خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


چه مجوزهایی برای چاپ کتاب لازم است ؟

انتشار : 15 آذر 1397
مطالعه : 6 دقیقه

تمامی مجوزهای چاپ کتاب را به راحتی و در کوتاه ترین زمان دریافت نمایید و به راحتی کتاب هایتان را به چاپ برسانید . اما چه مجوزهایی برای چاپ کتاب لازم است ؟ این مجوزها را از کجا باید دریافت نماییم ؟ و چگونه ؟

چه مجوزهایی برای چاپ کتاب لازم است ؟

تمامی مجوزهای چاپ کتاب را به راحتی و در کوتاه ترین زمان دریافت نمایید و به راحتی کتاب هایتان را به چاپ برسانید . اما چه مجوزهایی برای چاپ کتاب لازم است ؟ این مجوزها را از کجا باید دریافت نماییم ؟ و چگونه ؟

برای پاسخ به سوال تمامی پژوهشگران و نویسندگان عزیز که تمایل بسیاری برای به چاپ رساندن نوشته های خود دارند مطالبی را گردآوری نموده ایم که امیدواریم برای خوانندگان عزیز مفید واقع شود . هدف از این تحقیق ارائه راهکاری برای عزیزانی است که رویای چاپ کتاب و اعتبار و شهرت را در سر می پرورانند ، تا بتوانیم آنان را در تحقق رویاهایشان یاری رسانیم .

چه مجوزهایی برای چاپ کتاب لازم است ؟

برای به چاپ رساندن کتاب باید مجوزهای مخصوص چاپ را دریافت نماییم . هر کتاب برای به چاپ رسیدن باید 3 نوع مجوز را دریافت نماید . مجوز و یا شماره بین المللی شابک ، مجوز فیپیا و مجوز چاپ فرهنگ و ارشاد اسلامی .

مجوز شابک چیست ؟

شماره شابک(ISBN  )  که مخفف ( International standard book number ) شامل یک شماره 13 رقمی بین المللی است که قابل ردیابی می باشد . این شماره یک کد منحصر به فرد است و وقتی که شماره ای به یک اثر اختصاص پیدا کرد، این شماره فقط برای همان اثر است.

استفاده از شابك براي ناشران و كتابفروشان مفيد است، زيرا امروزه با توجه به رشد تکونولوژی و سفارش های آنلاین و اینترنتی ، وجود شابک نقش مهمی را در افزایش فروش دارد و پيش نياز استفاده از كامپيوتر براي توزيع و سفارش مكانيزه استفاده از شابك است.

بدون استفاده از شابك مشخصات كتاب ها در فهرست هاي ماشيني وارد نشده و مردم از وجود آنها مطلع نخواهند شد . اگر در چاپ یک کتاب دو ناشر با هم همکاری داشته باشند ، شابک ناشری که مسؤل پخش کتاب را دارد روی کتاب درج می شود . البته هر دو ناشر مي توانند شابك خاص خود را روي كتاب درج نمايند.

تصویر
 
 

مجوز فیپا چیست ؟

فیپا مجوزی است که توسط کتابخانه ملی پیش از چاپ به کتاب اختصاص داده می شود. با اخذ مجوز فیپا برای چاپ کتاب عنوان اثر با نام مولف/مولفین در کتابخانه ملی ثبت می گردد، و مجوز فیپا مانع از سرقت اثر می شود. دلایل استفاده از مجوز فیپا :

 • یکدستی و هماهنگی در  فهرست نویسی
 • تسهیل در امر فهرست نویسی
 • جلوگیری از انجام کار تکراری
 • افزایش سرعت بازیابی منابع در کتابخانه ها 
 • اطمینان از صحت و درستی کار
 • صرفه جویی در بودجه
 • تسهیل در ایجاد شبکه های اطلاعاتی
 • افزایش سرعت گردش اطلاعات

با توجه به اینکه عمل فهرست نویسی فرآیندی علمی و پژوهشی است و دستیابی سریع به مجموعه را ممکن می سازد، همه عملیاتی که در این فرآیند صورت می گیرد باید قانون مند باشند که دستورالعمل و ابزارهای خاصی برای آن وجود دارد.که در آیین نامه اجرایی فهرست نویسی بیان شده است .

تصویر
 
 

مجوز ارشاد برای چاپ کتاب چیست ؟

مجوز ارشاد ، نهای ترین مجوز برای چاپ کتاب است . پس از اخذ دو مجوز ذکر شده ( شابک و فیپا ) در آخرین مرحله برای چاپ و نشر کتاب باید مجوز ارشاد را برای چاپ کتاب اخذ نمایید .

این مجوزها را از کجا باید دریافت نماییم ؟ و چگونه ؟

برای اخذ شابک :

عامل صادر کننده مجوز شابک خانه کتاب می باشد که با مراجعه به آن سازمان می توانید با طی مراحل اداری خاص خود سازمان ، شماره شابک را دریافت نمایید .

آدرس خانه کتاب :  تهران خیابان انقلاب بین فلسطین و صبای جنوبی شماره ١١٧٨  

تلفن :  ٦٦٤١٤٩٥٠ ٠٢١ 

برای اخذ مجوز فیپا :

اداره كل پردازش و سازماندهی سازمان اسناد و كتابخانه ملی مسئول مستقیم صدور فیپا در جمهوری اسلامی ایران می باشد و هیچ نماینده ای در سطح كشور ندارد . مدت زمان صدور فیپا بسته به میزان ترافیک کاری کتابخانه ملی ایران از ۱ روز تا ۸ روز متغیر است ولی بنا بر تجربه این مدت زمان ۵ روز کاری خواهد بود. 

آدرس پستی:

ساختمان کتابخانه ملی: تهران، بزرگراه شهید حقانی ( غرب به شرق ) ، بعد از ایستگاه مترو میرداماد، خروجی کتابخانه ملی.

ساختمان آرشیو ملی: تهران،بلوار میرداماد، نرسیده به میدان مادر، انتهای خیابان شهید بهزاد حصاری (رازان جنوبی)
تلفن :  ٨٨٦٤٤٠٠٠-٠٢١

برای اخذ مجوز ارشاد :

برای اخذ مجوز چاپ باید مدارک زیر را به اداره وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی ارائه نمایید :

 1. پرینت نسخه  نهایی آماده چاپ کتاب به صورت صحافی شده به انضمام صفحه عنوان و شناسنامه و فیپا، مطابق با فایل  pdf ارائه شده .
 2.  لوح فشرده (CD) با فرمت PDF کتاب با حجم کمتر از ١٥ مگابایت شامل تمامی صفحات کتاب + شناسنامه و برگه فیپا در یک فایل ارائه شود.
 3. درصورت به کاربردن هرگونه لقب(دکتر ،مهندس و  ....) به عنوان پیشوند نام مولف یا مترجم، ارائه مدرک معتبر موید لقب الزامیستاین مدرک می بایست در اول فایل PDF اسکن شود .
 4. ارائه کپی کارت ملی، برای ناشر مولف الزامی است.
 5. شماره شابک و یا شابم برای کتب موسیقی
 6. ارائه کپی یا اصل فهرست نویسی پیش از انتشار(فیپا)
 7. پر کردن فرم مجوز قبل ازچاپ کتاب به صورت تایپ شده برای ناشر
 8. ارائه معرفی نامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  استان برای ناشران و مولفان شهرستانی الزامی است.
 9. برای تهیه فرم های مربوطه، به سایت: http://ketab.farhang.gov.ir  مراجعه فرمایید.
 10. پس از اخذ مجوز قبل ازچاپ، ارائه طرح جلد کتاب و تایید آن توسط این دفتر الزامیست.

مجوز چاپ توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌گردد. مدت زمان صدور مجوز چاپ وابسته به موضوع کتاب می باشد. متقاضی اخذ مجوز ارشاد باید به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه نماید .

آدرس پستی :

تهران میدان بهارستان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی 

تلفن : ٣٨٥١١-٠٢١

با امید اینکه مطالب ارائه شده بتواند راهکاری موثر در آشنایی عزیزان با مجوزهای چاپ کتاب و نحوه اخذ هریک از این مجوز ها باشد ، می توانیم مژده این را بدهیم که دیگر نیاز نیست پژوهشگران و نویسندگان عزیز وقت و هزینه صرف نمایند تا این مجوزها را اخذ کنند ، بلکه به کمک کارشناسان موسسه اشراق می توانند این مجوزها را در کوتاه ترین زمان ممکن به راحتی و به صورت حرفه ای بدون هیچ گونه دغدغه ذهنی دریافت نمایید . موسسه اشراق که بیش ار 5 سال است با سوابق درخشان در زمینه استخراج مقاله از پایان نامه ، ترجمه تخصصی مقالات علمی ، پذیرش و چاپ مقالات در مجلات isi ، چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی ، علمی ترویجی ، پذیرش و چاپ تضمینی مقالات ، پذیرش و چاپ مقالات در مجلات Jcr ، Scopus ، Elsevier ، Pubmed  ، کنفرانس های داخلی و خارجی و... ، تبدیل پایان نامه به کتاب ، ترجمه کتاب و چاپ کتاب ،  فعالیت های علمی بسیاری را انجام داده است و توانسته است گامی بزرگ در جهت رشد و توسعه دانش و اعتبار علمی کشور بردارد و بسیاری از پژوهشگران و دانشجویان عزیز را در کسب رتبه های علمی خود همراهی نماید. 

خدمات موسسه اشراق:

استخراج مقاله از پایان نامه

ترجمه تخصصی مقالات

فرمت بندی و استاندارد سازی مقالات

ارسال مقالات به مجلات معتبر داخلی و خارجی  ( سابمیت )

پذیرش و چاپ مقالات در مجلات معتبر داخلی و خارجی در کوتاه ترین زمان با تضمین بالا

تبدیل پایان نامه به کتاب

ترجمه کتاب جدیدالنشر

چاپ کتاب

چاپ کتاب ترجمه شده

واریز هزینه مجلات خارجی

واریز و دریافت تمامی حوالجات دلاری و یورویی

 

راههای ارتباطی موسسه اشراق

041-33373424

09149724933

isiisc2011@gmail.comلطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

خدمات موسسه انتشاراتی اشراق