خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

چاپ یک مقاله در چند مجله

انتشار 1 خرداد 1397
مطالعه 2 دقیقه

چاپ کردن یک مقاله علمی در چند مجله از نظر اخلاق علمی اصلا پسندیده نیست و غیر اخلاقی می باشد.

چاپ یک مقاله در چند مجله

گاهی دیده می شود به دلیل اینکه زمان داوری و اعلام نتیجه اکسپت شدن یا نشدن مقالات در مجلات معتبر به نسبت زیاد است، افراد اقدام به ارسال همزمان یک مقاله به دو مجله می کنند. این کار خطرناک است و می توان اثرات سویی در جایگاه علمی شما و روند کاری آینده شما داشته باشد.

چرا نباید یک مقاله را به دو مجله فرستاد؟

چاپ یک مقاله با یک موضوع و محتوا در دو مجله مختلف وجود ندارد و تخلف محسوب می شود و اگر مجله ای تشخیص دهد که مقاله ای تکراری برای او ارسال کرده اید در بهترین حالت ممکن است که فقط رد شود ولی در بیشتر موارد شما در لیست سیاه مجله قرار می گیرید و دیگر امکان فرستادن و چاپ مقاله به آن مجله را نخواهید داشت. یک مقاله علمی را نمی توانیم برای دو مجله متفاوت سابمیت کنیم زیرا از نظر اخلاق علمی کار درستی نمی باشد؛ چون وقتی شما یک مقاله علمی را برای یک مجله ارسال می کنید داوران مجله وقت خود صرف می کنند تا مقاله شما را مورد بررسی قرار بدهند و اگر شما یک مقاله را برای دو مجله متفاوت سابمیت کنید وقت و انرژی داوران را هدر می دهید و هم چنین اگر مقاله شما خیلی تخصصی باشد ممکن است هر دو مجله یک داور برای رشته شما داشته باشند که در آن صورت یک مقاله دو دفعه برای داور فرستاده می شود و داور با فهمیدن این موضوع می تواند اسم شما را برای همیشه در لیست سیاه آن مجلات قرار دهد.

بسیاری از مجلات در قسمت covering letter از نویسنده و ارسال کنند مقاله تعهد می گیرند که مقاله ارسالی نباید تکراری بوده و در جای دیگری چاپ شده باشد. همچنین در این تعهد وجود دارد که نباید مقاله ارسالی شما در ژورنال دیگری سابمیت شده باشد. این موضوع و این ممنوعیت به دو دلیل عمده  گذاشته شده است. وقت داوران برای بررسی مقالات، مهم است و برای سردبیر مجله بسیار اهمیت دارد زیرا هم پروسه ای گران بوده و هم تعداد داورانی که وقت آزاد داشته باشند و اقدام به بررسی مقالات ارسالی کنند محدود است.

این ممنوعیت از فرستاده شدن مقاله تکراری و هدر شدن کار داوری جلوگیری می کند. مورد و دلیل دوم ممنوعیت ارسال مقاله تکراری جلوگیری از انتشار مقاله تکراری و منتشر شدن همزمان یک مقاله در دو ژورنال است. زیرا اگر این اتفاق رخ دهد تبعات منفی هم برای مجله و هم برای سردبیر دارد و باید مقاله را ابطال کرده و به نویسندگان مقاله اصلی موضوع را اطلاع دهد. هر مقاله، در آن واحد حداکثر می‌تواند به یک مجله ارسال شود .سابمیت مقاله یا ارسال همزمان یک مقاله به دو یا چند مجله به قدری ناشایست است که در صورت برملا شدن، مقاله در تمامی این مجلات مردود اعلام می‌شود و به عنوان یک سوء سابقه منظور می‌شود. دقت کنید که معمولاً کنفرانس‌ها از این مسأله استثنا هستند. یعنی این مقالاتی که در کنفرانس ارایه شده‌اند، می‌توانند به صورت همزمان به یک کنفرانس و یا یک مجله دیگر ارسال شوند. 

بدین منظور سختگیری در این زمینه وجود دارد و اگر شما همزمان یک مقاله را به دو مجله ارسال کنید احتمال وجود داور مشترک و اطلاع سردبیرها و هیئت تحریریه دو مجله وجود دارد که در این صورت شما به لیست سیاه دو مجله اضافه می شوید ودیگر قادر به ارسال هیچ مقاله ای به این مجلات نخواهید بود.

مراحل ثبت سفارش چاپ مقاله در موسسه اشراق :

  1. ارسال درخواست خود به ادرس ایمیل  isiisc2011@gmail.com 
  2. بررسی درخواست شما و ارسال ایمیل یا تماس تلفنی برای درخواست چکیده مقاله شما و مدارک دیگر برای بررسی توسط کارشناسان
  3. معرفی مجلات مناسب در اسکوپ مقاله شما یا بررسی مجله پیشنهادی شما
  4. تائید نهایی مجله انتخابی از سوی شما
  5. ارسال مقاله به مجله و قرار دادن در پروسه داوری
  6. پیگیری وضعیت مقاله و دریافت پاسخ نهایی از سوی مجله (در صورت پذیرش، ارسال نامه اکسپت به ایمیل نویسندگان مقاله)
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق