خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


برای مصاحبه دکتری مقاله چاپ کنم یا کتاب؟

انتشار : 16 شهریور 1399
مطالعه : 5 دقیقه

سوالی که ممکن است برای متقاضیان ورود به دوره دکتری مطرح شود این است که برای تقویت رزومه علمی-پژوهشی خود، اقدام به چاپ مقاله کنند یا چاپ کتاب؟

برای مصاحبه دکتری مقاله چاپ کنم یا کتاب؟

برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری پس از قبولی در آزمون مرحله مصاحبه را در پیش خواهید داشت. در مصاحبه، اساتید و داوران رزومه علمی دانشجو را مورد بررسی قرار می دهند و نسبت به فعالیت های علمی امتیازهای پژوهشی او را محاسبه می کنند. موفقیت در مصاحبه مستلزم داشتن رزومه قوی می باشد تا از طریق آن میزان فعالیت و توانمندی های خود را به داوران ثابت کنید. از مجموع ۴۰ امتیاز پژوهشی در مصاحبه دکتری ۴ نمره مختص تالیف یا ترجمه کتاب و بین ۱ تا ۷ امتیاز مختص هر مقاله است.

اگرچه امتیاز پژوهشی چاپ کتاب نسبت به مقاله کمتر است، اما تاثیر بسزایی در دیدگاه و نظر مثبت داوران و اساتید مصاحبه کننده نسبت به دانشجو دارد. زیرا داشتن یک کتاب تالیفی دلیل محکمی بر تخصص و دانش علمی دانشجو است. سوال اصلی که در اینجا مطرح میشود اینست که برای تقویت رزومه چاپ کتاب بهتر است یا چاپ مقاله؟

چاپ مقاله

یکی از بهترین روش ها برای نشر دانش و نتایج تحقیقات و فعالیت های علمی و کسب مقبولیت در مجامع علمی، چاپ مقاله در مجلات مختلف ISI، اسکوپوس، ISC و سایر پایگاه های معتبر علمی مانند پاپ مد می باشد. چرا که چاپ مقاله در مجلات معتبر، نشانگر دانش و مهارت علمی شما در زمینه فعالیت تخصصیتان است.

از جمله مزایای دیگری که میتوان برای چاپ مقاله برشمرد، موارد زیر است:

  • دریافت بورس تحصیلی از دانشگاههای معتبر بین المللی برای دانشجویان
  • ارتقاء رتبه علمی اساتید
  • عضویت در بنیاد علمی برای نخبگان
  • استخدام در هیئت علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقات
  • افزایش حقوق و مزایا برای شاغلان و اساتید
  • تقویت رزومه و پذیرش در مصاحبه مقطع دکتری برای دانشجویان
تصویر

چاپ کتاب

چاپ کتاب با هدف انتقال افکار، بالا رفتن جایگاه اجتماعی، ثبت آثار و دست نوشته ها و جلوگیری از سرقت ادبی، اعتماد به نفس، کسب اعتبار، توجیه اقتصادی و کسب درامد انجام می شود. همانطور که در ابتدای بحث اشاره شد چاپ کتاب بطور معمول 4 نمره از امتیاز پژوهشی را به خود اختصاص میدهد. اما این رقم ممکن است در دانشگاه های مختلف، متفاوت باشد و حتی تا 20 نمره را میتواند به خود اختصاص دهد. اگر شما ظرفیت و توانایی علمی لازم برای ورود به این مبحث را در خود احساس میکنید پیشنهاد ما به شما چاپ کتاب است. چه کتاب تالیفی باشد چه ترجمه از کتب خارجی معتبر و شناخته شده و چه تبدیل پایان نامه کارشناسی ارشد خود به کتاب، در هر سه حالت میتوانید از مزایای آن بهره مند شوید.

چاپ مقاله و کتاب چه تفاوتی با هم دارند؟

چاپ کتاب و چاپ مقاله هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. پژوهشگر یا دانشجو در گام اول باید خود مشخص نماید با توجه به ویژگی ها و علایق خود بیشتر تمایل دارد کدام یک از آن ها را ارئه دهد. با توجه به اینکه چاپ کتاب و چاپ مقاله مراحل و امتیازات متفاوتی از هم دارند در صدد مقایسه این دو اثر پژوهشی برآمده ایم تا موضوع روشن تر شده و تصمیم گیری در این خصوص راحت تر باشد.

در مصاحبه دکتری 40 درصد نمره به سوابق پژوهشی، 30 درصد به سوابق آموزشی و 30 درصد نیز به ارزیابی های جلسه مصاحبه اختصاص داده شده که در بخش پژوهشی بالاترین امتیاز متعلق به مقالات و کتب است. مقاله ISI از جمله مقالات معتبر و شناخته شده در بین جوامع علمی می باشد که نگارش و چاپ آن به مراتب دشوارتر می باشد. مقالات چاپ شده در ژورنال های ISI بالاترین امتیاز و مقالات چاپ شده در همایش ها و کنفرانس ها پایین ترین امتیاز را در این زمینه دارند. در خوش بینانه ترین حالت، 7 امتیاز از چاپ مقاله در مجلات ISI در مصاحبه دوره دکتری به شما تعلق میگیرد و امتیازی که برای هر مقاله علمی پژوهشی تعلق می گیرد 5 می باشد. این در حالی است که تالیف یا ترجمه کتاب بسته به کیفیت و رشته تخصصی امتیازی بین 5 تا 20 را به خود اختصاص می دهد. با این تفاسیر هر دانشجوی خلاق و خوش فکری چاپ کتاب را به چاپ مقاله ترجیح می دهد.

1- زمان و هزینه: مدت زمانی که برای پروسه چاپ مقاله سپری می شود، بدلیل مراحل مختلف آن، طولانی بوده در حالی که زمان لازم برای چاپ کتاب بسیار کمتر از چاپ مقاله می باشد به گونه ای که حتی یک هفته به مصاحبه نیز می توان اقدام به چاپ کتاب نمود. همچنین هزینه چاپ مقاله در مقایسه با چاپ کتاب بسیار بالاتر می باشد.

2- تفاوت در ارزش و اعتبار: نگارش یک کتاب یا ترجمه از کتاب های معتبر در مقایسه با نگارش و چاپ مقاله در نشریات مختلف، اعتبار و مقبولیت قابل توجهی برای نویسنده آن در پی خواهد داشت.

3- محدودیت دسترسی: دسترسی به مقالات محدود بوده و فقط مختص مخاطبین همان مجله می باشند، اما در مورد کتاب اینگونه نیست. اما کتاب هیچ محدودیتی برای ارائه ندارد و کتاب های چاپ شده به راحتی در دسترس عموم مردم بوده و امکان ارائه آنها به اشخاص یا مراکز علمی مختلف وجود دارد.

تصویر

موسسه اشراق با دارا بودن محققان و کارشناسان متخصص این قابلیت را دارد که بهترین خدمات را در راستای درخواست شما در انواع زمینه های علمی ارائه دهد. موسسه اشراق با خدمات ویژه خود در زمینه فرمت بندی مقاله، ترجمه تخصصی مقاله، رفع سرقت علمی مقالات، پذیرش و چاپ مقالات در مجلات isi به صورت تضمینی، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی، چاپ مقاله در همایش های بین المللی، تبدیل پایان نامه به کتاب، ترجمه کتاب و چاپ کتاب می تواند شما را تقویت رزومه تحصیلی خود و کسب امتیازات آن یاری رساند.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق