خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


مقاله علمی چیست؟

انتشار : 12 خرداد 1397
مطالعه : 4 دقیقه

چاپ مقاله علمی یکی از مهمترین ارکان های تحصیل در طول تحصیلات تکمیلی می باشد. با چاپ مقاله در مجلات معتبر بین المللی می توان درجه علمی و علاقمندی خود را به رشته تحصیلی خود را به نمایش گذاشت.

مقاله علمی چیست؟

نتایج تحقیقاتی که در مقاله های علمی ارائه می شوند باید یک بینش و ایده نو داشته باشند. نتایج بدست آمده ر مقالات علمی پژوهشی باید قابل اثبات بوده و دقیق بیان شود تا راه برای تحقیقاتی که بر پایه این مقاله صورت می پذیردبتواند دقیقا همان روش را ادامه دهد.

چاپ مقاله علمی چیست؟

مقالات علمی قبل از چاپ باید پروسه داوری را طی نماید و خوانده و بررسی شود. مقاله علمی همیشه باید حاوی نقل قول ها و کتابشناسی صحیح باشد. مقاله علمی اغلب در مجله علمی منتشر شده توسط انتشارات و یا سازمان منتشر شده است، اما همچنین ممکن است در یک مجموعه علمی (مجموعه ای از مقالات با ویرایشگر) منتشر شود. یک مقاله علمی باید به یک زبان که بسیاری درک می کنند نوشته شود.
مقالات علمی برای به اشتراک گذاشتن کار پژوهشی اصلی خود با دانشمندان دیگر یا برای بررسی تحقیقات انجام شده توسط دیگران است. برای تکامل علوم مدرن، که در آن کار یک دانشمند بر مبنای تحقیقات انجام شده دیگر محققین می باشد، و برای رسیدن به اهداف خود، مقالات باید روشن، دقیق و باشد که توسط دانشمندان دیگر مورد توجه قرار بگیرند.
مقالات علمی معمولا دارای دو مخاطب هستند اول، داوران، که به ایرادات مقاله توجه می کنند تصمیم می گیرند که آیا مقاله مناسب برای انتشار است یا خیر و دوم، خوانندگان مجله ، که ممکن است در مورد موضوع مورد بحث در مقاله بیشتر یا کمتر آگاه باشند.
مقالاتی که کار آزمایشی را گزارش می کنند، اغلب به صورت chronologically در پنج بخش تشکیل اول، مقدمه؛ سپس مواد و روش ها، نتایج و بحث (با هم، این سه بخش تشکیل بدن کاغذ)؛ و در نهایت، نتیجه گیری می شوند.

  1. بخش مقدمه، انگیزه کار ارائه شده را روشن می کند و خوانندگان را برای ساخت مقاله آماده می کند.
  2. بخش مواد و روش ها جزئیات کافی برای دانشمندان دیگر برای تولید آزمایشات ارائه شده در مقاله فراهم می کند در برخی مجلات، این اطلاعات در یک ضمیمه قرار داده شده است، زیرا بیشترین خواننده ها می خواهند برای اولین بار آن را بدانند
  3. بخش های نتایج و بحث ها به ترتیب در نتایج تحقیق و بحث قرار می گیرند با این حال اغلب آنها به راحتی به یک بخش تقسیم می شوند، زیرا خوانندگان به ندرت می توانند بدون نتایج مفیدی از نتایج به دست آورند - باید به آنها گفته شود که نتایج چه معنی می دهد
  4. بخش نتیجه گیری نتایج حاصل از تفسیر یافته ها را در سطح بالاتری از انتزاع ارائه می دهد تا از بحث و ارتباط این یافته ها با انگیزه مندرج در مقدمه همخوانی داشته باشد.

در بخش مقدمه، انگیزه ای برای کار ارائه شده و خوانندگان را برای رغبت نمودن به خواندن مقاله آماده context، document و need، task میکند چهار جز اصلی را بنویسید.

  • ابتدا، برخی از زمینه ها را برای یافتن خوانندگانی که کمتر با موضوع شما آشنا هستند و اهمیت کار شما را تعیین می کنند، ارائه دهید.
  • دوم، نیاز به کار شما را نسبت به اختلاف بین آنچه جامعه علمی در حال حاضر داشته و آنچه که می خواهید، تعیین نمایید.
  • سوم، نشان می دهد آنچه که شما چه تلاشهایی را برای رسیدن به این هدف انجام داده اید.
  • در نهایت، باقی مانده از مقاله را پیش بینی کنید تا ذهن خوانندگان را برای ساختار آن آماده کنید.
  • متن را به طریقی بازگو نمایید که موجب جذابیت آن شود.

چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر دنیا که نشان از علاقمندی و علم پژوهشی یک محقق بشمار می رود. در بین دانشجویان و اساتید بسیار مقبول و دارای امتیاز می باشد و هر روز به تعداد افرادی که تمایل به چاپ مقاله در مجلات و نشریات معتبر دنیا افزوده می شود دوست دارند تا مقالات علمی خود را به همگان عرضه نمایند. وموجب رشد تعالی علم در رشته خود می شوند و گامی میسیر برای کشف و ایجاد مطالب مهم برای چاپ مقالات علمی می شوند.

روش شناسی تحقیق در مقالات علمی

روش‌شناسی پژوهش براساس اهداف و پرسش‌های پژوهش انتخاب می‌شود. از ویژگی‌های اساسی و مهم هر مقاله علمی تبیین دقیق روش پژوهش و دلایل انتخاب آن است. این بخش اگر به خوبی نوشته شود، شانس پذیرش مقاله را بالا می‌برد. روش‌شناسی شامل روش پژوهش، جامعه و نمونه، روش نمونه‌گیری، ابزار و روش جمع‌آوری داده و روش تحلیل داده‌ها است. 

نمونه روش‌شناسی

پژوهش حاضر از نوع پژوهش‌های علم‌سنجی است که با استفاده از روش تحلیل استنادی و استفاده از تکنیک ارزیابانه انجام شد. جامعه آماری این تحقیق کلیه اختراعات ثبت شده و مقالات علمی مربوط به کشورهای ایران 141ثبت اختراع و ترکیه574ثبت اختراع از سال 1976در پایگاه ثبت اختراعات آمریکا است. همچینن در مورد مقاله‌ها نیز کل مقاله‌های منتشر شده مربوط به نویسندگان ایران و ترکیه در پایگاه استنادی اسکوپوس از سال 1823 مورد بررسی قرار گرفت. برای اطمینان از وجود جامعیت و مانعیت در داده‌های گردآوری شده در پایگاه پروانه‌های ثبت اختراع و علائم تجاری آمریکا از دو شیوه زیر استفاده شد:

الف. در قسمت جستجوی پیشرفته از دستور زیر استفاده شده است: ICN/IR 

ب. برای اطمینان از مرتبط بودن نتایج و افزایش جامعیت دستور زیر استفاده شد: IC/City 

در نهایت نتایج دو روش با هم ادغام شده و فایل نهایی استخراج شد. با توجه به نام مخترعان موجود در پایگاه ثبت اختراعات آمریکا، نام این افراد در قسمت search Author در پایگاه اسکوپوس جستجو شد. نتایج بازیابی شده بر اساس فیلدهایی مانند تعداد مدارک، حوزه موضوعی هر نویسنده، اطلاعات استنادی، وابستگی سازمانی و کشور وارد فایل اکسل شد. برای تعیین ارتباط تولیدات علمی و پروانه‌های ثبت اختراعات با حوزه‌های اولویت دار از اصطالحنامه برای کنترل واژگان و استاندارد نمودن موضوعات استفاده شد. به طوری که هر موضوع در اصطلاحنامه جستجو شده و موضوعات مربوط به آن در پایگاه ثبت اختراعات و اسکوپوس بررسی شد. داده‌های این پژوهش با استفاده از آمار توصیفی ( فراوانی و درصد) و آزمون استنباطی (همبستگی پیرسون)، نرم افزار اکسل و اسپی‌اس‌اس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

  • نوروزی چاکلی، عبدالرضا و بهجت طاهری، ۱۳۹۴، تحلیل مقایسهای رابطه دانشگاه و صنعت در ایران و ترکیه: مطالعه علم سنجی، دو فصلنامه علم سنجی کاسپین 2 (1).


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق