خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

سرقت ادبی یا Plagiarism چیست ؟

انتشار 7 آذر 1397
مطالعه 4 دقیقه

سرقت ادبی همان گونه که از نامش مشخص است یک نوع دزدی و سرقت است که به جای دزدیدن اشیاء قیمتی دست به سرقت و ربودن مطالب و دستاوردهای علمی دیگران که دارای ارزش های معنوی و گاها مادی نیز هستند می زنند ؛

سرقت ادبی یا Plagiarism چیست ؟

سرقت ادبی چیست ؟

سرقت ادبی همان گونه که از نامش مشخص است یک نوع دزدی و سرقت است که به جای دزدیدن اشیاء قیمتی دست به سرقت و ربودن مطالب و دستاوردهای علمی دیگران که دارای ارزش های معنوی و گاها مادی نیز هستند می زنند ؛ دستبرد علمی، دزدی ادبی، ایده دزدی، دزدی کلمات، محتواربایی کلمات و معانی هستند که می توان برای معادل سرقت ادبی بکار برد .

معادل انگلیسی سرقت ادبی ، Plagiarism ( پلی جیریسیم ) است که به اقدامی غیر اخلاقی و نوعی تخلف در حوزه پژوهش و نگارش اشاره دارد.

Plagiarism دارای ریشه لاتین بوده و به معنای سرقت ادبی، سرقت علمی، تقلب علمی،سرقت تفکر، ایده دزدی، دزدی علمی و یا انتحال می باشد.

برای نخستین بار واژه Plagiarism توسط شاعر رومي «ماركوس والريوس مارتيليوس» در سده نخست ميلادي خطاب به سارقین آثارش بکار برده شد .او به كساني كه اشعارش را به نام خودشان عرضه مي كردند، لقب Plagiarius " غارتگر و فريبکار" می داد.

سرقت ادبی نه تنها در اشعار شاعران بزرگ و نویسندگان بلکه در بخش تحقیقات و پژوهش های علمی نیز به چشم می خورد. سرقت ادبی در زمینه پژوهش های علمی و یا مقالات علمی با عنوان (Plagiarism Misconducts in Journalism) بیان می شود.

تصویر

سرقت ادبی در مقالات علمی اهمیت فوق العاده ای دارند . زیرا اگر هر شخصی به سرقت علم و پژوهش های شخص دیگر بپردازد علاوه بر تمامی جوانب قانونی و ناپسند اخلاقی این امر سبب عدم پیشرفت علم و رشد اندیشه می شود . و باعث پرورش پژوهشگران تنبل و کپی کار می شود .

هنگام نگارش مقاله علمی با مطاعه پیشینه تحقیق و استفاده از آثار گذشتگان شما باید مراحل کار آنها را ادامه دهید و یا از نتایج آنها در روند تحقیقات و آزمایش های خود استفاده کنید نه اینکه به عین از مطالب او استفاده کنید این کار خیانت در امانت محسوب می شود .

تصویر

از دلایل انجام سرقت ادبی می توان به الزام و اجبار موسسات و دانشگاهها برای ارائه و چاپ مقالات علمی دانست ، دانشجویانی که توانایی و مهارت لازم و کافی برای نگارش مقاله را ندارند و یا آموخته های آنان مناسب و در حد نگارش یک مقاله علمی نمی باشد ؛ بنابراین به سرقت ادبی و کپی برداری از مقالات سایرین و یا ترجمه مقالات علمی روی می آورند ، نوع دیگر سرقت ادبی به این گونه است که شخصی که قادر به نگارش مقاله علمی نیست از شخصی دیگر چه در قبال پرداخت پول و چه بصورت رایگان درخواست نگارش مقاله می نماید. جدای از اینکه شخص نگارنده شاید هیچ گونه سرقت ادبی انجام ندهد ، بازهم این کار به خودی خود سرقت ادبی و جرم حساب می شود. با ارسال مقالاتی که حاوی سرقت ادبی می باشند به مجلات معتبر علمی جدای از رد شدن و عدم چاپ سسب کاهش اعتبار علمی کشورمان و دانشگاهها و موسسات می شویم .

تصویر

انواع سرقت ادبی کدام اند؟

دستبرد فکری و سرقت ادبی انواع گوناگون دارد. اگر این سرقت افکار و ایده ها در حوزه ادبیات صورت گیرد، سرقت ادبی، اگر در حوزه هنر باشد سرقت هنری، اگر در حوزه پژوهش های دانشگاهی انجام شود سرقت علمی و اگر در حوزه مدیا باشد سرقت رسانه ای نامیده می شود.

سرقت ادبی به هر شکل و شدتی آفت و معضل جامعه علمی می باشد و علاوه بر آسیب زدن به حیطه کاری، موجب کاهش ارزش کار خالق اثر می شود و همچنین جرم محسوب شده ، جریمه وعواقب قانونی خواهد شد.

  • سرقت ادبی در سبک نگارش (Style)
  • سرقت ادبی مستقيم (Copy & Paste)
  • سرقت ادبی تغییر و تحریف کلمات و ارجاعات (Word Switch)
  • سرقت ادبی از نوع تشبیه و یا استعاره (Metaphor)
  • سرقت ادبی ایده(Idea)
  • سایه نویسی (Ghostwrite) این نوع از سرقت ادبی مختص اشخاصی است که به سفارش دیگران به نویسندگی کتاب، مقاله ، داستان، تهیه گزارش و ... می پردازند به اسم آنان منتشر می نمایند.

تصویر

موسسه اشراق برآن است تا با کمک به پژوهشگران و دانشجویان عزیز و رهایی آنان از سرقت های علمی و ادبی موجود در مقالاتشان ؛ به رشد و توسعه هرچه بیشتر دانش کشور و اعتبار علمی کشور کمک کند. کارشناسان مجرب موسسه اشراق با دریافت مقالات شما ، از طریق نرم افزارهای خاص خود به بررسی و تشخیص میزان سرقت علمی مقالات می پردازند . پس از تشخیص درصد موجود سرقت ادبی در مقالات شما اقدام به رفع آن می نمایند . تا مقالاتتان را بدون هر گونه سرقت ادبی برای پذیرش و چاپ به مجلات معتبر ارسال نمایند و در کمترین زمان ممکن آنها را به چاپ برسانند .

تصویر

041-33373424

09149724933

09911851170

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق