خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

چگونه پارافریز کنیم؟

انتشار 7 آذر 1397
مطالعه 5 دقیقه

پژوهشگرانی که مقالات و کتب خود را به چاپ رسانده اند دارای اهداف والایی چون کمک به رشد و توسعه علم و حل مشکلات و معضلاتی در زمینه تحقیقاتی خود هستند . بنابراین کاملا دور از اخلاق می باشد که به این هدف بزرگ نویسنده خیانت کنیم .

چگونه پارافریز کنیم؟
  • پارافریز چیست و اصلا چرا باید پارافریز کنیم ؟

منظور از پارافریز Paraphrase  و یا بازنویسی متن ، تفسیر و تحلیل متنی آماده به زبان خودمان است .دلیل استفاده از پارافریز به این منظور است که  اگر به هر دلیلی چه به صورت عمدی و چه به صورت غیر عمدی در متن نگارش یافته ما ، از مطالب مختص شده و منحصر به فرد شخص دیگری استفاده شود . از نظر قانونی و اخلاقی ملزم به حذف آن موارد می باشیم . پژوهشگرانی که مقالات و کتب خود را به چاپ رسانده اند دارای اهداف والایی چون کمک به رشد و توسعه علم و حل مشکلات و معضلاتی در زمینه تحقیقاتی خود هستند . نویسنده مقالات علمی با هدف بهره بری پژوهشگران بعد از خود اقدام به چاپ آن کرده است مسلما هدف او از چاپ مقالاتش ، کپی برداری و سرقت شما نبوده است . از این رو با کپی برداری از مطالب او ظلم بزرگی به تلاش ها و زحمات او کرده اید . از این رو باید در نگارش مقالات خود دقت کامل را داشته باشیم تا مرتکب سرقت علمی نشویم و از چنین کارهایی بپرهیزیم. اما در صورتی که به اجبار و الزام باید از مطالب و محتوای مقاله علمی شخصی استفاده کنیم باید با در نظر گرفتن حق و حقوق قانونی هر دو طرف و همچنین پیامدهای ناگوار چنین عملی اقدام به رفع و برطرف سازی این مشکل نماییم . رفع سرقت علمی روش های متفاوتی دارد که یکی از این روش ها پارافریز می باشد . پارافریز با توجه به آنچه پیش تر گفته شد بازنویسی می باشد که گاهی با خلاصه نویسی اشتباه گرفته می شود .

خلاصه نویسی با بازنویسی و یا پارافریز تفاوت های زیادی دارد . در خلاصه نویسی اجباری به تغییر و یا جابجایی کلمات نداریم و آنچه را که خوانده ایم با تعداد جملات کمتر و حجم پایین تر خلاصه می کنیم . ولی در باز نویسی باید آنچه را که از متن مطالعه شده متوجه شده ایم و درک کرده ایم را به زبان خودمان بنویسیم . نباید از کلمات نویسنده اول استفاده کنیم باید  کلمات مترادف آن را به کار ببریم ، باید جای کلمات و ساختار جمله را عوض کنیم بدون اینکه در معنی و مفهوم آن تغییری ایجاد شود .

بعضا در مقالات علمی برای جلوگیری از سرقت علمی متن استفاده شده از نویسنده مرجع را عینا بصورت سخنی از جانب همان نویسنده در قالب نقل و قول بیان می کنند که این کار از شیوه های برطرف سازی سرقت علمی است به شرطی صحیح و به درستی انجام شود . ولی باید به این نکته توجه کنید که این کار به هیچ وجه پارافریز نیست و با آن تفاوت دارد . زیرا :

نقل قول کردن عبارت است از  که بکار بستن لغات و جمله بندی دقیقا مشابه از منبع اصلی در مقاله خود. موارد نقل شده در مقاله از دیگر کلمات با استفاده از " " و یا با تورفتگی متن نقل شده مشخص می شوند. علاوه بر علامت نقل قول و یا تورفتگی متن، تمام موارد نقل شده باید با استفاده از زیرنویس، پانویسها، یا استناد در متن ذکر شوند.

در صورتی که در پارافریز طبق آنچه که گفته شد اطلاعات و یا ایده ها از یک منبع اصلی در مقاله ،  با روش بیان دیگر و با کلمات جدید نوشته می شود .

  • چگونه به طور صحیح و درست پارافریز کنیم . توصیه هایی به جهت انجام پارافریز :

  • بازخوانی متن اصلی تا زمانی که معنای کامل متن اصلی را به درستی درک کنید. ( متن را با دقت تمام چندین و چندبار بخوانید . )
  • متن اصلی را  کنار بگذارید و پارافریز های خود را یادداشت کنید . ( آنچه را که از متن خوانده شده دانسته و درک نموده اید را به زبان خودتان بنویسید. )   
  • نوشتن چند کلمه در زیر باز نویسی تان به شما در تجسم دوباره موارد انتخابی کمک خواهد کرد، یعنی لغاتی را به عنوان جای گزین کنار بگذارید که در صورت لزوم از آنها استفاده کنید. یک کلمه کلیدی یا جمله که نشان دهنده موضوع پارافریز شما می باشد بنویسید.
  • بازگردانی خود را با نسخه اصلی چک کنید تا از بیان تمامی اطلاعات ضروری در یک فرم جدید اطمینان حاصل کنید.
  • از علامت نقل قول برای شناسایی عبارتی که دقیقا از منبع اقتباس شده است استفاده کنید.
  • منابع (از جمله صفحه مربوط به هر منبع) را بر روی بازنویسی خود ثبت کنید تا زمانیکه تصمیم به استفاده از آنها در مقاله خود را داشتید به راحتی از آنها استفاده کنید.

با رعایت این موارد می توانید به صورت صحیح و اصولی مقاله خود را پارافریز کنید ولی امکان دارد که پس از پارافریز نیز درصدی از سرقت علمی در بازنویسی شما باقی مانده باشد . بنابراین نیاز به سنجش و آزمون دارد که می توان گفت یک نوع دوباره کاری است . از این رو توصیه می کنیم که از ابتدا این کار را به اشخاصی بسپارید که مهارت کافی و لازم را در این زمینه دارند و نیازی به دوباری کاری ندارند و شما نیز می توانید متن نهایی را با اطمینان خاطر برای چاپ به مجلات خارجی ارسال نمایید . موسسه اشراق که در ضمینه پذیرش و چاپ مقالات علمی در ژورنالهای معتبر خارجی و داخلی سابقه ای درخشان دارد. با همکاری کادری مجرب و کارشناسان متخصص قادر به تشخیص سرقت علمی موجود در مقالات علمی شما می باشد . درصد سرقت علمی مقالات را کشف کرده و پس از رفع آن اقدام به ارسال و اخذ پذیرش آن می نماید که با افتخار می توان گفت موسسه اشراق می تواند در سریع ترین و کوتاه ترین زمان پذیرش مقالات علمی شما از مجلات معتبر isi را دریافت نماید و آنها را به چاپ برساند.

 

راههای ارتباطی موسسه اشراق 

  041-33373424                                      09149724933                               isiisc2011@gmail.com  

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق