خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


آیا پایان نامه کارشناسی ارشد به کتاب تبدیل می شود ؟

انتشار : 11 آذر 1397
مطالعه : 5 دقیقه

در جواب اینکه آیا می توان پایان نامه کارشناسی ارشد را به کتاب تبدیل کرد یا نه ؟ ابتدا باید با خود پایان نامه و ویژگی های آن آشنا شویم . سپس به بررسی دلایل تبدیل پایان نامه به کتاب بپردازیم . اهدافی که سبب انجام چنین عملی می شوند را شناسایی نماییم . و به پاسخ دهی به برخی از سوالات که ممکن است برای هر کسی پیش بیاید بپردازیم.

آیا پایان نامه کارشناسی ارشد به کتاب تبدیل می شود ؟

در جواب اینکه آیا می توان پایان نامه کارشناسی ارشد را به کتاب تبدیل کرد یا نه ؟ ابتدا باید با خود پایان نامه و ویژگی های آن آشنا شویم . سپس به بررسی دلایل تبدیل پایان نامه به کتاب بپردازیم . اهدافی که سبب انجام چنین عملی می شوند را شناسایی نماییم . و به پاسخ دهی به برخی از سوالات از جمله آیا تبدیل پایان نامه به کتاب سود و منفعتی هم خواهد داشت و یا صرفا اتلاف وقت و هزینه است ؟ بپردازیم . با شرایط تبدیل پایان نامه به کتاب و ویژگی های خاص آن آشنا شویم. با ویژگی های پایان نامه کارشناسی ارشد آشنا شویم و همچنین موارد اصلی که باید در یک کتاب رعایت شود را بدانیم .

پایان نامه کارشناسی ارشد :

پایان‌نامه یا تز یا رساله نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشته تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامه دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائه پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود. پایان‌نامه با عنوان و محتوای تکراری در هیچ سیستم آموزشی و در هیچ مقطع تحصیلی‌ای تعریف نشده‌است و همه دانشجویان موظف به نگارش پایان‌نامه با موضوع و محتوای جدید هستند. اغلب پایان نامه های ‌ دوره کارشناسی به صورت نوشتاری حاصل از گردآوری تحقیقات دیگر می‌باشد. در حالی که پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد  و دکتری لزوماً باید موضوع جدیدی را مورد هدف قرار دهد.

در حالی که تحقیقات کلاسی اغلب بر اساس پژوهش های قبلی صورت می گیرد، پایان نامه ها معمولاً در سطح بالاتری انجام می شود و عمدتاً یک کار نو و کاربردی است و این امر، کار نوشتن پایان نامه را برای دانشجویان بسیار دشوار می سازد. پایان نامه نقطه اوج همه دانش و معلومات علمی شما است که نتیجه سفر آموزشی‌تان را به نمایش می‌گذارد. یکی از مشکلات نوشتن پایان نامه، انتخاب موضوع است چراکه اگر موضوع به درستی انتخاب شود، نوشتن یک پایان نامه با کیفیت عالی کار راحت تری خواهد بود. بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که آخرین ترم تحصیلی خود را می‌گذرانند، در پی یافتن موضوعی ناب برای پایان نامه خود می باشند . البته درست ترین راه این است که از زمان ورود به دوره تحصیلی موضوع مورد نظر را در ذهن داشته باشید و تا ترم آخر به گردآوری مطالب مرتبط آن بپردازید .

اهمیت پایان نامه و پایان نامه نویسی :

پایان‌نامه‌ها را معمولاً از دو دیدگاه ارزیابی می‌کنند:

  1. به‌عنوان گامی مقدماتی و نخستین تحقیق جدّی و منضبط دانشجو در زمان‌بندی مشخص؛
  2. به مثابه کاری نهایی که برآیند کل یافته‌های دانشجو در طول دوره تحصیلی است.

عمده دلایل تهیه پایان‌نامه تحصیلی عبارتند از:

  • یادگیری روش‌شناسی تحقیق؛
  • توسعه نگرش علمی؛
  • کسب موفقیت برای مطالعه‌ای جدی و عمیق و کسب تجربه علمی در حوزه موضوعی خاص؛
  • کسب مهارت برای مطالعه نقّادانه و موشکافانه؛
  • بهره‌مندی از اطلاعات جدیدتر؛
  • شرط لازم برای دریافت مدرک تحصیلی؛
  • انتشار نتایج پایان‌نامه به‌شکل مقاله پژوهشی در مجلات علمی و تخصصی.

قابلیت‌های این‌گونه منابع از نظر اطلاعاتی و پژوهشی، سبب شده است که پایان‌نامه‌ها را از دو دیدگاه در رشته‌های مختلف دانشگاهی و پژوهشی مورد توجه قرار دهند: یکی به‌عنوان مدرک مفید پژوهشی (به اعتبار متن تحقیق)؛ و دیگری به مثابه نوعی کتابشناسی تخصصی (به اعتبار فهرست مآخذ پایانی).

تصویر
 
 

طبق آنچه که گفته شد پایان نامه دارای ارزش های علمی فراوان و اهمیت بالایی است که ارزش استفاده دیگران دارد . یکی از راه های در اختیار دیگران قرار دادن تبدیل آن به کتاب است .

علاوه بر آن چاپ کتاب به نام خود دانشجو و ثبت نام او در کتاب خانه ملی ، یک افتخار علمی برای او می باشد . همچنین باید به این نکته هم توجه نماییم که چاپ کتاب علمی برای دانشجویی که قصد ادامه تحصیل در مقطه دکتری را دارد بسیار قابل اهمیت است .

دانشجویی که در آزمون دکتری قبول شده است و باید در مصاحبه دکتری شرکت کند ، می تواند با چاپ کتاب یک امتیاز عالی علمی کسب نماید . ولی این کتاب علمی را چگونه باید نگارش نماید ؟ پاسخ در این است که اصلا نیازی به نگارش نیست ، بلکه همان پایان نامه علمی که برای پایان دوره کارشناسی ارشد تدوین نموده است و از آن دفاع کرده است . بهترین گزینه و بهترین منبع برای چاپ کتاب می باشد. در نتیجه با تبدیل پایان نامه دوره کارشناسی ارشد به کتاب می توان به بسیاری از ارزش ها و امتیازات علمی دست یافت.

با توجه به مطالب گفته شدیم می توانیم به این سوال که آیا پایان نامه کارشناسی ارشد به کتاب تبدیل می شود ؟ پاسخ دهیم که بله . پایان نامه کارشناسی ارشد با آن بار معلوماتی و ارزش تحصیلی که دارد کاملا مناسب تبدیل به کتاب و ثبت و جاودانه کردن آن می باشد .

شاید سوال بعدی که با این پاسخ در ذهنتان به وجود می آید این است که چگونه باید پایان نامه را به کتاب تبدیل کرد ؟ در پاسخ این سوال باید گفت که خدمات موسسه اشراق و کادر مجرب آن این کار را برای شما آسان ساخته است . موسسه اشراق با سابقه ای درخشان بیش از 5 سال است که در زمینه چاپ مقالات علمی فعالیت می نماید . و توانسته است با خدمات خود از جمله : استخراج مقاله از پایان نامه ، ترجمه تخصصی مقالات علمی ، چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر داخلی و خارجی ، تبدیل پایان نامه به کتاب ، ترجمه کتاب ، چاپ کتاب و غیره ... به رشد و توسعه هرچه بیشتر علم و دانش در کشور عزیزمان ایران گام های بزرگی بردارد . و همواره توانسته است موجبات افزایش اعتبار و ارزش علمی پژوهشگران و دانشجویان را فراهم سازد .

 

راههای ارتباطی موسسه اشراق 

  041-33373424                                      09149724933                               isiisc2011@gmail.com  لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق