خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


توصیه نامه چیست؟

انتشار : 2 اردیبهشت 1397
مطالعه : 4 دقیقه

توصیه نامه، نامه ای است که توسط اساتید و یا کسانی که شما را بخوبی می شناسند، نوشته میشود تا مهارت ها، دستاوردها، نگرش و شخصیت شما را برای دانشگاه مورد نظر، مورد تائید قرار دهند.

توصیه نامه چیست؟

چرا به توصیه نامه نیاز داریم ؟

هنگامی که قصد ادامه تحصیل در یکی از دانشگاههای خارج از کشور را داریم، داشتن توصیه نامه مهم و ضروری می باشد. دانشگاه ها معمولا دو یا سه توصیه نامه از کسانی که شما را بخوبی می شناسند و بطور کافی با مهارت ها و شخصیت شما آشنایی دارند، درخواست می کنند. توصیه نامه ها برای دانشگاه ها دارای ارزش زیادی می باشد و به این توصیه نامه اهمیت زیادی می دهند. اگر توصیه نامه به نام دانشگاه مقصد نوشته شود دارای اعتبار بیشتری می باشد.

اهمیت توصیه نامه ها

 1. اطلاعاتی را در مورد شما ارائه میدهند که با امتحان و آزمون نمی توان به آن پی برد.

 2. نظرات اشخاص را در مورد شخصیت و خصوصیات شما ارائه می دهند.

 3. نشان می دهد که چه کسانی تمایل دارند در مورد شما حرف بزنند و شما را در این راه کمک کنند.

بهترین زمان درخواست توصیه نامه

چون نوشتن توصیه نامه زمان بر می باشد و استاد شما دوست دارد اطلاعات کاملی از شما ارائه بدهد و یا در اوقات فراغت خودشان آن را بنویسند سعی کنید زودتر از زمان نیاز توصیه نامه ، درخواست خودتان را اعلام کنید و داشتن توصیه نامه ای که استادتان به خوبی شما را در توصیه نامه شناخته و تعریف نماید نقش مهمی در پذیرش شما در دانشگاههای خارجی دارند.

چه کسانی برای نوشتن توصیه نامه مناسب می باشند؟

نوشتن توصیه نامه خودتان را به کسانی بسپارید که با رشته شما اشنایی دارند و در آن حوره فعالیت کردند. به درخواست های اعلام شده از دانشگاهتان توجه کنید چون بسیاری از دانشگاه ها توصیه نامه را از اساتید دانشگاها می خواهند و انها را قبول دارند و در برخی مواقع از یک شخص خاص در داخل یا بیرون از دانشگاه این کار را طلب می کنند.

 • از مدیر گروه خود، اساتید و یا افرادی در فامیل و یا دوستان که به نظر مرجع مناسبی می آیند، انتخاب نمائید.
 • از بین اساتید خود، اساتید سال آخر خود را انتخاب نمائید. چرا که دانشگاه ها می خواهند از وضعیت کنونی شما آگاه باشند. بنابراین استاد چندین سال قبل شما خیلی برای این کار مناسب نمی باشد.
 • استادی را انتخاب کنید که با شما خارج از کلاس درس نیز ارتباط دارد. مثلا در تئاتری در دانشگاه شما را همراهی کرده است.
 • از افراد دیگری که شما را خارج از دانشگاه بخوبی می شناسند برای این کار بهره جوئید. مثلا مربی ورزشی و یا مدیر و یا کارمند آموزشگاهی که برای تحصیل مهارت در آن ها مشغول می باشید.
 • شاید مهمترین چیزی که شما باید در نظر بگیرید این است که از کسی این کار را بخواهید که واقعا علاقمند به نوشتن و انجام این کار باشد و این کار را به نحو احسنت انجام دهد.

یک توصیه نامه خوب چه ویژگی هایی دارد.

اساتید سالانه چندین توصیه نامه می نویسند ولی برای گرفتن یک توصیه نامه کامل بهتر است شما نیز با استادتون همکاری کنید و نکات قوت خود را برای آنها بیان نمایید چون انها باید با جزئیات تمام، برداشت خود را از شما بیان نمایند و چیزی را فراموش نکنند. در برخی موارد دانشگاه از شما میخواهد کسانی که قرار است توصیه نامه را بنویسد، اطلاعات تماس و یا ایمیل ایشان را در اختیار آن ها قرار دهید تا خودشان با آن فرد در ارتباط باشند.

نکات نوشتن توصیه نامه خوب

 • در مورد حضور و شرکت در کلاس ها یا دوره های آموزشی خاص با استاد خود صحبت کنید.
 • به او بگویید که در کلاس چه آموخته اید و به چه چیزی تسلط دارید.
 • سه توصیه نامه از سه شخص مختلف برای خود تهیه نمائید.
 • در مورد عادت ها و برنامه های آینده ی خود برای تحصیل در دانشگاه اطلاعاتی را ارائه نمائید.
 • چالش هایی که در مواجهه با آنها پیروز شده اید را بیان کنید.
 • اطلاعاتی را که برای ارائه ی مثال از کارها و موفقیت های شما نیاز دارند را ارائه نمائید.
 • کارها و یا پروژه هایی که برای شما امتیاز محسوب می شوند را به خاطر او بیاورید.
 • اگر شما در ترم های ابتدایی دانشگاه خود دارای نمره های پایینی بوده اید، در مورد علت پایین بودن نمره ها و اینکه چگونه آن ها را در ترم های بعدی بالا بردید بحث نمائید.

شرایط ارائه توصیه نامه

 •  دانشگاهی از شما می خواهد که ۲ یا ۳ توصیه نامه تحصیلی را خودتان ضمیمه مدارک کرده و به دانشگاه ارسال نمائید.
 •  از شما می خواهد که از اساتید یا کارشناسانی که قصد توصیه شما را دارند بخواهید که توصیه نامه های خود را در پاکت مهر و موم شده، مستقیما به دانشگاه ارسال نمایند.
 • از شما درخواست می شود که در زمان ثبت نام آنلاین و ضمیمه کردن مدارک، از توصیه کننده بخواهید تا وارد فرم الکترونیکی خاصی شده و بر اساس اطلاعات فرم، محتوای توصیه نامه خود را وارد و ارسال نماید.
 • توصیه کننده، توصیه نامه را بر روی پست الکترونیک خود، به نشانی دانشگاه ایمیل نماید.
 •  لینکی برای توصیه کننده ارسال می شود تا از طریق این لینک، وارد فرم خاصی شده و محتوای توصیه نامه را در آن وارد و ارسال نماید.

همانطور که قبلا گفته شد اگر پیش از تکمیل، زمانی را برای گفتگو و ارائه ی اطلاعات و مهارت های خود با شخص مورد نظر اختصاص داده باشید، آن فرد بهتر میتواند به سوالات جواب دهد و مهم نیست که چگونه این توصیه نامه به دانشگاه مربوطه ارائه میشود.

دانلود نمونه توصیه نامه

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی  و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
موسسه اشراق، مسیر چاپ مقاله در مجلات مورد تایید وزارت علوم را برای پژوهشگران و محققین  هموار می سازد و با ارائه خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره رایگان در خصوص انتخاب مجله مناسب، آنها را یاری می رساند.
برای ثبت سفارش میتوانید با شماره های 09149724933 و یا 04133373424 با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید و یا درخواست خود را از طریق ایمیل  isiisc2011@gmail.com  ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق