خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


برای نخستین بار در ایران ، جراحی و بازسازی شریان ریوی کودکان

انتشار : 9 خرداد 1398
مطالعه : 2 دقیقه

افتخاری دیگر و دستاوردی نوین در علم پزشکی توسط متخصصین ایرانی . برای نخستین بار در ایران ، امکان درمان و ایجاد شریان ریوی برای کودکانی که دارای یک ریه می باشند .

برای نخستین بار در ایران ، جراحی و بازسازی شریان ریوی کودکان

گروه استان‌ها ـ فوق‌تخصص قلب کودکان و نوجوانان از بازسازی شریان ریوی پنهان بعضی از کودکان خبر داد و گفت: برای نخستین مرتبه در ایران امکان درمان این بیماران فراهم شده است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، محمدرضا ادراکی با تشریح این رویداد مهم علمی اظهارداشت: تا کنون عدم وجود یک شریان ریه برای پزشکان دنیا شناخته شده بود و تصور پزشکان این بود که در این کودکان  یکی از شریان‌های ریوی تشکیل نشده است و بیمار باید تمام عمر خود را با یک ریه سپری کنند.

تصویر

وی ادامه داد: این  تحقیق حاصل 1.5 سال تلاش است تا متوجه شدیم که شریان ریوی مخفی در این بیماران وجود دارد که می‌توان این شریان را با استفاده از استنت قلبی بازسازی و ترمیم کنیم.

ادراکی با اشاره به اینکه این درمان برای نخستین مرتبه در کشور و در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شده است، افزود: براساس مستندات پزشکی تاکنون این روش درمانی در دنیا  به‌روی 10 بیمار انجام شده که پنج مورد آن در شیراز با موفقیت انجام شده است.

دکتر محمدرضا ادراکی چهارشنبه هشتم خرداد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پزشکان در شیراز برای نخستین بار در کشور موفق به بازسازی شریان ریوی کودکان شده‌اند، در خصوص این موفقیت علمی، گفت: یکی از مشکلات شناخته شده دستگاه تنفسی، نبود یک شریان ریه است که به باور پزشکان، در این دسته از کودکان یکی از شریان‌های ریوی تشکیل نشده و همین مشکل، زندگی دشواری را برای فرد رقم می‌زد.

این فوق تخصص قلب کودکان و نوجوانان ادامه داد: تیم پزشکان دانشگاه علوم پزشکی شیراز پس از یک و نیم سال پژوهش، متوجه وجود شریان ریوی مخفی در این بیماران شدند و در یک موفقیت تیمی، این شریان با استفاده از استنت قلبی بازسازی و ترمیم شد.

دکتر محمدرضا ادراکی فوق تخصص قلب کودکان و نوجوانان با تشریح بیشتر این دستاورد پزشکی گفت: برای دست یابی به این روش، پس از انجام آنژیوگرافی قلبی و با استفاده از روش‌های دیگر تشخیصی، مطمئن شدیم که نشانه‌هایی از این شریان مخفی در بدن این نوع بیماران وجود دارد و با یافتن این شریان با استفاده از استنت گذاری، نسبت به بازسازی و ترمیم آن اقدام شد.

ادراکی اضافه کرد: پس از چند ماه این شریان با روش جراحی قلب به شریان اصلی ریه متصل می‌شود و بیمار می‌تواند همانند دیگر افراد با دو ریه زندگی کند.

تصویر
 

این عضو تیم جراحی جنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کاربرد این روش درمانی را مربوط به گروه سنی کودکان عنوان کرد.

ادراکی با اشاره به همکاری تیمی در دستیابی به این موفقیت پزشکی و کسب افتخار برای دانشگاه علوم پزشکی شیراز و بیمارستان نمازی از تلاش و همکاری دکتر حمید آموزگار، دکتر نیما مهدی زادگان و دکتر حمید محمدی در این زمینه قدردانی کرد.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق