خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

مراحل نگارش یک مقاله

انتشار 20 مهر 1398
مطالعه 3 دقیقه

نگارش یک مقاله، دارای یک‌سری اصول و قواعدی می‌باشد که بدون دانستن و رعایت آن‌ها، موفق به نگارش یک مقاله خوب نخواهیم شد.

مراحل نگارش یک مقاله

نگارش مقاله برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری یک امر اجتناب ناپذیر است. دانشجویان موظف هستند حداقل یک مقاله در زمان تحصیل خود نگارش کنند. نوشتن مقاله نیازمند انجام انواع کارهای پژوهشی و آزمایشگاهی است که زمان زیادی برای آن صرف می‌شود. در بیشتر مواقع فقط نوشتن یک مقاله کافی نیست بلکه دانش‌پژوه برای اعتبار بخشی به مقاله و کسب امتیازهای مربوط به نگارش مقاله باید آن را در یکی از مجلات معتبر در دنیا چاپ کند.

♦〰♦♦♦♦♦〰◾◼⬛🔲⬛◼◾〰♦♦♦♦♦〰♦

  مراحل نگارش یک مقاله علمی  

کارخانه‌ی تولید عنوان راه‌اندازی کنید 

عنوان خاص و منحصر به فرد برای توصیف مطالب مقاله بسازید، اما نه آنقدر فنی که فقط متخصصان آن را درک کنند. عنوان باید برای مخاطب مورد نظر مناسب باشد. (بعضی اوقات عنوانی که نتایج را به طور خلاصه بیان می‌کند، مؤثرتر است)

نویسندگان را شناسایی کنید 

کسی که کار را انجام داده و مقاله را نگاشته است، به طور کلی به عنوان اولین نویسنده یک مقاله تحقیقاتی ذکر می‌شود. درمورد مقالات منتشر شده، سایر افرادی که سهم بسزایی در کار داشتند نیز به عنوان مؤلف‌های بعدی معرفی می‌شوند.

 بخش چکیده نویسی مغزتان را فعال کنید 

خلاصه مقاله، همراه با یک مقاله پژوهشی منتشر می‌شود. نوعی پیش‌نمایش برای خواننده از آن‌چه که قرار است در مقاله بخواند، است. چنین چکیده‌هایی ممکن است به طور جداگانه منتشر شود. چکیده‌‌ها به دانشمندان دیگر این امکان را می‌دهند که سطح علمی مقاله شما را بررسی کنند و تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند مقاله‌تان را عمیق‌تر مطالعه کنند یا نه. چکیده باید کمی فنی‌تر از خود مقاله باشد.چرا که شما نمی‌خواهید مخاطبان قوی خود را از خواندن مقاله خود منصرف کنید.

 چکیده باید یک پاراگراف باشد ، از 100-250 کلمه ، که هدف، روش‌ها، نتایج و نتیجه‌گیری مقاله را خلاصه می‌کند. درج تمامی این اطلاعات فقط با چند کلمه کار ساده‌ای نیست. با نوشتن خلاصه‌ای شروع کنید که هر آنچه را که فکر می‌کنید مهم است در آن باشد، سپس به تدریج با حذف کلمات غیر ضروری، حجم متن را کم کنید و در عین حال مفاهیم لازم را حفظ کنید. از خلاصه یا نقل قول‌ها در خلاصه استفاده نکنید. باید بتواند بدون هیچ گونه پاورقی خلاصه بنویسید.

 شناسنامه مقاله خود را برای خواننده معرفی کنید 

کارها و اهدافی که قرار است در ادامه با طور مبسوط آن‌ها را بررسی و تجزیه تحلیل کنید، معرفی کنید. این کار را طوری انجام دهید که خواننده ترغیب شود که مقاله شما را تا آخر مطالعه کند.

 از هیچ چیز اجتناب نکنید خصوصا روش انجام کارتان 

در مقاله باید اطلاعات کافی وجود داشته باشد تا پژوهشگر دیگری که می‌خواهد، بتواند پژوهش شما را تکرار کند. اگر پروتکل پیچیده‌ای داشتید، ممکن است یک نمودار، جدول یا نمودار جریان را برای توضیح روش‌هایی که استفاده کرده‌اید، مفید باشد.

 با ترسیم جداول و گراف‌ها نوشته خود را قابل فهم‌تر کنید 

اگر داده‌های خود را در یک جدول یا نمودار ارائه می‌دهید، عنوانی را که شرح دهد هدف شما از رسم جدول چیست، درج کنید. از جدول یا نمودار فقط برای فانتزی و زیبا کردن، استفاده نکنید. اگر می‌توانید اطلاعات را در یک جمله خلاصه کنید، پس جدول یا نمودار همیشه لازم نیست.

 اکران نتایج 

در این قسمت شما نتایجی را که بدست آورده‌اید ارائه می‌دهید. در صورت لزوم از نمودارها و جداول استفاده کنید، اما یافته‌های اصلی خود را نیز در متن خلاصه کنید. لازم نیست لزوماً تمام داده‌هایی که در طول تحقیق به دست آورده‌اید درج کنید. این دفترچه خاطرات نیست. از روشهای مناسب برای نمایش داده‌ها استفاده کنید. سعی نکنید داده‌ها را دستکاری کنید تا به نظر برسد که شما بیشتر از آنچه واقعاً انجام داده‌اید، عمل کرده‌اید.

 اعتراف کنید 

این بخش اختیاری است. می‌توانید از کسانی که در طول تحقیق و یا آزمایشات کمک کرده‌اند، تشکر کنید.

 منابع منتظرتان هستند 

 

  موسسه اشراق   

کارشناسان و متخصصان موسسه اشراق با فعالیت‌های تخصصی و حرفه‌ای خود در همه‌ی زمینه‌های علمی از جمله استخراج مقاله از پایان نامه، ترجمه تخصصی مقالات علمی، پذیرش و چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر خارجی و داخلی، تبدیل پایان نامه به کتاب ، ترجمه کتاب و چاپ آن؛ آماده همراهی و همکاری با تمامی پژوهشگران و دانشجویان عزیز سرزمینان هستند.

  بیشتر بخوانید  

👀نحوه ی نوشتن یک مقاله ی کامل

👀آموزش مقاله نویسی

👀فوت و فن مقاله نویسی در کمترین زمان

👀مقاله نویسی

👀دانلود آموزش مقاله نویسی

👀چطور مقاله انگلیسی بنویسیم؟

👀چطور یک مقاله خوب بنویسیم ؟

👀نکات کلیدی در نگارش مقاله

👀نگارش مقاله خود را چگونه آغاز کنیم؟

👀فواید استفاده از کلمات کلیدی در مقالات علمی

جهت سفارش کلیک کنید

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق