خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاههای خارج از کشور

انتشار 6 آذر 1397
مطالعه 6 دقیقه

اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور ویا زندگی در کشورهای خارجی تغییر و تحول عظیمی در زندگی افراد ایجاد می کند. هر فردی با توجه به دلایل خاص خود  اعم از دلایل شخصی و علاقه تا اجبار و الزام ممکن است تصمیم به مهاجرت به خارج از کشور به منظور ادامه تحصیل بگیرد .

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاههای خارج از کشور

اپلای و ادامه تحصیل در خارج از کشور ویا زندگی در کشورهای خارجی تغییر و تحول عظیمی در زندگی افراد ایجاد می کند. هر فردی با توجه به دلایل خاص خود  اعم از دلایل شخصی و علاقه تا اجبار و الزام ممکن است تصمیم به مهاجرت به خارج از کشور به منظور ادامه تحصیل بگیرد . بسیاری از دانشجویان پس از پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد همواره با این سوال مواجه هستند که برای ادامه تحصیل چکار باید بکنند ؟ عموما با دو گزینه اصلی مواجه هستند. گزینه نخست ، برای ادامه تحصیل دانشگاه‌های داخل کشور را انتخاب نمایند و پس از فارغ التحصیلی، وارد بازار کار شوند. گزینه دوم ، فرار را بر قرار ترجیح دهند. انتخاب این گزینه ها کاملا متناسب با شخصیت، خواسته‌ها و اهداف فرد متقاضی است و نمی‌توان برای همه افراد یک نسخه مشخص تجویز کرد.

برای قدم گذاشتم در این راه باید با آگاهی و شناخت کافی قدم برداشت، نکات مثبت و منفی ناشی از درس خواندن در کشور دیگر را ارزیابی کرد و پس از اطمینان کامل از تصمیمی که گرفتید برای رسیدن به هدف تان تلاش کنید.

توصیه می شود هر فرد متقاضی با افرادی از طیف‌های مختلف مشورت کند تا بهترین گزینه را برای ادامه تحصیل انتخاب نماید.

مراحل اپلای و یا اخذ پذیرش از دانشگاههای خارج از کشور

1- مرحله اول : انتخاب کشور مورد نظر

قدم اول انتخاب کشور مناسب و درخور شرایط تحصیلی و مالی و روحی دانشجو می باشد. آنچه که هر دانشجو باید قبل از انتخاب کشور مورد نظر خود در مورد آن کشور بداند شرایط تحصیلی، ریسک های احتمالی اخذ ویزای تحصیلی، قوانین کشور مقصد ، آب و هوا ، آینده شغلی، آداب و فرهنگ کشور مقصد هزینه های زندگی در آن کشور و بسیاری موارد دیگر است.

به متقاضیان تحصیل در خارج از کشور توصیه می شود که ترجیحاً ۱ سال قبل از تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور ، با کسب اطلاعات دقیق و از منابع موثق مقصد نهایی خود را انتخاب کنند.

تصویر
 
 

2-  مرحله دوم: زبان

بعد از انتخاب کشور مقصد باید به ارتقا مهارت زبانی خود منطبق با استاندارد های ورودی دانشگاه ها و موسسات آموزشی کشوری که قصد ادامه تحصیل در آنجا را دارید بپردازید . در اکثر موارد دانشگاه ها از دانشجویان میخواهند که در آزمون های بین المللی زبان Goethe, TOEFL, IELTS  شرکت کنند.

اگر چه زبان انگلیسی فراگیرترین زبان حال حاضر جهان می باشد اما در کشور هایی که زبان اول آنها انگلیسی نمی باشد (آلمان ، اتریش، ایتالیا و امثال آن ) اگر چه دانشجو می تواند در دوره ها به زبان انگلیسی شرکت کند اما در صورت تسلط کافی به زبان اول آن کشور تعداد رشته ها و دانشگاه ها و نیز شانس اشتغال در حین تحصیل خود را به مراتب ارتقا خواهد داد.

تصویر
 
 

3- مرحله سوم: آماده سازی علمی

در این مرحله دانشجویان باهوش قبل از رسیدن به زمان اخذ پذیرش سعی می کنند که ملزومات علمی دانشگاه های کشور مقصد خود را یافته و آنها را  بدست آورند. شاید سوالی که هم اکنون در ذهنتان پیش آمده باشد این است که منظور از ملزومات علمی چیست؟ هر کشور و دانشگاه ملزومات علمی خاص خود را دارد ولی بطور کلی و عمده می توان رتبه ی علمی و یا تعداد مقالات علمی ثبت شده در مجلات معتبر خارجی دانست.

می توانیم نوید این را بدهیم که متقاضیان و دانشجویان عزیز با کمک موسسه اشراق می توانند این مرحله را به راحتی و با بالاترین امتیاز بگذرانند . موسسه اشراق توانایی اخذ پذیرش و چاپ مقالات علمی دانشجویان عزیز را در مجلات معتبر خارجی از جمله ISI را دارد . علاوه بر این توانایی استخراج مقاله علمی از پایان نامه دانشجویان را دارد که باز هم راه حلی مناسب برای آن دسته از دانشجویانی است که مقاله آماده ندارند و فرصت کافی برای نگارش ندارند و نیازمند چاپ مقالات ISI  در کوتاه ترین زمان می باشند .

تصویر
 
 
4- مرحله چهارم: انتخاب رشته و دانشگاه

در این قسمت دانشجو باید با توجه به علاقه، اولویت ها و شرایط خود رشته مورد نظر خود را انتخاب کند و طبق آن دانشگاه ها و مراکز علمی ارائه دهنده آن رشته را پیدا کرده و برای اخذ پذیرش اقدام نمایند.

معمولا دانشگاه ها در یکسال، دو نوبت پذیرش دارند ؛ پاییز fall  بهار spring که بسته به کشور و دانشگاهdeadline   های مختلفی دارند. تفاوت اصلی این دو در مقدار احتمال بیشتر دریافت کمک هزینه می باشد.

5- مرحله پنجم: تهیه مدارک

 بطور معمول همه دانشگاه ها در مقاطع مختلف مدارک تحصیلی و علمی یکسانی رو از دانشجو ها می خواهند. مدارکی که هر دانشجو بنا به مقطع تحصیلی مورد نظر باید برای تشکیل پرونده به دانشگاه ارائه دهند به شرح زیر می باشد:

 • مدرک بین المللی زبان انگلیسی TOFEL یا  IELTS
 • قبولی در آزمون GRE General  برای دانشگاه های امریکا و برخی از دانشگاه های کانادا و سایر کشورها
 • قبولی در آزمون GRE Subject  برای برخی رشته ها مثل فیزیک، زیست و…
 • قبولی در آزمون GMAT   برای رشته مدیریت
 • مدارک تحصیلی (دانشنامه)
 • ریزنمرات
 • پروپوزال (مخصوص رشته دکتری)
 • پورتفولیو (مخصوص رشته های هنر)
 • توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاهی
 • رزومه تحصیلی
 • انگیره نامه

6- مرحله ششم: تکمیل فرم پذیرش

مهم ترین مرحله از مراحل اخذ پذیرش تحصیلی تکمیل فرم پذیرش است. ارائه اطلاعات دقیق ، کامل و انتخاب رشته مناسب با رشته پیشین و همچنین نحوه ارسال فرم از جمله مواردی هستند که در این بخش باید به آنها توجه نمود . این فرم ها معمولا در وبسایت دانشگاه ها یافت می شود. که بعضاً به صورت آنلاین و یا باید بصورت کاغذی تکمیل شوند. برخی دانشگاه ها برای بررسی شرایط تحصیلی و احراز صلاحیت متقاضی برای صدور پذیرش هزینه دریافت می کنند ، که معمولاٌ بین ۵۰ تا ۲۰۰ دلار متغیر است و فقط از طریق کارت های اعتباری معتبر قابل پرداخت می باشد.

7- مرحله هفتم : ارسال مدارک – پیگیری

تمامی مدارکی که در مرحله پنجم به آن اشاره شد باید برای دانشگاه ارسال شوند. این امر می تواند از طریق آنلاین و یا پست انجام گیرد. توجه فرمایید ارسال و دریافت مدارک شما از طرف دانشگاه به هیچ عنوان دلیلی برای اخذ پذیرش و قبولی در دانشگاه نمی باشد . این مرحله فقط به منظور ارزیابی اولیه دانشجو برای تطبیق با شرایط ورود به رشته مورد نظر می باشد.

8- مرحله هشتم: دریافت پذیرش – اقدام برای ویزا

در نهایت بعد از تایید تمام مدارک دانشجو و صدور نامه پذیرش توسط دانشگاه، دانشجو باید برای اخذ ویزا و مقدمات سفر اماده شود.

مرحله ویزا از کلیدی ترین و مهم ترین مراحل فرایند اعزام به خارج از کشور می باشد . از جمله کارهایی که فرد متقاضی در این مرحله انجام می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تعیین وقت سفارت – پرداخت هزینه وقت مصاحبه
 • تکمیل فرم ویزا مربوط
 • ارائه مدارک مربوط به اسکان در بدو ورود
 • تهیه مدارک تمکن مالی (حساب بانکی)
 • اسناد و مدارک هویتی
 • ارائه مدارک حامی مالی در زمان تحصیل
 • ارائه مدارک و دلایل مستند و موثق بازگشت به کشور
 • پرداخت هزینه ویزا

 

فعالیت های موسسه اشراق در خصوص مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور

موسسه اشراق می تواند کلیه فعالیت های مورد نیاز متقاضیان در خصوص آماده سازی علمی را انجام دهد. خدمات موسسه اشراق در این زمینه عبارت است از : استخراج مقاله علمی از پایان نامه دانشجویان ، ترجمه تخصصی مقالات ، اخذ پذیرش و چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر داخلی و خارجی و.... 

راههای ارتباطی موسسه اشراق 

  041-33373424                                      09149724933                               isiisc2011@gmail.com  

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق