خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

دلایل ریجکت مقاله از سوی مجله

انتشار 24 خرداد 1397
مطالعه 3 دقیقه

بسیار اتفاق می افتد که مقاله هایی که ما برایشان تلاش بسیار کرده ایم، توسط مجلات ریجکت می شوند و ما را شوکه می کنند. به چه دلایلی مقالات ما ریجکت می شود؟

دلایل ریجکت مقاله از سوی مجله

هیچکس دوست ندارد مقاله ای که برای آن زحمت بسیار کشیده و زمان و تلاش زیادی را برای آن صرف کرده، ریجکت شود. و موجب ناراحتی نویسنده مقاله شود و اما به چه علت هایی مقالات علمی محققین ریجکت می شوند؟

دلایل اصلی رد شدن مقالات

قبل از اینکه مقاله خود را برای سردبیر یا مدیر عامل مجله ارسال کنید، لازم است تا یک سری موارد مهم را در خصوص مقاله خود بررسی نمایید. دلایل اصلی رد شدن مقاله می تواند شامل:

  • مقاله حاوی عناصری است که مشکوک به سرقت ادبی هست.
  • این مقاله در مجله دیگری مورد بررسی قرار گرفته است (ارسال همزمان به چند مجله مجاز نیست)
  • این نسخه اولیه مقاله دارای عناصر کلیدی مانند عنوان، فهرست نویسندگان و وابستگی ها، متن اصلی، ارجاعات، یا ارقام و جداول نیست
  • کیفیت مقاله برای بررسی مجدد کافی نیست
  • جداول و ارقام برای خواندن به اندازه کافی روشن و واضح نیستند
  • این مقاله با دستورالعمل های مجله مطابقت ندارد

قرار نگرفتن مقاله در اسکوپ مجله

اگر مقاله خود را به مجله ای که در حیطه و اسکوپ آن قرار ندارد سابمیت کنید به احتمال زیاد ریجکت می شود چون این مجلات به صورت اختصاصی کار می کنند و تنها مقالاتی را که در اسکوپ مجله خود باشند چاپ می کنند. چون این مجلات خوانندگان مخصوص خود در یک حوزه اختصاصی را دارند و از پذیرش و اکسپت مجلات در دیگر حوزه ها جلوگیری می کنند.

کم اهمیت بودن موضوع تحقیق

موضوع تحقیق یکی از مهمترین قسمت های پذیرش یک مقاله علمی می باشد. زمانی که مقاله علمی شما به اندازه کافی جذابیتی برای خوانندگان نداشته باشد و علاقه مخاطبان را جلب نکند به احتمال زیاد مورد رد شدم مقاله تان از سوی سر دبیر مجله می شود. و یا ممکن است مقاله علمی بخش کوچکی از یک مطالعات بزرگ است که قبلا منتشر شده است که در این صورت هم احتمال ریجکت مقالات افزایش می یابد.

تحقیق بیش از حد بلند پروازانه باشد

اگر نویسندگان بیش از حد بلند پروازانه یا همه جانبه یک تحقیق را انجام دهند، نتیجه گیری ممکن است دشوار باشد و حتی احتمال ناقص بودن مقاله زیاد می شود. در این موارد بهتر است تا مطالعه را به یک سری پروژه های تحقیقاتی کوچک تقسیم کنید تا احتمال خطا کمتر باشد و نتایج بدست آمده دقیق تر شود و عوامل کمتری در نتایج آن دخالت داشته باشند.

مطالعه، یک فرضیه مشخصی نداشته باشد

شاید نوشتن این قسمت برایتان مقداری مشکل باشد و سوالاتی که طراحی میکنی، مناسب مطالعه شما نباشند. شما می توانید برای رهایی از این مشکل یک مرور ادبی گسترده در خصوص مطالعه خود انجام دهید. چون این مطالعات به شما برای طرح سوالات و فرضیات بهتر کمک می کنند.

تحقیق ناقص باشد

مقاله ممکن است دارای مشاهداتی باشد، اما مطالعه انجام شده بر روی آنها کامل نباشد. یا اینکه ممکن است یکسری کارهای مهم در خصوص مطالعه نادیده گرفته شده باشد که موجب ناقص ماندن تحقیق شما می شود.

ضعف در تجزیه و تحلیل داده ها وجود دارد

ضعف های عمده ممکن است شامل عدم وجود گروه های کنترل مشخص یا سایر معیارهای مقایسه، عدم مطابقت نتایج با روش های مطرح شده در مطالعه (که باعث دشواری در تکرار آن روش می شود) یا عدم تحلیل آماری معتبر است. مراقب باشید برای هر گونه نقص جزئی مانند برچسب و شماره جداول و اشکال و نمودارها، حساسیت خاصی داشته باشید چون تمامی این ارقام ، نتیجه موضوع تحقیق شما را نشان می دهند.  

نقص در استدلال ها و نتیجه گیری

بحث باید منطقی، ساختار یافته و معتبر باشد و از نتایج حاصل از این مقاله پشتیبانی کند. اگر نتیجه گیری ها براساس بقیه مقالات قابل توجیه نباشد یا بخش های زیادی از ادبیات را نادیده بگیرد، مقاله شما رد خواهد شد.

زبان، نگارش و املای متن

زبان، ساختار مقاله، و هر جدول یا ارقام باید به اندازه کافی کیفیت مناسب از لحاظ علمی را داشته باشد و ارزیابی شود؛ در غیر این صورت مقاله شما به احتمال زیاد رد خواهد شد.  یک توصیه خوب این است که از دیگران بخواهید قبل از ارسال، مقاله شما را چک کند. همیشه نفر سوم می تواند  اشتباهاتی که ممکن است شما را سهوا نادیده گرفته بودید را بیابد. اگر شما به مهارت های نوشتن انگلیسی خود اعتماد ندارید، از فردی که در این زمینه خبره است و به نگارش و ادبیات انگلیسی تسلط کافی دارد، برای اصلاح مقاله خود کمک بگیرید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
در پاسخ به:
سلام خسته نباشید ریجکت شدن از ژورنالی میتونه برای دفعات بعدی بخوایم برای همون ژورنال بفرستایم ، جنبه منفی داشته باشه از نظر ادیتور ژورنال؟؟ با تشکر از خدمات مفیدتون
با سلام اگر اصلاحات و ایراداتی که مجله به دلیل آنها مقاله را ریجکت کرده است ، اصلاح نمایید بله مجددا می توانید برای همان مجله ارسال نمایید . ولی بدون تقویت محتوای علمی مقاله و بدون انجام اصلاحالت اگر همان مقاله را مجددا ارسال فرمایید مجددا ریجکت شده می شود و امتیازات منفی در پی خواهد داشت . باتشکر
بازدیدکننده
***
4 سال پیش
سلام خسته نباشید ریجکت شدن از ژورنالی میتونه برای دفعات بعدی بخوایم برای همون ژورنال بفرستایم ، جنبه منفی داشته باشه از نظر ادیتور ژورنال؟؟ با تشکر از خدمات مفیدتون


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق