خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

مجلات اسکوپوس کدامند؟

انتشار 24 دی 1397
مطالعه 5 دقیقه

شاید بارها با عنوان مجلات اسکوپوس و یا Scopus برخورد کرده باشید . همچنین درصورتی که دانشجو هستید اساتید از شما خواسته باشند تا مقالات خود را در مجلات اسکوپوس Scopus به چاپ برسانید ولی ممکن است که شما با این مجلات و نحوه عملکرد آنها آشنایی کامل را نداشته باشید ، بنابراین چگونه می توانید در این مجلات مقالات خود را به چاپ برسانید .

مجلات اسکوپوس کدامند؟

شاید بارها با عنوان مجلات اسکوپوس و یا Scopus برخورد کرده باشید . همچنین درصورتی که دانشجو هستید اساتید از شما خواسته باشند تا مقالات خود را در مجلات اسکوپوس scopus به چاپ برسانید ولی ممکن است که شما با این مجلات و نحوه عملکرد آنها آشنایی کامل را نداشته باشید ، بنابراین چگونه می توانید در این مجلات مقالات خود را به چاپ برسانید .

پژوهشگران و اساتید بسیاری در فکر پذیرش و چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس scopus هستند ولی کمتر دیده شده است که با مجلات اسکوپوس و نحوه رتبه بندی و گرایش های علمی موجود در آن آشنا باشند . بنابراین موسسه تحقیقاتی و پژوهشی افق که بزرگترین دغدغه آن حل مشکلات و موانع موجود بر سر راه توسعه و رشد علم و دانش کشور است بر آن آمده است تا توضیحاتی را در خصوص مجلات اسکوپوس در اختیار پژوهشگران و دانشجویان عزیز قرار دهد تا بتواند گامی در جهت ارتقاء رتبه علمی اساتید و پژوهشگران سرزمینمان بردارد .

تصویر
 
 
 

اسکوپوسScopus  چیست؟

پايگاه اسکوپوس(Scopus) یکی از مشهورترین و محبوب ترین پایگاه مجلات و کتب می باشد که بسیاری از دانشگاه های معتبر آن را به عنوان علمی ترین مرجع استنادی به رسمیت می شناسند. این پایگاه برای بسیاری از مجامع علمی به عنوان معیار رتبه بندی دانشگاه ها و میزان تولیدات علمی کشورها به شمار می رود. پايگاه حاوي مقالات، کتاب ها و خلاصه کنفرانس هاي علمي است که در زير مجموعه پايگاه الزویرELSEVIER  قرار گرفته است.

پایگاه اسکوپوس یکی از بزرگترین و معتبرترین پایگاه های علمی است که مجموعه بزرگی از نشریات، مجلات و مقالات علمی را شامل می شود. این پایگاه دارای 55 میلیون کتاب و مقاله در قالب حدود 22000 عنوان مجله و کتاب در بیش از 5 هزار انتشاراتی می باشد که ارقام و اعداد قابل توجهی می باشند.

همانطور که قبلا نیز اشاره شد موسسه نمایه گذاری اسکوپوس جزو معتبرترین شرکت های نمایه کردن مجلات است که براساس استاندارهای علمی خود مجلات را فهرست بندی می کند. مجلات اسکوپوس از اعتبار علمی بالایی در ایران و کشورهای مختلف دنیا برخوردار است و در سرتاسر دانشگاه های دنیا مورد قبول می باشد. در بعضی موارد حتی برای رتبه گذاری رشد علمی کشور ها و یا رتبه گذاری دانشگاه های از نظر سطح علمی استفاده می شود. در کشور ما ایران نیز نشریاتی که در اسکوپوس نمایه شده اند که به اصطلاح مجلات اسکوپوس نامیده می شوند از ارزش علمی بالایی برخوردار است.

برای استعلام اینکه یک مجله جزو مجلات اسکوپوس می باشد یا خیر می توان از Journal Title List که در وبسایت الزویر تهیه شده است استفاده نمود که اطلاعات کاملی از نام و ضریب تاثیرگذاری مجلاتی که در اسکوپوس ایندکس شده  و معتبر می باشند را آورده است. پایگاه اسکوپوس نیاز به اشتراک ماهانه دارد و دسترسی به آن پولی است.

در حال حاضر اين پايگاه در رشته هاي مختلف علوم پایه، فناوری، علوم پزشکي، علوم اجتماعي، علوم انساني و هنر به نمايه سازي مجلات و ارزيابي پيوسته آنها مشغول است.

تصویر
 
 

رتبه بندي مجلات اسکوپوسScopus  چگونه است؟

مجلات اسکوپوس Scopus بر اساس میزان کیو Q يا Quartile Scores رتبه بندی می شود . نمره Q يا Quartile Score  برای نشان دادن درجه یا رتبه مجله به شمار می رود که بین کیو 1 تا کیو 4 متغیر است. براین اساس هر طبقه يا category که مجلات در آن قرار دارند امتيازي بين Q1 تا Q4 به آنها تعلق مي گيرد. چيزي شبيه ضريب تاثير در مجلاتISI  با اين تفاوت کهIF  ممکن است از يک هزارم تا 30 متغير باشد ولي Quartile Scores  از يک تا 4 متغير خواهد بود. در حقيقت Quartile Scores امتياز عملکردي هرمجله در category  خود به شمار مي رود. داشتن نمره بين Q1 تا Q4 حاکي از ارزش متغیر آن مجله است که ممکن است بر اساس کیفیت مقالات چاپ شده از سالی به سال دیگر متفاوت باشد.

نحوه رتبه بندی :

  1. کیو 1 یا Q1 : نشان دهنده اين است که مجله جزء 25 درصد اول مجلات نمایه شده در اسکوپوس قرار دارد.
  2. کیو 2 یا Q2 : نشان دهنده اين است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه مياني يعني بين 25 تا 50 درصد مجلات بعدی قرار دارد.
  3. کیو 3 یا Q3  : حاکی از آن است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه ميانه به سمت پايين يعني بين 50 تا 75 درصد يک category قرار دارد.
  4. کیو 4 یا Q4  : نشان می دهد که مجله جزء 25 درصد انتهايي يک طبقه قرار دارد.

معمولا در بسياري از ارزشيابي ها مجلات Q1و Q2 به عنوان مجلات ارزشمند و معتبر به شمار مي روند و دانشجویان فارق التحصیل مقطع کارشناسی ارشد که قصد ورود به مقطع دکتری را دارند با چاپ مقاله در این نوع مجلات می توانند در مصاحبه ی دکتری  در داخل و خارج از کشور نمره کامل را دریافت نمایند . همچنین برای دفاع پایان نامه مقطع دکتری که دفاع از پایان نامه منوط به چاپ یک مقاله در این مجلات می باشد. می توانند از طریق موسسه اشراق اقدام به پذیرش و چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس نمایند .

کارشناسان و محققان موسسه اشراق با فعالیت های خود در زمینه استخراج مقاله از پایان نامه ، فرمت بندی مقاله ، ترجمه تخصصی مقاله ، پذیرش و چاپ مقالات در مجلات معتبر داخلی و خارجی تخصص کافی و لازم را دارند تا بتوانند مجلات اسکوپوس مرتبط با تخصص و محتوای نگارش شده مقاله شما معرفی کنند همچنین می توانند مقاله مناسب مجلات اسکوپوس را از پایان نامه شما استخراج کنند . بعد از انتخاب مجله توسط پژوهشگران و دانشجویان عزیز مقاله را پس از ترجمه تخصصی برای داوری به مجله مورد نظر ارسال می کنند .

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق