خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


چگونه رزومه قوی بنویسیم ؟

انتشار : 18 آذر 1397
مطالعه : 6 دقیقه

برای قبولی در مصاحبه دکتری و یا مورد پذیرش قرار گرفتن در مصاحبه های شغلی باید رزومه قوی داشته باشیم . اما چگونه رزومه قوی بنویسیم ؟

چگونه رزومه قوی بنویسیم ؟

برای قبولی در مصاحبه دکتری و یا مورد پذیرش قرار گرفتن در مصاحبه های شغلی باید رزومه قوی داشته باشیم . اما چگونه رزومه قوی بنویسیم ؟

برای شرکت در مصاحبه دکتری نیاز داریم تا تمامی سوابق پژوهشی ، علمی و تحصیلی خود را به خوبی ارائه دهیم .این ارائه مشخصات و سوابق در قالب رزومه شدنی است .به نحوه شناساندن و معرفی خودمان به صورت مکتوب رزومه می گویند.

رزومه در واقع نگاهی است اجمالی به قابلیت های شخصی، علمی، اجتماعی و آکادمیک شما و بیان گر بخشی از توان مندی های علمی و تجربی شما در زمینه های گوناگون می باشد. از طریق رزومه یک فرد می توان تشخیص داد که این شخص در زمینه ای که قصد تحصیل یا کار در آینده دارد، از چه پتانسیل هایی برخوردار است و در چه حوزه هایی تبحر بیش تری دارد.

در واقع رزومه خوب، سخن گوی کاغذی قابلیت ها و توان مندی های شماست که ظرف چند دقیقه، قابلیت های شما را به تصویر می کشد. بنابراین اهمیت نوشتن یک روزمه خوب و اثربخش در فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی و بورس های تخصصی از دانشگاه های خارج از کشور به ویژه اروپا، بر کسی پوشیده نیست.

تصویر
 
 

رعایت نکات زیر که از جانب کارشناسان موسسه اشراق ارائه گشته است ، می تواند شما را در نگارش یک رزومه قوی یاری رساند :

 1. رزومه موفق رزومه ای هست که اگر در اختیار فردی که اصلا شما را نمی شناسد قرار بگیرد، بتواند با زبان ساده و نثر شیوای رزومه، درک درست و واضحی از قابلیت های فردی، علمی و تجربی شما ظرف چند دقیقه کسب کند. بنابراین هیچ استاندارد و روش خاصی برای نوشتن و تولید رزومه وجود ندارد. تلاش کنید رزومه انگلیسی خود را در نهایت، در اختیار یک متخصص زبان قرار داده تا از نظر جمله بندی ویرایش کند.
 2. رزومه خوب را از تعداد صفحات آن و نگارش ادبی آن تشخیص نمی دهند. رزومه خوب را رزومه ای می توان تعریف کرد که بتواند منعکس کننده حقیقت ها و واقعیت های علمی و فردی شما در ۱ تا ۳ صفحه A4 باشد و آینه تمام نمای ظرفیت های مختلف داوطلب برای دوره /رشته /شغل تقاضا شده بطور خلاصه باشد.
 3. هیچ گاه در نوشتن رزومه، اغراق نکنید و بیش از آن چه که توان مندی دارید، ادعا نکنید. همواره برای هر کلمه یا جمله ای که در رزومه بیان کرده اید، مستندات آن را به رزومه خود ضمیمه کنید تا در صورتی که خواننده رزومه از شما رفرنس این ادعا را خواست، بتواند آن سند را مشاهده کند.
 4. اگر متن نگارشی رزومه شما ضعیف و حاوی اشکالات گرامری و زبانی باشد و هدف خاصی در رزومه دنبال نشده باشد، خواننده که معمولا فردی با تجربه یا دانشگاهی هست، به آماتور بودن شما و سابقه کم شما در اپلای کردن برای رشته /شغل مورد نظر پی خواهد برد و این ذهنیت بر روی ارزشیابی نهایی شما می تواند تاثیر منفی بگذارد.
 5. شما اگر برای پذیرش دانشگاهی رزومه می نویسید، این رزومه قطعا با رزومه هایی که برای تصدی شغل نوشته می شود، تفاوت خواهد داشت. در روزمه دانشگاهی، به موضوعات علمی و آکادمیک و تحقیقاتی تمرکز می شود و این مسائل پر رنگ می گردد اما در روزمه شغلی، بر قابلیت های تجربی و سابقه کار عملی تمرکز می شود و توانایی های تحقیقاتی آکادمیک، برجسته نمی شود. تفاوت سبک و ساختار رزومه نویسی برای اهداف مختلف را در نظر داشته باشید.
 6. به این فکر کنید که اگر بررسی کننده رزومه شما، فردی بود که فقط ۶۰ ثانیه دوست دارد برای مطالعه رزومه شما وقت اختصاص دهد، می تواند در این محدوده زمانی کم، حداقل ۷۰ درصد حرف شما را متوجه شود یا خیر.
 7. نوشتن جمله های بلند و توضیح الواضحات غیر ضروری، در واقع به رد شدن رزومه شما و در نهایت کاهش شانس شما برای پذیرش کمک می کند و فایده دیگری نخواهد داشت. مثلا اگر در بخش معرفی پس زمینه تحصیلی خود، نام رشته و دانشگاه و معدل و عنوان پایان نامه را ذکر کردید، لزومی ندارد که در بخش پروفایل رزومه خود، به این موضوع مجددا اشاره کنید.
 8. رزومه شما نباید مانند کاتالوگ تبلیغاتی، رنگی و نقاشی شده و به قولی بزک شده باشد.
 9. اگر معتقدید که به نرم افزار اداری یا مهندسی یا طراحی خاصی مسلط هستید، نام دقیق نرم افزار، ورژنی که به آن تسلط دارید و سطح تسلط خود را ذکر کنید .
 10. رزومه شما، نامه سیاسی نیست که بخواهید از پس پرده سخن بگویید. همه چیز باید شفاف، مختصر و مفید باشد.
 11. از کلید واژه های رشته و تخصص خود برای دوره یا شغلی که قصد درخواست دارید، در روزمه خود استفاده کنید تا مخاطب رزومه شما متوجه شود که به scope کاری خود آشناییت دارید و با یک حرفه ای طرف هست.
 12. این مهم هست که در بیان قابلیت های فردی و اجتماعی، خود را فعال، خلاق، علاقمند به نوآوری، حامی محیط زیست و طرفدار موسیقی و هنر و کار تیمی نشان دهید. این موارد به ظاهر ساده، تاثیر زیادی در شکل گیری ذهنیت مخاطب رزومه شما و جمع بندی نهایی وی خواهد داشت.
 13. تلاش کنید در روزمه شما، اعداد و عناوین حرفه ای و رسمی به جای شما سخن بگویند. نگویید هشت سال در فلان مرکز یا کارخانه یا شرکت مشغول به کار بوده اید. بنویسید مثلا “سرپرست نظارت بخش . .. . شرکت/کارخانه. .. .. از. .. . تا. .. . ..
 14. گزافه گویی و استفاده از کلمات قلنبه سلنبه !! تنها شانس شما را کاهش می دهد.
 15. همواره رزومه شما باید حاوی تیترهای اصلی و عناوین فرعی باشد. این تیترها و عناوین را به بهترین شکل انتخاب کنید تا نظر مخاطب رزومه شما را به خود جلب کند.
 16. یک رزومه خوب برای درخواست شغل، باید به این پرسش ها پاسخ دهد:  
 • این شخص کیست و کجا زندگی می کند ؟
 •  چند سال دارد ؟ مرد است یا زن؟
 • چه دوره های آکادمیک و غیر آکادمیک را گذرانده است؟
 • سابقه کاری وی در چه زمینه هایی و کدام شرکت ها بوده است؟
 • آیا فردی با تجربه در حوزه ای که اپلای کرده است می باشد؟
 • در چه زمینه های غیر شغلی تبجر دارد؟
 • قابلیت های فردی و اجتماعی وی چگونه است؟
تصویر
 
 1. یک روزمه خوب برای اخذ پذیرش یا بورس تحصیلی باید به این پرسش ها به خوبی پاسخ دهد:
 • این شخص کیست و کجا زندگی می کند و چند سال دارد؟
 •  آخرین دوره های دانشگاهی گذرانده شده چیست؟
 •  عنوان پایان نامه دوره هایی که طی کرده چیست و چه نمره ای اخذ کرده است؟
 •  سابقه تجربی فرد، مرتبط با رشته ای که خوانده و رشته ایی که متقاضی تحصیل به آن هست می باشد یا خیر؟
 • متقاضی از چه توان مندی های علمی و آکادمیک برای تحصیل در رشته مورد نظر برخوردار است؟
 • آیا متقاضی سابقه کار تحقیقاتی، تالیفی و حضور در پروژه های پژوهشی را در کارنامه دارد؟
 • قابلیت های فردی و اجتماعی متقاضی در زمینه مسئولیت پذیری، خلاقیت، کار تیمی و امثالهم چگونه است؟
 • آیا متقاضی، موفقیت های ملی یا بین المللی خاصی داشته است؟
 • آیا متقاضی در زمینه ای که درخواست کرده است، سابقه کاری یا تحقیقاتی موفق داشته است؟
 1. رزومه ای مؤثر است که متعادل باشد، پاکیزه باشد، سازگار و جذاب و خوشایند باشد، تقسیم بندی شده باشد و عنوانهای هر بخش هوشمندانه انتخاب شده باشند.رزومه طولانی و حاوی مطالب غیر ضروری، امتیاز خاصی برای شما محسوب نمی شود. هر روزمه برای هر شغل یا حوزه تحصیلی، بهتر است ویرایش و متناسب با نیاز درخواست کننده طراحی شود. بنابراین ویرایش رزومه مادر را همواره در نظر داشته باشید.

رعایت این نکات و توصیه ها می توانند تاثیر به سزایی در تقویت رزومه شغلی و یا تحصیلی شما داشته باشند. در خصوص رزومه تحصیلی به ویژه رزومه دکتری موسسه اشراق می تواند بهترین کمک و موثرترین روش ارتقاء رزومه علمی شما باشد . زیرا به کمک کارشناسان موسسه اشراق می توانید با پذیرش و چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر ، استخراج کتاب از پایان نامه ، ترجه کتاب و چاپ آن ؛ سوابق پژوهشی خود را تقویت نمایید و به راحتی از مصاحبه دکتری قبول شوید .

با آرزوی موفقیت و پیروزی در مصاحبه دکتری برای تمامی پژوهشگران و محققان عزیز

 لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق