خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

بهترین روش برای شناساسیی مجلات اصلی و فیک (جعلی)

انتشار 8 تیر 1399
مطالعه 5 دقیقه

مجلات تقلبی یا جعلی، مجلاتی هستند که اسم و علامت علمی یک مجله معتبری را جعل کرده و درصدد سودجویی از فرهیختگان، اساتید و دانشجویان هستند.

بهترین روش برای شناساسیی مجلات اصلی و فیک (جعلی)

مجلات جعلی چرا شکل می گیرند؟

این مجلات صرفا به دلیل سودجویی و کسب درآمد غیرقانونی به وجود می آیند مجلات فیک و جعلی، از نام و شناسه برخی مجلات معتبر­ استفاده می کنند و از این طریق هزاران دانشجو و اساتید را فریب داده و با هزینه های کلانی مقالاتشان را به چاپ می رسانند. سارقان سایبری و جاعلان بیشتر سراغ مجلات معتبری می روند که به صورت فیزیکی چاپ می شوند و وب سایت مشخصی ندارند و یا مشهور نیستند و با ساخت یک وب سایت با نام و مشخصات مجلات اصلی شروع به کلاهبرداری از محققان بی تجربه می نمایند.

موضوع اولی که می بایست بدانید اینکه جعل روی سایت یک مجله صورت میگیرد و نه روی خود یک مجله!مجلات تقلبی یا جعلی، مجلاتی هستند که اسم و علامت علمی یک مجله معتبری را جعل کرده و درصدد سودجویی از فرهیختگان، اساتید و دانشجویان هستند. این نوع مجلات اساسا از نام یک مجله معتبر بدون وبسایت سوء استفاده کرده و در واقع وب سایت آن ها را طراحی کرده و تظاهر به وب سایت معتبر و اصلی می کنند.

راه های تشخیص مجلات جعلی و فیک

شناسایی درست نشریه یکی از مهم ترین اقداماتی است که قبل از هر کاری باید انجام گیرد، تا در تله و دام افراد سود جو گرفتار نشوید. راه های تشخیص مجلات جعلی و فیک در زیر برایتان معرفی می شوند

 • باید به این نکته توجه داشته باشید که این وبسایت ها برای سودجویی مالی شکل می گیرند بنابراین وبسایت هایی که هزینه ای طلب نمی نمایند و اصطلاحا free هستند از این لیست کنار گذاشته می شوند.
 • این مجلات وعده چاپ سریع مقاله را می­ دهند که در برخی از موارد بسیار دور از ذهن است.
 • وبسایت هایی که نام دامنه یا URL آن ها دانشگاهی یا edu بوده یا مربوط به دامنه ملی آن کشور باشند مانند fr یا ir از فیلترهای مختلفی عبور می نمایند و نمی توانند هایجکت باشند ضمن اینکه بر روی پسوندهای غیرمعمول مانند xyz و یا … می بایست تردید بیشتری به خرج دهید.
 • یکی دیگر از روشهای تشخیص ارشیو سازی با استفاده از مقالات منتشر شده است.حتما توصیه می شود ارشیو مقالات را بررسی و چک نمایید و با سرچ کردن عناوین مقالاتی که در وب سایت قرار داده شده است مطمئن شوید که مقالات در جای دیگر چاپ نشده است.
 • بمنظور استعلام مشخصات و تاریخ ثبت دایمن سایت مورد نظر از وب سایت هایی که می توان هوییز دامنه را بدست آورد. یکی از اساسی ترین روش برای شناسایی مجلات جعلی استفاده از سایت whois می باشد برای استعلام مشخصات دامین سایت مورد نظر کاربرد دارد. از طریق این سایت می توان تاریخ تاسیس و انقضای هر دامین و سایر اطلاعات مربوطه را استعلام نمود و با تطبیق مشخصات سایت مورد نظر در مورد واقعی یا جعلی بودن مجله به نتیجه رسید. مهمترین گزینه جهت تصمیم گیری تاریخ تاسیس دامین با آرشیو مجله مورد نظر است. بعنوان مثال چنانچه تاریخ تاسیس دامین 2016 بوده ولی آرشیو مجله از قبل از 2009 هم مقاله داشته باشد نشاندهنده غیر معتبر بودن سایت مورد نظر است.
 • به نام دامنه مجله توجه کافی داشته باشید اینکه نام دامنه سایت دقیقا نام مجله باشد دلیلی بر اصالت آن نیست.

اسم مجله را به طور کامل در گوگل جستجو کنید. یعنی فقط یک یا چند کلمه اصلی را جستجو نکنید بلکه تک تک لغات اسم و عنوان مجله را به صورت کامل در گوگل درج کنید. اگر اسم ادیتور مجله را می دانید، اسم ادیتور را نیز در گوگل جستجو کنید.نام مجله را به صورت کامل و به صورت” نام مجله +ISSN” داخل گوگل سرچ کنید اگر در نتایج جست و جو چندین سایت مشاهده شد قطعا یکی از آن ها اصلی است و مابقی هایجک می باشد.

 • برخی از مجلات جعلی، انواع مقالات علمی و تخصصی را در حوزه های مختلف می پذیرند در حالی که مجلات معتبر معمولا در یک حوزه اختصاصی فعالیت می کنند.
 • به ISSN مجلات توجه نمایید اینکه یک مجله فقط ISSN Print داشته باشد و اقدام به چاپ آنلاین نماید دلیل بر جعلی بودن سایت مجله می باشد
 • از سایت هایی که اقدام به انتشار لیست مجلات جعلی می نمایند مانند سایت وزارت علوم یا سایت وزارت بهداشت کمک بگیرید.
 • شماره حساب اعلامی جهت واریز هزینه از نظر انطباق با اسم مجله و یا کشور و یا ادیتور مجله همخوانی ندارد این مورد بسیار تردید برانگیز است
 • مجلات جعلی مباحث اخلاقی تحقیق را در نظر نمی ­گیرند. به راحتی یک مقاله کپی با ترجمه ضعیف را به چاپ می رسانند.
 • اکثر مجلات جعلی روند داوری و سابمیت را در سایت مجله ذکر نمی­ کنند و حتی هیچ گونه ملزوماتی برای سابمیت مقاله ندارند.
 • این سایت های جعلی برای اینکه آرشیو مقالات مجله خود را کامل نشان دهند، از آنجاییکه به آرشیو مجله اصلی دسترسی ندارند معمولاً از مجلات دیگر مقالاتی که قبلاٌ چاپ شده است را کپی می کنند و در سایت خود قرار می دهند.
 • به وب سایت Better Business Bureau رفته و بررسی کنید که آیا نظراتی درباره آن سایت وجود دارد یا خیر. خرید کردن از وب سایتی که نظرات خوبی درباره آن درج شده یا هیچ نظری درباره آن درج نشده بهتر از سایتی است که نظر کاربران درباره آن منفی است. پس مراقب باشید.
 • بعضی مجلات به جز آدرس ایمیل هیچ گونه آدرس یا اطلاعات تماسی را بر روی سایت خود قرار نمی­ دهند.
 • از سایت های نمایه کننده مجلات استفاده کنید، مجلات را در آن جستجو کنید و از معتبر بودن ان اطمینان حاصل کنید.

تامسون رویترز:http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/

اسکوپوس :http://www.scimagojr.com/journalsearch.php

اسکوپوس دات کام:https://www.scopus.com/

پایگاه دادهISC جهان اسلام:http://mjl.isc.gov.ir/

سایت JCR مجلات ایمپکتدار:http://www.bioxbio.com/if/

اعتبار سنجی ایمپکتدارhttp://impactfactor.ir/

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 7 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
موسسه اشراق حاصل تلاش پژوهشگران و محققین برای چاپ مقالات ارزشمند خود در مجلات مورد تایید وزارت علوم را هموار می سازد و خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره را ارائه میدهند تا پژوهشگران بتوانند مقالات خود را در مجلات مورد تایید وزارت علوم چاپ کنند.جهت ارسال سفارشات و مشاوره رایگان در این زمینه می توانید عضو سامانه افق شوید و با شماره های 09149724933-09911851170-04133373424 تماس بگیرد و یا با آدرس ایمیل:isiisc2011@gmail.com یا isi.eshragh@gmail.com درخواست خود را ارسال نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
در پاسخ به:
سلام فقط هزینه هاش یه مقدار زیاده اگه مقدوره لیست نشریات داخلی و خارجی در زمینه چاپ مقالات فیزیولوژی ورزشی رو برام ایمیل کنید. سپاسگزارم از اطلاعات مفیدتون
سلام واحترام لطفا درخواستتان را از طریق ایمیل و یا تلگرام و واتساپ ارسال فرمایید . تا مجلات مرتبط با تخصص شما خدمتتان معرفی شوند . در صورت نیاز به دریافت مشاوره با شماره 09911851170 تماس حاصل فرمایید . با تشکر . بهراد
بازدیدکننده
ناشناس
4 سال پیش
سلام فقط هزینه هاش یه مقدار زیاده اگه مقدوره لیست نشریات داخلی و خارجی در زمینه چاپ مقالات فیزیولوژی ورزشی رو برام ایمیل کنید. سپاسگزارم از اطلاعات مفیدتون


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق