خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

مراحل چاپ کتاب

انتشار 28 اسفند 1396
مطالعه 4 دقیقه

شاید شما هم علاقمند باشید تا نوشته هایتان، شعرهایتان،پایان نامه و آثار خود را تبدیل به کتاب کنید. موسسه علمی پژوهشی اشراق سعی کرده مطالب کاملا ساده و عملی در رابطه با مراحل چاپ کتاب،شرایط چاپ

مراحل چاپ کتاب

برای چاپ کتاب چه مراحلی را باید طی کرد؟

صفحه آرایی کتاب

صفحه ارایی  از مهمترین ارکان های چاپ کتاب هست. صفحه بندی باید بنحوی باشد که خواننده را راغب به خواندن کتاب شود. نوشته ها باید در اندازه مناسب و فاصله بین خطوط نیز مناسب باشد که چشم خواننده هنگام خواندن کتاب اذیت نشود. صفحه آرایی کتاب با نرم افزارهای مختلفی انجام می شود که ورد از آسانترین و ساده ترین آن ه بشمار می رود.  از نکات مهم در صفحه آرایی کتاب، فونت کلمات می باشد. که در انتخاب آن  باید دقت کافی را به خرج بدهیم. فونت مورد نظر باید خوانا و آسان باشد. از انتخاب فونت های تحریری که خواندن را برای خواننده سخت است بپرهیزید.( به جز در کتاب های بخصوص) رایج ترین و مناسب ترین فونت های کتاب ، بی نازنین، لوتوس و میترا می باشد.

قطع کتاب

 قطع به اندازه طول و عرض کتاب و هر نوع نشریه، خطاب می‌شود. دلیل  به وجود آمدن قطع های مختلف برای کتاب، استفاده آسانتر یا متناسب با نوع کاربرد هر کتاب می باشد. در سال‌های آغازین پیدایش چاپ، قطع رایج کتاب‌های چاپی همانند نسخه‌های خطی بود. ولی، به‌تدریج، چاپ‌کنندگان کتاب دریافتند که استفاده از اندازه‌های مختلف در بهبود کار مؤثرتر است. آلدوس مانوتیوس (۱۴۴۹-۱۵۱۵)، چاپگر ساکن ونیز، اولین کسی بود که به نقش و اهمیت قطع کتاب در میزان استفاده از آن پی برد.بسته به نوع کتاب بایستی قطع مناسب را برای آن در نظر گرفت.سایز رقعی برای کتابهای ادبی (رمان و شعر) مناسب تر است و سایز وزیری برای کتابهای دانشگاهی مناسب می باشد.

سایز کتاب

برای تنظیم سایز کتاب مراحل زیر را پیروی نمایید:

 •  با توجه به اندازه ای که برای کتاب یا پایان نامه خود در نظر گرفته ایم، اندازه را به صورت زیر وارد می کنیم.

Page layout ............  Size   .........    More Paper Size............    Width- Height

 •  سپس فاصله نوشته را از ۴ طرف مشخص می کنیم. در کتاب های رقعی  فاصله نوشته ما باید  از هر ۴ طرف ۲ و در کتاب های وزیری ۲/۲ باشد.

Page layout ........ Margins............  Margins Width

 •  پس با توضیحاتی که تا این لحظه داده شد، برای کتاب های رقعی سایز کتاب را  ۲۱*۱۴٫۵ می گذاریم و حاشیه ها را ۲ سانتی متر در نظر می گیریم.

برای کتاب های وزیری سایز کتاب را ۲۱*۱۷٫۵ می گذاریم و حاشیه ها را ۲٫۲ سانتی متر در نظر می گیریم.

 •  در مرحله چهارم برای نوشته ها  فونت و اندازه مناسب را انتخاب میکنیم.
 •   مرحله بعدی انتخاب فاصله خطوط میباشد.معمولا فاصله ای که برای خطوط در نظر گرفته میشود 1.5 است.
 • برای مرتب کردن نوشته ها و ردیف ها بایستی تمامی آن را انتخاب کنیم و جاستیفای می کنیم.

شماره گذاری در صفحات ورد:

شماره گذاری کتاب معمولا بدین صورت انجام میگیرد:

صفحه اول: این صفحه به "بسم ا..." اختصاص داده میشود.

صفحه دوم: این صفحه سفید گذاشته میشود.

صفحه سوم(صفحه عنوان) : در این صفحه ابتدا آرم دانشگاه،سپس عنوان کتاب و نام و نام خانوادگی کامل مولف (مولفین) و مترجم (مترجمین) ذکر میگردد.

صفحه جهارم (صفحه شناسه): شامل شماره فیپا و مشخصات کتابشناختی کتاب که توسط ناشر به کتاب اضافه میگردد.

صفحه پنجم (صفحه تشکر و قدر دانی):درج مطالب در این صفحه اختیاری است.

صفحه ششم: شامل عکس و خلاصه ای از مشخصات نویسندگان به همراه ذکر عناوین دیگر اثار ایشان می باشد.به عبارت دیگر در این قسمت رزومه مولف یا مترجم در یک صفحه شامل سال و محل تولد،مدارج تحصیلی،رشته تخصصی،سوابق علمی و ،نام کتب قبلی منشر شده و ... به همراه عکس پرسنلی 4*3 با کیفیت بالا درج میگردد.

صفحه هفتم: فهرست مطالب را در بردارد.

نحوه شماره گذاری:

روی هدر کلیک میکنیم، در بالای صفحه منویی ظاهر می شود. از آن جا گزینه Diffrent odd & Even Page  را تیک می زنیم. زیرا شماره صفحات زوج باید در سمت راست صفحه و شماره صفحات فرد در سمت چپ باشند.سپس روی گزینه Page number  می رویم  و برای صفحات زوج ، از گزینه ای که شماره ها در سمت راست قرار دارند استفاده کرده و برای صفحات فرد برعکس.معمولا اسم کتاب و نویسنده یا سر فصل ها در بالای صفحات کتاب زده می شود. که در صفحات زوج باید اسم کتاب زده شود و در صفحات فرد اسم نویسنده یا فصل های مربوطه زده شود.برای اینکه هر فصل هدر جداگانه داشته باشد باید از سیشن بندی استفاده کنیم. در زیر به توضیح این مورد می پردازیم.در نظر داشته باشید که شروع هر فصل در کتاب باید از صفحات فرد باشد. عنوان هر فصل نیز بسته به سلیقه شما میتواند در صفحه ای جداگانه یا تقریبا وسط صفحه باشد و مطالب از چند خط پایین تر شروع شود.

سیشن بندی:

 • اگر بخواهیم هر فصل هدر جداگانه داشته باشد باید آن را سیشن بندی کنیم. یک راه آن بدین ترتیب می باشد:مثلا می خواهیم در  بالای صفحات فرد عنوان فصل مربوطه را چاپ کنیم. مثلا فصل اول از صفحه ۱0 شروع شده است. بنابراین ما اشاره گر موس مان را به آخر صفحه 9 می بریم و سپس روی گزینه Page layout  رفته و از آن جا Breaks  و بعد Next page  را انتخاب میکنیم. در این جا اشاره گر به صفحه بعد می رود. سپس روی هدر کلیک کرده و روی منوی بالایی گزینه Link to Previous را که به رنگ نارنجی در آمده است را انتخاب میکنیم. سپس عنوان مربوطه را تایپ می کنیم. برای بقیه فصل ها نیز به همین صورت عمل می کنیم. بدین صورت می توانیم برای هر فصل هدرهای متفاوت داشته باشیم.
 • دومین مرحله،مرحله ی دریافت شابک و فیپا و مجوزمی باشد که تمامی مراحل توسط انتشارات انجام می شود.
 • صدور مجوز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
 •  آماده کردن طرح جلد کتاب :طرح جلد توسط انتشارات انجام می شود ولی در صورت تمایل می توانید خودتان طرح پیشنهادی رو جهت بررسی ارسال نمایید.
 •  چاپ کتاب توسط انتشارات و تحویل به نویسنده

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی  و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
موسسه اشراق حاصل تلاش پژوهشگران و محققین برای چاپ مقالات ارزشمند خود در مجلات مورد تایید وزارت علوم را هموار می سازد و خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره را ارائه میدهند تا پژوهشگران بتوانند مقالات خود را در مجلات مورد تایید وزارت علوم چاپ کنند.
برای ثبت سفارش میتوانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید و یا درخواست خود را از طریق ایمیل  isiisc2011@gmail.com  ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق