خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

انواع سرقت علمی

انتشار 1 مهر 1398
مطالعه 5 دقیقه

نویسندگان باید قبل از هر چیز اخلاق نگارشی را رعایت کنند. رعایت مسائل اخلاقی در نگارش بسیار مهم تر از نحوه نگارش مقاله می‌باشد و بسیار حائز اهمیت و مهم است.

انواع سرقت علمی

سرقت علمی چیست؟

نگارش یک مقاله ناب که دارای موضوعات به روز و جدید باشد از عهده افرادی که انگیزه و سواد کافی ندارند بر نمی‌آید. یک پژوهشگر باید ماهها و سالها عمر خود را وقف تحقیقات کند تا به نتایجی دست پیدا کند که قابل ثبت کردن به عنوان یک مقاله باشد. تحقیقات زمانی ارزشمند می‌باشند که فرد بتواند آنها را در مجلات معتبر چاپ کند و در اختیار همه پژوهشگران جهت استناد قرار دهد. اما در این میان افراد بسیار سودجویی وجود دارند که می‌خواهند بدون هیچ زحمت و هزینه ای از آثار ارزشمند و تحقیقات دیگران استفاده کنند و آنها را به نام خودشان ثبت کنند. به همین دلیل دست به سرقت علمی می‌زنند سرقت علمی به این معنا می‌باشد که بدون اعمال هیچگونه تغییری و به صورت مستقیم از آثار دیگران استفاده شود. این روزها خبر های بسیاری از سرقت علمی به گوش می‌رسد که دلیل آن نا آگاهی مردم از عواقب سخت سرقت علمی می‌باشد. با توجه به اینکه اهمیت توجه به مقاله نویسی افزایش زیادی یافته است باعث ایجاد رقابت می‌شود و سعی دارند که از یک دیگر پیشی بگیرند تا بتوانند رزومه خود را تقویت کنند.

سرقت علمی یا پلیجریزم دارای مصادیق متفاوتی است. می‌تواند در حوزه‌های ادبیات، هنر، پژوهش‌های دانشگاهی و مدیا باشد که به ترتیب سرقت ادبی، هنری، علمی و رسانه‌ای نامیده شده است. سرقت علمی از هر نوع آن، مصیبتی برای فعالین آن حوزه به‌حساب می‌آید که باعث می‌شود خالق اثر، استفاده کمتری از کار خویش ببرد و ارزش کار نیز افت کند.

تصویر

انواع سرقت علمی

برخی از افراد چنین گمان می‌کنند که سرقت علمی یعنی اینکه تمام مقاله را به نام خود ثبت کند در حالی که چنین نیست. حتی کپی کردن جملات کلمات تصاویر و ... نیز مصداق سرقت علمی می‌باشد. استفاده از منابع دیگر هرچند در حد بسیار جزئی و کوچک بازهم مصداق سرقت علمی می‌باشد. انواع سرقت علمی در مقالات:

 • سرقت ادبی در سبک نگارش (Style)
 • سرقت ادبی مستقيم (Copy & Paste): این سرقت برای افرادی می‌باشد که دارای اعتماد به نفس بسیار پایینی هستند و انگیزه تلاش برای تحقیق و پژوهش را ندارند که به صورت مستقیم و با اعمال تغییرات بسیار جزئی و کوتاه مقاله را به نام خود ثبت می‌کنند.
 • سرقت ادبی تغییر و تحریف کلمات و ارجاعات (Word Switch)
 • سرقت ادبی از نوع تشبیه و یا استعاره  (Metaphor)
 • سرقت ادبی ایده(Idea): حتی اگر از ایده فرد دیگری استفاده می‌کنید باید آنرا داخل گیومه قرار دهید و به منبع اصلی آن ارجاع دهید. حتی اگر تغییراتی در آن اعمال کنید بازهم موظف هستید که آنرا درون گیومه قرار دهید.
 • سایه نویسی (Ghostwrite): زمانیست که فردی برای اشخاص دیگر و به سفارش آنها نویسندگی کتاب، مقاله نویسی، داستان نویسی، تهیه گزارش و ...  انجام می‌دهد و اثر به اسم آن اشخاص ثبت شده و منتشر می‌شود. برای مثال، بسیاری از سیاستمداران دنیا جهت تهیه متن سخنرانی خود از این افراد بهره می‌برند. در بسیاری از کشورها مانند ایران، این امر در رابطه با پژوهش های دانشگاهی مرسوم بوده و رشد تصاعدی را طی می‌کند. متاسفانه موسسات نامعتبر و یا اشخاصی هستند که با دریافت هزینه، تنها با کپی کردن مطالب، کار نگارش پایان‌نامه و مقالات علمی بسیاری از دانشجویان و یا اساتید را بعهده می‌گیرند.
 • سرقت ادبی موزاییکی: که به سرقت ادبی وصله‌ای نیز معروف است. شرایطی را توضیح می‌دهد که نویسنده با جمع آوری ایده‌هایی از متن‌های دیگران، و با کنار هم قرار دادن آن‌ها ( به اصطلاح وصله کردن) متن جدیدی ارائه می‌دهد و به نام خودش ثبت می‌کند. چنین شخصی ممکن است ناشیانه عمل کند و به جای استفاده از کلمات و عبارات مترادف، با چسباندن تکه‌هایی از متون مختلف، ساختار متن را به هم بریزد.
 • سرقت از خود یا نشر مکرر: یک نویسنده حق اینرا ندارد که بدون ذکر منبع به مقالات و اسناد رسمی ثبت شده پیشین خود مراجعه کند و در صورت برخورد چنین اقدامی سرقت علمی محسوب می‌شود.

چگونه از درصد تشابه یا سرقت ادبی در مقاله خود قبل از ارسال به مجله مطلع شویم؟

سرقت علمی ممکن است هم به صورت آگاهانه اتفاق بیفتد و هم به صورت غیر عمدی که مجازات هر دو یکسان می‌‍باشد. سعی کنید حتما قبل از اینکه مقاله را به ژورنالی ارسال کنید ابتدا از سرقت علمی اطمینان حاصل فرمایید و سپس مقاله را سابمیت کنید. برای تشخیص سرقت علمی در مقالات 2 راه وجود دارد که یا باید از موسسات و کارشناسان حرفه ای کمک بگیرید و یا به نرم افزارها و سایت های موجود اعتماد کنید. ابزارهای بسیاری به وجود آمده اند که وظیفه تشخیص میزان سرقت علمی را برعهده دارند. از جمله ابزارهای بسیار معتبر می‌توان به چند نمونه از سایت های و نرم افزارهای معتبر اشاره کرد:

 • iThenticate
 • Turnitin
 • WriteCheck
 • Grammarly
 • Copyleaks
 • Plagiarism Check
 • Plagiarisma
 • DupliChecker
 • PlagTracker
 • PlagScan
 • CopyEscape
 • Uni Check

سرقت علمی در کشور ما و تمامی کشور ها مجازات بسیار سختی در پی دارد علاوه بر اینکه با این کار اعتبار مقاله را از دست می‌دهید به عنوان سارق علمی شناخته خواهید شد که ممکن است موقعیت شغلی و تحصیلی خود را نیز از دست بدهید. 

مجازاتهای قانونی

بسیاری از موارد سرقت ادبی در دسته ی بزه قرار گرفته و می‌توانند شامل جریمه نقدی معادل  ۱۰۰ دلار تا ۵۰۰۰۰  دلار و تا یک سال حبس در زندان شوند. سرقت ادبی همچنین می‌‍تواند تحت قوانین ایالتی و فدرال جرم در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، اگر فردی با سرقت ادبی از هر نوع مطلب تحت قانون کپی رایت بیش از ۲۵۰۰ دلار درآمد کسب کند، ممکن است با پرداخت خسارت تا ۲۵۰۰۰۰ دلار و یا تا ده سال حبس در زندان جریمه شود.

 مجازاتهای سازمانی

بیشتر شرکت ها و موسسات نیز به شدت با سرقت ادبی برخورد می‌کنند. در تعداد قابل توجهی از موارد در سرتاسر جهان سارقین ادبی شغل خود را از دست داده و یا با تنزل درجه جریمه شده اند.

موسسه اشراق

موسسه اشراق با توجه به عواقب سخت و خطرناک سرقت علمی در پارافریز کردن مقالات به شما عزیزان کمک می‌کند و مقالات شما را در عرض مدت بسیار کوتاه و با هزینه پایینی پارافریز می‌کند. ارائه کلیه خدمات در این موسسه به صورت کاملا آنلاین می‌باشد و نیازی به مراجعه حضوری نمی‌باشد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
5 سال پیش
سلام وقت بخیر ممنون سپاس از حسن توجهی که به موسسه اشراق دارید . در صورت نیاز به انجام خدمات از طرف موسسه اشراق لطفا با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید : شکاری 09149724933 isi.eshragh@gmail.com مسعودی 09149724933 isi.eshragh@gmail.com
بازدیدکننده
راحمی
5 سال پیش
مطلب خوبی بود سپاسگذارم


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق