خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

تأکید بر تسهیل اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی

انتشار 18 اردیبهشت 1402

رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی بر تسهیل اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی تاکید کرد.

تأکید بر تسهیل اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی

به نقل از مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، علی باقر طاهری‌نیا رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی در نشست هم‌اندیشی مشارکت بنگاه‌های اقتصادی، اتحادیه‌ها و صنوف در اجرای آموزش‌های مهارتی غیررسمی که در راستای سلسله نشست‌های کنگره آموزش هدفمند، مهارتی و نیاز محور با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری درباره ارائه آموزش‌های منجر به اشتغال به دانشجویان، تصریح کرد: به دنبال تسهیل اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی هستیم، ولیکن کشش بازار کار نسبت به جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی چندان قوی نیست و بنگاه‌های اقتصادی، اصناف و اتحادیه‌ها انگیزه لازم برای همراهی دانشگاهی‌ها و دانشجویان در حین تحصیل را فراهم نمی‌آورند.

رئیس موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی با تأکید بر جریان‌سازی آموزش‌های منجر به اشتغال خواستار قرار گرفتن آموزش‌های رسمی در کنار آموزش‌های غیررسمی مهارتی، شد.

وی در با بیان اینکه بازار عرضه و تقاضا همدیگر را پوشش نمی‌دهند، گفت: ضروری است بنگاه‌های اقتصادی، اصناف، اتحادیه‌ها و بازار کار، تقاضای خود را برای تربیت نیروی انسانی اعلام کنند تا بتوانیم با هم‌افزایی و تربیت نیروی انسانی مسیر اشتغال را هموار کنیم.

ضرورت مطالبه‌گری بنگاه‌های اقتصادی، اتحادیه‌ها و صنوف در کسب مهارت‌های منطبق با نیاز بازار کار

غلامحسین حسینی‌نیا معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور بر ضرورت مطالبه‌گری این حوزه در کسب مهارت‌های منطبق با نیاز بازار کار تأکید کرد.

حسینی‌نیا، سازمان را به عنوان خدمتگزار جامعه کارگری که سهم مهمی در رشد تولید و پایداری اشتغال دارد، برشمرد و بیان داشت: پیرو تأکید و منویات مقام معظم رهبری به امر توسعه مهارت‌آموزی در جمع جامعه کارگری، مأموریت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای سخت از پیش است.

وی با اشاره به هم پیمان شدن با همکاران در اجرای ابر پروژه «نهضت ملی مهارت‌آموزی در گام دوم انقلاب»، افزود: نهضت ملی مهارت‌آموزی بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب شکل گرفته است و ضروری است در مسیری همچون گام اول انقلاب که نهضت سوادآموزی به فرمایش امام راحل ایجاد شد، گام برداریم و این موضوع بسیار مهمی است، زیرا پایه‌های ارتقای توان سرمایه‌های انسانی از راه مهارت آموزی محقق می‌شود.

معاون وزیر کار با بیان اینکه رشد تولید با افزایش بهره‌وری و افزایش بهره‌وری با توسعه مهارت‌آموزی امکان پذیر است، اذعان داشت: افزایش مراکز بین و جوار کارگاهی از 500 به بیش از 3300 مرکز در دو سال اخیر، نشان از عزم جزم سازمان در توسعه مهارت و تربیت نیروی انسانی ماهر در بنگاه‌های اقتصادی، اصناف دارد.

حسینی نیا اظهار داشت: بر اساس آمار مجمع جهانی اقتصاد در سال 2023 در چهار سال آینده با تأثیر از تورم، کندی رشد و هوش مصنوعی، 83 میلیون شغل حذف و 63 میلیون شغل در جهان ایجاد می‌شود که شغل‌های جدید نیازمند کسب مهارت و مهارت‌افزایی هستند و ما باید شغل‌های نوظهور در آینده و تکنولوژی برافکن را بررسی و متناسب با آن آموزش‌های مورد نیاز را ارائه کنیم.

دستیابی به رشد تولید با توسعه مهارت‌آموزی/ ارائه آموزش با چاشنی مهارت

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با تقدیر از رویکرد و اقدامات سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای در رفع نیازمندی جامعه کارگری و کارفرمایان، بیان داشت: این سازمان نهضت ملی مهارت‌آموزی در گام دوم انقلاب را شروع کرده است و دستیابی به رشد تولید و تحقق شعار سال با توسعه مهارت آموزی امکان پذیر می‌باشد.

علی‌حسین رعیتی‌فرد معاون روابط کار، خاطرنشان ساخت: جامعه ما نیازمند کسب مهارت بیشتری است و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و تشکل‌های کارگری باید بستر را برای ارائه آموزش مهارت و به روزرسانی مهارت کارگران فراهم کنند.

وی با اشاره به فوت کارگران ساختمانی و صنعتی به دلیل عدم آشنایی با اصول ایمنی در محیط کار، گفت: ضروری است کسب آموزش‌های مهارتی ایمنی در محیط کار کارگران توسط کارفرمایان جدی گرفته شود.

معاون روابط کار با بیان اینکه ارائه آموزش‌ها با چاشنی مهارت، بهره‌وری در تولید را به همراه دارد، عنوان کرد: قطعاً سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای می‌تواند سرفصل‌ها و استانداردهای آموزشی مورد نیاز کارفرمایان را تدوین و تهیه کند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق