خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

چگونه برای یک مقاله چکیده بنویسیم؟

انتشار 27 اسفند 1396
مطالعه 3 دقیقه

چکیده نقش اصلی را در پذیرش یا رد شدن یک مقاله ایفا می‌کند، داوران نیز همانند خوانندگان کار خود را با چکیده آغاز می‌کنند، اگر چکیده شما خوب نگارش شده باشد، از همان گام نخست نظر داور نسبت به مق

چگونه برای یک مقاله چکیده بنویسیم؟

شیوه نگارش چکیده یا Abstract 

چکیده یا Abstract نوشته ای است کوتاه و مختصر از داد های یک متن دانشگاهی، پژوهشی و یا مقالات ISI برای خواننده است. چکیده مقاله با اهمیت‌ترین قسمت یک مقاله بعد از عنوان بشمار می رود. محتوای یک چکیده فشرده اما تشریح کننده تمام موضوعات در برگیرنده مقاله است و خواننده با خواندن چکیده ی مقاله پی خواهد برد که چه مطالبی در متن اصلی گنجانده شده است. به بیان غیر رسمی چکیده ی مقاله که خواننده را مصمم می کند که متن اصلی مقاله را بخواند و یا از آن صرف نظر کند. معمولاً بیشتر افراد در هنگام جستجو بعد از اینکه متغیرهای مورد نظر خود را در عنوان مقاله یافتند به مطالعه چکیده می‌پردازند. بنابراین شما با نگارش چکیده نامناسب خوانندگان را از مقاله خود جدا می کنید.چکیده نقش اصلی را در پذیرش یا رد یک مقاله برعهده دارد. داوران نیز همانند خوانندگان کار خود را با چکیده آغاز می‌کنند. اگر چکیده شما خوب نگارش شده باشد، از همان گام نخست نظر داور نسبت به مقاله شما بهتر می شود.

انواع چکیده مقاله

 1. چکیده بی ساختار: یک خلاصه یک پاراگرافی است که به صورت پشت سر هم آورده می‌شود.
 2. چکیده با ساختار: در این نوع چکیده چند بخش وجود دارد: مقدمه (یا زمینه)، روش‌ها (یا مواد و روش کار)، نتایج (یا یافته‌ها) بحث و نتیجه گیری. ساختار اساسی یک چکیده به اینصورت می باشد اما بعضی وقتها برخی بخش‌ها همانند هدف یا محدودیت ها اضافه می شود.

بخشهای مختلف یک چکیده

 • حقايق‌ واصول‌ بکار برده‌ شده‌ در مقاله را ذکر کنیم.
 • روشهای استفاده شده در مقاله را شرح دهیم.
 • نتايج‌ اصلی‌ که از مقاله استنباط شده را ذکر کنیم.
 • اهميت‌ نتايج‌ و تعبير و تفسير آنها قید نماییم.
 • چکيده‌ مقاله‌ بايد حاوی‌ مطالب‌ و حقايق‌ يافت‌ شده‌ در کار تحقيقی‌، و مهمترين‌ نتايج‌ و ميزان‌ اهميت‌ کار انجام شده باشد و استباط هر يک‌ از يافته‌ ها را بيان‌ نمايید.
 • نبايد در چکيده‌ مطالبی‌ راذکر کرد که‌ در مقاله‌ استفاده نشده است بلکه‌ بايد يافته‌ های‌ مقاله‌ را در برداشته‌ و دقيق‌ باشد.
 • نبايد در قسمت‌ چکيده‌ از عباراتی‌ که هيچگونه‌ اطلاعاتی‌ را به‌ خوانندگان‌ نمی‌ دهند و غير مفيد هستند و فقط محدوديت  استفاده از کلمات را برای شما بيشتر می کنند.(سقف150کلمه) استفده شود. بجای‌ اينها بايد يافته‌ ها راذکر نموده‌ و بيان‌ کنيد که‌ چرا اين‌ يافته‌ ها مهم‌ می باشند.

نکاتی برای نوشتن چکیده مقاله

 •  دقیق باشدیعنی محتوای مقاله را به درستی نشان داده شود.مطالب و یافته‌های مهم خود را ذکر کرده و مطالب اضافی را حذف نمایید. خود را بجای خواننده بگذارید و جذاب بنویسید تا بیشتر جذب مقاله شوند.
 •  مختصر باشد: در بیشتر مجلات چکیده باید بین ۲۵۰ تا ۴۵۰ باشد هرچند برخی مجلات حداکثر ۲۰۰ کلمه و برخی دیگر ۵۰۰ کلمه را نیز جایز می‌دانند. تعداد کلمات چکیده را باید بسته به مجله که در قسمت برای نویسندگان ذکر شده است را انتخاب کنید.
 •  بدون ارزشیابی باشد: سعی کنید مطالب را به همان شکل واقعی بیان کنید و از اظهارنظر در اینباره پرهیز نمایید، همانند یک داور بی طرف نتایج خود را گزارش دهید و از ارزشیابی مقاله خود پرهیز نمایید. 
 •  استفاده از فعل های مناسب: برای گزارش یافته‌های خود باید از افعال گذشته استفاده نمایید و برای نتیجه‌گیری و ذکر کاربردهای مقاله از زمان حال استفاده نمایید.
 •  رعایت استاندارد جملات: در یک چکیده معمولاً بخش‌های مختلف دارای تعداد جملات استانداردی هستند: مقدمه یا زمینه (در حد یک جمله)، هدف (در حد یک جمله)، روش‌ها (در حد دو جمله)، یافته‌ها (در حد یک یا دو جمله)، نتیجه‌گیری (در حد یک جمله).

با توجه به آنچه که گفته شد، پیشنهاد ما این است که در هنگام نوشتن چکیده مقاله با دقت و صرف زمان کافی اناجم دهید. نتیجه یک پژوهش زمان‌بر و هزینه بر شما در چکیده خلاصه شده و می‌تواند در موفقیت یا شکست کارتان تأثیر گذار باشد.

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی  و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
موسسه اشراق حاصل تلاش پژوهشگران و محققین برای چاپ مقالات ارزشمند خود در مجلات مورد تایید وزارت علوم را هموار می سازد و خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره را ارائه میدهند تا پژوهشگران بتوانند مقالات خود را در مجلات مورد تایید وزارت علوم چاپ کنند.
برای ثبت سفارش میتوانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید و یا درخواست خود را از طریق ایمیل  isiisc2011@gmail.com  ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق