خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

مجلات scopus چجور مجلاتی هستند ؟

انتشار 8 بهمن 1397
مطالعه 4 دقیقه

پژوهشگران و محققانی که پیوسته در حال تحقیق و گردآوری اطلاعات هستند و همواره به نتایج ناب و جدید علمی دست میابند ، در جستجوی مجلات معتبری هستند که بتوانند نتایج علمی خود را درقالب مقاله در این مجلات به چاپ برسانند .

مجلات scopus چجور مجلاتی هستند ؟

پژوهشگران و محققانی که پیوسته در حال تحقیق و گردآوری اطلاعات هستند و همواره به نتایج ناب و جدید علمی دست میابند ، در جستجوی مجلات معتبری هستند که بتوانند نتایج علمی خود را درقالب مقاله در این مجلات به چاپ برسانند .

در جستجوهایی که در خصوص پایگاه ها و مجلات معتبر برای چاپ مقالات علمیشان دارند با نام هایی از قبیل : isi ، jcr ، scopus ، pubmed و ... مواجه می شوند . که در این مقاله سعی بر آن داریم تا در خصوص مجلات Scopus صحبت کنیم .

پایگاه اسکوپوس یکی از بزرگترین و معتبرترین پایگاه های علمی است که مجموعه بزرگی از نشریات، مجلات و مقالات علمی را شامل می شود. این پایگاه دارای 55 میلیون کتاب و مقاله در قالب حدود 22000 عنوان مجله و کتاب در بیش از 5 هزار انتشاراتی می باشد که ارقام و اعداد قابل توجهی می باشند.

موسسه الزویر شاخه های مختلفی دارد که هر شاخه فعالیت های متفاوتی را انجام می دهد. پایگاه استنادی SCOPUS یا اسکوپوس یکی از این شاخه ها است که در زمینه  نمایه کردن و ایندکس مجلات معتبر علمی دنیا فعالیت می کند. این موسسه یکی از چهار موسسه معتبر ایندکس کننده مجلات علمی است که از اعتبار علمی بالایی برخوردار می باشد. موسسه نمایه گذاری اسکوپوس جزو معتبرترین شرکت های نمایه کننده مجلات است که براساس استانداردهای علمی خود مجلات را فهرست بندی می کند.

مجلات اسکوپوس از اعتبار علمی بالایی در ایران و کشورهای مختلف دنیا برخوردار هستند و در سرتاسر دانشگاه های دنیا مورد قبول می باشند. در بعضی موارد حتی برای رتبه گذاری رشد علمی کشور ها و یا رتبه گذاری دانشگاه ها از نظر سطح علمی استفاده می شود. در کشور ما ایران نیز نشریاتی که در اسکوپوس نمایه شده اند که به اصطلاح مجلات اسکوپوس نامیده می شوند از ارزش علمی بالایی برخوردار است.

تصویر
 
 

اسکوپوس(Scopus) چیست؟

پايگاه اسکوپوس(Scopus)  یکی از مشهورترین و محبوب ترین پایگاه مجلات و کتب می باشد که بسیاری از دانشگاه های معتبر آن را به عنوان علمی ترین مرجع استنادی به رسمیت می شناسند. این پایگاه برای بسیاری از مجامع علمی به عنوان معیار رتبه بندی دانشگاه ها و میزان تولیدات علمی کشورها به شمار می رود.

پايگاه حاوي مقالات ، کتاب ها و خلاصه کنفرانس هاي علمي است که در زير مجموعه پايگاه الزویرELSEVIER  قرار گرفته است. در حال حاضر اين پايگاه در رشته هاي مختلف علوم پایه، فناوری، علوم پزشکي، علوم اجتماعي، علوم انساني و هنر به نمايه سازي مجلات و ارزيابي پيوسته آنها مشغول است. طبق آمار سال 2017 پايگاه اسکوپوس(Scopus) داراي  21000 عنوان مجله نمايه شده از 5000 ناشر بين المللي است. اين پايگاه حاوي 20000 ژورنال داوري شده،370 سري کتاب،390 نشر تجاري است. ميليون مقاله کنفرانس در اين سايت موجود است. انتشارات شناخنه شده ای مانند جان وايلي، اشپرينگر، انتشارات کمبريج و…نیز در این پایگاه نمایه می شوند.

تصویر
 
 

رتبه بندي مجلات اسکوپوس(Scopus) چگونه است؟

مجلات اسکوپوس (Scopus) بر اساس میزان کیو Q يا Quartile Scores رتبه بندی می شود. نمره Q يا    Quartile Score  برای نشان دادن درجه یا رتبه مجله به شمار می رود که بین کیو یک تا کیو 4 متغیر است. براین اساس هر طبقه يا category که مجلات در آن قرار دارند امتيازي بين Q1 تا Q4 به آنها تعلق مي گيرد. چيزي شبيه ضريب تاثير در مجلاتISI .  با اين تفاوت کهIF  ممکن است از يک هزارم تا 30 متغير باشد ولي Quartile Scores  از يک تا 4 متغير خواهد بود.

در حقيقت Quartile Scores امتياز عملکردي هرمجله در category خود به شمار مي رود. داشتن نمره بين  Q1  تا Q4 حاکي از ارزش متغیر آن مجله است که ممکن است بر اساس کیفیت مقالات چاپ شده از سالی به سال دیگر متفاوت باشد.

  1. کیو یکQ1  : نشان دهنده اين است که مجله جزء 25 درصد اول مجلات نمایه شده در اسکوپوس قرار دارد.
  2. کیو دوQ2  : نشان دهنده اين است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه مياني يعني بين 25 تا 50 درصد يک طبقه ( category ) قرار دارد.
  3. کیو سهQ3  : حاکی از آن است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه ميانه به سمت پايين يعني بين 50 تا 75 درصد يک category قرار دارد.
  4. کیو چهارQ4  : نشان می دهد که مجله جزء 25 درصد انتهايي يک طبقه ( category ) قرار دارد.

کارشناسان و متخصصان موسسه اشراق با تجارب حرفه ای خود در زمینه استخراج مقاله از پایان نامه ، فرمت بندی مقاله ، ترجمه تخصصی مقالات ، رفع سرقت علمی مقالات ، پذیرش و چاپ مقالات علمی در مجلات isi به صورت تضمینی ، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات Scopus به صورت تضمینی ، پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی ، چاپ مقاله در همایش ها و کنفرانس های بین المللی ، تبدیل پایان نامه به کتاب ، ترجمه کتاب و چاپ کتاب در خدمت تمامی دانشجویان ، پژوهشگران ، اساتید عزیز هستند تا برای کسب امتیازات علمی ، ارتقاء رتبه علمی خود و همچنین معرفی و ارائه نتایج ناب علمی خود به جهانیان آنها را یاری رسانند و مقالات علمی آنها را در مجلات اسکوپوس Scopus به چاپ برسانند .

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق