خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


موسسه اخذ مجوزهای چاپ کتاب

انتشار : 1 بهمن 1397
مطالعه : 5 دقیقه

برای چاپ کتاب باید مجوزهای مخصوص به آن را از سازمان های مربوطه اخذ نمایید .

موسسه اخذ مجوزهای چاپ کتاب

کتاب هایی که قصد چاپ آن را دارید چه کتاب های علمی و چه کتاب های ادبی باید مراحل چاپ و اخذ مجوزهای چاپ را طی نمایید .

برای چاپ کتاب باید مجوزهایی شامل : شماره شابک ، فیپا و مجوز چاپ را از سازمان هامربوط به هر کدام دریافت نمایید . ولی از آنجایی که این سازمان ها هرکدام در منطقه ای از تهران قرار دارند و طی مراحل اداری در هر کدام از این سازمان ها ممکن است چند روز کاری طول بکشد ، امکان اخذ تمام این مجوز های چاپ کتاب برای تمامی نویسندگان در زمانی کوتاه میسر نیست .

 همچنین برای متقاضیان چاپ کتاب که در شهرستان ها هستند ، دسترسی به این سازمان ها و اخذ تمامی این مجوزها ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد و همچنین رفت آمدهای پی در پی این کار را مشکل سازد .

بنابراین وجود موسسه ای که بتواند تمامی این مجوزها را بدن هیچ گونه دغدغه ای در کوتاه ترین زمان ممکن اخذ نماید ، بسیار ضروری است . بنابراین می توان گفت که وجود موسسه اشراق که با کادری مجرب و متخصص در کوتاه ترین زمان ممکن تمامی این مجوزها را دریافت می کند یک راه حل و معجزه در امر چاپ کتاب است .

پروسه چاپ کتاب در موسسه اشراق در 22 روز کاری به طول می انجامد به طبع اخذ مجوزها در این بازه زمانی درزمانی کمتر از 4 روز کاری انجام خواهد شد که در مقایسه با آنچه که نویسندگان و متقاضیان چاپ کتاب خودشان باید طی نمایند بسیار حیرت انگیز است .

موسسه اشراق به همراه کادر مجرب و حرفه ای خود در زمینه پذیرش و چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر سابقه ای درخشان دارد که با  آشنایی و تسلط کامل با نحوه اخذ مجوزهای چاپ کتاب ، مجوزهای لازم برای چاپ کتاب را برای نویسندگان عزیز دریافت می نماید .  

برای آشنایی با خدمات موسسه اشراق و مراحلی که برای اخذ مجوزهای چاپ کتاب اخذ می نماید ، نگاهی گذرا به مراحل و نحوه اخذ مجوزهای چاپ کتاب خواهیم داشت .

به طور کلی سه نوع مجوز برای چاپ کتاب مورد نیاز است:

 1. شابک(ISBN  ) 

شماره شابک ( International standard book number ) شامل یک شماره 13 رقمی بین المللی است که قابل ردیابی می باشد . این شماره یک کد منحصر به فرد است و وقتی که شماره ای به یک اثر اختصاص پیدا کرد، این شماره فقط برای همان اثر است. این شماره 13 رقمي ، ما را از اشتباهات احتمالي در ثبت مشخصات كتاب شناختي حفظ مي كند؛  اگر قصد صدور کتاب های خود به ساير كشورها هستيد،  بدون شابك ، امکانی برای صدور و حضوركتاب هايتان در بازارهاي بين المللي وجود نخواهد داشت .

استفاده از شابك براي ناشران و كتاب فروشان مفيد است، زيرا امروزه با توجه به رشد تکونولوژی و سفارش های آنلاین و اینترنتی ، وجود شابک نقش مهمی را در افزایش فروش دارد و پيش نياز استفاده از كامپيوتر براي توزيع و سفارش مكانيزه استفاده از شابك است. بدون استفاده از شابك مشخصات كتاب ها در فهرست هاي ماشيني وارد نشده و مردم از وجود آنها مطلع نخواهند شد . برای چاپ کتاب جدید نمی توان از شماره شابک کتابی که قبلا چاپ شده است هرچند در حال حاضر در بازار موجود نیست استفاده کرد . اگر در چاپ یک کتاب دو ناشر با هم همکاری داشته باشند ، شابک ناشری که مسؤل پخش کتاب را دارد روی کتاب درج می شود . البته هر دو ناشر مي توانند شابك خاص خود را روي كتاب درج نمايند.

تصویر
 
 

با توجه به آنچه که گفتیم تا حدودی با مجوز شابک آشنا شدیم . اما برای اخذ این مجوز باید کجا برویم و چه سازمانی این مجوز را صادر می کند ؟

عامل صادر کننده مجوز شابک خانه کتاب می باشد که با مراجعه به آن سازمان می توانید با طی مراحل اداری خاص خود سازمان ، شماره شابک را دریافت نمایید .

آدرس خانه کتاب :  تهران خیابان انقلاب بین فلسطین و صبای جنوبی شماره ١١٧٨  

تلفن :  ٦٦٤١٤٩٥٠ ٠٢١ 

 1. فیپا:

فیپا مجوزی است که توسط کتابخانه ملی پیش از چاپ به کتاب اختصاص داده می شود. با اخذ مجوز فیپا برای چاپ کتاب عنوان اثر با نام مولف/مولفین در کتابخانه ملی ثبت می گردد، و مجوز فیپا مانع از سرقت اثر می شود. وجود مجوز فیپا سبب می شود تا

 • یکدستی و هماهنگی در  فهرست نویسی برقرار شود
 • در امر فهرست نویسی تسهیل ایجاد شود
 • از انجام کار تکراری جلوگیی می شود
 • سرعت بازیابی منابع در کتابخانه ها افزایش یابد
 • از صحت و درستی کار اطمینان حاصل شود
 • در بودجه صرفه جویی شود
 • در امر اشاعه اطلاعات تسریع شود
 • در ایجاد شبکه های اطلاعاتی تسهیل شود
 • سرعت گردش اطلاعات افزایش یابد

با توجه به اینکه عمل فهرست نویسی فرآیندی علمی و پژوهشی است و دستیابی سریع به مجموعه را ممکن می سازد، همه عملیاتی که در این فرآیند صورت می گیرد باید قانون مند باشند که دستورالعمل و ابزارهای خاصی برای آن وجود دارد. که در آیین نامه اجرایی فهرست نویسی بیان شده است .

آئین نامه اجرایی فهرست نویسی پیش از انتشار :

پیرو تصویبنامه شماره ۱۲۶۶۷۵/ت ۱۶۴۳۵ هـ مورخ ۸/۱۲/۱۳۷۵ هیئت محترم وزیران که در آن کلیه ناشران دولتی و غیردولتی را موظف به فهرستنویسی پیش از انتشار کتابهای منتشره ، کرده است و با توجه به بند ۴ این تصویبنامه ؛ مسئولیت تایید نهایی فهرستهای تهیه شده و همچنین تعیین ضوابط اجرایی آنرا به عهده کتابخانه ملی محول کرده است .

تصویر

 

اداره كل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و كتابخانه ملی مسئول مستقیم صدور فیپا در جمهوری اسلامی ایران می باشد و هیچ نماینده ای در سطح كشور ندارد . مدت زمان صدور فیپا بسته به میزان ترافیک کاری کتابخانه ملی ایران از ۱ روز تا ۸ روز متغیر است ولی بنا بر تجربه این مدت زمان ۵ روز کاری خواهد بود. 

آدرس پستی:

ساختمان کتابخانه ملی: تهران، بزرگراه شهید حقانی ( غرب به شرق ) ، بعد از ایستگاه مترو میرداماد، خروجی کتابخانه ملی.

ساختمان آرشیو ملی: تهران،بلوار میرداماد، نرسیده به میدان مادر، انتهای خیابان شهید بهزاد حصاری (رازان جنوبی)
تلفن :  ٨٨٦٤٤٠٠٠-٠٢١

 1. مجوز ارشاد: 

پس از اخذ دو مجوز ذکر شده ( شابک و فیپا ) آخرین مرحله برای چاپ و نشر کتاب اخذ مجوز ارشاد برای چاپ می باشد.

مجوز چاپ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌گردد. مدت زمان صدور مجوز چاپ وابسته به موضوع کتاب می باشد. متقاضی اخذ مجوز ارشاد باید به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (دبیرخانه  کتاب) مراجعه نماید .

آدرس پستی :

تهران میدان بهارستان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 

تلفن : ٣٨٥١١-٠٢١لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق