خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


ارسال مقاله به مجلات معتبر در تمامی زبان ها

انتشار : 6 دی 1400
مطالعه : 9 دقیقه

انجام اقدامات لازم جهت ارسال مقاله در تمامی زبان ها به مجلات معتبر دنیا در کوتاه ترین زمان توسط تیم حرفه ای اشراق انجام می شود . مراحل و نکات دقیق این پروسه خدمتتان ارائه می شود تا شما فرهیختگان عزیز بتوانید پروسه ارسال مقاله به مجلات معتبر در تمامی زبان ها را به راحتی انجام دهید .

ارسال مقاله به مجلات معتبر در تمامی زبان ها

اکنون نگارش مقاله و یا استخراج مقاله از پایان نامه به پایان رسیده و رایج ترین اشتباهات در نوشتن مقاله از پایان نامه در آن برطرف شده است . گام بعدی انتخاب مجله مناسب برای ارسال مقاله است. انتخاب صحیح مجله یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار بر روی پذیرش یا عدم پذیرش مقاله است زیرا مقالاتی بوده اند که به علت انتخاب مجله ی نامناسب توسط نویسنده، سریعا ریجکت شده اند ، بی پاسخ مانده اند ، یا به طور ناخوش آیندی با تأخیر مواجه شده اند. به طور کلی، اگر مقاله خود را به مجله نامناسب ارسال کنید مقاله شما با یکی از سه گزینه زیر مواجه خواهد شد :

گزینه اول : مقاله شما به راحتی رد شده و به شما برگردانده می شود با این اظهار نظر که مقاله شما برای این مجله مناسب نیست .

گزینه دوم : اگر موضوع مجله تا حدودی با موضوع مقاله شما تطابق داشته باشد، آنگاه ممکن است مقاله شما تحت بازنگری ناعادلانه و ضعیفی قرار گیرد چرا که داوران آن مجله اطلاعات کمی در مورد موضوع مقاله شما دارند. این بار نیز ممکن است مقاله شما رد شود حتی اگر همان مقاله در مجلات مناسب دیگر قابل پذیرش باشد، یا با بازنگری ها و تغییرات دردسرسازی مواجه شوید که با خیلی از آنها موافق نیستید و خیلی از آنها بهبودی را در مقاله ایجاد نمی کنند.

گزینه سوم : مقاله شما در آن مجله نامناسب پذیرفته خواهد شد ولی خوشحالی شما طولی نخواهد کشید چرا که کار پژوهشی شما ناشناخته خواهد ماند و توسط هم رشته های شما مطالعه نخواهد شد.

انتخاب مجله

برای انتخاب مجله معتبر مناسب در تمامی زبان ها بهتر است ابتدا با پایگاه ها و مجلات معتبر بین المللی در تمامی زبان های دنیا آشنا بشید .

پایگاه علمی تامسون رویترز Thomson Reuters

ISI نشانه اختصاری مؤسسه اطلاعات علمی Institute for Science Information است که مهم ترین و معتبرترین نمایه Index برای مجلات علمی به شمار می آید. یکی از زیرمجموعه های این شرکت Web Of Science WOS است که نمایه ISI را، پس از بررسی های لازم، به مجلات علمی واجدالشرایط تخصیص می دهد. در WOS دو نوع مجله وجود دارد، اول مجلاتی که دارای ضریب تأثیر بوده و به JCR Journal Citation Reports معروف اند، دوم مجلاتی که بدون ضریب تأثیر هستند و ISI Listed نام دارند. مشخصاً مجلات JCR از مجلات ISI Listed معتبرتر هستند. لازم به ذکر است یک مجله می تواند به دلیل کاهش بار علمی آن از لیست مقالات ISI کنار گذاشته شود.

پایگاه علمی PubMed

PubMed یک موتور جستجوی قدرتمند برای موضوعات حوزه پزشکی و زیست شناسی است که تحت نام پایگاه MedLine فعالیت می کند. کتابخانه دارویی ایالات متحده آمریکا NLM ( National Library of Medicine) و مؤسسات ملی سلامت از این پایگاه داده برای بازیابی اطلاعات استفاده می کنند. PubMed

پایگاه علمی اسکوپوس scopus

مؤسسه اسکوپوس یک پایگاه استنادی بسیار معتبر است که اطلاعات کتاب شناختی حدود 22333 حوزه علمی را تحت پوشش خود دارد. هم اکنون این پایگاه حدود 23333 مجله معتبر را نمایه کرده است. مالک اصلی این پایگاه الزویر Elsevier است و داده هایش از طریق اشتراک گذاری آنلاین در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

پایگاه علمی مرکز استنادی علوم جهان اسلام ISc ( Islamic World Science Citation Center )

این مرکز در سال 1383 شمسی با هدف ارزیابی مجلات علمی کشورهای اسلامی تأسیس شد. مرکز مذکور علاوه بر مجلات داخلی، مجلات بین المللی متقاضی را نیز مورد ارزیابی قرار داده و ضریب تأثیر جداگانه ای به مجلات تخصیص می دهد. به بیانی ساده می توان گفت ISC همان نمونه ایرانی ISI است که اکنون حدود 57 کشور اسلامی در آن عضو هستند ضمن آن که علاوه بر ارزیابی مجلات انگلیسی قادر به ارزیابی مجلات فارسی و عربی نیز است.

علمی پژوهشی

مایه ای است که از طرف کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور به مجلات واجدالشرایط علمی داخلی اعطا می شود. مجلاتی می توانند نامزد دریافت این نمایه شوند که از دو ویژگی اصالت و ابداع برخوردار باشند. نتایج و خروجی های مجلات علمی پژوهشی حاصل مطالعات نظام مند بوده که منجر به پیشبرد مرزهای علم و فناوری می شوند.

علمی ترویجی

نیز نمایه ای است که از طرف کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور به مجلات واجدالشرایط اعطا می شود. هدف این مجلات اشاعه و نشر یافته های علمی به بیان ساده تر و ارتقای سطح دانش خوانندگان است. لازم به ذکر است علاوه بر مجلات معتبر و نمایهدار بالا مجلاتی تحت عنوان » مجموعه مقالات همایش « نیز به چاپ می رسند که نسبت به مجلات فوق الذکر از ارزش و اعتبار کمتری برخوردارند.

تصویر

ارسال مقاله به مجلات معتبر در تمامی زبان ها

پیش از ارسال مقاله به مجله باید به میانگین زمان سابمیت مقاله تا پذیرش آن در مجله موردنظر توجه کنید. بدین منظور باید تاریخ­ های دریافت، اصلاح، و پذیرش مقالات را بررسی کنید که در اغلب ژورنال­ها در صفحه اول مقالات و در حاشیه درج می ­شود. و یا در قسمت راهنمای سابمیت و یا راهنمای نویسندگان چه در مجلات داخلی و چه در مجلات خارجی مشخص می شود . توجه داشته باشید که سطح علمی مقاله و اعتبار نویسنده در تسریع فرآیند اعلام نظر ژورنال تأثیر زیادی دارد. معمولاً محققانی که دارای اعتبار علمی بالاتر هستند و یا در مجله مربوطه مقاله موفقی را به چاپ رسانده اند، در اولویت قرار می­گیرند. برای پی بردن به هزینه چاپ مقاله و نحوه پرداخت آن باید به سایت مجله مربوطه مراجعه کنید و دستورالعمل سابمیت و چاپ مقاله را مطالعه کنید. تمام مجلات در دستورالعمل خود، هزینه چاپ هر صفحه متنی و تصویری را قید می کنند. البته اغلب مجلات معتبر با رتبه بالا مانند ژورنال های JCR به صورت رایگان به نشر مقاله می پردازند. در صورت چاپ مقاله در یک مجله در گذشته، در بخش منابع به مقاله قبلی خود رفرنس دهید و در همان مجله سابمیت مقاله را انجام دهید، تا مورد توجه سردبیر قرار بگیرد.

روند سابمیت مقاله به دو صورت است که مجلات بسته به نظر خود از یک یا هر دو شکل آن استفاده می کنند و این موضوع ارتباطی به اعتبار آن ها ندارد.

۱- سیستم آنلاین:

برخی مجلات از یک سیستم مکانیزه برای دریافت مقالات استفاده می کنند. در این حالت، نخست شما در وب سایت مجله ثبت نام کرده و نام کاربری و کلمه عبور دریافت می کنید. سپس به صفحه پروفایل خود وارد می شوید و مراحل زیر را یک به یک طی می کنید:

 • عنوان مقاله و چکیده را در قسمت تعیین شده وارد نمایید.
 • نام مؤلفین را به ترتیب اسامی ثبت کنید و وابستگی (Affiliation) آن ها یعنی سازمانی که در آن مشغول به کار هستند را مشخص کنید.
 • نویسنده مسئول را مشخص نمایید. تمام اطلاعات به حساب کاربری نویسنده مسئول ارسال خواهد شد و ادامه مراحل تنها برای نویسنده مسئول امکان پذیر خواهد بود.
 • موافقت با قوانین مجله از جمله عدم چاپ مقاله در سایر مجلات یا کپی برداری از نتایج دیگران را تأیید کنید.
 • نامه انگیزشی یا CoverLetter را در قسمت مخصوص آن بنویسید. نامه انگیزشی مشتمل بر معرفی نویسندگان و موضوع مقاله بوده و به بیان اهمیت و منحصربه فرد بودن تحقیق انجام شده می پردازد.
 • در مرحله بعد باید فایل متنی و فایل جداول و یا تصاویر را به صورت جداگانه آپلود نمایید. نباید نام یا اطلاعات نویسندگان را در فایل های آپلود شده درج کنید.
 • دو گزینه pdf و html نمایش داده خواهند شد که با انتخاب هر کدام، فایل مقاله ارسالی به همان فرمت به شما نشان داده خواهد شد. پس از تأیید فایل مقاله، گزینه Submit فعال می شود که اگر روی آن کلیک کنید، مقاله به دفتر مجله ارسال می گردد و دیگر امکان اعمال تغییرات روی آن وجود نخواهد داشت.
 • در نهایت یک کد یا Manuscript number دریافت می کنید که برای شناسایی مقاله شما از میان صد ها مقاله ارسال شده دیگر به ژورنال است. برای هر نوع مکاتبه و انجام اصلاحات روی مقاله باید از این کد استفاده کنید.
 • هر عملیاتی که از سوی ژورنال روی مقاله شما انجام می گیرد، در پروفایل کاربری نویسنده مسئول نمایش داده خواهد شد و از این طریق می توانید روند سابمیت مقاله خود را پیگیری کنید.
  1. سیستم ایمیلی:

در این حالت شما می توانید مقاله خود را که مطابق دستورالعمل ژورنال تهیه کرده اید، به ایمیل مجله ارسال کنید. گاهی پس از ارسال ایمیل، برای مقاله شما یک کد یا Manuscript Number در نظر گرفته می شود که شما قادر خواهید بود با استفاده از آن با سردبیر مجله مکاتبه کنید.

تصویر

فرآيند داوري مقالات

داوران موظف اند در بازه زماني كه در اختيار دارند، مقاله را نقد و بررسي و نظراتشان را اعلام كنند. معمولاً فرمي در اختيار داور قرار مي گيرد تا بر اساس آن، بكر بودن، كيفيت و نقاط ضعف و قوت مقاله را بررسي كند. اظهار نظر داوران بايد كاملاً بي طرفانه باشد. برخي مجلات با پوشاندن اسم نويسندگان مقاله اي كه به داور مي سپرند، سعي مي كنند به اين هدف نزديك تر شوند. در حالي كه پنهان داشتن نام داور از نويسنده اقدامي رايج محسوب مي شود، اما برخي مجلات از شما مي خواهند داور مقاله را خودتان پيشنهاد كنيد.

مهمترين قسمت هايي از مقاله كه براي داور اهميت بيشري دارد عبارت است از:

 • چكيده مقاله
 • مقدمه
 • بحث و نتيجه گيري
 • روش ها
 • شكل ها و نمودارها

سرنوشت مقاله پس از داوري

مقاله شما پس از داوري در اختيار سردبير قرار مي گيرد. سردبير، محوري ترين نقش را در تصميم گيري نهايي بر عهده دارد.

وضعيت مقاله پس از تصميم سردبير معمولاً به يكي از صورتهاي زير خواهد بود:

 • پذيرش براي چاپ
 • پذيرش براي چاپ پس از اصلاحات جزئي
 • پذيرش براي چاپ پس از اصلاحات كلي
 • بررسي مجدد احتمالي براي چاپ پس از اصلاحات اساسي
 • بررسي احتمالي براي چاپ در قالب نامه به سردبير يا گزارش كوتاه
 • غير قابل چاپ

زمان داوري و ارائه نتايج در مجلات مختلف با هم فرق مي كند. متأسفانه اين زمان در مورد مجلات داخلي بعضاً تا يك سال طول مي كشد. به طور كلي، چنانچه پس از گذشت 6 ماه از دريافت نامه وصول به سردبير جوابي دريافت نكرديد، با مجله تماس بگيريد. مي توانيد از تلفن، فاكس، ايميل يا ارسال نامه پستي استفاده كنيد. اگر با گذشت دو ماه باز هم جوابي دريافت نكرديد، مجدداً با مجله تماس بگيريد.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق