خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

سابمیت مقاله در مجله

انتشار 17 خرداد 1397
مطالعه 8 دقیقه

 در حال حاضر اکثر مجلات، دریافت مقاله به طریق الکترونیک را ترجیح میدهند، زیرا این روش امن تر و سریعتر است.

سابمیت مقاله در مجله

برای ارسال مقاله خود به صورت انلاین، فایل مقاله را به فرمت Word یا PDF تهیه با دقت بخوانید تا مطمئن شوید و از جدیدترین ویرایش آنها استفاده کنید. سپس فایل PDF را مجدداً تمام حروف، اعداد و نمادها به درستی منعکس شده اند. از نمادهای غیر استاندارد استفاده نکنید.

در سایت اینترنتی برخی مجلات معتبر، گزینه ای وجود دارد که با کلیک کردن بر روی آن، وارد مراحل ارسال آنلاین مقاله میشوید. به این ترتیب که صفحات متعددی باز میشود و از شما میخواهد عنوان، اسامی نویسندگان، آدرس، تلفن، فکس، پست الکترونیک و متن اصلی مقاله را وارد کنید. در هر قسمت باید آنچه را که از شما خواسته شده است از روی متن مقاله کپی کنید و در کادر مربوطه قرار دهید.

مجالتی که هنوز به سیستم ارسال آنلاین مقاله تجهیز نشده اند، از شما میخواهند مقاله تان را بر اساس دستورالعملی که در قسمت راهنمای نویسندگان ارائه شده است، تنظیم و در کنار نامه همراه، به پست الکترونیک سردبیر ارسال نمائید. در این صورت متن پست الکترونیک را نامه همراه تشکیل می دهد که مقاله به آن بفرستید.

روش دیگر، ارسال از طریق پست میباشد. بدین منظور باید عالوه بر نامه همراه، سه تا پنج نسخه از مقاله را پرینت بگیرید و همراه با دیسکت یا سی دی حاوی متن مقاله، شکل ها و جدول ها به آدرس پستی مجله ارسال کنید. از پست سفارشی استفاده کنید و رسید آن را تا حصول اطمینان از رسیدن بسته نزد خود نگاه دارید.

پس از ارسال مقاله باید منتظر دریافت نامه اعلام وصول از جانب سردبیر باشید که به پست الکترونیک یا آدرس پستی شما ارسال می شود و مشخص میکند مقاله به دست آنها رسیده و در حال بررسی است. ممکن است به شما یک کد چند رقمی نیز ارائه شود تا پی گیریهای بعدی از طریق آن انجام شود.

روند بررسی و داوری مقاله

اکنون زمان انتظار فرا رسیده است. امیدوار باشید و در عین حال خود را برای رویارویی با هر پاسخی از سوی مجله آماده کنید. ممکن است مقاله شما به سرعت از جانب سردبیر مورد پذیرش واقع شود. این اتفاق نادر هنگامی تازه و جالب باشد. حالتی که عمدتاً رخ می دهد آن است که رخ میدهد که ایده تحقیقاتی شما واقعاً مقاله پس از غربالگری اولیه و اولویت بندی توسط سردبیر یا هیأت سردبیری، در اختیار چند داور یا کارشناس قرار میگیرد تا به دقت آن را ارزیابی نمایند. داوران موظفند در بازه زمانی که در اختیار دارند، مقاله را نقد و بررسی و نظراتشان را اعلام کنند. فرمی در اختیار داور قرار می گیرد تا بر اساس آن، بکر بودن، کیفیت و نقاط ضعف و قوت معمولا مقاله را بررسی کند.

داوران باید کامل اظهار نظر بی طرفانه داشته باشد. برخی مجلات با پوشاندن اسم نویسندگان مقاله ای بدون اسم را برای داوران ارسال می کنند تا از هرگونه اضهارنظر شخصی به دور باشد. در حالی که پنهان داشتن نام داور از نویسنده اقدامی رایج محسوب می شود، اما برخی مجلات از شما می خواهند که داور را خودتان انتخاب نمایید. و انتخاب داور یک امر ضروری محسوب می شود و در صورتی که داوری از طرف شما به مجله پیشنهاد نشود مقاله شما مورد داوری قرار نمی گیرد.

پیشنهاد داور در سری مجلات BMC

در سری مجلات BMJ پیشنهاد داور اختیاری است؛ یعنی به شما اجازه داده می شود که سه تا چهار داور پیشنهاد کنید. امروزه مسئله پیشنهاد کردن داوران به روندی رو به رشد در میان مجالت تبدیل شده است. برای پیدا کردن داوران بهترین راه استفاده از مراجع مقاله خودتان است، زیرا پژوهش شما در راستای پژوهش سایر افرادیست که در آن زمینه کار کردهاند؛ البته نه آنهایی که مخالف عقاید و نظرات شما هستند. نکته مهم آنست که به هیچ وجه حق تماس گرفتن با داوری که برمیگزینید را ندارید، حتی اگر کسی باشد که با او آشنا باشید.

زمان داوری:

زمان داوری و ارائه نتایج در مجالت مختلف با هم فرق میکند. متأسفانه این زمان در مورد مجلات تا یک سال طول میکشد به طور کلی، چنانچه پس از گذشت 2 ماه از دریافت نامه ً وصول به سردبیر جوابی دریافت نکردید، میتوانید از تلفن، فاکس، ایمیل با مجله تماس بگیرید. اگر با گذشت دو ماه باز هم جوابی دریافت نکردید، مجدداً تماس بگیرید و اگر باز هم جوابی نگرفتید دیگر هیچ مقالهای به این مجله ارسال ننمایید.

سرنوشت مقاله پس از داوری:

مقاله شما پس از داوری در اختیار سردبیر قرار می گیرد. سردبیر، محوری ترین نقش را در تصمیمگیری نهایی بر عهده دارد. وضعیت مقاله پس از تصمیم سردبیر معمولا به یکی از مراحل زیر در می آید.

 •  پذیرش برای چاپ
 •  پذیرش برای چاپ پس از اصالحات جزئی
 •  پذیرش برای چاپ پس از اصالحات کلی
 • بررسی مجدد احتمالی برای چاپ پس از اصالحات اساسی
 •  بررسی احتمالی برای چاپ در قالب نامه به سردبیر یا گزارش کوتاه
 •  غیر قابل چاپ

پاسخ گویی به کامنتهای داوران

 • به کامنتهای داورها با یک ذهنیت مثبت ومفید نگاه کنید.یادتون باشه هیچ مقاله آی اس آی بدون حداقل یکبار رویژن چاپ نمیشه و یکبار رویژن یک پروسه نرمال و طبیعی است و حتی ممکنه از شما بخوان که یک سری تستهای دیگه رو هم انجام بدید .هدف اونها ارتقا سطح مقاله شماست به هیچ عنوان با دید منفی به این قضیه نگاه نکنید!
 • به خاطر داشته باشد اگر ادیتوربه شما پیشنهاد اصالح مقاله رو داد این بدین معنی است که هم ادیتور و هم داور واقعن میخوان که مقاله شما چاپ بشه.لذا هرگز به داورها به چشم یک منتقد نگاه نکنید بلکه اونها رو یک شانس بدونید برای ارتقا کیفیت و سطح مقاله خودتون و از آن به بهترین نحو استفاده نمایید.
 • همه تلاشتون رو برای پاسخ به تمام درخواستهای داورها بکنید و سعی کنید داورها رو حسابی متقاعد کنید.
 • به هیچ وجه کامنت و یا درخواستی رو بی پاسخ نگذارید.مثلا اگر داور از شما خواسته آزمایشی رو انجام بدید که بنظر شما این آزمایش ضروری نیست و شما قصد ندارید اون آزمایش رو به مقاالتون اضافه کنید،باید توضیح بدید که چرا این آزمایش ضروری نیست وداور رو متقاعد کنید. میتونید حتی از رفرنس خاصی هم برای اثبات ادعاتون استفاده کنید و هر طور شده اون کامنت رو به نحو احسنت جواب بدید نه اینکه از سر اون کامنت بدون هیچ توضیحی بگذرید!
 • به هیچ وجه در پاسخ به کامنت داور نگید نظر من این است که این عبارت در مقاله من درست است.مسلما داور به این نظر شما ایراد وارد کرده که اون کامنت رو داده !!پس شما اگر با نظر داور مخالفید اونرو باید با تکیه بر رفرنسهای معتبرو با بیان استداللهای منطقی ثابت کنید نه با تکیه بر نظرات شخصی !
 • اگر داور بیان کرده که مقاله شما از لحاظ انگلیسی عیبهای زیادی دارد که معمولا این یک کامنت نرمال برای کسانی هست که نیتیو نیستند.برای انجام این کامنت حتما مقاله رو به یک نیتیو بدید تا اونرو چک نمایند.
 • در پایان یادتون باشه که با انجام کامنتهای داورها نباید صحت مقالتونو رو زیر سوال ببرید.اگر شما با نظر داور مخالفید و انجام یکی از کامنتهای داورها مقاله شما رو زیر سوال میبره لزومی نداره مقالتون رو طبق نظر داور اصالح کنید.چون باالخره این مقاله به اسم شما چاپ میشه نه اسم داور! و شما هستید که باید جوابگوی تعداد زیادی از محققان باشید نه داور!

اصلاح و بازبینی:

مجلات خارجی عمدتا  با گذشت ۰ – ۸ ماه جواب پذیرش، نیاز به اصلاح یا رد مقاله را پس از بررسی توسط داوران ارائه می کنند. ممکن است مقاله شما بدون هیچگونه نیاز به تغییر مورد پذیرش قرار گیرد، اما این اتفاق کمتر رخ میدهد. اکثر موارد به بازبینی و اصلاح مقاله نیاز پیدا میکنید. به این مفهوم که سردبیر با اعلام پذیرش مشروط مقاله، از شما میخواهد تغییرات جزئی یا کلی را که براساس نظرات داوران برای شما فهرست گردیده است در مقاله اِعمال کنید تا مقالهتان در دوباره در یک بازه زمانی دیگر مورد بررسی قرار بگیرد. اگر مدت زیادی از زمان ارسال مقاله می گذرد، مراجع آن را به روز کنید. حتی المقدور سعی کنید کار اصلاح را پیش از تمام شدن فرصتی که در اختیارتان گذاشته شده به پایان رسانید. چنانچه در مورد خاصی، اصلاح آنگونه که مورد نظر مجله است ممکن نمیباشد، میتوانید با سردبیر مکاتبه کنید و دلایل خود را در این باره ذکر نمایید. پس از اتمام کار، مجدداً مقاله تان را از با فرض اینکه از نو آن را نوشته اید، مورد بررسی قرار دهید و پس از کسب اطمینان از اصلاح کلیه موارد اشاره شده از سوی داوران، آن را ارسال نمایید.

پذیرش و چاپ مقاله:

پس از آن که مقاله شما مورد پذیرش قرار گرفت، به خودتان تبریک بگویید. اعتماد به نفس ارزشمندی که به دست آورده اید را به عنوان نیروی محرکه پژوهش های بعدیتان حفظ کنید، اما هرگز دچار غرور نشوید. روزانه مقاالت صدها محقق مانند شما در سراسر جهان پذیرش می شود.پس از پذیرش مقاله و پیش از چاپ آن، ویرایش نهایی انجام می شود که گستردگی آن در مجلات مختلف متفاوت است. این ویرایش شامل غلط گیری املایی، اصلاح علایم نقطه گذاری، روان سازی جملات، رفع ابهامات گـرامری، و بررسی بخش هایی است که احتمال خطا در آنها زیاد است.

چکیده، قسمتهای آماری، شکل ها، جدول ها و مراجع در دفتر سردبیری برخی مجلات، برطرف سازی این گونه اشکالات به ویراستار فنی سپرده می شود. پس از این مرحله، نسخه آماده برای چاپ مقاله در اختیارتان قرار می گیرد تا برای آخرین بار آن را تأیید کنید. در این مرحله، مقاله شما حتی به لحاظ صفحه آرایی، مانند نسخه ای بررسی و نهایتاً است که در مجله چاپ خواهد شد. باید تک تک لغات را آرام و بسیار دقیق بخوانید تا کلیه غلط های تایپی احتمالی را، به ویژه در جدول ها پیدا کنید. چنانچه اشتباهی در نسخه چاپ شده در مجله یافت بر عهده خودتان خواهد بود. در این مرحله مجاز نیستید تغییرات عمده ای شود، حداکثر می توانید یک یا دو کلمه را تغییر دهید. برخی  از  مجلات دستورالعملهای خاصی دارند که باید به آنها دقیقاً برای اصالح نسخه پیش از چاپ مقاله عمل کنید.

رد شدن مقاله:

رد شدن و یا ریجکت مقاله شما همیشه از سوی سر دبیر مجله به خاطر کم ارزش بودن مقاله شما نمی باشد چون ممکن است مقاله شما در اسکوپ آن مجله نبوده است و به همین خاطر مقاله شما از طرف سردبیر ریجکت فوری شود. این مشکل به ویژه در مورد مجالت تخصصی وفوقت خصصی پیش میآید که علاقمند به چاپ موضوعات خاصی هستند. البته این احتمال نیز وجود دارد که سردبیر به دلیل کهنه و تکراری بودن موضوع مقاله آنرا رد کرده باشد. رعایت نکردن نکاتی که هنگام تنظیم نامه همراه و بخشهای مختلف نیز در رد شدن مقاله بیتاثیر نیست.

اگر مقاله شما پس از بررسی توسط داوران و جمع بندی نظرات آنها مردود تشخیص داده شود، سردبیر در قالب یک نامه محترمانه ضمن اعالم این مطلب، نظرات داوران را به شما منعکس میکند. نظرات داوران را به دقت بررسی کنید و آنها را در مقالهتان اعمال نمایید. داوران مقاله شما را خوانده اند و عیب و ایرادات آنرا گرفته اند. از این بابت خوشحال باشد از آنها تشکر کنید،و بدانید که در صورت ارسال مجدد به مجله دیگر، شانس چاپ مقاله تان بیشتر میشود. حتی توصیه میشود چنانچه زمان به شما اجازه میدهد، ابتدا مقالهتان را برای مجلهای که عامل تأثیر باالیی دارد و هر مقاله آن توسط چند داور بررسی می شود بفرستید تا از جانب داوران مورد نسبتاً بررسی قرار گیرد، و سپس بعد رفع اشکالات آن را به مجلات با ضریب تاثیر کمتر بفرستید. این کار شانس پذیرش را افزایش میدهد. شما مجاز هستید هر زمان که صالح بدانید، مقالهای را که ارسال کردهاید، با ارسال یک نامه به سردبیر بازپس بگیرید، هرچند این کار اعتبار شما را نزد مجله مورد نظر مخدوش می کند.

ارسال به مجله دیگر:

از همان روزی که مقاله شما رد شد، دوباره دست به کار شوید. نخست کلیه ایراداتی را که داوران به آنها اشاره کرده اند اصلاح کنید، زیرا به علت تخصصی بودن موضوع، ممکن است مقاله تان پس از ارسال به مجله بعدی، مجدداً در اختیار همان داور یا داوران قرار گیرد. مجله بعدی را با دقت انتخاب کنید. بهتر است عامل تأثیر آن از مجله قبلی کمتر باشد. پس از خواندن راهنمای نویسندگان،مقاله را به مجله جدید ارسال نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق