خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

بلک لیست چیست ؟

انتشار 1 اردیبهشت 1397
مطالعه 3 دقیقه

نشریات و مجلاتی که چاپ مقاله علمی در این مجلات هیچ امتیاز و نمره برای نویسنده ندارد و موجب استفاده از امتیازهای چاپ مقاله نمی شود را مجلات بلک لیست می نامند.

بلک لیست چیست ؟

نشریاتی که چاپ مقاله در آن موجب سوختن مقاله محقق می شود و هیچ امتیازی برای محقق و پژوهشگر ندارد به دو نوع تقسیم می شوند: یکی مجلات نامعتبر و دیگری مجلات جعلی. این دو مجله تفاوتهایی با هم دارند ولی شباهت هر دوی آنها در بی اعتبار بودن آنها برای چاپ مقاله می باشد.

مجلات نامعتبر چه مجلاتی هستند؟

مجلات نامعتبر به مجلاتی اطلاق می شود که از نظر ماهیت هیچ مشکلی ندارند اما بخاطر چاپ زیاد مقالات نامعتبر و یا داوری های نامناسب و سلیقه ای، وزرات علوم آنها را در لیست مجلات نامعتبر قرار می دهد و این مجلات از تاریخی که اسم شان به عنوان مجلات نامعتبر و بلک لیست وزارت قرار می گیرد، و مقالات چاپ شده در این مجلات سوخته و هیچ امتیازی ندارند. اما برای مقالات چاپ شده قبل از این تاریخ هیچ مشکلی وجود ندارد. حتما قبل از چاپ مقاله در مجلات به بلک لیست های وزارت ها توجه نمایید تا مجله انتخابی شما در این لیست نباشد.

 جدیدترین و آخرین لیست ژورنال های نامعتبر (Blacklist)

ژورنال های نامعتبر(Blacklist) وزارت علوم 

ژورنال های نامعتبر(Blacklist) وزارت بهداشت 

ژورنال های نامعتبر(Blacklist) دانشگاه آزاد اسلامی 

مجلات جعلی چه مجلاتی هستند ؟

نشریه و مجله جعلی یا تقلبی و فیک به مجلاتی گفته می شود که در ظاهر هیچ مشکلی ندارند اما در واقع سایت اصلی و رسمی مجله نمی باشند و یک نسخه جعلی از مجله اصلی می باشند و نام مجله اصلی را کپی کرده اند که جعل کنندگان این نوع مجلات معمولا از عدم آگاهی نویسندگان سوء استفاده کرده و جهت دریافت هزینه هایی چنین مجلاتی را راه اندازی می کنند. پس در واقع با اینکه یک وب سایت معروف است و معتبری شناخته می شود ولی چون جعلی بوده و خود مجله نیست در حقیقت مقاله شما در این مجاه به چاپ نمی رسد. نام مجلات جعلی جز بلک لیست وزارت خانه ها قرار نمی گیرد و فقط نام مجلات نامعتبر ذکر می شود.پس قبل از انتخاب مجله به روشهای تایید مجلات معتبر توجه کرده و مجله را اعتبار سنجی نمایید تا بعدا مشکلی بوجود نیاید.

راههای شناسایی مجلات جعلی

راه های مختلف شناسایی مجلات جعلی 

  1.  نام کامل مجله را در گوگل جستجو کنید. یعنی فقط یک یا چند کلمه اصلی را جستجو نکنید بلکه تک تک لغات اسم و عنوان مجله را به صورت کامل در گوگل بنویسید.
  2. اگر اسم ادیتور مجله را می دانید، اسم ادیتور را نیز در گوگل جستجو نمایید.
  3.  وبسایت مجلات جعلی معمولا بسیار نزدیک و شبیه مجلات اصلی شبیه سازی می شوند و دامین آنها بسیار نزدیک به دامین مجلات اصلی می باشد و تنها در یک حرف متفاوت می باشند، پس وبسایت این گونه مجلات را با دقت زیاد بررسی کنید تا دچار اشتباه نشوید تا پشیمانی به بار نداشته باشد.
  4. برخی از مجلات جعلی و نامعتبر، انواع مقالات علمی و تخصصی را در تمام حوزه های مختلف را قبول می کنند در حالی که مجلات معتبر معمولا در یک حوزه اختصاصی خاص فعالیت می کنند و از پذیرش مقالات در اسکوپ های دیگر خودداری میکنند.
  5. مجلات معتبر اکثرا در بخش آرشیو خود دارای تعداد ریادی مقالات چاپ شده دارند که در فاصله های زمانی مناسب به ثبت رسیده اند ولی مجلات جعلی یا آرشیو کمتری دارند ویا تعداد زیادی مقاله را به صورت کپی در مدت بسیار کم به صورت انبوه بدون هیچگونه تناسبی درج نمودند  ولی شما می توانید عنوان یکی از مقالات را جستجو کنید و مطمئن شوید که قبلا در مجله ای به چاپ رسیده است یا نه. این نشان می دهد که این گونه مجلات حتی مقالات را نیز می توانند از ژورنال های معتبر کپی کرده و یا به بیان بهتر سرقت نموده و تلاش می کنند که خود را معتبر جلوه دهند.
  6. قدمت تاسیس وب سایت مجلات نشانه بارز جعلی بودن یا نبودن آن ها می باشد.تاریخ تاسیس وب سایت مجلات جعلی یا نامعتبر معمولا به چند سال گذشته بازمی گردد.
  7.  بسیاری از این مجلات به منظور جذب پژوهشگران، ایمیل خود را به آن ها می دهند، در حالی که مجلات معتبر به هیچ عنوان به کسی ایمیل خود را نمی دهند.
  8.  نداشتن کد ISSN مجلات دلیل واضحی بر جعلی بودن مجلات است.

امیدواریم روزی برسد تا بخاطر نا آگاهی، هیچ فردی در دام این مجلات جعلی نیفتد و ریشه این مجلات به طور کامل از بین برود که این کار نیز با همکاری وزارتخانه های محترم امکان پذیر می باشد.

تفاوت مجلات جعلی و نامعتبر

 مجله ی جعلی و تقلبی در تمامی زمان هایی که یک نویسنده در آنجا مقاله چاپ نماید بی اعتبار می باشد و بازه ی زمانی در ان مشخص نمی شود. اما در مجلات بلک لیست قانون عطف به ماسبق نمی شود یعنی فردی که 1 هفته ی پیش مقاله شان پذیرش و چاپ شده است و امروز بلک شود مشکلی برای مقاله ی ایشان پیش نمی آید و مقاله شان دارای امتیاز می باشد.

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی  و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
موسسه اشراق حاصل تلاش پژوهشگران و محققین را در قالب مقالات در مجلات مورد تایید وزارتین ایران به چاپ می رساند و با ارائه خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره، پژوهشگران  و دانشجویان را در رسیدن به اهداف خود در این مسیر یاری می رساند.
برای ثبت سفارش میتوانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید و یا درخواست خود را از طریق ایمیل  isiisc2011@gmail.com  ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق