خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


چگونه رزومه تحصیلی خود را بنویسیم؟

انتشار : 21 فروردین 1397
مطالعه : 4 دقیقه

برای دانشجویان محصل در خارج از کشور، داشتن یک رزومه تحصیلی خوب که بیان کننده قابلیت ها و دستاوردهای علمی و شغلی آن ها باشد، برای پذیرش آنها بسیار حائز اهمیت می باشد.

چگونه رزومه تحصیلی خود را بنویسیم؟

برای افزایش شانس پذیرش از دانشگاه های خوب، داشتن یک رزومه تحصیلی عالی بسیار میسیر می باشد. رزومه ای که بتواند درک خوبی از ظرفیت ها و قابلیت های ما به دانشگاه هدف ارائه دهد و زمینه را برای یک پذیرش آسان فراهم نماید. به هر حال، ضمیمه کردن رزومه تحصیلی به مدارک پذیرش (admissions requirement)  از مهم ترین مدارکی هست که دانشگاه ها از دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های مختلف در خواست می کنند. رزومه تحصیلی نیز از اهمیت زیادی در فرآیند پذیرش و اعطای بورس برخوردار است.

تفاوت رزومه تحصیلی با رزومه شغلی

رزومه تحصیلی با رزومه شغلی تفاوت دارد. در رزمه تحصیلی قابلیت های تحصیلی و تحقیقاتی خود را به خوبی معرفی کنید و در معرفی کردن این توانایی ها، صادق باشید. در رزومه ای که برای پیدا کردن شغل آماده می کنید،  فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی کمکی به افزایش شانس شما برای گرفتن APPLY جهت JOB OFFER نمی کند. چرا که در روزمه های شغلی، تجربه عملی شما و سابقه کاری در موضوعی که می خواهید در آن به فعالیت بپردازید، اهمیت دارد و این که شما چه اندازه مقالات و کنفرانس و فعالیت های تحقیقاتی انجام داده اید، کمتر مورد توجه مدیران منابع انسانی و کارفرمایان قرار میگیرد.

نوشتن روزمه خوب برای دانشجویان 

ناگفته پیداست که متقاضیان تحصیلی در خارج از کشور، باید طی نامه ای، علاوه بر اپلیکیشن اصلی، به معرفی خود به صورت صریح، صحیح و اثربخش بپردازند تا مسئولان پذیرش دانشکده یا دانشگاهی که قصد اپلای دارند، در چند دقیقه بتوانند درک کلی از ظرفیت های و قابلیت های علمی و اجرایی APPLICANT بدست بیاورند. هدف اصلی این هست که این دانشجو بر اساس رزومه، تا چه اندازه برای رشته و مقطعی که اپلای کرده است، شایستگی دارد. این شایستگی را از طریق رزومه نمی توان متوجه شد،‌اما کلیاتی را در اختیار بررسی کننده که معمولا ADMISSION FOFFICER یا Graduate Department هست قرار می دهد.

مثلا وقتی دانشجویی برای تحصیل در مقطع دکترای مهندسی مکانیک در دانشگاه اپلای می کند، از طریق رزومه ایشان سریعا می توان فهمید که این متقاضی، حداقل شرایط لازم را برای پذیرش تحصیلی و متعاقب آن، بررسی دیگر مدارک تحصیلی  اش دارد یا خیر. وقتی یک متقاضی با لیسانس فیزیک و فوق لیسانس MBA درخواست تحصیل در مقطع دکترای مهندسی مکانیک را دارد، از طریق رزومه ای که ارائه کرده است می توان فهمید که این متقاضی، شرایط علمی لازم را ندارد چرا که هر دو مقطع تحصیلی ایشان، ارتباطی با مهندسی مکانیک ندارد و حداقل شرایط علمی لازم را برای پذیرش و تحصیل در این داشته را دارا نمی باشد.

مسئولان پذیرش دانشگاه ها معمولا با بررسی رزومه ها، شماری از درخواست های بین المللی متقاضیان تحصیل را در مرحله ارزیابی مقدماتی، رد یا قبول می کنند. این پذیرش یا رد درخواست متقاضی، از طریق بررسی رزومه اتفاق می افتد و دیگر نیازی به بررسی بیانیه هدف و توصیه نامه ها و دیگر مدارک مورد نیاز برای پذیرش نخواهد داشت.

پس توجه کنید که بر خلاف باور عمومی، رزومه خوب،‌ به عنوان نخستین مدرکی که معمولا پس از مدارک زبان بررسی می شود،‌ اهمیت زیادی در ارزیابی های مقدماتی دانشگاه ها برای پرونده متقاضیان تحصیل می باشد.

به هر حال هر دانشگاهی برای فهمیدن این موضوع که متقاضی، چه توانایی های برای تحصیل در این دانشگاه دارد و این که چرا باید به عنوان یک دارایی یا ASSET دانشگاه به حساب آید، از رزومه استفاده می کند و شما باید برای پذیرش همراه با بورس،‌ رزومه خوب داشته باشید.

رزومه خوب وضعیت شما را برای ادامه فاز بررسی مدارک، در وضعیت نرمالی قرار می دهد. برخی از اساتید دانشگاه ها برای آشنایی با یک دانشجو قبل از اعطای پذیرش، از وی می خواهند تا رزومه ای از خود را برای آنان ارسال کند. این رزومه در صورتی که حرفه ای و متناسب با استاندارد ها و نیاز های مورد نظر محافل آکادمیک نوشته شده باشد،‌می تواند نقش خوبی در MOTIVATE کردن یک POTENTIAL SUPERVISOR بر عهده داشته باشد و در نهایت پذیرش همراه با بورس را برای دانشجو به ارمغان آورد. مقوله ای که تا کنون بار ها برای پذیرفته شده گان مقاطع عالی تحصیلی اتفاق افتاده است.

در رزومه تحصیلی (EDUCATIONAL RESUME) هر متقاضی می بایست درباره تجارب مختتلف خود صحبت کند.

  • چه تحقیقاتی در چه زمینه های انجام داده اید؟
  • چه مقاطع تحصیلی را سپری کرده اید؟
  • با چه نمراتی موفق به کسب مدارک شده اید؟
  • مقالات و کتاب های منتشر شده شما را مد نظر قرار می دهند.
  • به چه ورزش هایی علاقمند هستید
  • چه افتخار های علمی و شغلی و ورزشی کسب کرده اید
  • چه دوره های ملی و بین المللی مرتبط یا غیر مرتبط با شغل و تجربه تحصیلی قبلی خود گذرانده اید

مجموعه ای ازتمامی فعالیت های شما نقش مهمی در قبولی وپذیرش شما در گرفتن اپلای می باشد و می تواند در جلب نظر یک استاد و گروه پذیرش دانشگاه تاثیر گذار باشد. در حالی که شما قید این موارد در رزومه شغلی، خیلی تاثیر گذار نباشد. رزومه، در واقع بیانی است برای آن چه که بوده و هست و نه تلاشی برای نشان دادن ان چه در آینده خواهد بود و دنبالش خواهید رفت!

موسسه علمی پژوهشی اشراق با بیش از 5 سال سابقه در زمینه چاپ مقالات در نشریات معتبر با ضریب تاثیر مثبت همواره با ارائه خدمات حرفه ای و تخصصی  و مشاوره های تخصصی رایگان در خدمت پژوهشگران بزرگوار است.
موسسه اشراق حاصل تلاش پژوهشگران و محققین برای چاپ مقالات ارزشمند خود در مجلات مورد تایید وزارت علوم را هموار می سازد و خدمات ترجمه، فرمت بندی و مشاوره را ارائه میدهند تا پژوهشگران بتوانند مقالات خود را در مجلات مورد تایید وزارت علوم چاپ کنند.
برای ثبت سفارش میتوانید با شماره های 09149724933 و یا 04133373424 با کارشناسان موسسه تماس حاصل نمایید و از مشاوره آنها بهره مند شوید و یا درخواست خود را از طریق ایمیل  isiisc2011@gmail.com  ارسال نمایید تا مشاور های مورد نیاز برای شما ارائه شود.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق