خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


نحوه گرفتن کسر خدمت سربازی با پروژه

انتشار : 12 مهر 1395
مطالعه : 8 دقیقه

هدف از اجرای این طرح استفاده بهینه از توان علمی دانشجویان مشمول ،تسریع وتسهیل امور سربازی برای افراد واجد شرایط و همچنین ارتقاء دستاورد های تحقیقاتی است.

نحوه گرفتن کسر خدمت سربازی با پروژه

از نظرگاه موسسه تحقیقاتی اشراق با توجه به این که یکی از دغدغه های اصلی فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی بحث کسر خدمت سربازی هست و  این که اخیرا امکان انجام طرحهای پژوهشی جایگزین بخشی از خدمت سربازی دانشجویان و فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی فراهم شده تصمیم گرفتیم با توجه به نیاز دانشجویان تحصیلات تکمیلی مطالب مهم در رابطه با اخذ و اجرای پروژه و طرح کسری خدمت سربازی را در این قسمت برای شما ارائه دهیم.

هدف از اجرای این طرح  استفاده بهینه از توان علمی دانشجویان مشمول ،تسریع وتسهیل امور سربازی برای افراد واجد شرایط و همچنین ارتقاء دستاورد های تحقیقاتی است.

برای آن دسته از نخبگان و استعدادهای برتر که شرایطش در قانون آمده و بنیاد ملی نخبگان نیز آنان را تایید کرده است نحوه سربازی به این شکل است که آنان می‌بایست یک پروژه تحقیقاتی در موضوعات لشکری و کشوری را انجام داده و پس از آن باگذراندن یک دوره آموزشی کارت پایان خدمت بگیرند، البته ارائه پروژه در موضوعات لشکری و کشوری دارای شرایطی است که یکی از آنها این است که حداقل یک سال مراحل تحقیقاتی این پروژه طول بکشد و این طور نباشد که یک فردی بیاید و پروژه‌ای را یک ماهه انجام بدهد و کارت پایان خدمت بگیرد.

کسانی که جزو نخبگان و استعدادهای برتر هستند باید به بنیاد ملی نخبگان مراجعه کرده و در آنجا این افراد به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح معرفی می‌شوند که پس از آن با توجه به نیازهای دستگاه‌ها و نهادها این افراد برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی به نهادهای مختلف معرفی می‌شوند. به عنوان مثال ممکن است فردی به وزارت نفت معرفی شده و فردی دیگر متناسب با تخصص و مهارتی که در انجام کار پژوهشی دارد به وزارت راه برود و همچنین سایر نهادها و دستگاه‌ها.

درخصوص مشمولان غیرنخبه شرط کارشناسی ارشد و بالاتر وجود دارد دانشجویان و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد می تونن در برابر انجام یک یا چند پروژه تحقیقاتی برای سازمان های نظامی مورد تایید بنیاد نخبگان نیروهای مسلح از کسری خدمت استفاده کنند ،اما در موضوع مشمولان نخبه و استعدادهای برتر چنین شرطی وجود ندارد و مشمولان  نخبه دارای مدرک کارشناسی نیز در صورتی که امکان ارائه پروژه تحقیقاتی را داشته باشند میتونن از این تسهیلات استفاده کنند.

نحوه گرفتن پروژه

پیشنهاد موسسه اشراق اینست که برای گرفتن پروژه باید گام های زیر را طی کنید:

۱-مراجعه  کنید به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و تحویل مدارک، رزومه و تشکیل پرونده (نحوه عضویت در بنیاد ملی نخبگان)، بعد اونا شما رو به یک سازمان مرتبط به زمینه کاریتون معرفی می کنند و شما می روید اون سازمان و بر روی انجام یک پروژه به توافق می رسید (حتما در مورد این که چند ماه قراره کار کنید و چند ماه کسری براتون می زنن به توافق برسین) و بعد پروژه رو شروع می کنید.

۲-مراجعه به یک سازمان نظامی مورد تایید بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و توافق بر سر انجام یک پروژه برای اون سازمان در ازای گرفتن کسری خدمت. خود اونا به نخبگان نامه می زنن و برای شما در نخبگان تشکیل پرونده می شه. دقت کنید  این فرایند دقیقا برعکس روش ۱ هست و توصیه می شه. به این دلیل که شما حق انتخاب دارین و می تونین برید n تا سازمان نظامی و هر کدوم بهتر بود (پروژه ای مناسب تری برای شما داشت و راحت تر کسری می داد و …) رو انتخاب کنید.

معمولا دو نوع پروژه کسری خدمت وجود داره یکی این که شما پروژه ساخت یا تحقیقاتی  یا طراحی سنگین برداشته اید و بالای نه ماه کسری خدمت میخواید دوم این که شما کمتر از نه ماه کسری برای پروژه ی خود می خواید. در مورد طرح های تحقیقاتی سنگین و یا اجرایی روند کار به این صورته که ارگان نظامی مربوطه طرح را به شما ارائه می کنه و میزان کسری خدمت پیشنهادی آنها با توجه به طرح به شما ارائه میشه. در طول طرح معمولا از شما گزارش پیشرفت کار ( معمولا سه یا چهار ماه یکبار خواسته میشه)و پس از اتمام کار ابتدا باید طرح را در نهاد مربوطه ارائه دهید و بعد آنها پیشنهاد نهایی میزان کسری خدمت خود را به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح ارائه می دهند.

در صورتی که پیشنهاد کسری خدمت اونا بالای نه ماه بود ( البته این میزان قبلا شش ماه و  در حال حاضر نه ماه است و ممکن است تغییر کند) شما در دو مرحله یکی با حضور نماینده و یا استاد راهنمای طرح از ارگان مربوطه و یک مرحله دفاع پایانی در بنیاد نخبگان نیروهای مسلح از طرح خود دفاع می کنید و در نهایت میزان کسری خدمت پیشنهادی بنیاد نخبگان ارائه خواهد شد. اما با توجه به این که پروژه های کسری خدمت با پیشنهاد کسری با زمان زیاد، روند اداری طولانی تری داره پیشنهاد می شه که دو یا سه پروژه کسری خدمت ساده تر با زمان کسری معمولا زیر شش ماه اخذ نمایید ( معمولا نهادها اجاره اخذ حداکثر دو تا سه پروژه کسر خدمت را می دهند) معمولا این پروژه ها در مدت زمان سه تا چهار ماه قابل اجرا می باشد و در نهایت بعد از انجام پروژه شما با اخذ نامه پیشنهاد کسری خدمت خود از نهاد مربوطه به بنیاد نخبگان مراجعه و پس از دفاع از طرح خود ( فقط یکبار و بدون نیاز به حضور نماینده از نهاد مربوطه) کسری خدمت توسط بنیاد نخبگان ارائه می شود.

 اگر میزان کسر خدمت ناشی از انجام یک پروژه پیشنهادی از سازمانی که پروژه رو واسشون انجام دادین:

۱- ۶ ماه یا کمتر باشد، پروژه شما برای داوری مجدد ارسال نمی شه و در همون بنیاد یک دفاع خیلی کوچیک (در حد ۱ تا ۵ دقیقه) انجام می دین و بعد تو کمیسیون خودشون از میزان پیشنهاد شده یک مقداریشو تصویب می کنن ( مثلا اگر ۶ ماه پیشنهاد شده، ۵ ماه تصویب می شه).
۲- اگر میزان کسر خدمت پیشنهادی بیش از ۶ ماه باشد، بنیاد نخبگان نیروهای مسلح مجددا پروژه شما رو برای ارزیابی مجدد به یک سازمان ثانویه ارسال می کنه و بعد از چند ماه اونا نظرشونو به بنیاد اعلام می کنن ( مثلا اگر سازمانی که پروژه رو واسون انجام دادی گفته ۱۰ ماه، سازمان ثانویه می گه به نظرما ۱۰ماه ok یا کمتر از اون، مثلا ۸ ماه). بعد پروژه شما باید در کمیسیون ازش دفاع بشه. در نهایت، با توجه میزان کسر خدمت پیشنهادی از سازمانی که پروژه رو واسون انجام دادی، نظر سازمان ثانویه و دفاع انجام شده در کمیسیون، میزان کسری پیشنهاد و تصویب می شه. این روش میانگین ۳ ماه از روزی که نامه کسری شما از سازمانی که پروژه رو واسون انجام دادین به بنیاد می رسه طول می کشه.

نکته مهم :

شما برای پایان نامتون هم می تونید درخواست کسری بدین. بدین صورت که پایان نامه و CD اون رو به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح تحویل می دیدن و اونا پایان نامه رو برای داوری می فرستن به یک سازمان نظامی مرتبط با موضوع پایان نامه و بعد چند ماه اون سازمان نظرشو به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح اعلام می کنه (که معمولا میزان کسری پیشنهادی حداکثر ۶ ماه یا کمتره). پروسه تصویب میزان کسری در این مورد هم در بنیاد مشابه بند یک یا دو ( بستگی به میزان کسری پیشنهادی، که معمولا چون زیر ۶ ماه می شه همون بند یک) است.

نکته: اگه قصد دارید همزمان پروژه بگیرید و برای پایان نامتون هم در خواست کسری بدین (توصیه می شه) سعی کنید همون جایی که پروژه می گیرین در مورد پایان نامه هم باهاشون صحبت کنید که پایان نامه رو هم به خودشون بدین و ازشون تضمین بگیرن که برای پایان نامه شما هم کسری می دن.

نکته: اگر میزان کسری مصوب در کمیسیون خیلی کمتر از حدی بود که تصور می کردید و فکر می کنید که در حقتون اجحاف شده می تونید درخواست تجدید نظر بدید که اگر قبول کردن شاید ۱، ۲ ماه کسری بیشتری بتونید بگیرید

نکته خیلی مهم:

اگر شما قصد دارید که علاوه بر یک پروژه ، پروژه دیگری نیز انجام بدهید ، نبایستی پروژه اول مثلا ۶ ماه را جهت داوری به کمیسیون بنیاد نخبگان نیروهای مسلح ببرید !! زیرا جلسه داوری کمیسیون برای هر فرد فقط و فقط یک بار تشکیل می شود و سپس پرونده او بسته می شود. پس کاری که باید کرد این است که بعد از انجام همه پروژه ها ، برگه های پیشنهادی کسری های خدمت را همه را یکجا برای داوری به کمیسیون ببرید . در کمیسیون داوری معمولا از میزان پیشنهادی کسری ، مقداری را کسر کرده و الباقی را تصویب می کنند.

پاسخ به سوالات:

 آیا دانشجویان می‌توانند در موضوعاتی غیر از رشته تحصیلی خودشان پژوهش انجام دهند؟

ج: مشروط به توانایی انجام پروژه می‌توانند غیر رشته خودشان مشارکت نمایند.

سیر مراحل اداری برای شرکت در این طرح چیست؟

۱ – ثبت نام از طریق سایت دانشگاه.

۲ – دعوت به همکاری از جانب دانشکده‌ها و مراکز وابسته به دانشگاه.

۳ – دریافت پروژه، تهیه پروپوزال، تأیید پروپوزال توسط دانشکده مربوطه، دریافت اعلام نیاز و ارائه به همراه مدارک( کپی شناسنامه و کارت ملی، گواهی فراغت از تحصیل یا اشتغال به تحصیل و یا گواهی اشتغال به خدمت، فرم اطلاعات شماره ۱ یا فرم همکاران تحقیقاتی و یک قطعه عکس) به امور پژوهشگران.

۴ – تکمیل پرونده و ارسال پرونده به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح توسط امور پژوهشگران.

۵ – صدور مجوز بکارگیری توسط بنیاد نخبگان نیروهای مسلح.

۶ – اعلام بکارگیری توسط امور پژوهشگران به دانشکده و یا مراکز مربوطه.

۷ – شروع بکار پژوهشگر با هدایت و راهنمایی مدیران پروژه.

۸ – تهیه گزارش نوبه‌ای سه ماه یکبار از روند پیشرفت کار توسط پژوهشگر و ارسال برای امور پژوهشگران از طریق دانشکده و یا مرکز مربوطه.

۹ – در پایان کار جمع‌بندی عملکرد و ارائه به دانشکده و یا مراکز مربوطه.

۱۰ – ارسال گزارش پایان کار پروژه توسط دانشکده و یا مراکز مربوطه برای امور پژوهشگران در غالب فرم احتساب کسر خدمت سربازی

۱۱ – اعلام گزارش پایانی و اعلام کسر خدمت به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح توسط امور پژوهشگران.

۱۲ – اعلام کسر خدمت از جانب بنیاد نخبگان نیروهای مسلح به سازمان نظام وظیفه

 چه مدارکی برای تشکیل پرونده مورد نیاز است؟

ج: نخبگان : گواهی احراز نخبگی بنیاد ملی نخبگان و نامه معرفی بنیاد نخبگان نیروهای مسلح.

  سایر موارد : ۱ –  پروپوزال تأیید شده توسط دانشکده مربوطه * ۲ – گواهی اشتغال به تحصیل یا فراغت از تحصیل و یا گواهی اشتغال به خدمت برای افراد سرباز* ۳ – کپی کارت ملی، شناسنامه * ۴ – یک قطعه عکس.

اگر پروژه‌ای به هر دلیل امکان ادامه نداشته باشد، وضعیت کسر خدمت چه شرایطی دارد؟

ج: اگر فرد به علت عدم توان اجرای پروژه کار را رها کند، امتیازی به وی تعلق نمی‌گیرد، ولی اگر ارتباطی با فرد نداشته باشد و توسط دانشگاه قطع همکاری گردد، به اندازه‌ای که کار صورت گرفته است ارزش گذاری و مجری از آن بهره مند خواهد شد.

چه تضمینی وجود دارد که طول پروژه این افراد حداقل یک سال طول بکشد ؟

پس از آنکه این افراد برای انجام پروژه به سازمان‌ها و نهادهای مربوطه معرفی می‌شوند بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و همچنین دستگاه مربوطه، بر آنان نظارت خواهد داشت.

نوع پروژه مشمولان نخبه و غیرنخبه متفاوت است؟

مشمولان نخبه می‌بایست در موضوعات و مسائل کشوری و لشکری پروژه ارائه داده و مشمولان غیرنخبه باید در خصوص مسائل امنیتی و دفاعی پروژه بدهند.

13940404103906935568584

مقاله در مورد سربازی

منابع طرح کسری خدمت سربازی دانشجویان:

طرح كسر و يا جايگزين خدمت سربازي دانشگاه امام حسین

طرح جایگزین خدمت سربازی

کسر خدمت سربازی بنیاد نخبگان نیروهای مسلحلطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق