خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


بازنویسی مقالات فارسی با سامانه سمیم نور

انتشار : 6 مرداد 1401
مطالعه : 11 دقیقه

جهت ارسال مقاله به مجلات معتبر علمی، نیاز است تا مقاله شما از چندین مرحله بگذرد تا بدون داشتن خطا و اشتباه به دست داوران مجله برسد. یکی از این مراحل بازنویسی مقالات است که در صورت نیاز بایستی توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام شود تا از بروز سرقت علمی جلوگیری شود. در این بخش از اشراق می‌خواهیم با این مورد بیشتر آشنا شویم پس تا انتها همراه ما باشید.

بازنویسی مقالات فارسی با سامانه سمیم نور

بازنویسی مقاله به چه معناست؟

در تمامی مقالات علمی به دلیل استفاده از آثار سایر نویسندگان و منابع در نوشته خودمان اگر این استفاده به‌صورت غیرمستقیم باشد و نام آن اثر را در بخش ارجاعات نیاوریم ممکن است تشابهاتی میان نوشته ما با نوشته دیگر نویسندگان وجود داشته باشد. وقتی در صدد رفع این تشابه تلاش نکنیم متهم به سرقت علمی یا "پلاجیاریسم" خواهیم شد که پذیرش و چاپ مقاله ما در این حالت ناممکن خواهد بود. یکی از روش‌های رفع یا به حداقل رساندن این تشابهاتی که به صورت غیرعمدی در متن ما به وجود آمده‌اند استفاده از تکنیک پارافریزنویسی است. در پارافریز و بازنویسی تخصصی مقاله، نویسنده نوشته‌ای را که می‌خواهد از آن استفاده کند را چندین بار می‌خواند و پس از درک مطلب درست از آن، همان نوشته را با لحن و سبک خود و آن چیزی را که از مطلب دریافت کرده است را می‌نویسد و این‌گونه درصد تشابه را پایین می‌آورد. پارافریزنویسی راه‌های مختلفی دارد که بستگی به محتوای مقاله یکی از این راه‌ها انتخاب می‌شود. دقت داشته باشید که این کار باید توسط افراد متخصص انجام گیرد در غیر این صورت اگر به صورت تخصصی انجام نشود ممکن است به محتوای مقاله آسیب برسد.

پارافریز

بازنویسی مقالات چه اهمیتی دارد؟

شاید تا به اینجای مطلب متوجه شده‌اید که اولین و مهم‌ترین اهمیت پارافریزنویسی، اجتناب از سرقت علمی است. اگر مقاله‌ای که به دست داوران بین المللی و سخت گیر مجلات می‌رسد متهم به سرقت علمی باشد، نه تنها مقاله شما ریجکت خواهد شد بلکه ممکن است وارد لیست سیاه شود و جرائمی را نیز در برداشته باشد و بدین ترتیب نتیجه چندین سال زحمات شما ممکن است ضایع شود. پارافریزنویسی از بروز این اتفاق ناخوشایند جلوگیری می‌کند. از فواید دیگر پارافریز مقاله، استخراج نکات مهم و کلیدی یک متن و چشم پوشی از نکات فرعی برای دستیابی سریع‌تر به مفهوم موضوعات مطرح شده در متن است یا به عبارتی خلاصه کردن متنی که دارای شاخ و برگ زیادی است و مطالب مهم در آن پنهان مانده‌اند. البته دقت داشته باشید پارافریزنویسی با خلاصه نویسی متفاوت است. همچنین عبارات پیچیده و سنگین که باعث ثقیل شدن متن می‌شود به‌وسیله پارافریزنویسی ساده‌تر و قابل فهم تر می‌شود. اگر مقاله شما درباره یک موضوعی باشد که امکان پیشرفت آن در آینده نزدیک وجود دارد، پس مجبور به بروز رسانی اطلاعاتتان می‌شوید. بازنویسی و پارافریز مقاله به کمک شما می‌آید و این به روز رسانی به شکل تخصصی انجام می‌گیرد و به دلیل اینکه پارافریزنویسی طبق استاندارد پذیرفته شده به پیش می‌رود و دارای کلمات کلیدی موجود در مقاله است بنابراین کاربران در هنگام جستجوهای اینترنتی، از مقاله شما به عنوان منبع استفاده می‌کنند و سایتیشن یا به اصطلاح استناددهی به مقاله شما افزایش می‌یابد. با همه این تفاسیر در ظاهر شاید اهمیت پارافریز مقاله صرفاً به دلیل جلوگیری از سرقت علمی باشد اما مشاهده می‌کنید که بازنویسی مقاله مزایای مفید دیگری نیز دارد که به آن‌ها اشاره کردیم.

بازنویسی

تفاوت پارافریزنویسی با خلاصه نویسی در چیست؟

خلاصه نویسی نیز درواقع نوعی بازنویسی متن به شمار می‌آید؛ اما تفاوت آن با پارافریزنویسی در این است که خلاصه نویسی کوتاه شده یک نوشته است در واقع ما متن اصلی را می‌خوانیم و سپس هر آن چیزی را که متوجه شده‌ایم را به صورت خلاصه وار و کوتاه شده بازنویسی می‌کنیم که در این خلاصه نویسی ممکن است حتی بعضی از نکات مهم متن نیز آورده نشود؛ اما اصل پارافریزنویسی، کوتاه نویسی نیست بلکه بیان مجدد همان مفاهیم با زبان و لحنی جدید است ممکن است در پارافریزنویسی نیز هم برخی از بخش‌ها به دلیل داشتن کلمات ثقیل و بیهوده حذف گردد اما این اتفاق به ندرت پیش می‌آید و اساس کار پارافریز مقاله، مجدد نوشتن همان مطلب به زبان دیگر است. به مثال زیر توجه کنید تا بهتر این مورد را درک کنید.

متن پارافریزنویسی شده

مهاجران لهستانی که در هلند زندگی می­ کنند به طور متوسط یک سوم کارگران هلندی درآمد دارند. این در حالیست که 2.6% از جمعیت این کشور مدعی هستند به امکانات رفاهی نیازمندند، فقط 1.8% از اتباع لهستانی چنین ادعایی دارند. 17% اتباع لهستانی در هلند در فقر زندگی می­کنند با اینکه آنها شغل ثابت دارند و مدت زمان طولانی کار می­ کنند.

متن اصلی

نتیجه تحقیقاتی که در سال 2018 توسط دفتر برنامه ­ریزی اجتماعی و فرهنگی(SCP) در DutchNews.nl منتشر شد، نشان می­دهد از بین 160000 مهاجر لهستانی که در هلند ثبت شده ­اند، 75% آنها شغل­ های غیرقانونی و بدون قرارداد دارند، آنها ساعات زیادی را کار می­ کنند و اغلب کارهای دستی انجام می ­دهند. صنایعی نظیر کشاورزی و باغبانی بسیار وابسته به کارگران لهستانی هستند، اما 17% مهاجران لهستانی در فقر زندگی می­ کنند و به­ طور متوسط کارگران لهستانی یک سوم کارگران هلندی درآمد دارند. این تحقیق همچنین نشان می­ دهد در حالی که 2.6% کل جمعیت هلند مدعی هستند به امکانات رفاهی نیاز دارند، فقط 1.8% مهاجران لهستانی چنین ادعایی دارند. علیرغم اینکه تبعیض از سال 2009 تا 2017 از 38% به 46% افزایش یافته است، مهاجران لهستانی کیفیت زندگی خود را در هلند به طور متوسط 7.1 از 10 امتیازدهی می­ کنند. (DutchNews.nl,2018)

متن خلاصه نویسی شده

علیرغم داشتن شغل و کارکردن در ساعات طولانی، درآمد مردم لهستان به طور متوسط یک سوم مردم هلند است و 17% آنها در فقر زندگی می­ کنند. هرچند فقط 1.8% آنها در قیاس با 2.8% جمعیت هلند، مستلزم امکانات رفاهی هستند.

بازنویسی مقاله با چه روش هایی انجام می شود؟

اگر شما بخواهید به صورت دستی و بدون استفاده از نرم افزار های مختلف پارافریز، اقدام به بازنویسی متن مقاله خود کنید. بایستی به صورت کاملا هوشمندانه عمل کنید و با توجه به نیاز مقاله، یک یا چندین روش را به کار بررید تا درصد این تشابه را کاهش دهید. در ذیل به برخی از این تکنیک ها اشاره می شود:

words

استفاده از کلمات هم معنی و مترادف

شاید اولین و ساده ترین تکنیک استفاده از لغات هم معنی و مترادف‌هاست. شما بعد از خواندن متن موردنظر باید به دنبال جایگزین کردن کلمات هم معنی باشید. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که در جایگزینی واژگان دقت داشته باشید که لحن و سبک متن حفظ شود برای مثال متن مقاله علمی باید رسمی باشد پس در انتخاب کلمات باید به دنبال کلمات مترادف با سبک عامیانه نباشید.

کاهش طول

کاهش طول جملات

واقعیت امر این است که متن مقاله شما هر قدر طولانی باشد نشان از پربار بودن و یا بار علمی زیاد آن نیست. شاخ و برگ دادن و یا آوردن توضیحات غیر ضروری علم و دانش زیاد شما را نشان نمی‌دهد بلکه مهارت نویسندگی شما زمانی اثبات می‌شود که به وسیله مختصر گویی، مطالب خود را طوری که قابل فهم باشد، بیان کنید. به مثال زیر دقت کنید تا تأثیر کاهش طول جمله را در افزایش درک مطلب متوجه شوید: «نتایج مطالعه با استفاده از به‌کارگیری رویکردهای تجربی و اجتماعی حاکی از اهمیت بالای نقش تربیتی والدین در رشد مغزی و فکری کودکان 10 تا 14 ساله‌ای است که از مدرسه اخراج شده‌اند.»

«نتایج نشان می‌دهد رشد مغزی و فکری کودکان 10 تا 14 ساله (که از مدرسه اخراج شده‌اند) تحت تأثیر روش‌های تربیتی والدین است.»

نت برداری

نت برداری کردن

نت برداری یا یادداشت برداری کردن مطالب در این راه به شما بسیار کمک می‌کند. بعد از خواندن متن اصلی می‌توانید نکات اصلی و موارد مهم آن را برای خود یادداشت برداری کنید تا در بازنویسی کردن متن، آن موارد مهمی که یادداشت کرده‌اید در رأس مطالب شما قرار گیرد. برای مثال فرض کنید در یک نوشته اصلی در مورد ارتباط بین فقر و امنیت اقتصادی، با ذکر مصادیق و مثال‌ها به نحوه این ارتباط اشاره کرده باشد؛ اما شما در بازنویسی کردن ممکن است فقط مصادیق آن را یادداشت کرده باشید بنابراین در متن مقاله شما باید این مصادیق به عنوان موارد مهم به کار برده شوند نه مثال ها.

خواندن چند باره

خواندن چندباره متن

یکی از فواید پارافریز مقاله این است که نشان می‌دهد شما تا چه حد متن خوانده شده را درک کرده و آن را متوجه شده‌اید و این کار هم فقط با خواندن چندین باره متن حاصل می‌شود. در هنگام بازنویسی کردن، به جای اینکه بخش‌های مختلف مقاله را بخوانید و توقف کنید و سپس شروع به پارافریزنویسی کنید، ابتدا چند بار متن اصلی را به دقت مطالعه کنید و بعد از اینکه کاملاً مفهوم آن را درک کردید شروع به بازنویسی کل متن کنید.

بازگو

بازگو کردن برای فرد دیگر

بعد از اتمام بازنویسی متن، بهتر است متن خود را یک‌بار برای فرد دیگری بخوانید و نظر او را بپرسید اگر او هم آن چیزی را که شما از متن درک کرده بودید برای شما تحویل داد یعنی در کار خود موفق بوده‌اید اما اگر بعضی از بخش‌های مقاله را متوجه نشد یا به طرز دیگری برای شما بازگو کرد آن وقت باید بازنویسی متن خود را یک‌بار دیگر چک کرده و اصلاح کنید.

مقایسه

مقایسه کردن با متن اصلی

معمولاً اصول کار بازنویسی مقاله به این شکل است که ابتدا متن اصلی خوانده و درک می‌شود و وقتی شروع به پارافریزنویسی می شود تا اتمام آن، به متن اصلی مراجعه نمی‌شود. حتی اگر نیاز پیدا کردید در بعضی از نقاط به متن اصلی رجوع کنید توقف نکنید می‌توانید پارافریز آن قسمت را نگهدارید و بعد از اتمام کل متن مجدد بازگردید و تکمیل کنید. وقتی کار شما به اتمام رسید حال باید متن پارافریز شده را با متن اصلی مقایسه کنید تا اگر در بعضی از قسمت‌ها تشابهی باقی مانده باشد، مجدداً بازنویسی کنید.

تغییر

تغییر در ساختار جمله

بارزترین تغییری که در ساختار جمله انجام می‌شود، تغییر جملات مجهول با معلوم و برعکس است. دلایل تغییر ساختار جمله زیاد است؛ اما یک یاز اصلی‌ترین دلیل آن جابجایی اقسام مختلف جمله می‌باشد برای مثال تغییر جایگاه فعل و فاعل و... به مثال زیر دقت کنید:

«محققان انگلیسی به این نتیجه رسیدند که جهش ژنتیکی در بروز سرطان نقش دارد.»

«مشخص شده است که جهش ژنتیکی در بروز سرطان نقش دارد.»

چگونه با نرم افزار سمیم نور بازنویسی مقاله فارسی را انجام دهیم؟

امروزه با گسترش تکنولوژی و فناوری، راه‌های رفع سرقت علمی نیز از این تکنولوژی بی نصیب نمانده است. نرم‌افزارهای مختلفی جهت یافتن درصد تشابهات موجود در مقالات انگلیسی و فارسی وجود دارد که به کمک پژوهشگران آمده است. استفاده از این نوع نرم‌افزارها به‌ویژه برای گروه‌هایی مانند دفاتر مجلات و سردبیران نیز بسیار کارآمد است. نحوۀ عملکرد نرم‌افزارهای کشف سرقت علمی تقریباً چیزی مشابه موتورهای جستجو است، یعنی دارای پایگاه داده، نمایه و... است. نرم‌افزارهای تشخیص سرقت علمی تا حد زیادی توانایی کشف مواردی که دقیقاً کپی و چسبانده شده باشند را دارد. در موارد بازنویسی، نقل به مضمون، ترجمه و سرقت ایده نیز با استفاده از فناوری‌های نوینی مانند هوش مصنوعی اقدامات قابل توجهی انجام شده است. این حوزه، به‌عنوان یکی از حوزه‌های فعال چه از لحاظ پژوهشی و از چه از لحاظ فنی در حال رشد و تکامل است. یکی از این سامانه های پرکاربرد جهت رفع سرقت علمی که مناسب مقالات فارسی هست،سامانه سمیم نور می باشد. سامانه مشابه یاب متون نور (سمیم نور) نخستین سامانه مشابه یابی متون به زبان فارسی است که برای یافتن مشابهت بین متون به زبان فارسی کاربرد دارد و از ارتکاب سرقت علمی پیش‌گیری می‌کند. همچنین برای کاربرانی که به دنبال یافتن پیشینه مشابه با متن خود هستند نیز مناسب است. برخی از ویژگی‌های این سامانه عبارت‌اند از:

  • نمایش درصد مشابهت متن با کل اسناد بازیابی‌شده

  • نمایش محل دقیق مشابهت متن با محتوای هر یک از اسناد بازیابی‌شده

  • امکان مقایسۀ دو متن (مشکوک و مشابه) با استفاده از رنگی‌سازی متون در دو پنجرۀ جداگانه

  • افزایش دقت مشابه‌یابی با نادیده گرفتن نقل قول‌ها، اشعار، آیات قرآن و روایات

  • استفاده از تکنیک‌های هوش مصنوعی برای تشخیص تغییرات جزئی متون

  • عدم گزارش مشابهت‌های کوتاه و پرتکرار

نرم افزار

مبنای پارافریز در صورت استفاده از این سرویس ، بر اساس مقایسه متن اصلی و متن پارافریز شده توسط موسسه انتشاراتی اشراق خواهد بود و سایر مقالات و متونی که ممکن است در مجلات آنلاین موجود باشند، لحاظ نخواهند شد. دسته بندی کیفیت پارافریزنویسی مقاله در موسسه انتشاراتی اشراق به شرح زیر است:

کیفیت

حداکثر تشابه

کاربرد ها

بازخوانی متن

برنزی

35 درصد

کتاب های عمومی و تولید محتوای عمومی

نقره ای

25 درصد

برخی مجلات و کنفرانس های بین المللی

طلایی

15 درصد

کنفرانس های معتبر بین المللی، مجلات معتبر بین المللی ISI, SCOPUS, PubMed, Medline

طلایی پلاس

15 درصد

کنفرانس های معتبر بین المللی، مجلات معتبر بین المللی ISI, SCOPUS, PubMed, Medline

پریمیوم

10 درصد

برخی از مجلات JCR و اسکوپوس Q1 و Q2، اسناد تجاری و مالی

پریمیوم پلاس

10 درصد

برخی از مجلات JCR و اسکوپوس Q1 و Q2، اسناد حساس تجاری و مالیثبت سفارش پارافریزنویسی مقاله فارسی با سامانه سمیم نور در موسسه انتشاراتی اشراق

پارافریز مقالات یک اقدام کاملا ضروری و مثبت است و باید حتما انجام شود چنانچه مقالات را بدون انجام پارافریز به مجله مورد نظرتان سابمیت کنید احتمال ریجکت آن بالاتر می‌رود. پس اصلی ترین دلیل پارافریز و بازنویسی جلوگیری از سرقت علمی است. همچنین پارافریز تاثیر بسیاری در جذب مخاطب دارد چون مقاله ای که بازنویسی می‌شود به دور از کلمات هجو و پراکنده گویی است و تمامی جملات به هم ربط دارند و اضافه گویی هم نخواهد بود تا خواننده را خسته کند. شما عزیزان طبق مراحل زیر می توانید پارافریز مقاله خود را ثبت کنید:

ثبت

ابتدا سفارش خود را ثبت کرده و فایل مقاله و سایر اطلاعات مورد نیاز را ارسال می کنید.

انتخاب

شما می توانید متن خود را بر اساس گزارش آنلاین و یا بر مبنای متن اصلی، پارافریز کنید.

بررسی

پس از انتخاب مناسب ترین فرد متخصص، فرآیند پارافریز مقاله شما آغاز می شود.

تحویل

مقاله پارافریز شده پس از طی مراحل کنترل و بازرسی، به شما تحویل داده می شود.

خدمات پارافریزنویسی مقالات در موسسه انتشاراتی اشراق

با توجه به نیاز مشتریان عزیز اعم از دانشجویان و اساتید و دانشگاهیان برای خدمات پارافریز مقاله به منظور جلوگیری از سرقت علمی، موسسه انتشاراتی اشراق با گزینش دقیق و چند مرحله‌ای تیم فنی خود، در بیش از 100 رشته دانشگاهی، در صدد ارائه خدمات با حفظ نهایت تعهد در امانت‌داری و کیفیت است تا دغدغه‌ی مراجعین برای پارافریز و بازنویسی را برطرف سازد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر برای پارافریزنویسی مقاله، می توانید با کارشناسان ما از طریق تماس یا پست الکترونیکی موسسه و همچنین از طریق شبکه های مجازی (واتساپ، اینستاگرام و تلگرام) در ارتباط باشید.

لوگولطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


سوالات متداول

هزینه بازنویسی و پارافریز متون بر اساس تعداد کلمات متن و زمینه تخصصی مشخص می‌شود و همچنین می توانید با بارگذاری فایل خود از هزینه خدمات پارافریز آگاه شوید.

خیر, در موسسه انتشاراتی اشراق ویراستاران متخصص, مقالات شما را به صورت تخصصی پارافریز می‌کنند و در این سرویس به‌هیچ عنوان از نرم افزار بازنویسی استفاده نمی‌شود.

موسسه انتشاراتی اشراق در ابتدا متون شما را با نرم افزار iThenticate بررسی و سپس بازنویسی می کند. در پایان نیز گزارش نهایی و اولیه با ارائه فایل ترک چنج (Track Changes) برای مشتری ارسال می‌گردد. در این پروسه چندین ‌بار عملیات بازنویسی توسط ویراستار متخصص انجام می‌شود تا مشابهت به پایین‌ترین حد امکان برسد.

خیر, خلاصه نویسی فقط یکی از تکنیک های پارافریز است ولی تکنیک های زیادی برای پارافریز وجود دارد که به صورت تخصصی برای جلوگیری از سرقت علمی استفاده می شود و جدا از بحث خلاصه نویسی است.

در بیش از 100 رشته دانشگاهی خدمات پارافریز تخصصی ارائه می‌شود.

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق