خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


مقاله

انتشار : 14 تیر 1400
مطالعه : 4 دقیقه

مقاله چیست ؟ ارکان مقاله نویسی و قواعد نگارش آن کدام اند؟ از چه بخش هایی تشکیل شده است ؟ نحوه نگارش مقاله ؟ و خیلی سوالات دیگر که در این نوشته به دنبال پاسخ آنها هستیم .

مقاله

مقاله نوشته و نثری است که می تواند موضوعات مختلف واقعی داشته باشد . متن و نوشته ای است که مستقل و استنباط شده شده از کتب ، روزنامه ها ، مجلات و ... می باشد . مقاله معمولا نوشته ای است مرتبط با یک موضوع ویژه که می تواند در زمینه های مختلف علمی ، ادبی ، پزشکی ، مهندسی و ... باشد .

مقاله چیست ؟

مقاله بحث و گفت و گو در مورد یک موضوع ، پایان نامه ، کتاب و یا مقاله ای که قبلا چاپ شده است ، می باشد . که نظر و پیشنهاد نویسنده را ارائه می دهد . مقاله یک نوشتار تحلیلی و متقاعد کننده است ، پایه و اساس علمی دارد با توجه به دلایل محکم و منابع دقیق می باشد و به دور از هرگونه تخیلات و نظرات شخصی بی پایه و اساس است . بطور مثال، نویسنده تلاش می کند تا خوانندگان را متقاعد کند که مطالب گفته شده معتبر است یا مسئله مهمی است که نیاز به بررسی های بیشتر دارد. به همین دلیل برای نوشتن مقاله نویسنده باید بطور خلاقانه ای از حقایق، جزییات و مثال استفاده کند و نظرات حمایت کننده از مقاله را نشان دهد. نویسنده باید بداند که کدام حقایق برای حمایت از نظرش مفید است و کدام یک ضروری هستند.

چند تعریف برای مقاله

 • مقاله یک قطعه از نوشته است که طبق نقطه نظر شخصی نویسنده نوشته می شود.
 • مقاله نوشته ای است که به تجزیه و تحلیل عنوان می پردازد.
 • مقاله دلیلی بر مطالعه ی بیشتر روی موضوع مدنظر است.
 • مقاله راهی برای ارزیابی درک و فهم شما از موضوع است.
 • مقاله روشی برای تحکیم اطلاعاتی است که در سمینارها و کنفرانس ارائه می دهید.

ارکان و قواعد مقاله نویسی :

 • وحدت موضوع

مقاله باید حول یک موضوع مشخص نوشته شود. نباید مرتب از این شاخه به آن شاخه پرید و خواننده را در میان داده های متفاوت و بی ربط سرگردان کرد.

 • وحدت زمان

نویسنده باید زمان مقاله را از ابتدا تا به انتها ثابت نگاه دارد. اگر قرار است رویدادی در دوران حاضر بررسی شود نباید در میانه ی مقاله به بررسی جوانب همان موضوع در تاریخ و زمان دیگری پرداخت. دقت شود این امر تناقضی با آوردن مقایسه های تاریخی ندارد.

 • وحدت مکان

مکان مقاله نیز باید ثابت نگاه داشته باشد. اگر مقاله درباره ی پدیده ای در ایران نوشته می شود نباید در پایان، سر از تحلیل همان موضوع در شیلی درآوریم!

 • انسجام

یکپارچگی مهمترین ویژگی هر مقاله است که به تمامی بخش های یک نوشتار بازمی گردد. کلمات و جملات در یک مقاله درست مانند حلقه های زنجیر به یکدیگر بسته اند. نویسنده باید با هنر نویسندگی و قدرت استدلال خود، موضوع را بپروراند و خواننده را به نتیجه ی دلخواه برساند. هر گونه آشفتگی و پراکندگی در ساختار مقاله و نکات و جملاتی که تکه تکه پایه های عرضه ی یک اندیشه را تشکیل می دهند، نویسنده ی مقاله را در موفقیت ناکام خواهد کرد.

 • استنتاج

هر مقاله با هدف رساندن یک پیام نوشته می شود. ممکن است نتیجه گیری در پایان مقاله و پس از بهره گیری از دلایل مختلف، آورده شود. ممکن است نویسنده پیام مقاله را در ابتدا بیاورد و سپس به استدلال بپردازد. حتی ممکن است نویسنده زیر فشار سانسور، با زبردستی منظور خود را در لابلای پاراگراف های مطلب بگنجاند. اما به هر صورت مقاله باید دارای نتیجه گیری باشد. تفاوت مهم مقاله و یادداشت در همین جاست. زیرا لزوماً در یادداشت نتیجه گیری خاصی وجود ندارد بلکه بیشتر تذکر و یادآوری یک موضوع مد نظر است.

بخش های تشکیل دهنده مقاله

بخش های تشکیل دهنده مقاله

 1. عنوان مقاله
 2. اسامی نویسندگان
 3. چکیده
 4. کلمات کلیدی
 5. مقدمه
 6. پیشینه تحقیق
 7. مواد و روش
 8. بدنه یا متن اصلی
 9. نتیجه گیری
 10. منابع و ماخذ

نحوه نگارش مقاله

نگارش مقاله و مهارت مقاله نویسی از جمله مهارت هایی است که افراد تحصیل کرده دانشگاهی باید در خصوص آن اطلاع کافی داشته باشند. مقاله نوشته ای است بین یک تا سی صفحه که توسط محققان دانشگاهی و یا دانشجویان حوزه های مختلف دانشگاهی نوشته می شود و در صورت اخذ مجوزهای لازم به چاپ می رسد. مهم ترین مرحله برای نوشتن مقاله، انتخاب موضوع و سپس تیتر بندی کردن محتوای آن است. در واقع مقاله همانند یک پایان نامه کوچک شده هست که اطلاعات را در طی چند صفحه کوتاه در اختیار مخاطبین خود قرار می دهد. مقالات دانشگاهی اغلب حول محور موضوع رساله و یا پایان نامه می چرخند که این امر باعث راحتی در گردآوری اطلاعات و نگارش می شود و دانشجو می توانید از مطالب و منابع گردةآوری کرده برای پایان نامه در نگارش مقاله استفاده کند و یا به طور کلی بعد از اتمام پایان نامه ، مقاله را از آن استخراج کند .

برای نگارش مقاله نمی توان سبک واحدی را در نظر داشت، چرا که مقالات بر اساس دسته بندی هایی که دارند به سطوح مختلف علمی تقسیم شده و بر این اساس نوع نگارش و جزئیاتی که باید در آن ها به کار برد با یکدیگر متفاوت است. زمانی که مقاله می نویسید باید در نظر داشته باشید که نویسندگان معتبر دیگر در مورد موضوع شما چه نوشته اند و کدام مطلب نتیجه گیری شما راجع به موضوع است. از آنجایی که مقاله باید اصل باشد و نه خلاصه ای از سایر مقالات، شما نیاز دارید تا منابع زیادی را مطالعه کنید و با ارتباط دادن آنها بهم مطلب جدیدی را استخراج کنید .

جهت اطلاع از جدیدترین اخبار دانشگاهی ما را در صفحات اجتماعیی دنبال نمایید

کانال تلگرام

صفحات اجتماعی

صفحه اینستا گرام

راه های ارتباطی موسسه اشراق

041-33373424

09149724933

09911851170لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق