خدمات مقاله

خدمات ترجمه

خدمات ویراستاری

درباره ما


دلایل ریجکت و اکسپت مقالات علمی

انتشار : 5 خرداد 1397
مطالعه : 4 دقیقه

عمده دلایل کلی برای اکسپت و یا پذیرش یک مقاله علمی به نکاتی بر می گردد که با رعایت آن می توانیم به هرچه بهتر شد مقاله و اکسپت آن شویم.

دلایل ریجکت و اکسپت مقالات علمی

زمانی که دانشجویان و پژوهشگران کار نگارش مقاله خود را به اتمام رسانند و می خواهند مقاله علمی خود را برای مقالات معتبر دنیا ارسال کنند، باید نکاتی را که دانستن آنها موجب افزایش اکسپت و پذیرش مقاله علمی آنها می شود را رعایت کنند تا اکسپت و پذیرش سریع مقاله خود را کسب نمایند. این دلایل اصلی پذیرش چاپ یا رد مقالات شما توسط نشریات و ژورنال های علمی معتبر ISI - Scopus اعلام شده است تا نویسندگان با رعایت آنها بتوانند مقالات علمی خوبی را ارائه نمایند.

نکات اصلی برای اکسپت مقالات ISI

سر دبیران مجلات و نشریات و ژورنال های علمی همگی می خواهند مقالاتی را برای مجله خود انتخاب نمایند و به چاپ برسانند که موجب افزایش سطح علمی مجله و اعتباربخشی به آن شود. زیرا مسئولیت هر سردبیر حفظ و توسعه ی مشخصات و اعتبار مجله است. سردبیر همچنین مسئول نهایی محتوا و اطمینان از مطابق بودن مقاله با اهداف و اسکوپ مجله است و می کوشد مقالاتی را چاپ کند که در اسکوپ مجله آنها قرار دارد .(منظور از اسکوپ یعنی مقالاتی که محتوای علمی آنها هم راستا در حوزه علمی آن مجله باشد. چون این مجلات علمی به صورت کاملا تخصصی در یک موضوع علمی فعالیت می کنند و تنهت مقالاتی را در این حوزه است را به چاپ می رسانند. پس انتخاب یک مجله که در اسکوپ مقاله تان باشد یکی از مهمترین دلایل اکسپت مقاله تان در آن مجله می باشد.)
سردبیر مجله می کوشد تا با چاپ تحقیقات جدید و بروز علمی که بتواند نیازهای بشری را تامین و یا کمک بزرگی به آنها کند و دارای ایده های نو باشد. 

 •  مقاله بینش به یک مساله مهم را ارائه دهد.
  به عنوان مثال: توضیح واریانس گسترده، زمانی که اعداد از میانگین یا مقدار ویژه پراکنده میشوند، و پا پرداختن به  یک مساله ی حل نشده، که بسیاری از مردم را تحت تاثیر قرار میدهد.
 •  بینش مقاله برای مردمی که تصمیم می گیرند مفید باشد. مخصوصا تصمیم های سازمانی طولانی مدت است.
 •  بینش مقاله برای توسعه ی یک چهارچوب یا نظریه مفید واقع شود. (یک نظریه ی جدید یا توسعه ی یک نظریه ی موجود)
 • بینش مقاله سوالات جدید و مهم را تحریک کند.
 • روشهای استفاده شده برای بررسی موضوع در مقاله، مناسب و درخور باشند. به عنوان مثال: جمع آوری داده های مقاله، آنالیز داده های مقاله
 • روشهای استفاده شده، دقیق اعمال شده باشند و توضیح دهند که چرا و چگونه داده ها، نتیجه را پشتیبانی می کنند.
 • اتصال با کارهای (مقالات) قبلی در همان رشته و یا رشته های دیگر برقرار باشد.
 • مقاله یک داستان را خوب روایت کند. یعنی خوب نگارش شده باشد و به راحتی قابل درک باشد. استدلال ها منطقی و در درون متناقض نباشد
 • "در حالت ایده ال، نویسنده مقاله روی این نکات فوق نگارش شده باشد، و نویسنده برای توازن مناسب میان این معیارها تلاش نماید.

نکات اصلی برای ریجکت مقالات ISI

عمده دلایل علمی برای ریجکت یک مقاله توسط مجلات صورت می پذیرد که تقریبا برای تمامی ژورنال ها یکسان می باشد را با هم مطالعه می نماییم تا با رعایت آنها در هرچه بهتر شدن مقالاتمان بکوشیم و از ریجکت شدن آنها توسط سردبیران و داوران جلوگیری نماییم.

۱- مقاله مشکل فنی عمده دارد: برای مثال، مقاله‌ای که در نگاه اول اشکال یا جداول و رفرنس‌های آن ناقص باشد یا برخی از رفرنس‌ها ذکر نشده باشند به اصطلاح از سوی مجلات فست ریجکت می‌شوند. معمولاً مقالاتی که چنین مشکلاتی دارند حتی به داور مجله نیز ارجاع داده نمی‌شوند.

۲- مقاله در حیطه علاقمندی مجله (اسکوپ) قرار ندارد: بسیاری از مولفینی که برای چاپ مقاله خود عجله دارند معمولاً قبل از بررسی کامل اسکوپ مجله مقاله را به مجله ارسال می‌نمایند و یکبار دیگر مقاله قبل از ارجاع به داوران در همان مرحله اول ریجکت می‌شود. بنابراین، اطلاع از اسکوپ و حیطه‌های علاقمندی مجله برای ارسال مقاله امری ضروری و بسیار مهم است.

۳- مقاله ناقص است: برای مثال اینگونه مقالات عمدتاً شامل مشاهدات مولف می‌باشند بدون اینکه استنتاج علمی و دقیق از انها انجام شده باشد. به این معنی که مقاله صرفاً یک مقاله توصیفی است.

۴- مقاله دارای ایراد روش شناختی است: منظور از ایرادات روش شناختی آن است که مولف مقاله در حین انجام مرتکب اشتباهات در انجام تحلیل داده‌ها و روش انجام پژوهش شده است. برای مثال، در یک پژوهش فرد به جای استفاده از آزمونهای آماری دقیقتر موجود، از آزمونهای آماری با ریسک بالا استفاده نموده است. و یا در مثالی دیگر، فردی که به انجام یک پژوهشی آزمایشی مبادرت کرده، در فرآیند پژوهش گروه ملاک یا مقایسه‌ ای را پیشنهاد نداده است.

۵- قسمت بحث و نتیجه گیری مقاله ارتباط معناداری با سایر قسمت‌های مقاله ندارد: معمولاً بحث و نتیجه‌گیری می‌بایست در راستای مساله یا بیان مساله مقاله باشد. به این معنا که قسمت بحث و نتیجه‌گیری مقاله می‌بایست به روشنی به سوالی که مولف در بخش بیان مساله بیان می‌دارد پاسخ دهد و توسط پژوهش‌‍‌هایی که در بیان مساله ارایه شده مقایسه شود و نکات جدید به دست آمده در این پژوهش را نمایان سازد. نگارش این قسمت از مقاله بسیار پیچیده بود و اغلب مقالات به خاطر ضعف در همین قسمت ریجکت می‌شوند.

۶- یافته‌های مقاله صرفاً تکرار یافته‌های مقالات دیگران است: مولف باید بعد از خواندن ادبیات پژوهش و شروع به تحقیق این سوال اساسی را از خود بپرسد که مقاله‌اش در آینده چه یافته و نکات جدیدی را به جامعه علمی ارایه خواهد داد که قبلاً از سوی کسی ارایه نشده بوده است؟ پاسخ به این سوال می‌تواند یکی از خطرات احتمالی عدم پذیرش مقاله را رفع کند.

۷- نگارش مقاله ضعیف است: شما هر ایده بکر و جدیدی که داشته باشید می‌بایست آن را از طریق کلمات به صورت شفاف و بدون ابهام و پیچیدگی به خواننده خود منتقل سازید. مقاله جایی برای خودنمایی ادبیاتی و استفاده از زبان ثقیل و گنگ و بی مفهوم نیست. بهترین روش نگارش مقاله استفاده از زبان بسیار ساده، مستقیم و بدون واسطه است. همچنین ویرایش علمی مقاله نیز بسیار مهم است. در مقالاتی که از یک زبان دیگر به زبان انگلیسی برگردانده می‌شوند معمولاً مشکلات ترجمه بسیار زیادی وجود دارد که به اصطلاح ترجمه نیتیو (Native) نیست. این مشکل نیز در میان مقالاتی که ریجکت شده‌اند بسیار رایج و پرتکرار است.

۸- مقاله خسته کننده است: آخرین دلیل رد مقاله با دلیل شماره ۷ در ارتباط است. خسته کننده بودن موضوع می‌تواند به طولانی بودن مقاله، نوع زبان مورد استفاده، پیچیدگی‌های وحشتناک که معمولاً مقاله پر از مدلها و شکلهای درهم تنیده است و موارد دیگر اشاره دارد. واقعیت این است که لازم نیست در یک مقاله از مدلهای مفهومی بسیار پیچیده که معمولاً بیش از ۵ متغیر دارند استفاده نمود. تصور اشتباهی وجود دارد که هرچه یک مقاله از مدل‌های مفهومی با متغیرهای زیاد استفاده کند حتماً یک مقاله پیچیده و سنگینی است اما با مراجعه به دلایل اصلی ریجکت مقاله یک تعریف از این نوع مقالات به دست می آید: مقاله خسته کننده است!لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
اجباری


خدمات موسسه انتشاراتی اشراق