خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


انواع صحافی کتاب

انتشار : 8 اردیبهشت 1397
مطالعه : 4 دقیقه

صحافی کتاب که برای بالا بردن استحکام کتاب و زیبایی و افزایش فروش آن بکار می رود چندین نوع می باشد که در این مطلب با آنها بیشتر آشنا می شویم.

انواع صحافی کتاب

صحافی کتاب بر اساس تا کردن ورقها ایجاد می شود و ما اگر با نحوه تا کردن کاغذها اشنا باشیم براحتی می توانیم نوع صحافی مورد نظر خود را بیان نماییم و نتیجه دلخواه و بهتری بگیریم. حال باید انواع تاکردن ماشین ها را که برای مصارف مختلفی استفاده می شود بدانیم تا بتوانیم بهتر تصمیم بگیریم.
براي انواع تاي رولي و ساير انواع تا در پانل‌هاي تودرتو (آشيانه‌اي)، عرض قسمت‌هاي داخلي بايد كوچكتر باشد تا هنگامي كه هر پانل دور ديگري مي‌پيچد، حجم بيشتري به دست آيد. ميزان تنظيم آن به وزن و ضخامت كاغذ و نيز جاگذاري تا بستگي دارد. تهيه يك نمونه كاغذي به »ا كمک مي‌كند تا اندازه‌هاي پانل را براي مطابقت با انواع تا از پيش تعيين كنيم.

انواع رايج تا كردن 

در هنگام تهيه يك نمونه كاغذي به انواع تا در زير مراجعه می كنيم:

  • ۱ برگ آكاردئوني ۶ برگ با زبانه ۶ برگ ۶ برگ ۴ برگ

  • ۸ برگ نقشه‌اي ۸ برگ با تاي دروازه‌اي ۸ برگ آكاردئوني ۸ برگ با تاي موازي ۸ برگ با رول زنجيري با تاي رول

  • ۱۰ برگ آكاردئوني ۸ برگ دايكات ۸ برگ با تاي كوتاه ۸ برگ فرنچ يا تا به پهلو ۸ برگ نقشه معكوس

  • ۱۶ برگ جزوه‌اي ۱۶ برگ با تا به پهلو ۱۲ برگ با تا به پهلو ۱۲ برگ با سه تاي موازي ۱۲ برگ با تاي نامه‌اي

  • جلد و شيرازه

  • دوخت مفتولي

از يك يا چند بست فلزي در تاي وسط فرم تا شده آشيانه‌اي استفاده مي‌شود كه براي دسته‌هاي ۶۰ ورقي يا كمتر از “۲۵/۰ مناسب است. اين روش در صحافي رواج بسياري دارد.كل تعداد صفحات بايد بر چهار بخش‌پذير باشند:

انواع صحافی و بسته بندی کتاب

دوخت تمام اتوماتیک: این نوع صحافی برای جلدهای نرم کتاب مناسب است؛ می توان محتوای چاپ شده کتاب را به راحتی به جلد کتاب منگنه کرد. در روش دوخت کتاب، می توان از جلدهای طراحی شده و تمام رنگی، با کاغذهای بسیار نرم و حاشیه دار استفاده کرد.

صحافی کامل: این نوع صحافی، رایج ترین روش صحافی کتاب است و باعث استحکام بالای محصول چاپی می شود. صحافی کامل کتاب برای انواع کتاب های پرفروش، کتاب های چاپ شده در تعداد پایین، انواع کاتالوگ های تبلیغاتی و سایر محصولات مناسب است.

صحافی سیمی (فنری کردن): در این نوع صحافی، حلقه های سیمی از میان سوراخ های پانچ شده عبور داده می شوند. صحافی سیمی این امکان را ایجاد می کند که بتوان صفحات کتاب را به طور کامل باز کرد. صحافی سیمی برای کتابچه های آشپزی، تهیه گزارشات، دستورالعمل های حرفه ای، اطلس ها، راهنمای مسافرت و بسیاری از محصولات چاپی دیگر مناسب هستند.

دوخت حلقه‌اي: در اين روش براي نسبت فلزي از يك سيم فلزي استفاده مي‌شود و حلقه‌اي به وجود مي‌آورد كه وارد عطف مي‌شود. در اين روش مي‌توانيم دسته‌اي را در يك كلاسور حلقه‌اي جاي دهيم.

دوخت لبه‌اي: در اين روش دسته‌اي از فرم تا شده را از يك قسمت عطف به اندازه “۴/۱ به موازات حاشيه خارجي منگنه مي‌كنيم. وقتي آن را باز كنيم كاغذها به صورت صاف نمي‌مانند اما روش صحافي ارزان و بادوامي است.

دوخت عطف با مفتول: در اين روش دندانه‌هاي فلزي از داخل متصل وارد سوراخ‌هاي از پيش ايجاد شده روي حاشيه شده و سپس چفت مي‌شوند تا يك حلقه كامل به وجود آيد. وقتي آن را باز كنيد حالت مسطح داشته و طرح‌هاي جليپايي روي صفحات رو به رو در يک رديف خواهند بود.

 مارپيچ فلزي يا پلاستيكي: در اين روش يك مارپيچ فلزي يا پلاستيكي روكش‌دار دور حفره‌هاي از پيش ايجاد شده و در حاشيه مي‌پيچد. وقتي كتاب را باز كنيد صاف و مسطح است اما با اينحال طرح‌هاي چليپايي روي صفحات رو به رو در يك خط نخواهند بود.

شانه پلاستيكي: روي كاغذ و در قسمت حاشيه اتصال سوراخ‌هايي پانج مي‌شود كه با عطف پلاستيكي دانه‌دار مطابقت دارد. اين روش ارزان‌تر است اما دوام و روش‌هاي ديگر را ندارد، با اين حال چاپ روي عطف شانه نيز امكان پذير است.

صحافي كامل: يك روش صحافي متداول كه براي گزارشات سالانه، كتاب‌ها و كاتالوگ‌هاي بزرگ به كار مي‌رود. قسمت عطف داخلي دسته فرم تا شده چسبكاري شده و سپس به عطف جلد چسبانده مي‌شود تا سطحي يك دست به وجود آيد. صحافي كامل به حداقل ضخامت “۶/۱ و در صورت چاپي بدل عطف “۸/۱ نياز دارد.

صحافي lay-flat: اين روش به صحافي كامل شباهت دارد كه با چسب اضافي ميان صفحات و جلد مسطح‌تر خواهد شد. در صورتي‌كه لازم باشد بدون استفاده از دست‌ها كتاب بخوانيد يا زماني‌كه اندازه عطف براي ساير روش‌ها مناسب نباشد، lay-flat اين كار را انجام مي‌دهد.

صحافي جلد: اين روش بيشترين دوام را نسبت به ساير موارد دارد. فرم‌هاي تا شده به صورت دوخته شده يا چسب‌دار كنار يكديگر قرار گرفته و سپس به يك جلد محكم وصل مي‌شوند. معمولاً به اين روش صحافي كتاب مي‌گويند و نسبت به ساير روش‌ها گران‌تر است.

صحافي دوختي: در اين روش كاغذهاي تا شده با نخ و در قسمت وسط عطف به يكديگر دوخته مي‌شوند. صحافي دوختي علاوه بر كاربرد در صحافي جلد براي كتاب‌هاي soft-cover يا self-cover به كار مي‌رود. اين روش اغلب براي كتاب كودكان يا مورادي به كار مي‌رود كه به دوام و ماندگاري نياز است. همچنين مي‌توان دسته كاغذ را به كنار كتاب دوخت.

کاغذ، رنگ و کیفیت چاپ: محتوای چاپ بسته به سفارش مشتری، می تواند محتوای متنی واضح یا طرح های گرافیکی براق باشد. حجم کتابچه و وزن آن، به حجم محتوای چاپ و نوع صحافی کتاب بستگی دارد.

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ کتاب و مقاله، با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی  و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
چاپ کتاب در تیراژ دلخواه و با قیمت مناسب ، ویرایش کتاب ،  دریافت مجوز چاپ کتاب، تبدیل پایان نامه به کتاب، و توضیح و نظرسنجی از شما در تمام مراحل چاپ کتاب در موسسه اشراق با بهترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن صورت می پذیرد.
برای ثبت سفارش میتوانید با شماره های 09149724933 و یا 04133373424 با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید و یا درخواست خود را از طریق ایمیل  isiisc2011@gmail.com  ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
با سلام و احترام می توانید از طریق موسسه اشراق جهت دریافت مجوزات چاپ کتاب و چاپ و ارسال آن اقدام نمایید . باتشکر isi.eshragh@gmail.com 09911851170 بهراد @eshrag_company
بازدیدکننده
زینب
2 سال پیش
عالی بود


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق