خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

ایجاد گرنت بین‌المللی برای اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران

انتشار 25 اسفند 1401

رییس دانشگاه تهران از ایجاد گرنت بین‌المللی برای اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران از سال 1402 خبر داد و گفت: منابع مالی این گرنت از محل شهریه دانشجویان بین‌الملل تأمین می‌شود.

ایجاد گرنت بین‌المللی برای اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران

به نقل از ایسنا، رییس دانشگاه تهران از ایجاد گرنت بین‌المللی برای اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران از سال 1402 خبر داد و گفت: منابع مالی این گرنت از محل شهریه دانشجویان بین‌الملل تأمین می‌شود.

دکتر سید محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران در دهمین و آخرین نشست شورای دانشگاه تهران که با حضور اعضای هیأت رئیسه و رؤسای دانشکدگان، دانشکده‌ها و مراکز و مؤسسات وابسته به دانشگاه تهران در محل تالار شهید سلیمانی دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به هدفگذاری دانشگاه تهران برای افزایش پذیرش دانشجوی بین‌الملل از کشورهای مختلف، گفت: در حال نزدیک شدن به هدفگذاری صورت گرفته در جذب دانشجوی بین‌الملل هستیم. موفقیت در این زمینه مستلزم اقدام فعالانه گروه‌های علمی و دانشکده‌ها در زمینه سرعت‌بخشی به بررسی درخواست‌های تحصیل در دانشگاه تهران است. چون وقتی فرآیند بررسی درخواست‌ها طولانی می‌شود، بعضاً داوطلبان غیرایرانی تحصیل در دانشگاه تهران که سوابق تحصیلی خوبی هم دارند، حاضر می‌شوند در دانشگاه‌های دیگر ثبت‌نام کنند.

وی رعایت استانداردهای کیفی متقاضیان تحصیل را اصل اول دانشگاه تهران در پذیرش دانشجوی بین‌الملل دانست و تاکید کرد: در عین حفظ کیفیت، لازم است به ارتقای کمی در زمینه پذیرش دانشجوی بین‌الملل هم توجه داشته باشیم. هدف از افزایش دانشجویان بین‌الملل، فقط درآمدزایی نیست، بلکه از نظر وجهه‌ای که از نظام اسلامی در دنیا ارائه می‌شود حائز اهمیت است. دانشجویان بین‌الملل می‌توانند بهترین سفرا برای جمهوری اسلامی ایران در سراسر دنیا باشند.

رییس دانشگاه تهران همچنین با اشاره به مصوبه جدید هیأت امنای این دانشگاه برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در کشور گرجستان، از پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران به عنوان معین این شعبه بین‌المللی دانشگاه تهران نام برد و گفت: دکتر زهرا امام جمعه رئیس پردیس بین‌المللی ارس به عنوان سرپرست شعبه دانشگاه تهران در گرجستان ایفای نقش خواهد کرد.

وی همچنین از مذاکره با یک بخش خصوصی ایرانی و همچنین شرکت مپنا به منظور راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در کشور ازبکستان خبر داد.

دکتر مقیمی در بخش دیگر سخنانش از آماده‌سازی نسخه اولیه برنامه راهبردی دانشگاه تهران توسط معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه خبر داد و گفت: این برنامه پس از ارزیابی در کمیته‌های تخصصی، نهایی خواهد شد.

آماده‌سازی نسخه اولیه برنامه راهبردی دانشگاه تهران

وی افزود: رویکرد ما در تدوین برنامه راهبردی دانشگاه متفاوت از گذشته است؛ به گونه‌ای که به جای پرداختن به همه موضوعات که اغلب راهبردها به علت فقدان منابع کافی قابل تحقق نیستند، در تدوین برنامه راهبردی حاضر تلاش گردیده تا رویکرد موضوع محوری (Issues oriented) مدنظر قرار گیرد و به تناسب نیروها و منابع مالی که در اختیار داریم، اقدامات عملی (action plan) در هر زیرموضوع مشخص گردد.

رییس دانشگاه تهران گفت: برنامه‌های راهبردی که در دستگاه‌ها تدوین می‌شوند، بیشتر حالت زینت‌المجالس دارند، اما برنامه راهبردی مدنظر دانشگاه تهران دارای رویکرد عملیاتی و واقع‌گرایانه است. گاهی در برنامه‌های راهبردی اصلاً به برنامه عملیاتی آن و اینکه در چه دوره زمانی باید اجرایی شود، اشاره‌ای صورت نمی‌گیرد؛ در حالی که تلاش شده تا برنامه راهبردی دانشگاه به نحوی تدوین شود که عاری از این نقیصه باشد.

دکتر مقیمی درباره حق‌التدریس‌های معوق مدرسان و اعضای هیأت علمی نیز اظهار داشت: تأمین منابع پرداخت حق‌التدریس‌ها باید از طریق درآمدهای اختصاصی دانشکده‌ها صورت گیرد، اما دانشکده‌ها در زمینه تأمین این منابع مشکل دارند. بر همین اساس، جمع‌بندی پرداخت حق‌التدریس‌ها در دانشکده‌ها انجام شده و اقدام لازم برای پرداخت آنها تا پایان سال صورت می‌گیرد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق