خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

خدمات کتاب

ثبت سفارش

درباره ما

چکیده مقاله چیست و چه نقشی دارد؟

انتشار 19 خرداد 1397
مطالعه 3 دقیقه

چکیده مقاله که به عنوان یکی از مهمترین قسمت های یک مقاله علمی به شمار می رود باید یکسری ساختارهای کلی را داشته باشد تا بتواند وظایف خود را به خو.بی برای خواننده انتقال دهد.

چکیده مقاله چیست و چه نقشی دارد؟

چکیده مقاله خلاصه ای از مهمترین نکات در یک مقاله علمی است. چکیده مقاله نویسنده را قادر می سازد تا حجم زیادی از ادبیات علمی مقاله را در قالب چند خط برای خواننده بیان کند. 
داشتن خلاصه برای هر مقاله علمی بسیار حائز اهمیت می باشد، چون باید محتوای کامل یک مجله علمی را برای خواننده انتقال دهد و خواننده با خواندن چکیده مطلب بتواند تمامی محتوای مقاله را متوجه شود و چکیده باید به صورتی نوشته شود که خواننده را به خواندن تمام مقاله تشویق نماید. حتی داوران مجلات برای داوری مقاله در ابتدا چکیده را مطالعه می نمایند و در صورتی که چکیده مقاله بتواند نظر انها را جلب کند اقدام به مطالعه و تجزیه و تحلیل تمام مقاله می پردازند.

طبیعت و عملکرد چکیده

اگر شما هر مقاله ای را در مجله حرفه ای مانند بولتن GSA بررسی کنید، خواهید دید که هر مقاله با چکیده ای آغاز می شود. چکیده، متشکل از کل مقاله است. پس از خواندن چکیده، خواننده، نکات اصلی مربوط به مقاله را دریافت می کند. سپس خواننده می تواند اهمیت مقاله را ارزیابی کند و سپس تصمیم بگیرد که آیا او مایل به خواندن مقاله کامل باشد یا خیر. 

گرچه چکیده در ابتدای یک مقاله ظاهر می شود، اما نگارش آن پس از اتمام نگارش مقاله آغاز می شود. چون پس از تکمیل مقاله، نویسندگان تصمیم می گیرند که کدام مطالب از اهمیت بیشتری برخوردار است و کدام مطالب می تواند در نظر جذاب باشد تا ان را در چکیده قرار دهند.

سوء تفاهم های رایج در مورد چکیده مقاله

از رایج ترین سو تفاهم هایی که برای چکیده مقاله مطرح می شود این است که چکیده مطلب یک خلاصه ای از مطالب و یا مقدمه است. در حقیقت این یک تصور اشتباه نسبت به چکیده مقاله است. از آنجایکه چکیده مقاله در ابتدای مقاله ظاهر می شود اکثرا با مقدمه مقاله اشتباه گرفته می شود. ولی مقدمه و چکیده تفاوتهای اساسی با هم دارند. چکیده مقاله بایستی طوری نوشته شود که خود به تنهایی قابلیت ارائه یک مقاله و انتقال مطالب ان را داشته باشد، تا هنگامی که فردی چکیده یک مقاله را مطالعه نمود بتواند کلیات مقاله را بفهمد و تصمیم به خواندن تمامی مقاله را داشته باشد. پس یک چکیده مقاله در عین حال که اطلاعات جامعی را برای خواننده از کل مطالب مقاله ارائه می دهد باید جذابیت هم داشته باشد تا خوانندگان را برای خواندن کل مقاله ترغیب نماید.

داشتن این نوع از چکیده با عنوان های "جدول محتویات" یا عباراتی مانند "این مقاله بررسی خواهد شد ..."، "در زیر این را شرح خواهم داد ..."، "آخرین بخش مقاله به آدرس ..." و غیره نمی تواند یک چکیده مقاله باشد و شانس شما را برای پذیرش مقاله از دست می دهید.

برای اینکه بدانید چیزی که نوشته اید، چکیده درست است یا نه، سؤالات زیر را از خود بپرسید:

  • آیا چکیده من خلاصه ای از مهمترین نکات در مقاله من است؟
  • اگر کسی چکیده من را بخواند، همه نکات اصلی را که می خواهم در مقاله نوشته ام، را دریافت می کند؟
  • آیا چکیده من تنها مانده است یا پیوست به بخش های دیگر مقاله می شود؟

 

چکیده به سادگی یک خلاصه کوتاه از مقاله است که دیگران می توانند به عنوان یک مرور کلی از مقاله شما استفاده کنند. چکیده آنچه را در مقاله خود انجام داده اید را توصیف می کند. این باید به خواننده کمک کند که مقاله را درک کند و به افرادی که در جستجوی این مقاله هستند، کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا با خواندن آن، اهدافشان برآورده می شود یا نه. چون خوانندگان مقاله دوست دارند تا با خواندن چکیده مطلب  دریابند که بعد از خواندن این مقاله به انچه که انتظارش را داشته اند می رسند یا نه. 

برای نوشتن خلاصه، ابتدا مقاله خود را تکمیل کنید، سپس خلاصه ای را بنویسید که هدف، مشکل، روش ها و نتایج کار شما را مشخص کند. پس از اتمام کار نوشتن چکیده، سعی کنید تمامی مطالب را در جملات کوتاهتر و کلمات کمتر بیان نماید و با توجه به مجله ای که قصد ارسال مقاله تان را به آن دارید تعداد  کلمات خود را براساس فرمت و نوع ساختار آن مجله در آورید. از آنجایی که چکیده بخش مهمی از مقاله علمی است، این خلاصه مطلب شما و چکیده تان، مهم ترین نکات در مقاله است. با انجام این کار، خواننده را قادر می سازد تا ماهیت و اهمیت کار را ارزیابی کند و بنابراین تصمیم می گیرد تمام مقاله را بخواند یا نه. حتی داوران مجلات در ابتدا چکیده مقاله را مورد ارزیابی قرار می دهند در صورتی که نتواند نظر انها را جلب کند علاقمندئی به مطالعه کل مقاله از خود نشان نمیدهند پس برای چکیده مقاله خود فرصت و زمان خوبی را صرف کنید و به صورت سرسری از آن رد نشوید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
Arif Baltistani
9 ماه پیش
خیلی عالی بود۔ قبلا این قدر مفصل، مبیّن، توضیح ندادہ بود۔ چند تا مقاله نوشته بودم و مشکل اساسی برام ھمیں روش نوشتن چکیدہ بود۔ امروز فہمیدم چکیدہ نوشتن چقدر آسان بود۔ از شما خیلی سپاسگزارم رہنمائی فرمودید۔
بازدیدکننده
کارشناس موسسه اشراق
1 سال پیش
در پاسخ به:
ممنون از کمکتون
با سلام و عرض ادب ضمن تشکر از دیدگاه شما. از حسن توجه شما بسیار سپاسگزاریم.
بازدیدکننده
علی
1 سال پیش
ممنون از کمکتون


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق