خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


چطور رزومه دکتری بنویسیم ؟

انتشار : 18 آذر 1397
مطالعه : 6 دقیقه

رزومه دکتری چیست ؟ هدف از نوشتن رزومه دکتری چیست ؟ چرا باید رزومه دکتری بنویسیم ؟ چطور رزومه دکتر بنویسیم ؟

چطور رزومه دکتری بنویسیم ؟

رزومه دکتری چیست ؟ هدف از نوشتن رزومه دکتری چیست ؟ چرا باید رزومه دکتری بنویسیم ؟ چطور رزومه دکتر بنویسیم ؟

منظور از رزومه (  Resume ) ارائه مشخصات شخصی ، تحصیلی ، پژوهشی ، حرفه ای  و شغلی برای معرفی خودتان به صورت مکتوب می باشد . رزومه ها مخاطبان متفاوتی دارند ، از کارفرمایان و مدیران اداری و شرکتی گرفته تا اساتید و محققان دانشگاهها . رزومه هایی که مخاطبان اداری و کارفرمایی دارند رزومه های کاری هستند که عموما برای ورود به حرفه ای و یا استخدام در شرکت و سازمانی ارائه می شوند .

در خصوص نوع دوم رزومه ها که برای ارائه به دانشگاهها و اساتید گردآوری می شوند و عموما برای ورود به یک مرحله جدید تحصیلی می باشند . رزومه تحصیلی نام دارند . رزومه های تحصیلی عموما برای ارائه به دانشگاهها برای پذیرش در رشته مورد نظر و در مقاطع بالا در آن دانشگاهها است از جمله این رزومه های تحصیلی رزومه دکتری است . رزومه دکتری به منظور ارائه به اساتید و داوران در روز مصاحبه است .

رزومه در واقع نگاهی است اجمالی به قابلیت های شخصی، علمی، اجتماعی و آکادمیک شما و بیان گر بخشی از توان مندی های علمی و تجربی شما در زمینه های گوناگون می باشد. از طریق رزومه یک فرد می توان تشخیص داد که این شخص در زمینه ای که قصد تحصیل یا کار در آینده دارد، از چه پتانسیل هایی برخوردار است و در چه حوزه هایی تبحر بیش تری دارد.

در واقع رزومه خوب، سخنگوی کاغذی قابلیت ها و توان مندی های شماست که ظرف چند دقیقه، قابلیت های شما را به تصویر می کشد. بنابراین اهمیت نوشتن یک روزمه خوب و اثربخش در فرآیند اخذ پذیرش تحصیلی و بورس های تخصصی از دانشگاه های خارج از کشور به ویژه اروپا، بر کسی پوشیده نیست.

ارائه رزومه در مصاحبه دکترا، معرف میزان تفاوت، توانایی و پویایی شما در رشته تخصصیتان به داوران است.

در واقع، برای دستیابی به مدرک دکترا، تنها قبولی در کنکور حتی با بهترین رتبه، تضمین کننده پذیرش نبوده و تنها 50% درصد مرحله را شامل می شود. 50% باقی مانده مربوط به رزومه پژوهشی آموزشی فرد و بررسی آن توسط داوران مصاحبه کننده است . بنابراین اگر اهل تلاش علمی و تشنه آموختن هستید و خود را برازنده نشستن بر صندلی دکترا می دانید، باید ابتدا به فکر افزایش رزومه خود و پشت سر گذاشتن سد بزرگ و دشوار مصاحبه باشید.

تصویر
 
 

با توجه به آنچه که در خصوص انواع رزومه و مخاطبان آن گفته شد ، رزومه دکتری را باید در حیطه رزومه تحصیلی دانست . بنبراین باید با بخش های مختلف رزومه تحصیلی و نحوه نگارش بخش های آن آشنا شویم تا بتوانیم بک رزومه پربار دکتری بنویسیم .

آیتم های رزومه تحصیلی

  1. اطلاعات شخصی

مشخصات فردی همچون اطلاعات هویتی، محل زندگی، اطلاعات تماس ، پست الکترونیکی و …

  1. اطلاعات تحصیلی

در این بخش باید کلیه مدارک تحصیلی خود را از آخرین مدرک تا به اولین مدرک ارائه نمایید . کلیه سوابق تحصیلی و آموزشی خود را به همراه معدل هر دوره بیان نمایید.

  1. اطلاعات پژوهشی

این بخش در خصوص سوابق و دستاوردهای پژوهشی و علمی است که در خصوص رزومه دکتری بسیار حائز اهمیت است . می توان گفت که 40 امتیاز مربوط به جلسه مصاحبه دکتری از این بخش کسب می شود .

در این قسمت باید کلیه مقالات علمی که به چاپ رسانده اید ، موضوع پایان نامه و نمره کسب کرده آن و در صورتی که کتابی ترجمه و یا نوشته اید که به چاپ رسیده است را بیان نمایید .

تمامی مدارک مربوط به این ادعا ها باید ارائه شود .

این بخش در رزومه تحصیلی بسیار حائز اهمیت است . هرچقدر این بخش از رزومه تحصیلی قوی تر باشد و پر رنگ تر باشد رزومه تحصیلی قوی تری خواهید داشت . در این بخش می توانید با چاپ مقالات علمی در مجلات علمی معتبر داخلی و خارجی  ، چاپ مقالات در کنفرانس های داخلی و بین المللی ، تبدیل پایان نامه به کتاب ، چاپ کتاب و ترجمه کتاب رزومه تحصیلی خود را بسیار قوی و موفق سازید که البته برای موفقیت در این بخش می توانید از کارشناسان موسسه اشراق کمک بگیرید.

  1. سوابق شغلی

سوابق حرفه ای و شغلی خود را در این بخش باید با تاریخ شروع و پایان آن بنویسید ولی توجه داشته باشید که سوابق شغلی در رزومه های تحصیلی بخصوص دکتری زیاد اهمیت ندارد مگر اینکه مربوط به تدریس در دانشگاهها در رشته مرتبط با رشته مورد نظر جهت تحصیل در مقطع دکتری باشد.

  1. علایق و برنامه ها آینده

علایقی که درخصوص فعالیت های مربوط به رشته درخواستی است را باید بیان نمایید . و همچنین اگر برنلمه ای در خصوص پژوهش و کسب مدارک و رتبه های علمی دارید که مربوط به مدرک تحصیلی و رشته درخواستی است ارائه نمایید.

  1. مهارتها

اگر در زمینه زبان های خارجی مهارت خاصی دارید و می توانید مدارک مستند ارائه نمایید . در این بخش حتما یادداشت نمایید . علاوه بر این اگر به نرم افزارهای کامپیوتری مرتبط و غیر مرتبط با رشته مورد نظر تسلط دارید حتما ذکر نمایید . هرچند مشخص است که تسلط بر نرم افزارهای مرتبط امتیاز بیشتری دارد .

  1. معرف

در رزومه دکتری بسیار قابل توجه است که از اساتیدی که عضو هیئت علمی هستند و یا دارای رتبه علمی بالایی هستند نامه معرفی و یا توصیه نامه دریافت نمایید و در روز مصاحبه همراه خود داشته باشید

  1. ارجاعات و مستندات

در این بخش باید مدارکی دال بر تمامی ادعاهای تحصیلی ، پژوهشی ، شغلی و مهارتی را ارائه نمایید . معمولا تمامی مدارک و گواهی ها را در این قسمت بصورت آلبوم شده و مجزا شده جهت مطالعه در اختیار داوران قرار می دهند .

صحت اظهاراتی که در رزومه تحصیلی داشته اید در جلسه حضوری مصاحبه با ارائه مدارک بررسی می شود.

توجه داشته باشید که بایستی در نگارش رزومه تحصیلی جملات خود را طوری بیان کنید که کمترین ضعف نگارشی را داشته باشد، چرا که در غیر اینصورت خواننده که معمولا فردی تحصیل کرده و دانشگاهی می باشد به آماتور بودن شما پی می برد. همچنین باید توجه داشته باشید که نباید بیان بسیار پیچیده ای داشته باشید و متن رزومه تحصیلی خود را طوری بنویسید که منظور شما به وضوح مشخص نباشد. به طور کلی رزومه موفق رزومه ای است که اگر در اختیار فردی که شما را نمی شناسد قرار گرفت، فرد مورد نظر بتواند با خواندن رزومه به درک صحیحی ازتوانائی علمی و پژوهشی شما برسد.

و اما در خصوص تقویت بندهای مربوط به سوابق پژوهشی و علمی طبق آنچه که ذکر گردید ، سوابق و خدمات موسسه اشراق بر همگان مشخص است که با توانایی های کارشناسان خود در زمینه های استخراج مقاله از پایان نامه ، پذیرش و چاپ مقالات علمی در کمترین زمان ، تبدیل پایان نامه به کتاب ، ترجمه کتاب و چاپ کتاب می تواند پژوهشگران و دانشجویان عزیز را در ارتقاء هرچه بیشتر بخش پژوهشی و علمی شان یاری رسانند .لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق