خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

ثبت سفارش

درباره ما

چگونه یک چکیده ABSTRACT خوب برای مقاله بنویسیم؟

انتشار 20 فروردین 1397
مطالعه 3 دقیقه

چکیده یا ابسترکت (Abstract) نمایشی است کوتاه و مختصر از اطلاعاتی است که در یک متن دانشگاهی، پژوهشی و یا مقالات آی اس آی برای خواننده نوشته می شود که حاوی تمام مطالب مقاله هست و اهداف مقاله را

چگونه یک چکیده ABSTRACT خوب برای مقاله بنویسیم؟

محتوای یک چکیده ، خلاصه اما تشریح کننده کل مقاله است و خواننده با خواندن چکیده ی مقاله به محتوا و اهداف مقاله پی میبرد. بنابراین باید وقت کافی برای نوشتن چکیده در نظر گرفت. چون اگر چکیده خوبی نداشته باشید نمی توانید نظر خواننده را برای خواندن مقاله تان جلب کنید. به بیان غیر رسمی چکیده خواننده را مصمم می کند که متن مقاله را بخواند و یا از آن صرف نظر کند.
چکیده اول مقاله می آید اما آخرین بخش از مقاله است که نوشته می شود: اگر شما یک مقاله علمی را می نویسید، توصیه می شود که نوشتن چکیده آخرین کاری باشد که انجام می دهید.در این متن سعی شده است تا پیشنهاد های مفیدی برای نوشتن یک چکیده ی علمی ارائه شود تا پژوهشگران بتوانند چکیده مقاله خود را به بهترین نحو ممکن بنویسند.

چکیده از چه بخش هایی تشکیل می شود؟

 چهار بخش اصلی در متن چکیده وجود دارد:

 1. اهداف  : چرا ما به مسئله ی حاضر اهمیت می دهیم؟ در تحقیقات انجام شده چه موضوعی بوده است که فاصله ای را ایجاد کرده است؟
 2. روش ها : دقیقا شما چه کاری کردید تا به نتیجه رسیدید؟ ( مثال: با ۱۷ دانش آموز مصاحبه کردیم، ۲۵ آزمایش را انجام دادیم، ۵ اثر ادبی را تجزیه و تحلیل کردیم)
 3. نتایج : به عنوان نتیجه و محصول کاری که با روش بیان شده انجام شده است چه چیزی یافته اید / یاد گرفته اید/ ایجاد کرده اید
 4. نتیجه گیری  :  در پایان با توجه به مسئله ای که بیان کردید، برزگترین یافته ی شما برای درک بهتر و پیشبرد موضوع تحقیقاتی چه بوده است؟
 • یکبار دیگر مقدمه مقالیتان را بخوانید. قسمت مقدمه ی مقاله نگاه کلی به مطلب و خلاصه ای از موارد انجام شده در یک تحقیق را شامل می شود، همچنین در کل مقاله به دنبال جملات کلیدی و مهم باشید.
 • به یاد داشته باشید که موضوع اصلی چه بوده است و شما می خواهید چه چیزی را به خوانندگان ارائه کنید. خود را در جای خواننده بگذارید و سعی کنید بفهمید که نویسنده در چه ارتباطی بحث می کند و موضوع را شفاف و رسا بیان کنید و از حاشیه دوری نمایید.
 • کل مقاله یک بار دیگر بخوانید و زیر جملات مهم و اساسی آن خط بکشید ( می توانید از ماژیک هایلایت هم استفاده کنید).به هنگام نوشتن چکیده نقاط هایلات کرده کمک بزرگی به شما می کند.
 • در مقاله شما قسمتی وجود دارد که به تاریخچه ی این تحقیق پرداخته است و در ادامه هدف این تحقیق وجود دارد. همچنین معمولا در قسمت های بعدی روش تحقیق نیز بیان شده است. این اطلاعات را نیز برجسته کنید تا برای نوشتن چکیده آماده تر شده باشید.
 • یک پیش نویس از چکیده بنویسید از مواردی که هایلایت کرده بودید استفاده کنید و یک پیش نویس از موارد کلیدی تحقیق بنویسید، با چه پیشینه ای و با چه روشی چه کاری انجام شده است و چه دستاورد کلی در بر داشته است؟
 • عبارت هایی که برجسته کرده بودید را عینا کپی نکنید، متن چکیده یک متن مستقل است و بهتر است آن را از نو بنویسید.
 • موضوع اصلی را گم نکنید توجه داشته باشید که یک مقاله فقط یک موضوع اصلی دارد، ممکن است چندین موضوع کوچک فرعی نیز داشته باشید اما همواره تمرکز شما باید بر روی موضوع اصلی مقاله باشد و از آن منحرف نشوید شما چکیده را می نویسید تا نکات اصلی و برجسته ی تحقیق را در چند خط به خواننده ارائه کنید.
 • در هنگام نوشتن ابسترکت از کلمات و جملات واضح و قوی استفاده کنید. توجه کنید که شما یک چکیده از یک مقاله علمی می نویسید، لذا بر روی واقعیات تکیه کنید و ساده و کوتاه بنویسید. 
 • در متن شما باید یکپارچکی وجود داشته باشد، جملات قبلی و بعدی از نظر سیر موضوعی باید خط مشی مشخصی را دنبال کنند که همان موضوع اصلی تحقیق است.
 • متن پیش نویس را جهت ویرایش و نهایی شدن آماده کنید حتما متن نهایی را یکبار دیگر بخوانید و آن را از نظر نگارش، غلط های املایی و گرامری و دستوری بررسی کنید و نسخه ی نهایی را آماده کنید 
 • چکیده را با متن مقاله مقایسه کنید چکیده شما مجددا باید با موضوعات مطرح شده در مقاله همخوانی داشته باشد و نمایشی کوتاه و مختصر و مفید از آن چیزی باشد که در سرتاسر مقاله به آن پرداخته شده است.

برای مشاوره رایگان و چاپ مقاله می توانید با شماره های 04133373424-09149724933 تماس حاصل نمایید و یا از قسمت ثبت سفارشات درخواست خود را ارسال نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق