خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

چگونه در مجلات معتبر مقاله چاپ کنیم؟

انتشار 1 خرداد 1397
مطالعه 4 دقیقه

در این مطلب شما را با چگونگی چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر دنیا در موسسه اشراق که زیر نظر کادری مجرب به صورت تضمینی و در کمترین زمان ممکن صورت می پذیرد، آشنا می کنیم.

چگونه در مجلات معتبر مقاله چاپ کنیم؟

برای آنکه مقاله نوشته شده خود را برای تمامی جهانیان عرضه نمایید، بهترین راه چاپ مقاله در ژورنالهای معتبر جهانی می باشد که شما می توانید با چاپ مقاله تان در این ژورنال ها هم مقاله ای به اسم خودتان داشته باشید و هم راه را برای دیگر محققین باز کنید تا با استفاده از یافته های شما ، کمک شایانی به پیشرفت علم در جهان نمایید.
برای اینکه شما بتوانید مقاله علمی خود را در مجلات معتبر به چاپ برسانید اولویت اول محتوای مقاله شما می باشد. اما برای چاپ مقاله به غیر از محتوای مقاله موارد دیگری نیز هستند که اکسپت و یا ریجکت مقاله شما به ان بستگی دارد و می تواند شانس پذیرش مقاله شما را افزایش داده دهد. 

مراحل چاپ مقاله در ژورنال های معتبر

 1. انتخاب ژورنال مناسب
 2. مطالعه راهنمای نویسندگان
 3. سابمیت ویا ارسال مقاله به مجله
 4. بررسی اسکوپ مقاله
 5. روند بررسی و داوری مقاله
 6. وضعیت مقاله پس از داوری
 7. اصلاح و بازبینـی مقاله
 8. پذیرش و چاپ مقاله
 9. ریجکت شدن مقاله

نکات مهم برای چاپ مقاله در ژورنال های معتبر

عجله نکردن برای سابمیت مقاله: معمولاً محقق بعد از ۵ یا ۶ ماه کار کردن روی یک مقاله و خستگی روانی و ذهنی ناشی از فرآیند نگارش و جمع آوری داده و موارد دیگر، تصور می‌کند که زمان لازم را برای نگارش یک مقاله اختصاص داده است و سریعاً باید مقاله را برای انتشار در یک مجله ارسال نماید. این اشتباه بزرگی است که بسیاری از دانشجویان مرتکب می شوند. بهتر است مقاله را به کنار بگذارید و بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۵ روز مجدداً شروع به مطالعه آن نمایید. مطمئن باشید که دیدگاه کنونی شما نسبت به مقاله با دیدگاه ۲ هفته پیش شما تفاوتهایی خواهد داشت و ممکن است بسیاری از معایب آن را هم کشف نمایید.

یافتن یک موسسه انتشارتی معتبر: یکی از روشهای خوب برای پیدا کردن مجله، پرسش از افرادی است که در زمینه تخصصی شما قبلاً مقاله چاپ نمودند. روش دیگر استفاده از وب سایت ژورنال فایندر است. در این وب سایت افراد عناوین مقاله، کلید واژه گان و چکیده مقالات را نشر داده‌اند که شما می‌توانید برای مثال با وارد کردن عنوان مقاله خود، لیستی از مجلات پیشنهادی این وب سایت را مشاهده کنید و آنها را بررسی نمایید. این کار بسیار مهم و ضروری است.

انتخاب مجله مناسب در اسکوپ مقاله تان: بسیاری از مواقع مجله به خاطر آنکه مقاله شما در اسکوپ مجله آنها نیست و یا اینکه دستورالعمل‌های آنان را برای ساختار مقاله رعایت ننموده‌اید، مقاله را ریجکت می‌کنند. این عدم پذیرش ممکن است سرخوردگی برای شما نسبت به مقاله تان به وجود آورد و چنین تصور کنید که مقاله شما فاقد ملاک‌های لازم علمی است. دستورالعمل‌هایی چون فونت مورد استفاده، حاشیه مقاله، شکل جداول، شماره گذاری آنها، تک ستونه یا دو ستونه بودن مقاله و موارد از این دست. لازم به ذکر است منظور از اسکوپ مجله همان حیطه‌هایی است که مجله علاقمند به نشر آثار علمی در آن حیطه‌هاست و به غیر از آن حیطه‌ها حیطه دیگری را نمی‌پذیرد.

انتخاب عنوان و نگارش چکیده عالی: اولین چیزی که از مقاله شما می‌بیند عنوان و چکیده است. معمولاً در انتخاب عنوان مقاله و نگارش چکیده بایستی خیلی دقت شود. عنوان و چکیده می بایست شفاف باشد. علاوه بر این ویژگی، باید عنوان مقاله جذاب نیز باشد. بنابراین، مخصوصاً در نگارش عنوان یک مقاله با افراد متخصص زیادی مشورت نمایید زیرا یک عنوان صحیح و جذاب در کنار هم می‌توانند باعث شوند که شانس خوانده شدن مقاله شما در کنار مقالات دیگر از طرف داور مجله بالاتر رود.

ویرایش (Editing) مقاله:  براساس آمار آماری که توسط Elsevier به اشتراک گذاشته شده است، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از مقالات ارسال شده به مجلات الزویر، قبل از اینکه حتی به مرحله بررسی هم رسیده شوند رد می شوند و یکی از دلایل اصلی رد شدن زبان نگارشی ضعیف است. این جمله به ان مفهوم است که اگر شما یک ویرایشگر متبحر داشته باشید شانس پذیرش مقاله خود را بین ۳۰ الی ۵۰ درصد افزایش می‌دهید.
بسیاری از مقالات که برای چاپ در مجلات معتبر ارسال می‌شوند از کشورهایی هستند که زبان اصلی آنها غیر از انگلیسی است و درصد بسیار بالایی از این مولفین قواعد نگارش به زبان انگلیسی را نمی‌دانند. هرچند آنها در زبان اول خود مقاله را به عالی‌ترین شکل ممکنه نوشته و ویرایش کرده‌اند. اما وقتی یک مترجم کم سابقه و بی دانش مقاله را ترجمه می‌کند تمامی بافت‌های قوی مقاله از بین می‌رود و گاهاً پاراگرافها تبدیل به یک مجموعه جملات بی ارتباط به یکدیگر و بدون همبستگی می‌باشد. ویرایش صرفا به مفهوم نقطه و ویرگول گذاری صحیح نیست و فرآیند ویرایش می‌تواند از تغییر جمله‌بندی تا حذف بسیاری از ترکیب‌های نامانوس حین ترجمه برای زبان انگلیسی باشد.

نوشتن کاورلتر : بسیاری از داوران نشریه‌های الزویر اذعان می‌دارند که اغلب مقالات ارسالی برای انها جهت داوری فاقد کاورلتر و یا کاورلتر صحیح می‌باشند. کاور لتر چکیده مقاله نیست. در بساری از زمانها دیده شده است که مولفین چکیده مقاله خود را در کاورلتر کپی می‌کنند که فاجعه بار است. یک کاورلتر خوب برای اولین بار موضوع اصلی مقاله را مشخص می کند؛ دوم، شامل استدلالی در نوآوری مقاله است؛ و سوم، مربوط بودن مقاله به مجله مورد نظر را توجیه می کند. تمامی موارد ذکر شده در قالب کاورلتر می‌بایست در حدود نیم صفحه باشد.

انجام دقیق اصلاحات داوران: در بسیاری از مواقع دیده شده است که مولف اصلاحات داور مجله و کامنت‌های او را به صورت ناقص انجام می‌دهد. برخی اوقات نیز شاید داور مجله مسئله‌ای را متوجه نشده باشد و ایراد بیجایی گرفته باشد اما مولف بدون اینکه توضیحی درباره آن ارایه کند، کامنت مورد نظر را نادیده می‌گیرد. شما می‌بایست دقیقاً کامنتها را انجام دهید و اگر داور یک مجله به اشتباه کامنتی را نیز گذاشته باشد در یک سنند دیگر که همراه مقاله اصلی ارسال می‌شود به دقت آن را توجیه و تبیین نمایید تا مشخص شود همه کامنتها را خوانده‌اید. پیشنهاد می‌شود که در یک فایل جدید تمامی کامنتها را یاد داشت کرده و اقدامات انجام شده برای هریک از آنها را ذکر کنید و همراه با مقاله اصلی آن را مجدداً به مجله ارسال دارید.

مراحل ثبت سفارش چاپ مقاله در موسسه اشراق :

 1. ارسال درخواست خود به ادرس ایمیل  isiisc2011@gmail.com 
 2. بررسی درخواست شما و ارسال ایمیل یا تماس تلفنی برای درخواست چکیده مقاله شما و مدارک دیگر برای بررسی توسط کارشناسان
 3. معرفی مجلات مناسب در اسکوپ مقاله شما یا بررسی مجله پیشنهادی شما
 4. تائید نهایی مجله انتخابی از سوی شما
 5. ارسال مقاله به مجله و قرار دادن در پروسه داوری
 6. پیگیری وضعیت مقاله و دریافت پاسخ نهایی از سوی مجله (در صورت پذیرش، ارسال نامه اکسپت به ایمیل نویسندگان مقاله)
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق