خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


مجوز های چاپ کتاب

انتشار : 7 آذر 1397
مطالعه : 5 دقیقه

چاپ کتاب نیازمند طی مراحل خاص خود می باشد . کتاب چه نگارش شده باشد و چه از پایان نامه استخراج شده باشد ، باید مراحلی را برای چاپ بگذراند و مجوزهای خاص چاپ را اخذ نماید . بدون دریافت این مجوزها کتاب به هیچ هنوان به چاپ نمی رسد .

مجوز های چاپ کتاب

چاپ کتاب نیازمند طی مراحل خاص خود می باشد . کتاب چه نگارش شده باشد و چه از پایان نامه استخراج شده باشد ، باید مراحلی را برای چاپ بگذراند و مجوزهای خاص چاپ را اخذ نماید . بدون دریافت این مجوزها کتاب به هیچ هنوان به چاپ نمی رسد .

به طور کلی 3 نوع مجوز برای چاپ کتاب مورد نیاز است:

1- شابک(ISBN) 

شماره شابک ( International standard book number ) شامل یک شماره 13 رقمی بین المللی است که قابل ردیابی می باشد . این شماره یک کد منحصر به فرد است و وقتی که شماره ای به یک اثر اختصاص پیدا کرد، این شماره فقط برای همان اثر است. این شماره 13 رقمي ، ما را از اشتباهات احتمالي در ثبت مشخصات كتاب شناختي حفظ مي كند؛  اگر قصد صدور کتاب های خود به ساير كشورها هستيد،  بدون شابك ، امکانی برای صدور و حضوركتاب هايتان در بازارهاي بين المللي وجود نخواهد داشت .

استفاده از شابك براي ناشران و كتابفروشان مفيد است، زيرا امروزه با توجه به رشد تکونولوژی و سفارش های آنلاین و اینترنتی ، وجود شابک نقش مهمی را در افزایش فروش دارد و پيش نياز استفاده از كامپيوتر براي توزيع و سفارش مكانيزه استفاده از شابك است. بدون استفاده از شابك مشخصات كتاب ها در فهرست هاي ماشيني وارد نشده و مردم از وجود آنها مطلع نخواهند شد . برای چاپ کتاب جدید نمی توان از شماره شابک کتابی که قبلا چاپ شده است هرچند در حال حاضر در بازار موجود نیست استفاده کرد . اگر در چاپ یک کتاب دو ناشر با هم همکاری داشته باشند ، شابک ناشری که مسؤل پخش کتاب را دارد روی کتاب درج می شود . البته هر دو ناشر مي توانند شابك خاص خود را روي كتاب درج نمايند.

تصویر
 
 

با توجه به آنچه که گفتیم تا حدودی با مجوز شابک آشنا شدیم . اما برای اخذ این مجوز باید کجا برویم و چه سازمانی این مجوز را صادر می کند ؟

عامل صادر کننده مجوز شابک خانه کتاب می باشد که با مراجعه به آن سازمان می توانید با طی مراحل اداری خاص خود سازمان ، شماره شابک را دریافت نمایید .

آدرس خانه کتاب :  تهران خیابان انقلاب بین فلسطین و صبای جنوبی شماره ١١٧٨  

تلفن :  ٦٦٤١٤٩٥٠ ٠٢١ 

2- فیپا:

فیپا مجوزی است که توسط کتابخانه ملی پیش از چاپ به کتاب اختصاص داده می شود. با اخذ مجوز فیپا برای چاپ کتاب عنوان اثر با نام مولف/مولفین در کتابخانه ملی ثبت می گردد، و مجوز فیپا مانع از سرقت اثر می شود. وجود مجوز فیپا سبب می شود تا

  • یک دستی و هماهنگی در  فهرست نویسی برقرار شود
  • در امر فهرست نویسی تسهیل ایجاد شود
  • از انجام کار تکراری جلوگیی می شود
  • سرعت بازیابی منابع در کتابخانه ها افزایش یابد
  • از صحت و درستی کار اطمینان حاصل شود
  • در بودجه صرفه جویی شود
  • در امر اشاعه اطلاعات تسریع شود
  • در ایجاد شبکه های اطلاعاتی تسهیل شود
  • سرعت گردش اطلاعات افزایش یابد

با توجه به اینکه عمل فهرست نویسی فرآیندی علمی و پژوهشی است و دستیابی سریع به مجموعه را ممکن می سازد، همه عملیاتی که در این فرآیند صورت می گیرد باید قانون مند باشند که دستورالعمل و ابزارهای خاصی برای آن وجود دارد. که در آیین نامه اجرایی فهرست نویسی بیان شده است .

آئین نامه اجرایی فهرست نویسی پیش از انتشار :

پیرو تصویبنامه شماره ۱۲۶۶۷۵/ت ۱۶۴۳۵ هـ مورخ ۸/۱۲/۱۳۷۵ هیئت محترم وزیران که در آن کلیه ناشران دولتی و غیردولتی را موظف به فهرستنویسی پیش از انتشار کتابهای منتشره ، کرده است و با توجه به بند ۴ این تصویبنامه ؛ مسئولیت تایید نهایی فهرستهای تهیه شده و همچنین تعیین ضوابط اجرایی آنرا به عهده کتابخانه ملی محول کرده است .

جهت آشنایی با آیین نامه اجرایی فهرست نویسی پیش از انتشار ( فیپا ) می توانید فایل آیین نامه را مطالعه نمایید

 
تصویر
 
 

اداره كل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و كتابخانه ملی مسئول مستقیم صدور فیپا در جمهوری اسلامی ایران می باشد و هیچ نماینده ای در سطح كشور ندارد . مدت زمان صدور فیپا بسته به میزان ترافیک کاری کتابخانه ملی ایران از ۱ روز تا ۸ روز متغیر است ولی بنا بر تجربه این مدت زمان ۵ روز کاری خواهد بود. 

آدرس پستی:

ساختمان کتابخانه ملی: تهران، بزرگراه شهید حقانی ( غرب به شرق ) ، بعد از ایستگاه مترو میرداماد، خروجی کتابخانه ملی.

ساختمان آرشیو ملی: تهران،بلوار میرداماد، نرسیده به میدان مادر، انتهای خیابان شهید بهزاد حصاری (رازان جنوبی)
تلفن :  ٨٨٦٤٤٠٠٠-٠٢١

3- مجوز ارشاد: 

پس از اخذ دو مجوز ذکر شده ( شابک و فیپا ) آخرین مرحله برای چاپ و نشر کتاب اخذ مجوز ارشاد برای چاپ می باشد.

مجوز چاپ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌گردد. مدت زمان صدور مجوز چاپ وابسته به موضوع کتاب می باشد. متقاضی اخذ مجوز ارشاد باید به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (دبیرخانه  کتاب) مراجعه نماید .

آدرس پستی :

تهران میدان بهارستان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 

تلفن : ٣٨٥١١-٠٢١

پس از آشنایی با مجوزهای چاپ کتاب و مراحل هریک باید اقدام به اخذ این مجوزه نماییم . ولی شاید در توان و امکان هر نویسنده و پژوهشگری نباشد که خود به تنهایی اقدام به اخذ این مجوز ها نماید و شاید زمان کافی برای انجام این کار را ندارد . همچنین گذراندن این پروسه نیازمند یک فرد متخصص و کاربلد در روند مراحل اداری است . شاید برای نویسندگانی که در شهرستان ها هستند و یا خارج از ایران زندگی می کنند ، امکان اخذ این مجوزها و حضور در این ادارات بسیار سخت . از این روست که بازهم نام یک موسسه و برند معتبر به میان می آید . موسسه اشراق می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن مجوزهای مورد نیاز شما برای چاپ کتابتان را دریافت نماید ، نیازی نیست شما مراحلی را طی کنید فقط با ارسال فایل کتاب خود و یا در صورت عدم نگارش کتاب با ارسال پایان نامه خود به کارشناسان موسسه اشراق ، متخصصین اقدام به تبدل پایان نامه به کتاب می نمایند و پس از آن مراحل مورد نیاز اخذ مجوزها را سپری می کنند و کتاب چاپ شده ی شما را به آدرس پستی تان ارسال می نمایند.

 

راههای ارتباطی موسسه اشراق 

  041-33373424                                      09149724933                               isiisc2011@gmail.com  لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق