدیوی اموزشی زیر را مشاهده نمایید.

 
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق