خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

معتبرترین مجلات دنیا ISI یا JCR ؟

انتشار 8 تیر 1399
مطالعه 4 دقیقه

برای اطلاع از میزان اعتبار و کیفیت مقالات و مجلات شاخص‌ها و پایگاه‌های داده معتبر متعددی در اختیار محققان قرار داده شده است. دو مورد از شاخص‌های معرفی شده توسط سایت‌های معتبر jcr و isi lsted هستند که در این مطلب قصد داریم به تعریف هرکدام و تفاوت آن ها بپردازیم.

معتبرترین مجلات دنیا ISI یا JCR ؟

انواع تقسیم بندی مجلات ISI

 1. مجلات JCR ( مجلات دارای ایمپکت فکتور )
 2. مجلات ISI listed ( مجلات بدون ایمپکت فکتور)

مجلات ISI listed

این مقالات در واقع به مقالاتی اطلاق می شود که توسط مجلات معتبر آی اس آی به چاپ رسیده باشند. موسسه اطلاعاتی تامسون رویترز وظیفه گرد آوری اسناد و مجلات معتبر از سطح جهان را دارد. معتبر ترین مجلاتی که در سطح دنیا وجود دارند، می توانند عضو موسسه تامسون رویترز شوند البته این موسسه همه ساله مجلات را بررسی و بازبینی می کند و چنانچه شاهد افت اعتبار یک مجله شود حتما آن را از بین لیست مجلات خود حذف خواهد کرد.

مقالاتی که در این مجلات چاپ می شوند باید خصوصیات زیر را دارا باشند :

 • عنوان و موضوع کاملا ناب و جدید
 • ترجمه شده با کیفیت بسیار بالا
 • فرمت بندی کاملا صحیح و اصولی
 • سرقت ادبی و یا تشابهات ادبی در متن مقاله وجود نداشته باشد.
 • مقاله کاملا علمی و به روز باشد و موضوع تکراری نداشته باشد.

سنجش مقالات از نظر علمی دارای شاخص های معتبر دیگری می باشد و نمی توان گفت در صورتی که مقاله ای در مجلات isi به چاپ نرسیده باشد، دارای اعتبار کافی نیست. با این وجود متاسفانه معیار سنجش مقالات ارائه شده تسط محققان در کشور ایران و توسط اکثر موسسات، isi بودن مقاله است و مقالات دیگر از نظر آنان چندان اعتباری ندارد. مجلات تضمینی ISI معتبر و مورد تائید وزارت علوم و دانشگاهها می باشد ولی ایمپکت فاکتور IF ندارند.

مجلات jcr

گزارش استنادی مجلات (Journal Citation Reports) یا به اختصار JCR، به صورت سالانه، توسط موسسه اطلاعات علمی تامسون رویترز (ISI) در دو نسخه علوم (Sciences) و علوم اجتماعی (Social Sciences) منتشر می شود.

مجلات jcr اعتبار و امتیاز بسیار بیشتری نسبت به مجلات آی اس آی دارند، مورد تائید وزارت علوم و دانشگاهها بوده و مجلات بسیار معتبر با داوری سختگیرانه ای می باشند. اخذ پذیرش و چاپ مقاله از این مجلات بسیار دشوار بوده و پروسه داوری طولانی تری دارند. زیرا این مجلات به لحاظ داشتن اعتبار بالا بصورت تضمینی با هیچ موسسه ای کار نمی کند و عمده داوری خود (70 الی 80 درصد) را روی بار علمی و محتوای مقاله ارسالی پژوهشگر انجام می دهند. .مجلات JCR مجلات دارای ضریب تاثیر یا ایمپکت فکتور می باشند.ضریب تاثیر (impact factor (IF)) یک ژورنال علمی، بیانگر میانگین تعداد استنادها مرجع خوردن مقالات آن ژورنال درسایر ژورنال ها و مراجع علمی است . بنابراین این ضریب در واقع بیانگر اعتبار آن ژورنال در زمینه پژوهشی خود در میان سایر ژورنال ها می باشد. ژورنالی با ایمپکت فاکتور بالاتر اهمیت بیشتری نسبت به ژورنالی با ایمپکت فاکتور پایین تر دارد.

اطلاعات ارائه شده توسط جی سی آر را می توان در 5 گروه زیر طبقه بندی کرد:

 • مجله هایی که بیش ترین تعداد استنادات در یک زمینه تخصصی خاص را داشته باشند.
 • به روزترین مجلات در یک زمینه تخصصی
 • مجلات با بالاترین ایمپکت فاکتور در یک زمینه تخصصی
 • مقالات با بالاترین تعداد چاپ در یک زمینه تخصصی
 • اطلاعات دسته بندی موضوع به عنوان معیار سنجش

چاپ مقاله در JCR مزایای بسیار زیادی برای اساتید و دانشجویان و محققین دارد، افزایش اعتبار پژوهشی کمک می کند تا همه پژوهشگران بتوانند از مزایای چاپ مقاله در این مجلات بهره لازم را ببرند.

تفاوت مجلات isi listed و jcr

بطورکلی تفاوت مجلات isi listed و jcr در اینست که مجلات ISI که دارای ایمپکت فکتور هستند، مجلات جی سی آر نامیده می شوند و مجلاتی که دارای نمایه ISI بوده ولی ایمپکت فاکتور ندارند، مجلات ISI listed نام گرفته اند.

یکی از تفاوت هایی که مجلات آی اس آی و جی سی آر دارند نحوه چاپ مقاله در آنها می باشد. چاپ مقاله در مجلات isi با پرداخت هزینه می باشد اما چاپ مقاله در مجلات jcr ها کلا رایگان است و نیاز به پرداخت هزینه ندارد و کاملا رایگان میباشد که در قبال این برای دسترسی به مقالات آی اس آی نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه ای نمیباشد و به صورت کاملا رایگان میتوان به این مقالات استناد کرد اما استناد به مقالات JCR با پرداخت هزینه میباشد و باید هزینه آن پرداخت شود تا از مزایای آن استفاده شود.چون مجلات از طریق چاپ مقاله هزینه های مورد نیاز خود را تامین می کنند به همین دلیل باید از نویسنده هزینه ای تحت عنوان هزینه چاپ مقاله اخذ شود و چنانچه این هزینه هنگام چاپ مقاله از نویسنده دریافت نشود استناد کنندگان و خوانندگان مقالات باید هزینه را پرداخت کنند.

برای چاپ مقاله در مجلات jcr مقاله باید دارای اعتبار بسیار بالایی باشد و نیز با کیفیت و تضمینی ترجمه شده باشد داوران این مجلات بسیار سختگیر تر از داوران مجلات آی اس آی می باشند. بنابراین مقالات و نشریه های jcr دارای شاخص معتبر تری بوده و استناد های متعددی به آنها شده است که این امر باعث می شود ، این مقالات و نشریه ها در میان مقالات و مجلات بسیار معتبر آی اس آی در صدر جدول اعتبار و امتیازبندی قرار بگیرند و این موضوع را می توان مهمترین تفاوت jcr و isi دانست.

موسسه اشراق، مسیر چاپ مقاله در مجلات مورد تایید وزارت علوم را برای پژوهشگران و محققین هموار می سازد و با ارائه خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره رایگان در خصوص انتخاب مجله مناسب، آنها را یاری می رساند.جهت ارسال سفارشات و مشاوره رایگان در این زمینه می توانید عضو سامانه افق شوید و با شماره های 09149724933-09911851170-04133373424 تماس بگیرد و یا با آدرس ایمیل:isiisc2011@gmail.com یا isi.eshragh@gmail.com درخواست خود را ارسال نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق