خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

فرایند چاپ مقاله در ژورنال های معتبر

انتشار 1 خرداد 1397
مطالعه 6 دقیقه

مرحله به مرحله چگونگی چاپ مقاله علمی شما دانشجویان و پژوهشگران ارجمند در ژورنال های علمی دنیا را در این مطلب برای شما توضیح می دهیم.

فرایند چاپ مقاله در ژورنال های معتبر

برای اینکه بتوانید یک مقاله علمی نوشته شده خود را برای تمامی جهانیان عرضه نمایید و مطالعات و تحقیقات خود را برای مطالعه اندیشمندان قرار دهید معتبرترین راه چاپ مقاله علمی خود در ژورنالهای معتبر جهانی می باشد که شما می توانید با چاپ مقاله تان در این ژورنال ها مقاله ای به اسم خودتان داشته باشید و هم راه را برای دیگر محققین باز کنید تا با استفاده از یافته های شما، کمک شایانی به پیشرفت علم در جهان نمایید. اما مراحلی که شما باید برای چاپ مقاله علمی در ژورنالهای معتبر را طی کنید برایتان توضیح می دهیم.

مراحل و چگونگی چاپ مقاله در ژورنال ها

 1. انتخاب ژورنال مناسب : نکته ی اولی که باید به آن توجه ویژه ای کنید این است که این ژورنال به صورت تخصصی کار می کنند و فقط مقالات مربوط به اسکوپ رشته خود را به چاپ می رسانند برای همین انتخاب ژورنال مناسب که در اسکوپ مقاله شما باشد بسیار حائز اهمیت است .
 2. مطالعه راهنمای نویسندگان : پس از انتخاب قطعی ژورنال قسمت راهنمای نویسندگان آن را با دقت بخوانید.مقاله شما باید در چارچوب آن ژورنال تنظیم شده باشد، در غیر این صورت مقاله تان از جانب سردبیر برگشت داده خواهد شد یا در صورت پذیرش اولیه برای ژورنال ISI، مراحل بررسی طولانی تری را پشت سر خواهد گذاشت. هر چه بیشتر براساس ژورنال ISI پیش بروید، سردبیر نسبت به مقاله شما دید مثبت تری پیدا می کند.پس از انجام تغییرات، چندین نوبت دیگر مقاله را بخوانید و از همکاران با تجربه بخواهید آن را مطالعه و نقایص احتمالی را برای شما مشخص کنند.
 3. سابمیت ویا ارسال مقاله به مجله : ژورنال ISI، به دو صورت پستی و الکترونیکی ارسال می شود که در حال حاضر بیشتر ژورنال ISI، دریافت مقالات را به صورت الکترونیکی به دلیل امن تر و سریع تر بودن، ترجیح می دهند. در ارسال به روش پستی باید علاوه بر نامه همراه، سه تا پنج نسخه از مقاله را پرینت بگیرید و همراه با دیسکت یا CD حاوی متن مقاله، شکل ها و جدول ها به آدرس پستی ژورنال ISI ارسال کنید. فایل مقاله را به فرمت Word یا PDF تهیه و از جدیدترین ویرایش آنها استفاده کنید. سپس فایل PDF را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید تمام حروف، اعداد و نمادها به درستی منعکس شده اند. از نمادهای غیر استاندارد استفاده نکنید. پس از ارسال مقاله باید منتظر دریافت نامه اعلام وصول از جانب سردبیر باشید که به پست الکترونیک یا آدرس پستی شما ارسال می شود.
 4. بررسی اسکوپ مقاله : نتیجه بسیاری از فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی، تهیه یک مقاله علمی یا به اصطلاح Paper یا Article است. یک مقاله علمی می تواند به یک ژورنال (مجله) علمی پژوهشی خارجی جهت چاپ ارائه شود. بسیاری از مجلات خارجی پس از دریافت چکیده (Abstract) مقاله، آن را بررسی می نمایند و نتیجه را که می تواند پذیرش (Accept) مقاله یا رد (Reject) آن باشد به نویسنده یا نویسندگان مقاله (Author) اعلام می نمایند.
 5. روند بررسی و داوری مقاله : ممکن است مقاله شما به سرعت از جانب سردبیر مورد پذیرش واقع شود. این اتفاق نادر هنگامی رخ می دهد که ایده تحقیقاتی شما واقعاً تازه و جالب باشد اما عمدتاً مقاله پس از غربالگری اولیه و اولویت بندی توسط سردبیر یا هیأت سردبیری ژورنال ISI، در اختیار چند داور یا کارشناس قرار می گیرد تا به دقت آن را ارزیابی نمایند. داوران موظفند در بازه زمانی که در اختیار دارند، مقاله را نقد و بررسی و نظراتشان را اعلام کنند. معمولاً فرمی در اختیار داور قرار می گیرد تا بر اساس آن، بکر بودن، کیفیت و نقاط ضعف و قوت مقاله را بررسی کند.
 6. وضعیت مقاله پس از داوری :آنهایی که تجربه ارسال مقاله دارند می دانند که بعد از داوری مقاله توسط ژورنال ISI، ایمیلی دریافت می کنند که مقاله بسته به شرایط مقاله و ژورنال، با چند حالت روبرو می شوند.وضعیت مقاله پس از تصمیم سردبیر معمولاً به یکی از صورتهای زیر خواهد بود:

  پذیرش برای چاپ

  پذیرش برای چاپ پس از اصلاحات جزئی

  پذیرش برای چاپ پس از اصلاحات کلی

  بررسی مجدد احتمالی برای چاپ پس از اصلاحات اساسی

  بررسی احتمالی برای چاپ در قالب نامه به سردبیر یا گزارش کوتاه

  غیر قابل چاپ

 7. اصلاح و بازبینـی مقاله: ژورنال خارجی نیاز به اصلاح یا رد مقاله را پس از بررسی توسط داوران ژورنال ISI ارائه می کنند. ممکن است مقاله شما بدون هیچگونه نیاز به تغییر مورد پذیرش قرار گیرد، اما در اکثر موارد به بازبینی و اصلاح مقاله نیاز پیدا می کنید. به این مفهوم که سردبیر ژورنال با اعلام پذیرش مشروط مقاله، از شما می خواهد تغییرات جزئی یا کلی را که براساس نظرات داوران برای شما فهرست گردیده است در مقاله اِعمال کنید تا مقاله تان مجدداً بررسی شود. در این صورت معمولاً یک بازه زمانی برای شما تعیین می گردد تا اصلاحات مورد نظر را انجام دهید. اگر مدت زیادی از زمان ارسال مقاله می گذرد، مراجع آن را به روز کنید.سعی کنید کار اصلاح را پیش از تمام شدن فرصتی که در اختیارتان گذاشته شده به پایان رسانید.
 8. پذیرش و چاپ مقاله: پس از آن که مقاله شما مورد پذیرش قرار گرفت، به خودتان تبریک بگویید. .پس از پذیرش مقاله و پیش از چاپ آن، ویرایش نهایی انجام می شود که گستردگی آن در ژورنال ISI مختلف متفاوت است. این ویرایش شامل غلط گیری املایی، اصلاح علائم نقطه گذاری، روان سازی جملات، رفع ابهامات گـرامری، و بررسی بخش هایی است که احتمال خطا در آنها زیاد است (چکیده، قسمتهای آماری، شکل ها، جدول ها و مراجع). در برخی ژورنال ISI، برطرف کردن ایرادات از طرف دفتر سردبیر به ویراستار فنی ارجاع می شود. پس از این مرحله، نسخه آماده برای چاپ مقاله در اختیارتان قرار می گیرد تا برای آخرین بار بررسی و آن را تأیید کنید.
 9. ریجکت شدن مقاله: مقاله شما ممکن است بدون داوری و مستقیماً از جانب سردبیر رد شود. رد شدن سریع مقاله علل مختلفی دارد و همواره به معنای کم ارزش بودن مقاله شما نیست. ممکن است مقاله اصلاً در حیطه علمی مورد علاقه آن ژورنال ISI نبوده باشد. اگر مقاله شما پس از بررسی توسط داوران و جمع بندی نظرات آنها مردود تشخیص داده شود، سردبیر در قالب یک نامه محترمانه ضمن اعلام این مطلب، نظرات داوران را به شما منعکس می کند.از همان روزی که مقاله شما رد شد، دوباره دست به کار شوید. نخست کلیه ایراداتی را که داوران ژورنالبه آنها اشاره کرده اند اصلاح کنید و نظرات داوران را به دقت بررسی کنید و آنها را در مقاله تان اعمال نمایید. زیرا به علت تخصصی بودن موضوع، ممکن است مقاله تان پس از ارسال به ژورنال بعدی، مجدداً در اختیار همان داور یا داوران قرار گیرد. ژورنال بعدی را با دقت انتخاب کنید.

مراحل ثبت سفارش چاپ مقاله در موسسه اشراق :

 1. ارسال درخواست خود به ادرس ایمیل isiisc2011@gmail.com
 2. بررسی درخواست شما و ارسال ایمیل یا تماس تلفنی برای درخواست چکیده مقاله شما و مدارک دیگر برای بررسی توسط کارشناسان
 3. معرفی مجلات مناسب در اسکوپ مقاله شما یا بررسی مجله پیشنهادی شما
 4. تائید نهایی مجله انتخابی از سوی شما
 5. ارسال مقاله به مجله و قرار دادن در پروسه داوری
 6. پیگیری وضعیت مقاله و دریافت پاسخ نهایی از سوی مجله (در صورت پذیرش، ارسال نامه اکسپت به ایمیل نویسندگان مقاله)
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق