خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

چگونه یک عنوان مقاله خوب داشته باشیم؟

انتشار 19 خرداد 1397
مطالعه 3 دقیقه

برای تاثیرپذیری مقاله علمی تان، داشتن یک عنوان مناسب که بازگو کننده محتوای اصلی و کلی مقاله تان را داشته باشد بسیار مهم می باشد و شما در انتخاب عنوان مقاله حساسیت بیشتری را خرج کنید.

چگونه یک عنوان مقاله خوب داشته باشیم؟

مهمترین بخش یک مقاله پژوهشی، عنوان آن است. نوشتن یک عنوان مقاله پژوهشی ممکن است یک کار ساده ای به نظر بیاید اما به برخی از اندیشه های جدی نیاز دارد. شاید این موضوع برای بسیاری از نویسندگانی که یک مقاله علمی خوب و با محتوای قوی نوشته اند ولی مورد توجه قرار نگرفته، بهتر درک نمایند. ممکن است تعجب نمایید اما داشتن یک عنوان مناسب و خوب به عنوان یک گزارش دقیق از تحقیقات خود، برای به ثمر نشستن مقاله علمی پژوهشی بسیار مهم و حائز اهمیت زیادی است. با این حال، بیشتر نویسندگان، بدون توجه به جزئیات مقاله تحقیق، مانند عنوان مقاله، مقاله خود را قربانی می کنند.

اولین شانسی که تعیین می کند که آیا مقاله شما خوب هست یا نه؟ عنوان مقاله تان می باشد، اما چه عواملی موجب می شود که یک عنوان بتواند سرنوشت یک مقاله را تغییر دهد و یک عنوان خوب و جذاب بشمار رود را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم. چطوری می توانیم یک یک عنوان متوسط را به یک عنوان خوب تبدیل نماییم.

  • اولا، باید هر عنوان آموزنده و خاص باشد، با استفاده از کلمات یا عبارات مورد استفاده قرار گیرد. وبه هنگام جستجو برای اطلاعات، معنی دار باشد و سعی کند محتوا را انتقال دهد.
  • در مرحله دوم، باید مختصر باشد، اما باید ایده های اصلی به وضوح؛ منتقل شود .مقالات با عناوین کوتاه معمولا تعداد بیشتری از مشاهده و نقل قول ها را جذب کنید.
  • سوم، ارائه جزئیات طراحی مطالعه به خواننده می باشد، که کمک می کند تا انتخاب آگاهانه را انجام دهد. برای نوشتن یک عنوان مناسب باید به نکات زیر توجه نمود که در مورد نوع پروژه مقاله شما گزارش شده است، داشتن یک عنوان مختصر و مناسب که بتواند به وضوح اطلاعات علمی مقاله را برای خواننده انتقال دهد.

اولین موضوع در هنگام نگارش مقاله

برای شروع نگارش یک مقاله علمی اولین قسمتی که می خواهیم مقاله مان را با آن شروع کنیم و استارت اولیه برای نگارش را بزنیم داشتن و نوشتن یک عنوان مناسب می باشد.

داشتن یک عنوان قوی می تواند به شما کمک کند تا در طول فرایند نوشتن تمرکز داشته باشید. اما عناوین نه تنها در مورد شروع شدن مهم است، که اهداف گسترده ای را نیز در پی دارند و باید آنها را هم در نظر بگیریم. چرا که انتخاب عنوان مناسب می تواند بسیار مهم باشد چرا که یک عنوان مناسب می تواند برای افرادی که می خواهند یک مقاله علمی را جستجو نمایند بسیار مفید باشد تا براحتی با یک جستجوی ساده به مقاله شما دسترسی داشته باشد. در انتخاب موضوع مقاله از انچه که در هنگام جستجوی مقاله تان ممکن است به ذهن خواننده خطور کند، استفاده نمایید.

چه چیزی باعث می شود یک عنوان خوب باشد؟

اول و مهمتر از همه، عنوان باید آموزنده باشد. عنوان های دقیق تر موجب افزایش جستجوهای اینترنتی برای یافتن مقاله علمی بر اساس کلمات احتمالی یا عبارات مورد استفاده برای شناسایی مقالات در مورد آنها صورت میپذیرد.

برای یک سرچ حرفه ای، داشتن یک عنوان خاص که در اصل به محتوای اصلی مقاله اشاره کند بسیار مهم می باشد. چون تعداد زیادی از افراد دوست دارند تا مقالات علمی را به صورت اختصاصی سرچ نمایند تا هرچه زودتر به هدفی که منتظر آن هستند برسند. پس داشتن یک عنوان خاص در حیطه و اسکوپ مقاله کمک بزرگی برای  انتخاب مقاله شما برای خواندن خواهد کرد. عنوان مقاله در حقیقت انعکاس کننده محتوای مقاله شما می باشد. سعی کنید عنوان مقاله تان بسیار مختصر و در بر دارنده کلمه کلیدی باشد که اکثر مجلات از آن استفاده می کنند. کلمه یا علامت مشخصه که برای یک عنوان مخصوص بکار می رود، سعی کنید به خوبی از آن استفاده شود و یک نسخه کوتاه از عنوان درتمام صفحات مقاله، باشد. مقالات با عناوین کوتاه، به ویژه مقالاتی که نتایج را توصیف می کنند، بالاترین ارتباط را با مخاطبین دارا می باشند.

در صورت لزوم، جزئیات مربوط به طرح پژوهش را در عنوان بیان نمایید. البته به شرطی که مختصر و مفید و آموزنده باشد و نقش کلمات کلیدی را برای عنوان بیان نماید تا تاثیرگزاری بیشتری داشته باشد. یک مقاله، ترکیبی از شواهد منتشر شده می باشد، در نتیجه ارزش بالقوه و معنی دار برای کسی که به دنبال شواهدی در مورد چگونگی آن است، دارد.

و در آخر حتما بعد از اتمام کار نگارش مقاله به این نکته توجه نمایید که عنوان مقاله شما همانند چکیده مقاله حتما و حتما به هسته مقاله تان اشاره کرده باشد. در صورتی که دیدید به هسته مقاله اشاره ندارد و به سمت و سوی دیگری کشیده شده اید سعی کنید یک عنوان مناسب با توجه به محتوای اصلی مقاله در نظر بگیرید. عنوان مقاله و چکیده مقاله تان را به خوبی و در یک راستا تنظیم نمایید تا به کلیت یک محتوا اشاره کند زیرا بسیاری از افراد این نکته را فراموش می نمایند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق