خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

نکات مهم در نوشتن عنوان مقاله

انتشار 29 فروردین 1396
مطالعه 3 دقیقه

در نوشتن عنوان مقاله چه نکاتی را باید مدنظر قرار دهیم؟

نکات مهم در نوشتن عنوان مقاله

 

نکات مهم در نوشتن عنوان مقاله

نوشتن و انتخاب عنوان برای مقاله ی خود،فقط بخشی از زمان شما را می گیرد.با این حال این نقطه ی شروع بسیار مهم است زیرا ممکن است تحقیق  شما و تعداد خوانندگانی که جذب می شوند را تحت تاثیر قرار دهد.با افزایش تعداد مقالات ذیجیتالی و آنلاین ،اکثر مردم با استفاده از پایگاه داده های انتزاعی ،مقالات مرتبط با موضوع خود را جستجو می کنند.به همین دلیل اگر شما می خواهید مقاله ی شما به هنگام جستجوی مخاطبان قابل رویت باشد بایستی مطمئن باشید که عنوان مقاله ی شما ،خلاصه ی خوبی از کار و مقاله ی شما است و مخاطب مناسب خود را پیدا خواهد کرد.اما باید بدانیم برای رسیدن به این هدف چه کاری می توان انجام داد؟

 

در این مقاله سعی می کنیم راهنمایی هایی در زمینه ی نگارش موضوع مناسب برای مقاله بکنیم.

 • شروع کردن با یک پیش نویس

نگارش مقاله ممکن می تواند یک پروسه ی طولانی باشد که نوشتن کامل آن به چند روز تا چند ماه زمان نیاز داشته باشد.در طول این مدت زمان ،طبیعی است که شما تصمیم بگیرید تا بعضی از جنبه های مقاله ی خود را تغییر دهید  تا ایده های جدیدی به ذهنتان خطور کند که قبلا وجود نداشتند.به همین دلیل این یک ایده ی خوبی است که در ابتدا با یک پیش نویس عنوان کار را شروع کنید و سپس روی نوشتن بقیه ی مقاله تمرکز نمایید.اگر شما در حین نوشتن ایده ی خوبی به ذهنتان آمد ،فقط  آن  را یادداشت کنید و بقیه ی کارتان را ادامه دهید.هنگامی که شما برای نوشتن کل متن آماده هستید ،شما می توانید به عنوان مقاله برگشته و در مورد نسخه ی نهایی تصمیم گیری کنید.

 

 • انتخاب نوع عنوان مورد استفاده

عنوان مقالات مجلات مختلف ،به صورتهای مختلفی نوشته می شود و شما احتمالا با بیشترآنها مواجه شده اید.برای مثال ما در اینجا به 3 مورد از رایج ترین نوع عنوان مقاله اشاره می کنیم:

 1. عنوان اعلانی: وضعیت یافته های اصلی یا نتیجه گیری (به طور مثال:افزایش اعتماد به نفس دختران بالغ با یک برنامه ی کاهش وزن 3 ماهه )
 1. عنوان توصیفی :توصیف موضوع مقاله بدون آشکار سازی نتیجه گیری اصلی (تاثیرات حمایت خوانواده روی بیماران مبتلا به افسردگی )
 1. عنوان پرسشی: معرفی موضوع در قالب یک سوال ( آیا تقویت قوه ی تمرکز شما تاثیری در بهبود عملکرد وظایف شما دارد؟)

 

هر کدام از این سه نوع  در جای خود مفید هستند و شما بایستی بسته به اینکه چه نوع اطلاعاتی میخواهید به مخاطبان انتقال دهید ،نوع عنوان مقاله ی خود را انتخاب نمایید.عنوانین اعلانی به طور کلی در مقالات تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین مقدار اطلاعات را به مخاطبان منتقل می کنند.همچنین آنها مناسب هستند، اگر شما بخواهید به جهت فنی تحقیق خود تاکید کنید.عنوانهای پرسشی کمتر شایع هستند و برای مقالات نقد ادبی مناسب اند.اما رایج ترین نوع عنوان مقاله در ژورنالها ،عنوانهای توصیفی هستند.

 

چگونه عنوان مقاله ی خود را تدوین و تنظیم کنیم؟

در زیر به چند مورد جهت کمک به شما  در جلوگیری از رایج ترین اشتباهات هنگام نوشتن عنوان ، اشاره می کنیم:

 • دستورالعمل های موجود در کتابچه راهنمای انتشارات انجمن روانشناسی آمریکا (APA) را دنبال کنید.این دفترچه راهنما ، استفاده  از عبارات ساده  ومختصر را در تنظیم عنوان سفارش می کند.علاوه بر این ،دوری از کلماتی که بار معنایی کمی دارند و یا بی معنا هستند را توصیه می کند زیرا این کلمات باعث افزایش طول عنوان و سخت شدن مرتب سازی عنوان می گردد.
 • از نوشتن عنوان های طولانی اجتناب کنید.بهتر است در طول عنوان از بیش از 12 کلمه استفاده نگردد.عنوان های طولانی به سختی در ذهن می مانند و همچنین مقالاتی با عنوان کوتاه تر نسبت به عناوین طولانی بیشتر جستجو و دانلود می شوند.
 • گاهی اوقات شما می توانید برای اضافه کردن اطلاعات زیاد به عنوان، از دو نقطه (:) استفاده کنید.(به طور مثال ، Brain activation during perception of face-like stimuli: A fMRI study’) 
 • کلمات اختصاری را بدون هجی کردن در عنوان مقاله استفاده نکنید.خوانندگانی که با معنای آنها آشنا نیستند ممکن است به سادگی از آن بگذرند  حتی اگر عنوان شما مرتبط با جستجوی انها باشد.
 • استفاده از طنز و جناس در عنوان مقاله باعث می شود شما خوانندگان و مخاطبان بیشتری را به مقاله ی خود جذب کنید.مشکل اینجاست که ممکن است این عبارات (طنز و جناس) توسط خوانندگانی که مقاله به زبان مادریشان نیست و درک نشوند . علاوه بر این اگر شما تصمیم بگیرید به جای کلمات اصلی از عبارات طنز امیز استفاده کنید ، مقاله شما ،احتمالا موقع جستجو کمتر رویت شود.

 

 

 • نوشتن چند عنوان

سعی کنید چند تا عنوان برای مقاله ی خود بنویسید تا بتوانید با  آنالیز  و ترکیب آنها یک عنوان مناسب تر را انتخاب کنید.این کار باعث می شود تجربه ی شما زیاد شده و گاهی اوقا ،فقط با یک نگاه به چند عنوان ،عنوان بهتر را تشخیص دهید و یا به یک ایده ی جدیدی برسید.

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق