خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

اکسپت مقاله در مجلات ISI

انتشار 11 تیر 1398
مطالعه 4 دقیقه

ISI معیاری برای سنجش سطح علمی و کیفی مقالات علمی در سطح جهان می باشد. تا جائیکه معیارهایی که مجلات دارای رتبه ISI جهت ارزیابی مقالات استفاده می کند مورد قبول همه مراکز علمی و پژوهشی دنیا می باشد.

اکسپت مقاله در مجلات ISI

مقاله ISI چیست؟

اگر تا بحال مقاله نوشته باشید یا تصمیم به نگارش مقاله گرفته باشید حتما واژه ISI به گوشتان خورده است و در موردش اندیشیده‌اید. اگر بخواهیم تعریفی از ISI برایتان ارائه دهیم باید بگوییم موسسه اطلاعات علمی (Institute for Scientific Information) که به اختصار ISI  نامیده می‌شود موسسه‌ای است تحت نظارت شرکت تامسون رویترز که با هدف علم سنجی و انتشار مدارک علمی فعالیت می‌کند. بعبارتی ISI معیاری برای سنجش سطح علمی و کیفی مقالات علمی در سطح جهان می‌باشد. تا جائیکه معیارهایی که مجلات دارای رتبه ISI جهت ارزیابی مقالات استفاده می‌کند مورد قبول همه مراکز علمی و پژوهشی دنیا می‌باشد. نشریاتی که می‌خواهند نمایه ISI را دریافت کنند بایستی از فلیترهای سنجشی این موسسه مانند ضریب تاثیر، شاخص فوریت (Immediacy Index) و یا JCR عبور کرده باشند. در مقابل یک مجله می تواند به دلیل کاهش بار علمی آن از لیست مقالات ISI کنار گذاشته شود. به همبن خاطر تعداد مجلات ISI ثابت نمی‌ماند و همیشه در حال افزایش و یا کاهش می‌باشد.

چرا مقاله ISI می‌نویسیم؟

نگارش مقاله به منظور ترویج و انتشار یافته‌های علمی جدید انجام می‌شود چنانچه مقاله‌ای که نوشتید در مجلات ISI پذیرش و چاپ گردد اهمیت و ارزشی به مراتب بالاتر خواهد داشت. چرا که مقالات پذیرفته شده در ISI اعتبار جهانی پیدا می‌کنند و در عرصه بین‌المللی به‌عنوان رفرنس مورد استفاده قرار می‌گیرد. در همین راستا موسسه ISI سالانه گزارشی تحت عنوان JCR ارائه می‌دهد که بیانگر میزان استنادات به مجله‌های علمی می‌باشد مجله‌ای که شاخص JCR آن بالا باشد دارای ضریب تاثیر بالایی می‌باشند و جزء معتبرین مجلات هستند. به همین خاطر است که پژوهشگران و محققین تمایل بیشتری به چاپ مقاله در مجلات دارای رتبه ISI می‌باشند. و در عین حال دلایل مهمتر دیگری نیز وجود دارد که دانشجویان را ملزم به نوشتن مقاله و چاپ آن در مجلات معتبر از جمله ISI می‌کند:

  • ملاک ارزشیابی دانشجویان در مصاحبه‌های علمی و همچنین گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های بین المللی
  • یکی از معیارهای مؤثر برای استخدام به عنوان هیأت علمی
  •  از الزامات دانشجویان دکتری برای دفاع از رساله خود
  • جهت ارتقاء درجه علمی اعضاء هیئت علمی، دانشیاران و سایر پژوهشگران
  • ارتقای شغلی
  • ایجاد حس اعتماد به نفس در نویسنده

ملاک ارزیابی مقالات ISI چیست؟

مقاله‌هایی که به مجلات ISI ارسال می‌شوند جهت پذیرش و چاپ در این مجلات باید حائز شرایط اعلام شده از سوی موسسه ISI باشند، در غیر این صورت مرجوع می‌شوند. ضریب تاثیر (Impact Factorشاخص فوریت (Immediacy index) و گزارش استنادی مجلات علمی (JCR) از عوامل و شاخصه‌های اصلی پذیرش مقاله در موسسه ISI می‌باشد.

تصویر

چگونه از ISI بودن یک مجله اطمینان حاصل کنیم؟

برای انتخاب مجلات معتبر جهت چاپ مقاله خودتان بایستی به نکاتی زیر توجه کنید تا حدالامکان از اتلاف وقت و همچنین ریجکت مقاله خود جلوگیری کنید.

مجله‌ای را انتخاب کنید که ISI  آن به روز بوده باشد، نشریات ISI  سالانه مورد بررسی قرار گرفته و براساس شرایطی که احراز می‌کنند ممکن است از لیست ISI حذف شوند و یا باقی بمانند در انتخاب مجله باید به این نکته توجه شود تا مجله انتخابی در فهرست مجلات ISI حضور داشته باشد. نکته دومی که قابل توجه است ضریب تاثیر مجله می‌باشد بدین معنی که گاهی مجله‌های انتخابی ضریب تاثیری بسیار پایین داشته و فاقد ارزش هستند، یا اینکه در سال گذشته ضریب تاثیری بالا داشته اما امسال به سمت صفر میل کرده‌اند. تخصصی بودن مجله نکته سوم می‌باشد، موسسه ISI روی تخصصی بودن مجله تاکیدی فراوان دارد بایستی مقاله شما با اسکوپ مجله همخوانی داشته باشد. بنابراین بهترین و مطمئن ترین راه تشخیص ISI بودن یک مجله یا نشریه، ورود به سایت تامسون به آدرس http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/ ست. شیوه‌های جستجو در این سایت بر اساس نام کامل مجله و یا ISSN مجله می‌باشد.

تصویر
 

فرآیند پذیرش مقاله  ISI

یکی از پارامترهای مهمی که در فرآیند چاپ مقاله مد نظر قرار می‌گیرد مسئله زمان می‌باشد چرا که اکثر دانشجویان برای دفاع از پایان‌نامه خود یا شرکت در مصاحبه دکتری، زمان کوتاهی برای گرفتن پذیرش و چاپ مقاله خود دارند. از طرفی باید گفت دریافت پذیرش و چاپ مقاله از ژورنالهای معتبر ISI بسیار زمان‌بر است و در صورت نا آگاهی ممکن است تا ماه‌ها هم نتیجه مطلوب دریافت نگردد. موسسه اشراق در کنار شماست تا با ارائه مشاوره در پیدا کردن یک مجله معتبر با سرعت چاپ بالا شما را در این امر مهم یاری نماید. این موسسه با رایزنی‌های با مجلات معتبر و با استفاده از تجربه متخصصان و کارشناسان خود، زمان پذیرش مقاله شما را در مجلات معتبر بین المللیISI, ISC, SCOPUS, PUBMED کوتاه تر می‌کند. آن دسته از پژوهشگرانی که به اکسپت و چاپ مقاله ی ISI در کمترین زمان نیاز دارند می‌تواند جهت ارتباط با کارشناسان موسسه اقدام به ثبت سفارش نمایند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق