خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

چاپ کتاب در موسسه اشراق

انتشار 19 فروردین 1396
مطالعه 3 دقیقه

چاپ کتاب دارای یک پروسه نسبتا طولانی می باشد که تمامی این مراحل در موسسه اشراق در کوتاه ترین زمان انجام می گیرد.

چاپ کتاب در موسسه اشراق

قبل از اختراع ماشین چاپ،انتشار کتاب از طریق رونویسی انجام می گرفت که این کار زمان زیادی را می طلبید.در سال 1439 ،یوهانس گوتنبرگ ،با اختراع ماشین چاپ ،تحول عظیمی در صنعت چاپ کتاب ایجاد کرد.اولین کتاب چاپ شده توسط این دستگاه ،کتاب انجیل بود.

امروزه برای جلوگیری از صرف هزینه ،یک نمونه کتاب چاپ شده در کتابفروشی و یا نمونه ی الکترونیکی آن در سایتهای فروش کتاب نشان داده می شود تا پس از سفارش مخاطب ،چاپ شده و برایشان ارسال گردد.از دیگر مزایای این روش این است که چنانچه جایی از کتاب ایراد داشت بتوان راحت اصلاح کرد و سپس چاپ نمود اما درصورتی که قبلا تعداد زیادی کتاب چاپ می شد و در صورت نیاز به اصلاح، نسخه های چاپ شده بدون استفاده می ماند.

مراحل چاپ کتاب

آماده کردن فایل کتاب

فایل کتاب بایستی به صورت صفحه آرایی شده (یا توسط خود فرد یا انتشارات چاپ کتاب ) به انتشارات تحویل داده می شود.این فایل باید بدون غلط املایی ،ویرایش شده و نهایی باشد.
فایل نهایی کتاب بایستی شامل تمام مطالب کتاب باشد و در یک فایل وورد ارسال گردد.یک کتاب حاوی صفحه­ ی عنوان کتاب و نویسندگان ، مقدمه ،پیشگفتار ، صفحه تقدیم ، فهرست و ..... و مطالب اصلی و منابع می باشد.

انجام مراحل اداری چاپ کتاب

مراحل اداری چاپ کتاب خود شامل سه مرحله است:

1. دریافت شابک (ISBN (International Standard Book Number : فایل کتاب بعد از صفحه آرایی شدن ،برای گرفتن شابک به خانه ی کتاب (موسسه ی شابک ایران ) ارسال می گردد.به دنبال افزایش انتشار کتاب و استفاده ی بیش از حد از کتابهای الکترونیکی ،ضرورت وجود شابک برای کتاب ،بیش از پیش آشکار شد.از سال 1372، موسسه ی خانه ی کتاب ایران ،نمایندگی موسسه شابک جهانی را دریافت کرده است.

با توجه به گسترش ارتباطات و مبادلات کتاب در سطح جهانی،لازم است تا برای هر کتاب یک شماره ی واحد با نام شابک (ISBN) وجود داشته باشد تا هم شناسایی کتابهای در حال انتشار در دسترس قرار گیرد و هم جستجوی کتاب آسان تر باشد.هدف از شماره گذاري استاندارد بين لمللي كتاب هماهنگ سازي و استاندارد كردن استفاده از شماره براي كتابها در سطح بين لمللي است. به گونه ای که كه هر شماره استاندارد بين المللي كتاب، تنها به یک کتاب یا یک عنوان مشخص اختصاص داده می شود.سازمان بین المللی شابک که در کشور انگلستان قرار دارد که مسولیت این کار را برعهده دارد.همچنین در هر کشور ،نمایندگی در حد ملی وجود دارد که مسول شماره گذاری کتابها در سطح ملی می باشد.

2. دریافت فیپا : بعد از دریافت شابک ،کتاب برای دریافت فیپا به کتابخانه ملی ارسال می گردد .معمولا دریافت فیپا 2 هفته طول می کشد. نکته: پس از درخواست فیپا امکان هیچ­گونه تغییری در عنوان کتاب و نام نویسندگان وجود ندارد.

3. دریافت مجوز چاپ : ودر نهایت بعد از دریافت فیپا ،فایل کتاب برای دریافت مجوز چاپ به وزارت ارشاد فرستاده می شود.برای دریافت مجوز چاپ برای کتابهای علمی حداقل 10 روز زمان مورد نیاز است.
نکته: در نظر داشته باشید که پس از ثبت شدن کتاب در وزارت ارشاد به هیچ عنوان امکان هیچ گونه تغییری در فایل وجود ندارد.

طراحی روی جلد کتاب

بعد از طی مراحل اداری چاپ کتاب (دریافت مجوزهای چاپ) طراحی روی جلد کتاب آغاز می گردد.ممکن است طرح روی جلد را خود نویسنده پیشنهاد کند و یا اینکه انتشارات بسته به موضوع چند طرح پیشنهاد کرده و طرح تایید شده از طرف نویسنده را برای کتاب در نظر بگیرد.

چاپ کتاب

زمانی که طرح جلد کتاب آماده شد، نوبت چاپ و صحافی کتاب می رسد که این مرحله هم حداکثر 2 هفته زمان لازم دارد. البته در این مرحله نوع صحافی و چاپ کتاب از مشتری پرسیده می شود و در نهایت فایل کتاب برای چاپ ارسال می شود.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق